V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, zavádí vizionářský režisér Darren Aronofsky diváky na fascinující a mrazivou cestu do nitra mladé baleríny, která se kvůli své vytoužené roli v Labutím jezeře stane až děsivě dokonalou. Snímek sleduje příběh Niny (Natalie Portman), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou (Barbara Hershey), která své profesní ambice nikdy zcela nenaplnila podle svých představ a tak teď alespoň nadšeně podporuje kariéru své dcery. Když se umělecký šéf baletu Thomas Leroy (Vincent Cassel) rozhodne pro novou premiéru sezóny, Labutí jezero, vyměnit stávající primabalerínu Beth Macintyre (Winona Ryder), Nina je jeho jasnou volbou. Do souboru ale vzápětí přichází nová tanečnice Lily (Mila Kunis), která na Leroye velmi zapůsobí svou smyslností a pro Ninu se tak okamžitě stává velkou konkurencí. “Labutí jezero” totiž vyžaduje tanečnici, která umí zahrát jak nevinnou a noblesní Bílou labuť, tak Černou labuť, která představuje lstivost a smyslnost. Nina je dokonalým ztělesněním Bílé labutě, ale Černá labuť je její povaze a projevu vzdálená. To ale rozhodně neplatí pro Lily... Mezi oběma tanečnicemi se rozvíjí podivně zvrácené přátelství, které ale ničí vzrůstající vzájemná rivalita. Nina se nechce své vysněné role vzdát, ale při naplnění svého snu může překročit hranici, zpoza které už nebude návratu do normálního světa. (oficiálny text distribútora)

Elyssea

Ach jo. Když vám většinu zážitku zprostředkuje dokonalá Čajkovského hudba, je zkrátka něco špatně. Náhled do brutálního vývoje jedné osobnosti se totiž odehrává výhradně na povrchu. Doslova. Fyzické nechutnosti a scény jako vystřižené ze starých hororů (světla zhasla, Nina brečí, máma vchází do dveří) jsou tu navíc a nebyly by přitom vůbec zapotřebí, kdyby Aronofsky nepostavil Nininu osobnost na dvou tak stereotypních základech. Tím prvním je týrající matka ventilující si přes Ninu své ambice. Tím druhým je Ninina doslovná "frigidita". Příliš nevinná a uzavřená? Pak to jistě musí být nedostatkem sexu a vášně. A jedinou cestou k Černé labuti je probuzení sexuální stránky, která je ale zárovem její destrukcí? Jak ohavně viktoriánské. Nina možná překročila svůj stín, Aronofsky nikoliv. ()

Adush93

Možná je to trochu chyba, psát komentář bezprostředně po zhlédnutí. Možná je dobré využít ten moment, kdy vám ještě několik minut poté buší srdce. Co se týče režie, hudby, herců, střihu, kamer - to vše bylo skvělé. Jen mi občas vadilo mírné tlačení na pilu a přílišné zdůrazňování psychického stavu Niny. Dále, v tomto případě se o skvělé kompozici nedá hovořit jen v oblasti hudby (U Clinta jsem si na to také již zvykli). Spojení nevinnosti a křehkosti baletu s těžkým dříčem a sexuálními touhami, doprovázenými vážnou hudbou. Bizarní kombinace, která se na konci snímku zdála býti naprosto reálná. Někdy je třeba podívat se za oponu. Někdy je třeba vědět, co znamená, "být dokonalá". A to v mnoha směrech Black Swan je. ()

sulimo

Film tak dusný a těžký jako je honba za neperfektní perfektností černé labutě, kde jediné, co Vám stojí v cestě k dosažení oné dokonalé nedokonalosti jste Vy osobně, a to je nutné překonat......za každou cenu. Tleskám!!!! ()

TomikZlesa

Smutný schizofrení příběh v podání výborného Darrena, jenže tentokrát mě úplně za srdce nechyt, vlastně mi to celé připomíná Wrestlera z baletního prostředí. Vlastně ted mi napadá jestli aspon jedna postava ve filmu měla všech pět pohormadě. Labuť se mi líbila, ale tím to i končí, Aronofsky natočil i lepší film. ()

