Útek zo Sibíri

• Česko Útěk ze Sibiře (viac)

Útek bol iba začiatok. Jeden z najsilnejších skutočných príbehov o ľudskej vôli a túžbe po slobode bol nakrútený podľa knihy Slawomira Rawicza a popisuje útek skupinky väzňov z ruského gulagu v roku 1940. Utečenci sa vymania z neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou jazera Bajkal a prekročia Transsibírsku magistrálu. Pred sebou však majú omnoho krutejšie skúšky ľudskej odolnosti a vôle – púšť Gobi, prechod cez Himaláje a Tibet. Zachránia sa až v Indii na americkej vojenskej misii po 6.500 kilometroch strastiplného putovania.
V roku 1940 utečie medzinárodná skupina väzňov z ruského gulagu a putuje okolo jazera Bajkal do Mongolska, púšťou Gobi cez Himaláje do Tibetu, aby sa napokon ocitla na slobode v Indii. V sedemčlennej skupine sú traja Poliaci, Juhoslovan, Američan a Rus, ktorý z lágra utiekol kvôli dlhom. Utečenci sa vymania zo zovretia neľútostnej sibírskej zimy, prejdú oblasťou Bajkalského jazera a prekročia Transsibírsku magistrálu. Čoskoro zomrie poľský mladík a pridá sa k nim mladučká Poľka Irena. Vodcom utečencov je poľský dôstojník Janusz, ktorý sa zbližuje so starším Američanom, inžinierom Smithom. Utečencov čakajú ďalšie kruté skúšky ľudskej odolnosti a vôle, púšť Gobi, prechod cez Himálaje a Tibet. Zachránia sa, až keď zdolajú celkovo šesť a pol tisíc kilometrov a ocitnú sa na americkej vojenskej misii v Indii. Pre Poliaka Janusza sa však jeho "cesta späť domov" skončí až oveľa neskôr - po páde režimov vo Východnej Európe v roku 1989. (TV JOJ)

syphoon

Souhlas s komentářem Isherwooda. První půle filmu by se dala rozvinout daleko více. Je škoda, že než se namlsáte drsnou atmosférou z gulagu, jste téměř na hranici s Mongolskem. Zajímavý snímek, který při zvážení, že se jedná o skutečný příběh se stává ještě zajímavějším. ()

Zombiepod

The Way Back je sám o sebe veľmi zaujímavý výpravný film, ktorý aj keď sa divákovi často pokúša vtlačiť dojímavé a emotívne zložky, stále je len o jednom hlavnom - drsnosť a realističnosť, ktorá bola mimoriadne autenticky zobrazená. Skvelé postavy, každá s vlastným príbehom a najmä charakterom, ktorý aj napriek tomu aký je dôsledne vystihnutý, ide stále len čiastočne stranou. Napriek tomu je sa na čo pozerať a film tohto druhu, navyše takýto skvelý, sme tu dlho nemali. ()

Miagy

Nádherná dráma o úteku zajatcov z tábora na Sibíri, ktorá ukazuje, aké to msueli mať v tej dobe ťažké i obyčajní ľudia. PLUS: herecké výkony, putovanie po Sibíri, príroda,,, hra s ľudskými životmi. MINUS: málo emocii, hudby, žiadny dramatický záver. Ale inak fajn. ()

DavidWebb

Film je v zásade dobrý. Naozaj zaujímavý príbeh podporený výbornou réžiou a kamerou, k tomu skvelá príroda, vhodne vybraná a skomponovaná hudba. Herci ma nedráždili, vlastne výber bol dobrý, všetci sa tam hodili. Keď si človek uvedomí, že tento príbeh sa naozaj odohral... je ťažké predstaviť si, že by som niečo podobné dokázal, alebo ktorýkoľvek moderný človek z dnešnej doby. Pekná ukážka sily ľudskej vôle a viery, že je prečo žiť, ísť ďalej. Aj keď si myslím, že tento film mi určite zostane v pamäti, tak je tu jedna vec pre ktorú akosi nemôžem dať vyššie hodnotenie. A síce... nepoznám presný dôvod, ale necítim potrebu vidieť tento film druhýkrát. Raz stačilo. A to by sa u naozaj dobrých filmoch stať nemalo. 70%. ()

