Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

maseer2

je možné, aby byl film z vězeňského prostředí tak příjemný, lidský, optimistický, plný naděje (která, jak všichni víme, umírá poslední), přátelství, emocí a tak dále? ano, je a umí to jen Frank Darabont (dokázal to i v Zelené míli).. jedním slovem - excelentní! ()

PROROK14

Spolu so Zelenou míľou je to to najlepšie čo som kedy videl. Po všetkých stránkach je to excelentné. Film ktorý vám po pozretí nedá spať. Je to film o nádeji, vytrvalosti, priateľstve. Právom je prvý na csfd a imdb. Film som videl asi 4-5 krát a vždy ma ten film dostal, je to fakt silný príbeh a kto to nevidel tak si to ani nevie predstaviť. 100% ()

Caszidy

Vykoupení z věznice Shawshank, nebo Forrest Gump. To je častý spor fanoušků kinematografie, pokud se jedná o "titulu nejlepšího shlédnutého snímku". Ať je toto srovnávání jakkoliv nemožné, u mne přeci jen "vítězí" příběh Andyho Dufresneho. Jak by řekl právě Andy: "naděje je dobrá věc Rede! A dobrá věc nikdy neumírá!" ()

ProjectAlice

Film, ktorému nič nechýba. Skvelý dej, herci, strih, hudba, koniec.... Často si v hlavnej úlohe predstavujem Toma Hanksa, ktorý odmietol ponuku hrať Andyho Dufresna. Kto vie, či by bol film ešte lepší. ()

Borrtex

Nadčasové mistrovské dílo, které dovedně splétá příběh o naději, přátelství a vykoupení. Herecké výkony dodávají postavám hloubku a lidskost, díky čemuž je příběh skutečně nezapomenutelný. Podmanivě krásná hudba Thomase Newmana dokonale doplňuje emocionální cestu filmu a povyšuje zážitek na vyšší úroveň. Jednoduše hluboké a hřejivé zkoumání lidského ducha. ()

Tommassi3

"A to geologický kladívko.. Vzpomínám si, jak jsem hádal, že by trvalo šest set let prokopat se jím ven.. Andy to zvládl za dvacet.." Jeden z největších paradoxů všech dob a jasný důkaz, že i Darabont je King.. Skvostný biják o naději.. ()

Beast

Řemeslně škvěle natočený silný a krásně pozitivní film - takových by mělo být víc. Člověk pak přimhouří rád oko i nad určitou "Hollywoodčntostí" ()

BoPo

Mám rád filmy z väzenského prostredia. Vykoupení z věznice Shawshank je medzi nim všetkými dominantným kráľom. Skvelý od začiatku až do konca. Nič nechýba, nič nie je navyše. ()

JohnCZ

Krásný film s myšlenkou, strhujícím příběhem a opravdu úžasným koncem. Shawshank Redeption si rozhodně zaslouží být mezi nejlepšími filmy všech dob. Ale měl by být na "tom" absolutně prvním místě? To už si musí každý usmyslet sám. Herecké výkony v čele s Morganem Freemanem a Timem Robbinsem táhnou celý film a člověk jim všechno do posledního puntíku věří. Zasloužených 5*. Víc takových filmů! ()

Dale

Keď som videl tento film prvý krát, bolo to len kvalitné spracovanie poviedky môjho najobľúbenejšieho autora. No každým ďalším zhliadnutím sa mi páčil viac a viac a už chápem, prečo je vo všetkých rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias v prvej trojke. Sorry, Forrest, ale tento film mal získať Oscara. ()

Agatha

Opět jeden z nedoceněných filmů, ne však divácky. Kdyby Frank Darabont natočil jen tenhle jediný film, tak by se stal nesmrtelným. Dá se na něj dívat pořád dokola a pokaždé je lepší a lepší. Čím to je - bůh ví. Možná tím, že je to film o naději. ()

brutale

Tie múry majú zvláštnu moc, najprv ich nenávidíš, potom si bez nich nevieš predstaviť život. Keď bol Brooks prepustený, zábery mi pripadali ako malý film vo veľkom. Milujem scénu keď Red konečne povie prepúšťacej komisii, to čo si myslí a nie to čo chcú počuť. Tak toto dielo je pre mňa masterpiece!!!! ()

Hismael

Naprosto zasloužená 1. příčka mezi nejlepšími filmy. Příběh vás vtáhne a pustí až na konci po emocionální facce, ze které se budete probírat ještě druhý den. ()

murakamigirl

DRÁMA, ktorá úžasne plynie, úžasného obsahu... DRÁMA taká pôsobivá, aaach, taká pôsobivá... (!) DRÁMA, ktorá sa dokonale hodí na označovanie podobných žánrových zážitkov- s podobným emocionálnym zásahom, dramatickým nárezom... Shawshank by pokojne mohol darovať svoje meno novému filmovému termínu (detailnému označeniu žánra). Bolo by v mihu jasné, čo treba očakávať..... ()

adamo_znk

Filmů bez jediné chyby, bez jediného přehmatu a slabého místa jsem teda moc neviděl, ale tenhle je rozhodně jeden z nich ! bezchybný film ()

corpsy

Možno si za to zaslúžim ukameňovať, ale pre mňa len nadpriemerná väzenská dráma. Fakt sa na ten film neviem naladiť ako by som asi mal. Najlepší film všetkých čias, no... ja neviem! Možno áno, pre niekoho. Herecké výkony sú výborné, hlavne ( aspoň pre mňa - Clancy Brown ), kamera, hudba...to všetko je na profesionálnej úrovni, no nič viac. Asi si ho budem musieť pozrieť keď budem emocionálne vypätý, potom ma možno osloví. Aj tak mu ale dávam maximálne hodnotenie, pretože zopár scén je naozaj magických. ()

Xquick

Jediný důvod proč tento film nemá 100% je ten, že někteří mají prostě radši Foresta Gumpa. Řešení: dejte 5* oboum sakra ?? ()

liquido26

Hodně dlouho jsem tento film záměrně ignoroval. Dvakrát jsem se na něj s někým začal dívat a poslouchal jsem jak je to skvělý, což mi v tý době nepřišlo a pokaždé jsem u něj usnul. Pak jsem zjistil, že tady i na imdb vévodí listu nejlepších filmů a moje nechuť si ho někdy pustit znovu ještě vzrostla. Nakonec jsem se však rozhodl, že i já tento Shawshank shlédnu a při nejhorším potřetí usnu. Neusnul. Bylo to fakt super. Nemám, co vytknout. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)