V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

Bendiys

I pres sve nizke hodnoceni jsem rad, ze se cesti tvurci pousteji do podobnych ambicioznich zanrovych projektu, kterych se u nas moc netoci. Presto je Ve stinu zklamanim bez poradneho napinaveho deje a postav, o ktere bychom se meli bat. Kdyz zaverecna scena s Ivanem Trojanem (jako vcholna gradace celeho pribehu) nevyvolava zadnou emoci, mozna tak pocit lhostejnosti, je neco spatne. Samotne prostredi 50. let muze sice pusobit pekne, ale kdyz se necitite jako ucastnik filmu, muze byt doba, jaka chce. Zkratka to vychazi naprazdno, umele a krecovite vypraveni pod zastitou temna. ()

plo koon

Atmosféru padesátých let, troufám si tvrdit, zachytil Ondříček hezky. Nemůžu ani říci, že bych chvílemi nebyl napjatý. To co z toho ale vylezlo v posledních dvaceti minutách mě vážně rozčílilo. Scénář udělá z hlavního hrdiny dementa a celé se to rozplizne do nikam. Navíc Taclík jako machr z StB je fakt k smíchu. A nechápu, proč musí pořád hrát hudba. Když někdo jde jen tak po ulici zní k tomu tóny jako by se právě vyhrotil nějaký zásadní konflikt, ale ne...jen prostě tu ulici přejde. A konec s chlapečkem následován dojemnou anglofonní písní podbarvující titulky. Ble. ()

zdenik

V podstatě od prvních chvil jsem pozoroval, jak funguje výprava a kde naleznu nějaký nepravděpodobný detail - to mě bavilo především zpočátku, když film plynul dynamickým střihem podivně rychle a já si říkal: Noir?!? Tohle? Ale později jsem plně propadl příběhu, úžasným hereckým výkonům i atmosféře. A k závěru můžu říct jen tolik, že miluju, když mě film překvapí. Bylo to silné a přes všechna počáteční urychlování a občasné přehnané kaširování noiru - tohle je film, který má hodnotu. ()

elleyne

Tak tomu se říká kvalitně provedená práce. Atmosféra 50.let se vydařila, příběh byl propracovaný, herecké výkony výborné, Hlavně bych zdůraznila Trojana, Soňu Norisovou a Sebastiana Kocha. Poselství film u rozhodně nevidím nijak přímočaré a ani jediné, dá se toho rozhodně najít víc.. A zaujal mě i hudební doprovod. ()

viktor.danek

Čím lepší formální stránka, tím prázdnější obsah. Zvuk, triky, herci super. Epstein s Ondříčkem úplně marní. Žádná problematizace postav, nic z reálného světa, superkladný hrdina položí život bez jakékoliv uvěřitelné vnitřní motivace nebo zaváhání. A do toho komunismus jako komerční kulisa. Zkrátka film na export. O ubohém morálním kýči na konci ani nemluvě. ()

pmusic

Zpocatku se musim priznat, ze jsem na tento film vubec nechtela jit. Dostala jsem se k nemu defacto nahodou, kdyz mistni kino vyhlasilo akci "vsechny filmy za 50,-", a protoze jsem uz vsechno ostatni, co davali, jiz videla, rozhodla jsem se to zkusit. Dlouho jsem nevidela nic syrovejsi a surovejsiho, Ve stinu je snimek, ze ktereho na vas atmosfera doby cisi z kazdeho zaberu. Presne tak jsem si to predstavovala. Jedine, co mi trochu vadilo, je to, ze nas cesky rybnicek je tak maly, ze pokazde, kdyz jdete na nejaky vetsi filmovy pocin, objevuji se v nem stale jedny a tytez herecke tvare, krome Trojana tedy opet vidime jeho manzelku, jako vzdy vybornou Sonu Norisovou, zakerneho Jiriho Stepnicku, lehce komicky drsneho Marka Taclika (stale ho vidim pred sebou v roli z Jedna ruka netleska), Miroslava Krobota a jine. Mile prekvapeni mi pripravil David Svehlik, vykon Ivana Trojana neni treba komentovat, byl vyborny jako vzdy. Po delsi dobe kvalitni cesky kriminalni snimek. ()

MyrnaAlec

Pochybuji, že by Rusové využívali jako svědka u politického procesu bývalého příslušníka SS a poté ho férově pustili domů. Taktéž přerod férového šéfa v zabijáka není věrohodný. Těžko točit detektivní drama chandlerovského typu s českými obličeji, i když Trojan i Koch zahráli skvěle. Jako plus hodnotím parádní kameru, dobové rekvizity /tatraplán !!!/ a hudbu. Rozhodně příjemné překvapení, některé novinové recenze to sepsuly úplně zbytečně. Pochybuji však, že by tenhle námět někoho v zahraničí natolik uhranul, aby vyhrál Oskara. ()

