Harry Potter a Dary smrti - 1.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (viac)
Veľká Británia / USA, 2010, 140 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (viac)

Harry Potter a Dary smrti je siedmym a posledným pokračovaním dobrodružstiev Harryho Pottera, ktoré je očakávanou udalosťou a bude rozdelené do dvoch celovečerných filmov. Prvá časť začína, keď sa Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) vydávajú na nebezpečnú misiu, ktorej cieľom je nájsť a zničiť tajomstvo Voldemortovej nesmrteľnosti. Spoliehať sa musia len sami na seba, a to viac, ako kedykoľvek predtým, pretože im už profesori nepomôžu a budú tiež bez ochrany profesora Dumbledora. Navyše sú medzi nimi temné sily, ktoré sa ich snažia rozdeliť. Medzitým sa čarodejnícky svet stáva nebezpečným miestom pre všetkých nepriateľov Pána zla. Dlho obávaná vojna so zlom začala, Voldemortovi smrťožrúti kontrolujú ministerstvo kúziel i Bradavice a terorizujú a zatýkajú všetkých, ktorí by sa im chceli postaviť. To najcennejšie, čo Voldemort chce, ale stále nemá je Harry Potter. Vyvolený sa stal loveným. Smrťožrúti hľadajú Harryho všade, aby ho podľa príkazu Voldemorta priviedli živého. Harryho jedinou nádejou je, že nájde horcruxy skôr, než Voldemort nájde jeho. Pri hľadaní stôp objavuje starý a takmer zabudnutý príbeh - legendu o daroch smrti. A ak je legenda pravdivá, mohol by Voldemort získať neobmedzenú moc a silu, po ktorej túži. (TV Markíza)

Veseldaa.!

Sedmé a poslední pokračování, rozdělené na dvě části, završuje dobrodružnou sérii o mladém čarodějovi. Sérii, která se stala pro mnohé dospívající modlou a autorce J. K. Rowlingové vynesla několik prodejních bestsellerů. Úvod dvou a půl hodinového maratonu je ukázkou poctivého filmařského umění. Režisér David Yates během této asi pětiminutové přehlídky experimentuje s poletující kamerou, kdy za doprovodu rytmických tónů skladatele Alexandrea Desplata jde opravdu o stylovou záležitost. Ovšem to je z dílny tohoto Francouze, který byl oceněn za hudbu k filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona nebo Královna prozatím vše, protože jeho přítomnost opět pocítíte až při „závěrečné“ scéně nejnovější potterovky. Co se týče samotného režiséra Yatese, tak musím přiznat, že v minulém díle mi jeho rukopis a styl vyprávění neseděl. To ale neplatí o Relikviích smrti. I přestože konverzační část, která tvoří třetinu filmu je po emoční a herecké stránce natočena dobře, tak je občas zdlouhavá a postrádá vážnost (konkrétně tanec ve stanu). Holt druhý Tarantino z Yatese nebude. Každopádně jsem zvědav, s jakým projektem se vytasí po dotočení „trilogie“. Má představa je válečný film. Pro nepřílišné vychvalování zmíňím otravný digitální černý prach. A občas mi přišlo, že některé záběry byly takové nedoostřené, či to byl záměr? A nečerpala náhodou J. K. Rowlingová trochu z knih J. R. R. Tolkiena? Náhrdelník měl na nositele až nápadně stejný účinek jako „One ring...“. Neodpustím si pár řádků k české distribuci, konkrétně k dabingu. Na takto odfláknutý, neprofesionální a místy nepřesný nejsem u potterovské série opravdu zvyklý. A už vůbec nevím, proč došlo ke změně dabérů Hagrida a dvojčat Weasleyových a proč skřítek Kreatura měl hlas Gluma (zase ten Pán prstenů?). A upřímně, při představě Kotka ze Stahováku jsem Radclifa tolik vážně brát nemohl. Jak ubýhají roky, mění se i oblečení hlavních tří postav. Od třetího dílu již nenosí uniformy a tak z každého následujícího jednoduše vypátrat, co bylo v daném roce v módě - letos to jsou svetry s velkými knoflíky. Takže jediným, kdo připomíná spojení s bradavickými zvyky zůstává Alan Rickman s černým hábitem. A nejvíce zapamatovatelná scéna? - Příběh tří bratří. Hodnocení – silnější 3*. ()