Amroth666

Natalii Portman jsem mnoho let bral jako mladinkou holčičku z velkých a slavných filmů, která si musí počkat na svůj věk a na své největší role ještě pár let. Ty léta už přichází. Pár výborných rolí už měla, tohle je ale její největší role a hrozně bych jí přál letos Oskara za nejlepší herečku v hlavní roli, protože za letošní rok je pro mně nejvážnější adept a i pro ostatní lidi po shlédnutí Black Swan určitě také. Musím si začít zvykat, že ona je momentálně nejlepší herečka v Hollywoodu. Nevím, jak starou holku měla představovat Natalie Portman, ale byla prostě krásná a plná půvabu. Skrývala po celý film svou krásu a styděla se za svou současnou situaci v sexu. Aronofsky spojil svojí nedávnou režijní minulost se svojí režijní minulostí zaměřenou na problémy s matematickými rovnicemi a jejich důsledky nebo s drogami. Tak příklad. Kdo nesnesl věčnou potupu a vlezl do Ringu i přes to, že byl zraněn a jeho start mezi Wrestlery byl vážně ohrožen? Mickey Rourke. Natalie Portman si zase vyzkoušela, jaké to je být na jevišti těsně před smrtí. Oba filmy mají hodně společného, avšak jedno je zásadně odlišuje. Ženská a mužská lidskost. Každý se chová úplně jinak. Hrozně se mi líbilo, jak se po celou dobu ve filmu snaží dělat Aronofsky napětí, hlavně ve vztazích Natálie k ostatním a nebo vztazích Natálie sama k sobě. Celý film se snaží Aronofsky udržet lásky nervy drásající napjatou situaci, kdo má koho představovat. Black Swan je nejlepší film Aronofskyho! ____ To hlavní, co si z filmu odnáším se nedá popsat slovy. Jak už je to na csfd tradicí - tohle se nedá napsat slovy, to se musí vidět. To, jak Aronofsky dokázal udělat z jedné baletky dvě tváře je něco a já jsem jenom koukal to a udivoval se, jak se kvůli své roli Natálka mění, jak dokázala její postava všem nebezppečím říci "Jsem tu jenom pro Labutí jezero. Ale i úspěchy mají svojí hořkost kalichu a konec Nina vypila celý. ____ THE END ____ ---- ___ I WAS PERFECT! ____ Ještě bych to trochu poupravil ---- ____ IT WAS PERFECT! ____ Clint Mansell a OST 5/5 ____ http://www.youtube.com/watch?v=ByOnVvhZ6JY a http://www.youtube.com/watch?v=vLSuQvK1QqU&feature=related a ještě http://www.youtube.com/watch?v=fYrQ1g35YeE&feature=related a ještě http://www.youtube.com/watch?v=w0P3bXmRuq4&feature=related ____ Připisuje ke komentáře. Je 3.1.2011 a já jsem udivenej. Golfista to přece nemohl vidět ne? Na všechno si počká do kina nebo až to vyjde na DVD. :D To mně hodně pobavilo. :D ____ Skvělý komentář uživatele : MATADOR : Přerod plaché tanečnice do ženy, s odzbrojujícím šarmem je vážně událost! Ten to fakt vystihl. ____ Neobvyklá sexuální otevřenost na poměry Hollywoodu. ____ Perfektní Sobisova práce http://msobis.blogspot.com/2010/12/black-swan-aneb-dualita-psyche.html ____ Yes!!! Natalie Portman má Zlatý globus - http://www.youtube.com/watch?v=xLVUwSZtJMs, je krásná! Ještě oskara a je to doma. ____ POMO už mně dlouho svým hodnocením tak nepotěšil, jako dnes 22. února 2011 ____ ()

Kwaichi

Jediný čím príbeh mohol ohúriť také množstvo fanúšikov bolo podla môjho skromného názoru menej známe prostredie baletu. Okrem pohľadu na ťažký život baletky mi tento film nič viac nepriniesol. Taktiež si nemyslím, že to bola životná úloha Natalie Protman, možno len akési splnenie detského sna - tancovať Labutiu kráľovnú. ()

zuzinka2

Darren Aronofsky opět natočil vynikající film. Po vizuální je to výboré, atmosféra je správně znepokojivá až depresivivní. Zobrazení touhy po dokonalosti s tragickým koncem se Natalie Portman povedl na jedničku a Oscar jí letos nemine (she was perfect). Dalším plusem jsou baletní čísla, která se mi velmi líbila (a to balet v divadle moc nemusím) a krásně dokreslovala celý příběh a samozřejmě hudba P.I. Čajskovského. Trochu problém mám s příběhem, který mě (po shlédnutí traileru) přišel trochu předvýdatelný, a s tím, že přestože je to mrazivé drama s prvky thrileru, který mám většinou velmi ráda, tak mě film emočně trochu minul. 85% ()

magnolia

sice jsem tomu vrazila pět hvězdiček, ale pořád mi vzadu v hlavě hraje (kromě labutího jezera) něco jako "nebylo to příliš prvoplánové." SPOILER no dejme tomu, že na ně bude stačit mé celofilmové (dost znervózňující) rozjímání nad tím, jestli teda je schizofrenička nebo ne - což byl asi záměr, že jo. KONEC SPOILERU bohužel konec se mnou ani nehnul - no, takže asi jedna půjde dolů... kde není pointa, ani labuť nehrabe. ()

bukowski83

Zase se ukázalo, že nejdu s proudem a že drama/thriller není nic pro mě.Neříkám, že je ten film špatný, jen nevidím důvod ho vyzdvihovat až do nebes.Přišlo mě to jako hodně průměrné drama o baletu, kterému ještě navíc nerozumím a ničím mě nenadchlo.Kdybych to měl shrnout do hvězd tak průměrné tři. ()

