Venkovský učitel

• Francúzsko Country Teacher (viac)

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce - jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Film Venkovský učitel vstupuje do kin s distribučním sloganem „Každý někoho potřebuje“. Nový snímek režiséra úspěšného filmu Štěstí vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci a v zahraničí jej zastupuje společnost Wild Bunch, distributor loňského vítězného filmu v Cannes... Učitel (Pavel Liška) opouští gymnázium a rodiče (Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot) v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie (Zuzana Bydžovská) a Chlapec, její sedmnáctiletý syn (Ladislav Šedivý). Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel (Marek Daniel), který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška (Tereza Voříšková), která do té doby chodila s Chlapcem, ho bez rozloučení opouští. Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci Chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí Chlapec a Marie, když Učitel neodolá zoufalé touze dotknout se Chlapcova těla. Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství? [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

Garch

Učitel je pro mě zatím životní role Pavla Lišky. Bez pitvoření či koktání. Hraje očima, postojem, a je světový. ()

filipvrbik

Jako není to špatný film, bohužel po nadějném vtipném úvodu dochází u Pavla Lišky ke comingoutu a tím se dostáváme do typické české nudy...No a bohužel se nevyhneme ani gay pornu, ach jo, což film rozhodně sráží, má to však ve vztazích jasný účel..Herecké výkony dobré a konec s rodící krávou skvělý....60% ()

icedalaman

Bohdan Sláma po Štěstí dodává další dobrý film, který se mu sice nevyrovná ale rozhodně stojí zato se na něj podívat. Venkovský učitel je poetický příběh zasazený do nádherné přírody a s kvalitním obsazením všech rolí (za zmínku stojí hlave Zuzana Bydžovská). Nicméně celý snímek se docela vleče a je troch zdlouhavý a místy uspávající, ale kdyby byl v rychlejším tempu tak by zaručeně nedosahoval svých kvalit takže to je jistě záměrné. Doufám že se Sláma odhodlá brzy k nějakému dalšímu počinu ()

Emzet

Mít tu možnost poslat do souboje se světovou kinematografií jen jeden český snímek, Venkovský učitel by rozhodně skončil v semifinále, možná i dál. Špičková režie, absolutně odzbrojující herecké výkony... Sláma, Liška i Bydžovská vedou. Nejen v rámci Česka. Vedou obecně. ()

Phillo

Môj najväčší osobný prešľap a tým pádom aj najväčší emocionálny zážitok z európskeho filmu ako takého. Rovnako ako pri Brokeback Mountain som dostal niečo úplné iné ako som myslel. Ak som od Leeho očakával monumentálnu drámu s aplikovateľnou "poučkou" od Slámu som dostal presný opak. A som zaň ešte vďačnejší. Najprv ma skvelou prácou kamery vtiahol do prostredia a potom ma v ňom nechal pekne vymáčať a využil všetky možnosti, ktoré sa mu na paralelu s "veľkým svetom" ponúkali. Obdiv, rešpekt a úžas... ()

no2

9/10 - Rok 2008 se jeví pro českou kinematografii jako poměrně zdařilý. Nejen Zelenkovi Karamazovi, ale i Slámův třetí celovečerák Venkovský učitel zajisté potěšil srdíčko každého, kdo má pocit, že v posledních letech český film nepřináší příliš mnoho nového. Opět jsem tedy měl to "Štěstí" strávit dvě hodinky u filmu, který nejsem schopný "prosedět" v klidu - je to prostě takový ten nenápadný "nervák", ale velmi dobře, citlivě udělaný; bez toho, aniž byste se při něm cítili trapně. Je to jeden z těch filmů, kdy jste od začátku trochu nervózní a vnitřně napjatí z toho, kam se události budou ubírat, jak se jeho hrdinové zachovají v nepříjemných situacích a jen si domýšlíte předem, co se může stát - a jakmile se to nakonec stane, řeknete si: To se dalo čekat... - a jste rádi, že už je to za vámi. Tento film je mj. i o odpuštění - a na příkladu matky a syna je vidět, že odpustit jsme schopný každý, jen někomu to trvá déle a někdo k tomu potřebuje pomoc druhého (blízkého člověka, Boha...), aby ho přesvědčil, jak důležité odpustit je. ()

muoaner

Je mi líto dávat 1* a to mám sakra rád Pavla Lišku a jeho výkony ve filmech, ale vleklo se to jako šnek zahradní se třema ulitama a to srdcervoucí vydírání. Nemohu jinak než 1* alespoň za tu krásnou kameru. ()

