Harry Potter a Dary smrti - 1.

• Česko Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (viac)
Veľká Británia / USA, 2010, 140 min

Scenár:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (viac)

Harry Potter a Dary smrti je siedmym a posledným pokračovaním dobrodružstiev Harryho Pottera, ktoré je očakávanou udalosťou a bude rozdelené do dvoch celovečerných filmov. Prvá časť začína, keď sa Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) a Hermiona (Emma Watson) vydávajú na nebezpečnú misiu, ktorej cieľom je nájsť a zničiť tajomstvo Voldemortovej nesmrteľnosti. Spoliehať sa musia len sami na seba, a to viac, ako kedykoľvek predtým, pretože im už profesori nepomôžu a budú tiež bez ochrany profesora Dumbledora. Navyše sú medzi nimi temné sily, ktoré sa ich snažia rozdeliť. Medzitým sa čarodejnícky svet stáva nebezpečným miestom pre všetkých nepriateľov Pána zla. Dlho obávaná vojna so zlom začala, Voldemortovi smrťožrúti kontrolujú ministerstvo kúziel i Bradavice a terorizujú a zatýkajú všetkých, ktorí by sa im chceli postaviť. To najcennejšie, čo Voldemort chce, ale stále nemá je Harry Potter. Vyvolený sa stal loveným. Smrťožrúti hľadajú Harryho všade, aby ho podľa príkazu Voldemorta priviedli živého. Harryho jedinou nádejou je, že nájde horcruxy skôr, než Voldemort nájde jeho. Pri hľadaní stôp objavuje starý a takmer zabudnutý príbeh - legendu o daroch smrti. A ak je legenda pravdivá, mohol by Voldemort získať neobmedzenú moc a silu, po ktorej túži. (TV Markíza)

ANImuk

Po zklamání v podobě prince dvojí krve jsem do kina šel s rozporuplným očekáváním. Jak to dopadne? A, dle mého názoru, dopadlo to docela slušně. Herecké výkony velmi znatelně postoupily od začátku série, kamera byla vcelku dobrá a ani Yates nezklamal. Co mi chybělo? Výraznější Snape, kratší "lesní" apod. scény, větší prostor pro Nightyho, více prostoru pro Moodyho smrt a vůbec celý úvodní Harryho přesun. Co se mi líbilo? Fenomenální scéna s třemi bratry(nějak mi na mysl vytanula animovaná scéna z Kill Bill: vol.1), porada smrtijedů s Voldemortem u Malfoyů doma, Snapeův příchod, zničení viteálu atd. Přes spoustu kladů jsem kinosál opouštěl bez nějaké myšlenky, která by byla vyvolána filmem a hlodala ve mě jako červ. Každopádně lepší než předchozí, ale Cuarón zatim vede. P.S. Asi jsem na tom byl stejně jako Ravalah, protože i nám uprostřed spadly Windows a sál čekal 15-20 min. na zprovoznění:) ()

jirpil

Temné, depresivní a syrové. Stejně jako hlavní aktéři dospěli, tak stejně i předposlední film (resp. poslední kniha) dozrála do své dospělosti. Některé záběry jsou úchvatné a člověk se behěm filmu nenudí. Dospělý film, pro dospělé lidi. Již to není pohádka jako před deseti lety... Mám chuť se na něj podívet ještě jednou a doufám že druhá část nezkazí nastoupenou cestu. Jinak za nejlepší část filmu považuji příběh tří čarodějů (neb, jak se to jmenuje) A asi jsem se zamiloval do Ginny :) ()

katuska.

Na začátek musím uvést, že knížky o HP mám nekriticky ráda. Proto na filmy nahlížím jen z hlediska jak zdařile se filmařům podařilo převést příběh a jeho kouzlo na plátno. A proto mě první Relikvie smrti velmi bavily, dvě a půl hodiny jsem se nenudila a vůbec jsem si plynoucí čas neuvědomovala (což už je jistou známkou kvality:-). Herci (až na Daniela, toho nikdy ráda mít nebudu) jsou výteční, a konečně jsem se nemusela rozčilovat, že vystřihli mé oblibené pasáže, protože je spousta času. Takže z pohledu knižního fanouška dávám celých 5 a těším se na druhý díl! ()

lenny71

Film samozřejmě nikdy nebude tak dobrý jako kniha a řekla bych, že právě u Harryho to zatím platilo dvojnásob, ale tenhle díl se knize hodně přiblížil a ačkoliv bych nečekala, že to řeknu, pro mě jsou Relikvie smrti snad nejlepším filmem z celé série. Po naprosto příšerném pátém dílů a odbyté šestce jsem od David Yatese nic moc nečekala, takže jsem příjemně překvapená. ()

