Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

PavHer

Veřejností tak trochu opomíjený snímek, který už dlouhou dobu dřímá na 1. příčce jak ČSFD, tak IMDB, jen potvrzuje, že výborná kniha se dá stejně výborně zfilmovat. Velice dojemný příběh o naději mladého, neprávem odsouzeného muže musí uzemnit i ty nejotrlejší diváky. Bezkonkurenčních 100% ()

Werewolf2

Tenhle film ma obrovsky naboj. Podobne jako Zelena mile me proste uplne dostal a vubec se nedivim, ze je na csfd prvni. Herci jsou uplne dokonali, zadny slaby clanek. Je to vybrouseny diamant mezi filmy. ()

freezer02

Zcela poprávu nejlepší film všech dob, u mě sice vítězí spíše Zelená Míle, ale i tento Darabontův masterpiece mám velmi rád. A ten famózní konec! 95% ()

Freak

Nerozumím dost dobře tak vysokému hodnocení tohoto filmu. Podle mého názoru se jedná o kompilát různých literárních a filmových „vězeňských“ příběhů počínaje hrabětem Monte Christo až třeba k frajeru Lukeovi. I co se týče filmových adaptací Kingových děl, nedosahuje to zdaleka kvalit např. The Shining od Kubricka. ()

Treble

Docela dlouho jsem tomuhle filmu odolával a když jsem se k němu konečně dostal, tak jsem tak trošku těšil jak to tomu nejlepšímu filmu na csfd pořádně natřu. Hlavně proto, že s umístněním některých v závěsu moc nesouhlasím. No nemám ale nejmenší šanci, ten film je opravdu dobrej. Pět hvězdiček se prostě musí dát. Stojí to za to. ()

chandler

Nádherny film Franka Darabonta,který nám ukazuje příběh neskutečné touhy po svobodě a síly přátelství.Film umocňují vynikající výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana.Tento filml může člověk vidět vícekrát a přece nic neztratí ze své krásy. ()

Mr.Meth

Tak tenhle film mě fakt chytil za srdce. Filmy z vězeňskýho prostředí moc nemusim, ale v tomhle filmu se objevilo tolik emocí, naděje a lidskosti co jde do 140 minut jen nacpat. Už mě nic nenapadá, snad jenom DOKONALOST SAMA! ()

Silnica

Naděje je dobrá věc, ta nejlepší ze všech, a dobré věci neumírají.....Vykoupení je dobrý film, ten nejlepší ze všech a dobré filmy neumírají. Stokrát pravda, je jen málo dramat, u nichž ani stá repríza neubírá filmu skoro nic z jeho kouzla. Jen to mrazení a úžas v jednom z klíčkových okamžiků film se dostaví snad jen při prvním shlédnutí. Tim Robbins předvedl noblesní výkon, a já si ho jím zamiloval. Hudební doprovod mohu poslouchat stále dokola. A nejlepší scény? To když na střeše pijí pivo a Andy se jen blaženě usmívá a když Andy pouští celému nádvoří árii z Figarovy svatby, to jsou geniálnosti. ()

galil

Spousta lidí na otazku, jaký je jejich nejoblíbenější film, davají velmi vyhýbavou odpověd. Já odpovídám "Shawshank Redemption". Film, ve kterém má každý zaběr svůj význam, každá věta má smysl a naprosto zapadá do celkového vyznění a atmosféra tak hustá, že by se ani nejostřejším nožem krájet nedala. Zkrátka film, který je nutno vidět. ()

pr.del

Ano,tento film je opravdu "filmovým skvostem" podle románu mého nejoblíbenějšího spisovatele S.Kinga, leč...... mám jiná měřítka a na úplném vrcholu tento film opravdu není.I tak dávám 5* protože si to tento skvost zaslouží.Kdyby byla stupnice až do 10* dal bych 9* ()

bery77

Nádherný filmový počin od Tima Robinse a nejen od něho. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec, ale upřímě rečeno né úplně nejlepší. Ale ***** je jasných ()

Fill16

Těžko se mi tento film hodnotí, protože nic tak krásnějšího jsem ještě neviděl. Stoprocentní naplnění, radost ze sledování a potěšení mi žádný jiný film, než Shawshank a Forrest Gump nepřinese. Vlastně zde ani nevím co mám vytknout. Prakticky asi nic. Není třeba slov, natožpak komentáře. ()

shinlove

Famózní film, není mu naprosto co vytknout. Od zajímavých scén, přes trochu napětí až k šokujícímu závěru. Dostal ode mě dodatečně 5*, ale Forrest je u mě na prvním místě :-D ()

jamall666

Oh, tak toto byl snad nejpusobivjejsi film, ktery jsem kdy videl. Patri mezi me nejoblibenejsi hlavne kvuli tomu, ze krasne vykresluje jednotlive postavy a jejich vztah k vezenskym zdim. neznam snad film, ve kterem by Morgan Freeman zahral spatne. I kdyz je film hodne dlouhej, stoji to za to se na nej znovu a znovu divat. Pocity z filmu se asi nedaji popsat.***** ()

Jurij

Silný příběh o ještě silnějším přátelství a o naději v beznaději... Robbins, Freeman, Darabont... Nejen tyto tři pilíře vynášejí tento film na samotný filmový vrchol. Jeden z nejlepších filmů, na které se mohu dívat znovu a znovu. ()

Mr.Dark

Nepatřím mezi lidi,co si doma tvoří sbírku filmů,ale tenhle,Forresta a pár dalších,jsem si prostě musel koupit.Darabontovi se prostě povedlo natočit něco,co od začátku do konce nutí člověka sedět a zírat. Robbins skvělý,Freeman snad ještě lepší.Viděl jsem to snad už deset krát a pořád mě běhá mráz po zádech.Na tomhle dramatu z vězeňského prostředí si prostě najde každý něco(i včetně mé telenovelácké přítelkyně a to je co říct).Film sedí na Olympu filmové tvorby a myslím,že tam zůstane….. ()

badajajuak

Co dodat, viděl jsem to již po čtvrté a stále na konci filmu cítím silné mrazení... "Hrabě Monte Christo? O čem to je?" "Je to o útěku z vězení" "Tak to dáme pod naučnou literaturu" ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)