Incantator

Siedmy príbeh, resp. spracovanie prvej časti siedmej knihy dobrodružstva Harryho Pottera bol nepochybne napäto očakávaným filmom prijatým s rozporuplnými pocitmi. Na začiatok je potrebné podotknúť, že Dary smrti nie sú podobné ostatným Harryho príbehom. Hrdinovia dospeli a zlo reprezentované lordom Voldemortom, proti ktorému bojujú celý život, je teraz silnejšie ako kedykoľvek predtým. Siedmu knihu však producenti rozdelili na dva filmy a nedá sa než súhlasiť s tvrdením, že predlohou je druhá polovica pútavejšia i dobrodružnejšia. V tomto zmysle mnohí tvrdia, že táto dvaapolhodinová snímka iba "pripravuje pôdu" pre druhú časť. Avšak opak je pravdou. V Daroch smrti I. autori podávajú úplne iný pohľad na Harryho svet - temnejší, tragickejší, citlivejší. Množstvo starých priateľov zahynie a Harry sa spolu s priateľmi ocitá na pokraji drvivej porážky. Ani jedna scéna sa už neodohráva v Rokforte, pretože aj čarodejnícka škola padla do rúk smrťožrútov. Nikde už nie je bezpečne, nikomu sa nedá veriť. V istých scénach Harryho cesta pripomíná zúfalý odpor prenasledovaných a utlačovaných v 2. svetovej vojne. Áno, film obsahuje podstatne menej bojových scén, než na aké sme zvyknutí z predošlých častí, ale tie, ktoré zhliadneme, sú plné hrdinských činov, obetovania za priateľov či figliarskych kúskov. Vo filme nechýba ani humor a citlivosť. Vzťahy medzi Harrym, Ronom a Hermionou sú rozoberané príliš podrobne, čo gradáciu deja spomaľuje a pre veľkolepý fantazijný film je takýto prvok nezvyčajný. Na druhej strane, z hľadiska súčasných trendov vo filmoch všetkých žánrov si na to asi budeme musieť zvyknúť, nehovoriac o tom, že v Daroch smrti má každá scéna zmysel. Retrospektívne náhľady a spomienky môžu divákov, ktorí sériu dobre nepoznajú, mierne pomýliť, avšak pre "znalcov" sú veľkým prínosom a obohacujú film spôsobom, aký pri predchádzajúcich dieloch nebol natoľko zaužívaný. Filmový zážitok dotvára rôznorodá hudba a dokonalé vizuálne efekty (najmä v scénach odohrávajúcich sa na Ministerstve mágie). Zvláštnym spôsobom animovaný príbeh v príbehu o Troch bratoch akoby vytvoril Tim Burton a iba rozširuje škálu štylistických prostriedkov, ktoré Yates využíva. ||| Moje hodnotenie je bez pochýb či zvýhodnení predošlými časťami: počas premietania som sa na hodinky pozeral niekoľkokrát. Nie však preto, lebo som čakal na koniec, ale aby som zistil, koľko čarov film do konca svojej stopáže stíha odhaliť. (23.12.2010) ()

eMatt

Knihu jsem hltal ale toto prostě nebylo ono. Patrně je vidět střídání akčních scén a klidu a ten klid byl celkem nudný. Každopádně jsem se pobavil - jediný výtka patří skladateli soundtracku Alexandru Desplatovi - nevýrazná hudba a ani jedna píseň ze soundtracku mě nijak nezaujala - přesto 4 hvězdy protože HP je úžasný příběh. ()