TommyLeeJape

Dechberoucí. Nejsilnější filmový zážitek za posledních několik let. Darren Aronofsky natočil úžasný psychologicko-schizofrenický, ale také sexy thriller se skvěle gradujcím příběhem a vynikající, ale opravdu, vynikající hudbou. Nemůžu opomenout ani slečnu Portman, která si velmi výrazně řekla o Oscarovou nominaci. ()

Azrael515

Uuuf, tak moje obavy sposobene Wrestlerom Aronofsky týmto dielom úplne rozohnal, a myslím že predviedol podľa mňa to najlepšie čo mohol. To že vie točit mi osobne dokázal Requiemom za sen, ale až teraz skladám klobúk. Začalo to skvelým nápadom, pokračovalo brilantným kastingom, skončilo dielom ktoré som si zamiloval na prvý pohľad. Natalie je brilantná. Celé podfarbené skvelým soundtrackom i ked sa musím priznať že neviem rozlíšiť čo bol Tschaikovsky a čo Mansel a spol. Hlavné je že to podfarbovalo vizuál už tak posobivý. Soundtrack si rozhodne stiahnem (ehm kúpim milá ČPÚ) a ak budem mať príležitosť ..zajdem i na ten balet :D ... A spominal som že NATALIE JE SKVELÁ ? ;) ()

starbrejkr

Aronofsky nezklamal a potvrdil si u mě pozici možná nejjedinečnějšího tvůrce současnosti. Balet? Co jsem si o něm myslel dodneška? Nudná záležitost pro snoby....Natočit o něm zajímavý film? Nesmysl. Ono to samozřejmě vůbec není o baletu (i když nakoukneme pod jeho pokličku hodně), ten film je jedná velká učebnice psychologie podbarvená notnou dávkou avantgardních psychoscén. Nemá smysl ho asi nějak rozebírat či líčit nějaké poselství, ono se vlastně ani nekoná. Je to vskutku "jen" nesmírně silný a mrazivý příběh jednoho života, který se postupně odhaluje se všemi niternostmi, které ho určovaly a na konci je jasné, že to ani nemohlo dopadnout jinak....Ztvárnění v čele s režií je samozřejmě naprosto brilantní, uchvacující a pohlcující....Bravo Natalie, bravo Darrene....favorita na Oscara tedy mám, uvidíme, co po projekci dalších nominovaných filmů, které jsem zatím neviděl. ()

nithiel

Nikdy bych nečekal, že snímek, který je v podstatě o baletu, jenž mě nechává chladným, mě dokáže na skoro dvě hodiny naprosto přikovat k obrazovce. Ovace ve stoje si zaslouží hlavně Natalie Portman, pro kterou to byla asi životní role a jsem si jistý, že zlatá soška ji za 14 dní nemine. Stejně tak musím pochválit Aronofskiho, který sice nebyl tak novátorský jako třeba v reqiemu za sen, ale právě jeho režie nutí diváka nemrkat, aby op něco nepřišel. Ale v podstatě nejvíc mě dostala halucinace o strhávání záděry na prstu, při které se vytrhne kus kůže, už jen když to vidím, se mi zvedá kufr (ani nevím proč, nikdy se mi to nestalo, ale je to jedna z mých nočních můr a aronofski se do ní dokonale trefil.) ()

Crawler-D

Darren Aronofsky se nikdy nespokojení jen s tím, že by odvyprávěl příběh nebo předvedl režijní stylistické cvičení. Umanutě a bez ohledu na jakékoli tradiční postupy cílí v prvé řadě na určitou výpověď a myšlenku a té posléze podřizuje všechno. Ostatně narativní struktura Černé labutě je vlastně sprostě jednoduchá a lineární. Důležité je, co film říká a odhaluje, jaké svébytné a neokoukané nazírání na skutečnost zvolí pro ztvárnění a jak daleká bude hranice, k níž požene herce, kteří se v jeho rukách mění ve fascinující, ale neúspěšné kandidáty na oscarové ocenění. Vzniklo díky němu kompaktní dílo pracující na několika úrovních, vyzařující smysl a myšlenku a vydávající se vstříc temným stránkám duše člověka způsobem, kdy nás skutečně jímá hrůza. Psychická nestabilita ovlivňuje skutečnost, zamlžuje ji. Rozplývá se jistota, s níž by se dalo říct, co je výplodem choré mysli a co se skutečně stalo, a v některých chvílích se stavy nejvyššího rozrušení akcentují buď hororovými prvky, jež zdůrazňují šílenství duše, nebo naopak erotickými, jež Černou labuť probouzejí. Ve výsledku však plně útočí na divákovy smysly, uchvacuje výbornou kompilací všech technických složek, které napomáhají tomu, aby smysl zazářil jako jasná hvězda. Dík patří i Mansellovi, který Čajkovského uctivě využívá, skládá do menšího celku a propojuje dvojjakými melodiemi, i Libatiqueovi, který s kamerou tančí, když sleduje dokonalost, a ustrne, když je něco v nepořádku. ()