Oudee33

Tak tohle je alespoň outdoor, spousta dnešních konzumentů, playstation zabijáků a tv maniaků by tohle nejspíše nedala.. Asi ani já! Jinak film jako takový má svoji poutavou rovinu pevně v rukou a držel si mou pozornost, nicméně postrádal větší napětí a ošizení o, pro mě klíčové, události jako byl útěk samotný a jeho provedení, stejně tak i lov soba v močále? Fatální chyba na kráse! To je jako sex bez aktu! Fuj... A je mi proti srsti, když se nedabují značné části dialogů které nejedou v ústředním jazyce. Já si dokážu domyslet o co konkrétně jde, ale radši zkousnu doslovný překlad před váhou autentičnosti.. Když budu chtít originál a autenticitu, tak si pustim film s titulky! Škoda těch nedostatků, 65% ()

Knor

Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení. Síla vůle je úžasná věc a mě so líbí zkrátka líbí. Film odsejpá bez větších zbytečností a já si přál stejně jako hlavní hrdinové aby všichni došli v pořádku do svého cíle. ()

Nathalia.A

Pútavý dej, úžasná výprava a prostredie,silné postavy a príbeh. Od začiatku až dokonca som to sledovala so zatajeným dychom. Túžba po slobode ženie tento príbeh počas 2.svetovej vojny po rozličných krajinách až k sebapoznaniu a k hlboķým a silným priateľstvám. ()

Petike

Peter Weir je jeden z mála režisérov, ktorý hádam nikdy nesklame. Tobôž nie pri historických látkach, akou je aj táto. (Samozrejme, v mnohom neuveriteľne ponurá.) Po opätovnom pozretí možno zvýšim na päť hviezdičiek. Komentáre, ktoré tu fňukajú nad tým, že je nerealistické, ako to nebolo celé "krvavejšie" a "prepchatejšie útrapami", by si mali dať pohov. Väzni na úteku sú vykreslení ako dostatočne rozumná skupinka na to, aby sa vedeli vyhnúť neustálemu padaniu do nových malérov. Fakt, že sa väčšine z nich podarilo doraziť až do vytúženého cieľa, svedčí o tom, že si dávali až prehnaný pozor na to, aby sa niekde omylom nezabili alebo aby ich niekto nelapil. Príde mi komické, že tu o útrapách gulagu a putovania pustatinou idú mudrovať filmoví fanušíci, ktorí si v živote nemuseli vytrpieť ani uviaznutie v horách na jednu noc. Na rozdiel od väčšiny dobrodružných drám á la Hollywood tu aspoň protagonistov nelovia svorky superinteligentných dravých zvierat. Toľko k onomu realizmu "mali ich na každom metri zožrať vlci a doštípať hady". Na romantické prikrášľovanie v tomto filme niet miesta. Je tu len prežitie, púť, život a smrť. Starý svet vlastnej minulosti postavy nechávajú za sebou, a či ešte niekedy uvidia nový svet vlastnej budúcnosti, ostáva otázne takmer až do úplného záveru. Ako divák necítim potrebu, aby ma režisér tĺkol po hlave bakuľou s nápisom "Teraz bacha, teraz príde dôležitá scéna, teraz prídu silné emócie !". Film je strohý, ale tá strohosť a každodennosť mu nesmierne dodávajú na autentickosti a ľudskosti. //// Zaujímavé komentáre: Radek99, Malarkey, DaViD´82 ()

playboy_05

Filmy o uteku vetsinou mivaji tempo, poutavy pribeh, zajimavou vypravu a kladou duraz na mensi pocet, o to zajimavejsich, postav...tady se to ale vsechno dari tak z poloviny. Chybi tomu sila pribehu a tempo treba Bileho pekla. Vyprava neni uplne dobra, zajimave lokace jsou potlaceny na ukor stereotypni tajgy a pouste. Colin Farrell, co by hrdy rusky vrah, fantasticky a nechapu, proc jeho linka skoncila tak brzy. Ed Harris standardni, Sturgess nemastny neslany, Saoirse Ronan si budete pamatovat, protoze jina zena tam nehraje, ostatni postavy nestoji za rec a nebudete si pamatovat asi ani jmena. Proste parta ruznorodych temer kamaradu od nekud utekla a nekam dosla, ale uprostred toho vseho chybi zvraty, pronasledovani, boj s prirodou, emoce jako strach nebo beznadej, tragedie. Navic to debilni a nelogicke rozhodnuti jit dal v zime v Himalajich, jako kdyby Indie byla pomalu tamhle za kopcem, to by snad zadny svepravny clovek, po tom co zazil, neudelal. Skoda. ()

Shanen29

Odfláklý scénář a to mě mrzí,ten film mohl zachytit právě ty důležité momenty utěku z Gulagu a ty právě ve větší míře chybí.Je to vlastně pochodující film a mě posléze začal nudit.Myslím že na takový film by páni scenáristé a režie měla mít určité znalosti v dané oblasti. ()