lulundia

Moc hezky udělaný, co na mě udělalo velký dojem byla bajka Tří bratří ta se povedla, nebo jak hermiona mizí z fotek.. byly tam hezky vidět emoce a Ron perlil jednu hlášku zadruhou, díky Rowlingový za něj!:-D vůbec ty scény co v knížce nejsou to hezky oživili. mě se to líbilo a moc! P. S. Prosím vás proč odsuzujete šestý díl? vždyť se jim tak povedl! mě se teda moc líbil. obchod Freda a George, jeskyně, profesor Křiklan nebo lektvar felix felicis, vřdyť tam bylo tolik humoru a skvělých herců, nechápu co máte proti. ()

dadiak22

Začalo sa to rozprávkou, končí to horrorom. Celý film je strašne temný, so slušnými dialógmi, konečne sa vo filme objavil aj milý škriatok Dobby ale predsa, na tie prvé tri časti to nemá a už ani pokračovanie nebude mať. A ešte na to že budú dve časti je to prehnané dlhé. Takých 110 min. by úplne stačilo. ()

hovadko.bozi

Poprve po hodne dlouhe dobe jsem mela chvilema pocit, ze Daniel Radcliffe a Emma Watson umi i hrat... Vzhledem k rozdeleni materialu na dva dily je scenar velmi verny predloze, takze stejne jako v ni se tu stridaji akcnejsi casti s temi zdlouhavejsimi. Cast 2 by teda mela byt poradna jizda, ale i tahle drzi velmi dobre pohromade a ani chvili nenudi. Je to rozhodne jeden z lepsich dilu filmove serie a co se tyce hereckych vykonu mozna zatim i nejlepsi, ackoli Bill Nighy mi zrovna nesedl. ()

Abigail

V hodnocení jsem trochu váhala: celkově se mi to líbilo, ale mám v knižní předloze pár oblíbených scén, který nedostaly tolik prostoru, kolik bych si představovala - proto jednu hvězdu ubírám. Určitě doporučuju jít na originální otitulkovanou verzi, ta u Half Blood Prince strašlivě chyběla. Nenudila jsem se ani trochu a některý scény vyloženě braly za srdce (Harry a Hermiona tančící ve stanu), Dobby nemá chybu, z Bathildy Bagshot mrazí v zádech přesně jak to má být...Chybělo mi pár scén "odjinud": umírající Mad Eye - z doslechu, situace v Bradavicích - z doslechu, nevíme nic o tom jak moc se Harrymu stýská po Ginny, živoření ústřední trojice během jejich života v lesích - v knížce jeden z hlavních důvodů Ronova dočasného odchodu (hlad) - ve filmu ani zmínka... Záběry mořského břehu na konci a exteriéry vůbec se mi moc líbily, "exkurze do bristkých lesů" (jak tu někdo taky píše) mi ani trochu nevadila , naopak: moc příjemná. ()

Raviola

Jsem nadšená. Film rozhodně předčil má očekávání. Herecké výkony tria se zlepšily o sto procent a David Yates dokázal něco neuvěřitelného. Po zhlédnutí 5. a 6. dílu jsem byla sklamaná a tak už jsem neočekávala nic světoborného ani od 7. dílu, ale Yates zabodoval na plné čáře a tím mu patří velké uznání... Jsem zvědavá na 2. část relikvií.... ()

Marcey199

Nejlepší díl, spolu s trojkou a pětkou. Bála jsem se, smála, byla napjatá, Harry Potter prostě splnil všechna moje očekávání na 150%. Nenudila jsem se ani na chvilku, takže nechápu místy tak nízká hodnocení. Moje pochvala patří hlavně výborným akcím, u kterých jsem si připadala, jako bych byla součástí filmu. Paráda, moc se těším na poslední část, to bude teprve nářez! ()

Brukev

Tři hvězdy jako hezká trojka. Nejsem profikritik, takže jen mé dojmy. Proč jsou scény ukončeny jako v divadle Járy Cimmermana? Ono postupné černání obrazu? To má být jako nějaké atmosferické? Proč není prostě střih? Roztřesená kamera v rodišti Potterových rodičů byla taky zbytečná. Nenavodí dokumentární či napínavý dojem, jen obtěžuje. K ději nicméně spíš pozitivní ohlasy. Ano, je to místy otrocké převyprávění příběhu. Ale dva díly si to zaslouží. Díl je to sice místy nezajímavý, ale pokud má být převyprávěn filmově, je nutné ho takto natáhnout. Byť už kvůli tomu, abychom pochopili, že ono cestování a spaní ve stanu bylo opravdu delší než pár dnů :) Nicméně si mohli tvůrci odpustit ony takřka National Geographic scenérie se stanem. Obecně se mi film spíše líbil, ale opět se potvrdilo, že dojem z filmu kazí osazení kina. Pokud je plné pubertáků, tak spolehlivě chichotáním zazdí některé situace. At už nepodstatné zapnutí šatů Ronovy sestry, tak už celkem podstatnou situaci přeludu nahého Harryho objímající nahou Hermionu. Zde souhlas s Kiddo - temný moment zabíjí fantazie nadrženců čekajících od prvního dílu na nějakou "muchlovačku". ()

m.a.t.a.