Agoran

Nebudu se přidávat s komentáři typu "hype roku", ale přesto mě něco nahlodává... Aronofsky pojal tak lineární látku natolik svěžím způsobem, že jej kritizovat ani pořádně nejde - nastavil si mnoho překážek a to, že občas nějakou nepřekonal, není až zas tolik na škodu. Přesto ve mně však přetrvává dojem, že by filmu neuškodila o nějakých 20min delší stopáž a možná pár týdnů více práce na scénáři, či ve střižně. Konec však kritiky - filmu dominuje naprosto neuvěřitelná Natalie Portman a její pilná herecká práce. Další precizní složkou filmu je kamera. Živá, přímo baletní... Nejsem nějaký znalec baletu, ale lépe ho už zachytit asi nejde. Kameře sekunduje zvuk, z něhož občas mrazí v zádech... Třeba při pohledu na baletčino cupitání, se zvukem, vytvářejícím dojem třepetání křídel. Dílo je prostě perfektní filmařina, s trochu nedotaženým a zkratkovitým příběhem. I přesto jsem spokojen. ()

campix

Čekal jsem, že ať si Darren Aronofsky natočí co chce, tak mě tím totálně uzemní. Tyto očekávání dostávali povážlivé trhliny poté co jsem shlédl přípravu baletního sboru na Labutí jezero. Kdyby to točil někdo jiný než Darren, tak myslím, že bych o to stěží zavadil, byť jen pohledem. Což o to. Psychologie postav a především změna plaché a křehké dívenky je dokonalá, jen mě to prostě nebavilo. Na začátku jsem stále čekal až přijde ta pořádná bomba a když přišla, tak už byl téměř konec. Škoda. Rozhodně velká škoda. Aronofskiho filmy nebyli nikdy pro větší publikum a filmem Blac Swan se mu podařilo minout i mě. 4* je za postelové hrátky Natalie Portman a Mili Kunis. ()

wohna

Podle mě, nejslabší film Aranofského. Filmy předtim mě pohltily, dostaly mě, ale Black Swan? Byl jsem poměrně zklamán. Zachraňuje mi to jen Mila Kunis. Já tu holku žeru :) ()

DruidKarel

1047. hodnocený film: Jak hodnotit tenhle film, který byl tak chválen a já se na něj moc těšil? První polovina filmu je o ničem. Skutečně se jedná jen o pár světlých okamžiků, kdy si Natalie a Vincent prohodí pár vět mezi sebou, dojde mezi nimi k sexuální pětí a protože odchází baletní bývalá královna, dostane roli právě Natalie Portman. Druhá půle je však naprosto bezchybná a takový talent, který izraelská kráska předvedla, jsem dlouho neviděl. Vedle ní pak Vincent Cassel exceluje a já jen lituji, že se on neukazuje ve více filmech. Závěr je pak vygradovaný a jen dokáže snímku pomoci k lepšímu hodnocení, tedy ke 4*. Ty jsou nakonec zasloužené, ale nebýt ve filmu ony dvě hlavní hvězdy, tak ani Mila Kunis by film nezachránila. 4* ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Aronofsky si hraje na Boha

Aronofsky si hraje na Boha

12.06.2011

Především by chtěl rozpoutat potopu. Konkrétně v „biblické fantasy“ Noah, která má příběh o vyvoleném muži a obrovském korábu plném zvířat podat „drsným, pochmurným a v rámci možností realistickým… (viac)

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

Aronofsky a Clooney versus mimozemšťané

11.05.2011

The Wolverine se mu kvůli katastrofě v Japonsku rozsypal pod rukama, ale Darren Aronofsky nebude mít problém najít si náhradní projekt. Vždyť za 13 milionů dolarů pořízená Černá labuť už vydělala 300… (viac)

2011 - vyhlídky, poděkování a přání

2011 - vyhlídky, poděkování a přání