R4D0

Priznávam po zhliadnutý traileru som nemal také optimistické komentára na film. V kine som bol však prekvapený ale stále zastávam názor že to je robené pre keš ()

mattpro

Pre fanúšika tejto ságy to musel byť skvelý film. Pre človeka nezaujatého knihami o tomto čarodejníkovi to však je len nudná rozprávka s malým množstvom nejakých špeciálnych efektov. A keďže spadám do tej prvej skupiny, tak sa mi to proste páčilo, a nechám sa prekvapiť, čo prinesie záverečná časť. ()

LuckyDuckie

vytržené z kontextu to nemá smysl hodnotit. takže nadsadím a trpělivě si počkám na to slibované finále. (přičemž tajně doufám, že nebudu zklamaná) ()

m4xp4yn3

Čtení předlohy jsem vzdal někde v půli šestého dílu. A první část relikvie smrti ukazuje proč - zmatek v postavách, nesmyslné vymýšlení si pravidel "za chodu", příliš okaté střídání dějových a oddychových pasáží. Díky několikaletému odstupu navíc člověk, pokud není zarytým fanouškem série, ztrácí nit a příběh jej příliš nezasahuje, asi jako kdybyste sledovali seriál tempem jedna epizoda za půl roku. Jako obvykle se povedly efekty, tentokrát mi nepřišly tolik prvoplánově líbivé. Co mi však vadilo nejvíc bylo celkové pojetí postav, kdy herci jakoby neustále přehrávali, každé gesto jim bylo přikázáno režisérem, v důsledku čeho spousta postav působí nepřirozeně a zejména momenty, které měly být vtipné, působí křečovitě. ()

marusaj

Vážný, dlouhý film, který míří na čtenáře a pro neznalé je neuchopitelný a těžko pochopitelný. Plno WTF momentů, plno nevysvětlených a nedořešených situací. Zkratkovitost versus zdlouhavost. Ten film je úvodem, a samostatně moc nefunguje. V kombu s dvojkou to bude podle mého ještě o hvězdu výš, ale takto chybí kontext. Rozporuplné. ()

AspireHD

Absolutně nechápu proč lidi píšou, že to bylo nudné. Možná to byla část, která nebyla naplněná obrovskými boji, ale byla naplněna smutnými scénami, které sem psát nebudu, abych nenaštval diváky, kteří to ještě neviděli a chystají se na to. Možná mám k tomuto filmu kladný vztah jelikož jsem divák, který neuvěřitelně miluje smutné scény a těch zde bylo dost. Film se podle mě zabíval hlavně pocity postav, kde Ron nedokázal překousnout, že Harry je ten vyvolený a připadal si odstrkován, a proto vybuchl. Hermiona podle mě byla vystavena těžkým volbám, kdy musela vybírat mezi Harrym a Ronem, což nikdy není zrovna lehké a Harry si uvědomoval, že to on je ten, kdo to musí zastavit a porazi Voldemorta. Výběr hudby byl podle mě velice dobrý a udělali dobře scénu, ve které naše oblíbená trojce utíká před lovci a v tu chvíli je uplně zvuk vypnut a jediné co se ozývalo bylo křupání větví a zvuky kouzel, což mi přišlo uplně perfektní a tu scénu jsem uplně hltal. Viděl jsem tento film o premiéře v kině a také na dvd a ikdyž mám radši filmy v kinech, tak tohle bylo perfektní na dvd a druhá část bude pro mě nejočekávanější film tohoto roku a jeden z mála, na který se pojedu opět podívat do kina. Pokud jste fanoušci Harryho Pottera, což jistě jste, tak vám tento díl vřele doporučuji a rozhodně si všimnete prvků z druhé světové války a to se mi líbilo, jako nostalgický snímek. zde je podle mě 5 hvězdiček na místě. ()