Ingie

Tleskám. Po dlouhé době kvalitní česká tříáčková podívaná s výbornými herci, navíc skvěle natočená, zrežírovaná a podtrhnutá moc dobrou hudbou. Atmosféra je mimořádně hutná, což je u snímku tohoto ražení velmi důležité kritérium. Šel bych na 90% a 5 hvězd, kdyby ovšem nebylo poněkud slabšího scénáře a především podivného rozuzlení, které mi prostě nedává moc smysl, ať se nad ním zamýšlím, jak chci. Takže, sexy paní Haklové navzdory, stříbrná medaile. ()

Maica

Film je udělaný (dle mého) skvěle! Ale mně se prostě nelíbil, svou atmosféru totiž naznačuje již v názvu. Procházení temnými ulicemi, temnými dušemi a temnými časy. Přesto mi přišlo, že je tam dost vaty, nebo spíš, že se film táhle hrozně pomalu, obzvlášť na konci. A dějová linka byla tak zamotaná a složitá, že jsem ji počas filmu nemohla rozluštit - a náležitě si tak snímek užít. Ačkoliv, jako sonda do děsivé drastické minulosti naší země poslouží dobře. Obdivuju asi všecky herecké výkony a líbilo se mi i obsazení "štěků" (Issová, Issová, Myšička, Kraus, Babčáková). Čili hodnocení kvality filmu 4*, ale můj osobní přístup 3*. ()

Vykuk

V podstatě bych dal i odpad, ale z těch českých blbostí je na tom vidět kus práce, celkem zdařile se to snaží o jakousi stísňující atmosféru. Ale jina nuda, nuda, nuda, nuda, třeba i seriálové Vraždy v Midsomeru mě bavili mnohem víc než tohle. Proti Trojanovi nic nemám,ale sedí mi víc na role podivínů a bláznů, než na zarputilého kapitána kriminálky. No je to věc názoru, nikomu to neberu, u mě tento film upadá v zapomnění dřív, než bych si ho stihl zapamatovat:). ()

RINGOCZ

Snímek Ve stínu působí na poli současné scény české kinematografie zaplavené slaboduchou zábavou pro nemyslící masy jako zjevení. Výborný herecký výkon Trojana, slušně napsaný scénář a naprosto perfektně zachycená atmosféra beznadějné doby čistého ZLA a temna. Tento snímek by měl být povinně promítán ve školách spolu s dokumentem o prokurátoru Vašovi, protože Češi obecně neuvěřitelně rychle zapomínají a národ, který není schopen se poučit ze své historie je odsouzen k tomu, prožít ji znovu . . . ()

Lucius55

Nádherně vystižená atmosféra, Trojan zase válí. Škoda jen toho hošíka v závěru - působil spíš trapně a hercem to nebylo:-( ()

alpeew

5 hvězd, 100% zážitek. . Atmosféra, zpracování, minimalistická a zároveň dokonalá filmařina, skvělý nejen Ivan Trojan (ale hlavně), lidskost samotného aktéra v nelidském světě 50. let, kdy pravda a skutečnost neznamenaly vůbec nic. Nejvíc mne na filmu fascinují dvě věci - že se vlastně dívám a dívám na kriminálku a najednou zjistím, že to žádná kriminálka vlastně není, že je to nebombastické tiché svědectví člověka, který se rozhodl nekolaborovat s režimem a zůstat čestný i za cenu ztráty vlastního života. A druhá věc-že film natočil člověk roč. 1969, který by mohl "mít úplně jiná témata" na natáčení. Dobře tě, Davide, vychovali. ()

Kortexo

Dobrý český film je zázrak.Když dostal film 9 lvů, tak mně zaujal.Dobově film exceluje, ale jinak boužel je jenom monstozní protikomunistickou reklamou postavenou na hrdiným komunistovi, který bojuje proti režimu!Patetické!!!Na konci chybí jen NEVOLTE KOMUNISTY!!!21 let po revoluci by se s tím, už mohli všichni vyrovnat... ()

Locksley

Na poslední dobu výborné české krimi s tísnivou atmosférou a výbornou vše prostupující hudbou. A propos, připadala vám Soňa Norisová taky tak přitažlivá ? Mně tedy rozhodně. ()

skalicky

Po řemeslné a herecké stránce perfektně zvládnuté dílo,leč to asi není můj šálek kávy lehce jsem se u tohoto filmu nudil!70% ()

Kajislav89

Film, na který jsem se opravdu těšil a dost dlouho trvalo, než jsem se k němu dostal. Nadchlo mě zpracování, navození atmosféry i herecké výkony. Trochu zklamán jsem ale z děje, který je místy příliš průhledný a místy prošpikován podivnými náhodami. Každopádně ve srovnání s ostatní současnou českou produkcí je to kvalitní film, který se vyplatí vidět. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)