Mkartaylas56

Celkem slušný snímek, popisující neuvěřitelnou cestu uprchlíků ze sibiřského gulagu. Co se týče hereckých výkonů tak jsem byl docela spokojený, každopádně mi v určitých chvílích chyběla nějaká doprovodná hudba. Obecně to bylo sice pěkně ztvárnění jedné z událostí během druhé světové, ale prostě mi tam chyběla ta šťáva, která by to ješte více vyzdvihla. ()

papadoce

Kde bolo tam bolo, bola raz poľskoruskoamerickojuhoslovanská skupinka turistov na zájazde na sibíri. I dostali sa na výlet z rôznych príčin, no v konečnom zúčtovaní bolo jedno aký dlhý pobyt im súdruh Stalin v mene slobodného zvrchovaného Ruska udelil. Všetci boli takpovediac v piči. A tak sa vydali letom svetom, tetou zimou, i chodili a chodili, šli a šli, šplhali, brodili, všeličo zažili. Prekonali kruté vetry i vyprahlú pustinu. Na film ma prinútili dívať sa cez štyri ale i cez tri hviezdy, no k štyrom ma pripútal fakt, že to ozaj zažili a ešte Kolyn v úlohe ruského vraha. Je to taká road trip dráma so slušným obsadením a pravým hepjendom o skupinke beznádejných, čo sa proste odmietla vzdať. Silné. Nie dych berúco natočené, no obstojné. Veď kto by nechcel prejsť o hlade a smäde, ubolený, špinavý a prenasledovaný tisíce kilometrov až do Mongolska. No ... Asi ja. Ale aj tak, nevravte mi, že by ju všetci šiesti nevyklátili tam pri vode. ()

Najt

Fantastický film, skvělá výprava, boží scénář a parádně natočené. Některé záběry na přírodu přímo skvostné. K tomuto filmu bych měl určitě pár výtek. Třeba ten útěk, ten byl zbytečně moc odfláklý, potom samotná konec ( posledních 5 min) moc uspěchaný. Farrell se mě tam teda vůbec , ale vůbec nelíbil , to je další výtka. Ale ten zbytek je naprosto parádní. Prostě v tomto filmu jde o cestu, proto pár minut na začátku jedna krátká scéna při útěku a 80% film use odehrává na cestě protože to je hlavní deviza filmu. Osobně bych byl radši za pomalejší začátek, delší konec a detailnější útěk, klidně mohl film trvat o 15 min dýl, ale představte si, že necelé 2 hodiny filmu je jen o tom jak se jde a mě to ani na chvíli nepřestalo bavit, protože to je natočené perfektně. A rozhodně mě film bavil více, i když se tam v podstatě jen jde, než nějaký akčňák, kde vylítne 10 tisíc kulek a proto plný počet. ()

GenVen

Nikdy jsem neměl moc rád, když si američtí tvůrci dělají srandu z "nás" východních Evropanů, ale tak jak to tu zahrál Colin Farrell je prostě úžasné. K "typickému" Rusákovi s IQ 80 a velice silným přízvukem, prostě přidal ještě něco navíc. Vedle něj tak může krásně stoupat vycházející hvězdička jménem Saoirse Ronan. Ale jelikož hlavní důvod proč jsem na tento film šel byly krásy přírody, které přeci jen mohli být ještě o něco krásnější, tak dávám pouze velké 4*. ()

CRYPT

Mám rád takovéto filmy. Navíc už ten pocit že toto někdo v minulosti dokázal. Je to až těžko uvěřitelné. Já bych jistě zemřel ještě v té zimě na Sibiři. Překvapilo mne že Colon Farrell si tam moc nezahrál :-) (ne že by mi to vadilo). Pohnutý příběh, místy je skutečně až hloupá dobrotivost hlavního hrdiny, ale nakonec to dopadlo, tak to dopadnout mělo. Nenudil jsem se, po dlouhé době konečně zajímavý snímek. ()

Jaromír

Po dlouhé řadě Bček konečně film, který má koule. Jsem si užil každou minutu. Kéž by takto silný příběh měl v dnešní době každý film... ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

26.01.2011

Weir vypátral své uprchlíky

Weir vypátral své uprchlíky

10.01.2009

O projektu Petra Weira The Way Back už z našich novinek víte, že půjde o drama inspirované memoáry Poláka Slavomira Rawicze, který v roce 1942 uprchl z mrazivého sibirského gulagu a s několika… (viac)