High.Hopes

Zatím nejdospělejší Potter, pro mě jeden z nejlepších z celé série. David Yates umí především dokonale režírovat herce, z tria hlavních představitelů vyrostli pod jeho taktovkou velice dobří herci, největší rozdíl je asi znát u Emmy Watson, která z královny přehrávání v předešlých potterovských filmech (především v Ohnivém poháru Mika Newella) vyzrála v jednu z nejtalentovanějších mladých hereček současnosti. Steve Kloves se opět nijak zvlášť úspěšně pere se scénářem, jsem zvědavá jak se mu v druhé části Relikvií podaří vysvětlit všechny souvislosti tak, aby i divák-nečtenář pochopil. Film má dost tísnivou atmosféru, na druhou stranu je prošpikován množstvím vtipných scén a hlášek. Celkově je první část Relikvií hlavně velkým příslibem pro závěrečné finále, pokud druhá část půjde ve stejných stopách jako první, stane se jedním z filmů roku. ()

Shaleman

Zdlouhavé, nudné a přetemnělé pokračování, které sráží sérii zpátky do průměru. Škoda, po vydařeném předchozím díle bych čekal vypilovanější nákrok k finálnímu závěru. ()

MeaCulpa

Po slabé šestce zlepšení, ale ani tentokrát se žádná bomba nekoná. Problém filmu je jeho rozdělení, které sice umožnilo Warner bros. vydělat víc peněz, ale děje je na 140 minut málo a místy se začíná objevovat nuda. Pochvalu klasicky dostává Yates jehož temné filtry a táhlé jízdy krajinou můžu. Navíc s bajkou o třech bratrech mě hodně potěšil. Herecky už to je horší Rupert a Emma jsou ucházející svoje party si bez problémů plní a i emociálnější scény jim jdou věřit. Problém mám s Radcliffem, který se sice snaží, ale je toporný a největšího čaroděje mu prostě věřit nemůžete. ()

Demonic189

Pomerne sklamanie a stagnácia (dufam som, ze to slovo pri HP nebudem nikdy musiet použit). Vela hluchých miest vsak vyrovnáva niekolko časti skvelých (uvod, ministerstvo,tanec,kreslený pribeh). Zial velmi ma sklamal záver (tie ten uplny!), ktorý absolútne negradoval a mna osobne emocionalne vobec nezasiahol tam kde mal. I napriek tomu dobre 3*. ()

krizi

Už když jsem se dozvěděl, že bude poslední díl celé série rozdělen na dva, tak jsem nechápal, proč to tak prodlužují. Viděl jsem první část, která trvala skoro dvě a půl hodiny (!), a nechápu to stále. Je v tom tolik omáčky, že jsem se chvílemi až neskutečně nudil. Možná by tvůrcům měl někdo říct, že příjmy nejsou všechno. ()

jakhob

V prvých dieloch som nadával, že vynechávajú pre čitateľov dôležité veci. Ale dospel som a pochopil, že ten film mal byť aj pre divákov nečitateľov a teda musel byť spravený inak dynamicky a inak strihaný. Takže rozhodne tie prvé 4 diely sú o 200% lepšie ako tie ďalšie 3. Nebyť tých umierajúcich scén, kedy mi je ľúto tých postáv, tak idem na 2* aj 5 aj 6 aj 7 Bohužiaľ, v 7 sa navyše Yates pokúsili o "výpravu" á la LoTR, nevydarene, je to nudné celých 130 min a síce točí viac podľa knihy - pre divákov čitateľov, plus temnejšie, nevie vystihnúť podstatu filmu a točí si akoby len pre seba a má v pi... 5/10 PS: Komentár určite budem upravovať po skúškovom období. ()

Oonika

Asi bych se radši koukala na film 4 hodiny, než na 2 takhle blbě rozdělené. Ale co naplat :) dobře natočeno, z hlavních hrdinů jsem měla konečně pocit, že jsou to herci. Spokojenost, ale chybí druhá půlka jako sůl. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (viac)