Pěkně natočené, dobrá atmoška, i když na mě až moc tiché a pomalé. Škoda, že film je rozdělen na dva díly. Tenhle první už bych asi neopakoval. ALE na druhý díl se už těším. ()

cachanell

Jsem velmi spokojená. Četla jsem všechny díly postupně, jak přicházely na trh. A také postupně každým rokem šla do kina na Harryho - s dětmi. Od malého kluka po 17-ctiletého mladého kouzelníka. Díly postupně dostávají temnější atmosféru - strašidelnější a hororovější. Ale líbí se mi to. Možná i proto, že jsem zaujatá - vymyslet dětský kouzelnický svět do posledního pohyblivého obrázku, skláním klobouk, nesvedla bych to. A i když tady začínají postupně převládat těžké intelektuálské dvouhvězdičkové komentáře, já dávám čtyři hvězdičky - mínus jednu za pomalou odpoutanost od dětského kouzelnického světa, kterému by tento příběh měl patřit. ()

MasakrasS

No co k tomu dodat. Z Harry ho se stává moneymaker bez požadavků nakvalitní film. Neřikám, že to bylo špatné, ale samozřejmě jsem čekal něco více. Příběh klasicky výborný podle knižní předlohy, na tu ve všech ohledech samozřejmě nemá. Musím říct, že efekty byli naprosto dokonalé a dobré herecké výkony. V filmu mě fakt hrozně vadil ten NAMACHROVANEJ Harry Potter jeho chování bylo hrozné:-D Ale věděl jsem do čeho jdu. Na Harry Potter a Vězeň z Azkabanu to rozhodně nemá, ale je to více než koukatelné:)) ()

Sirenian

Práve som prišiel z kina, takže moje zážitky z nového Harryho sú naozaj čerstvé :) Som prekvapený, pretože som čakal ďalšie nudné dialógy a žiaden posun vpred, ale dostal som úplný opak. Film je vo výbornom tempe od začiatku do konca a nič mi tu nechýbalo. Knihu som síce nečítal, ale ani to nejako zvlášť neľutujem. Pre mňa zatiaľ najlepší zo všetkých filmov o Potterovi, aj keď to už nemá to čaro ako mala jednotka. Prekvapenie roka ! 90% (23.11.2010). ()

RoryWhite

Nejsem si jistá, jestli za to můžou ti uječení diváci v kině nebo zkrátka to, že jsem od toho prostě čekala víc. Spousta zbytečně protahovaných scén (př: začátek – Harry čeká, než přijdou ostatní – prochází dům – vzpomíná), které mi chvílemi připadaly nudné. Už jsem se naučila nesrovnávat knihu a film, ale co si nemůžu odpustit je dabing – jako obvykle příšerný. Ale abych nebyla pouze pesimistická, musím pochválit za dobré herecké výkony. Především Emmu Watson. Její výkon ve scéně, jak ji mučí Bellatrix, je naprosto báječný, „opravdový“. Výsledek… nejradši bych udělila 3 a půl hvězdičky, ale to nelze, tak doufám, že těch 4 nebudu litovat, až se mi to rozleží v hlavě. ()

ValheruCZ

Aktuální hodnocení 77% celkově? Za co? Na film jsem mířil bez očekávání a ovlivnění jinými recenzemi a musím říct, že jsem upřímně zklamán. Ze všech "Potterovek" je tahle asi zdaleka nejhorší. Ano, chápu, že bylo potřeba z ekonomického hlediska rozdělit poslední díl na dva kusy, ale tohle? Film samotný od začátku sice působí temně, temněji až nejtemněji se slabými záblesky naděje a vývoj postav podle zhoršující se situace v jejich světě je logická a povedená, ale "roztrhanost" jednotlivých scén a náhodné skoky v místech působí neuvěřitelně rušivě, celý film pak nepůsobí uceleně, ale roztrhaně, ta tam je gradace příběhu a stupňující se napětí. Ani "lekavé" scény, kterými je celý film prokládaný nepovažuju za šťastné. Raději pak nekomentovat scény typu "bude ti světlem v dobách nejtemnějších" nebo nelogičnost některých scén...mimochodem, už chyběla jen paní z jezera. Stěží 50%. ()

Ziper

Dle mého názoru nemusel Yates rozpůlit tento díl na dvě části. Pozitivum ale je, že se do filmu vejde více děje. jako například čtvrtý díl téhož filmu byl velice zkrácen. Jsem velmi zvědav na druhou část, zda zcela naplní mé očekávání. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (viac)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (viac)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (viac)