Gore

Pavel Liška ve velmi uvěřitelné roli gaye (na rozdíl od Marka Daniela), herecky velmi vyzrálý a zatím nejlepší režie Bohdana Slámy (po hysterických Divokých včelách a chladném Štěstí). Horší je to s filmem, který ve druhé polovině ztrácí dech a po dvou dnech už pomalu nevím, jak to skončilo. Celé to vyšumělo do ztracena. ()

hnkflknk

No, přijde mi to fakt dost dobrý, když se na to kouknu souhrnně, ale nějak jsem se na ten film nemohla soustředit, nevtáhnul mě do děje tak jak bych si přála. Třeba to bylo nějakou mojí náladou a třeba taky ne. ()

ddf76

No tak Bohdan Slama zas natocil dalsi svou variaci, kterou omyla uz od Divokych vcel, jenze tady se to uz moc nepovedlo. Liska hraje opet stejnou vyrazovou roli ala Idiot, chapu ho, nejak si na rohliky vydelat musi, jenze nechapu, ze to nektery jeste porad bavi. Nevim, co Liska bude hrat v sedmdesati, to bude Idiot po sedesate. Nejvetsi poleno byl syn Bydzovske, nechapu cim mohl casting zaujmout, jeho vyrazove a hraci projevy byly naprosto tragicke a nulove. Dalsi traged byl Marek Daniel. Snad jedinou pochvalou je soundtrack, takze film 2 hvezdicky plus 1 za hudbu. Dalsi film se Slamovym ansablem si asi necham ujit. ()

Greg25

Věrohodné ztvárnění života na vesnici a obyčejně pozoruhodné osudy a nelehké životy tamních obyvatel, ztvárněno velice poutavým realistickým způsobem. Dlouhé záběry naprosto nevadí. Po dlouhé době český film, který za to opravdu stál. Vynikající Zuzana Bydžovská, která svojí přirozeností v tomto snímku dokazuje, že je výbornou herečkou. 80% ()

cupito

Pavel Liška procítěným herectvím ukazuje, jak těžké to někdy homosexuálové mají. Zuzana Bydžovská stejně tak i to, jak těžké to někdy je pro nás heterosexuály pokud se nicnetušící do homosexuála zamilujeme. Porod telete je symbolickou tečkou za venkovským příběhem a zároveň náznakem začínajícího se smíření mezi protagonisty. ()

RomanHyde

Nemohu hodnotit lépe a jsem vlastně docela přísný. Nemohu se zbavit dojmu, že evropský film tohodle žánru je někde jinde. Spojení kamery a hudby je úžasné, ovšem celkovou uměleckou stránku filmů kazí některé postavy a dialogy, které film srážejí do průměru. Bohdan Sláma je každopádně o pár délek před našimi ostatními režiséry, bohužel zde některé "obrazy" jako by nezapadaly. Liška v dramatické roli je skvělý a taktéž Zuzana Bydžovská odehrává první extraligu. To ovšem spolu s pěkným ztvárněním bohužel nezachrání celkový dojem nemastného, neslaného a planého pokusu o velké umění. ()

pwh

Bylo to o fous koukatlnější než sem čekal, leč koukatelnost neomlouvá několik závažných zaskřípění. Nejsilnější stránkou je elegantní režie - každej scéna nahuštěná do jednoho dlouhého záběru, přičemž je kamera většinou v pohybu. Něco podobného jsem v českém filmu ještě neviděl a tady to po většinu děje hezky funguje. Snad jen ve scéně "znásilnění", kdyby byl použit střih pro lepší znázornění boje s pokušením a podlehnutím, mohlo to přidat na věrohodnosti. Tohle byl jeden z nejvíc skřípajících momentů. Další slabinou jsou místy krkolomé dialogy a podivné dějové zvraty. Viz ono znásilnění. Největším problémem je, že film se snaží reflektovat zemitou atmosféru venkova a současně být filosofický a duchovní, což lze těžko zkloubit. Dále pak to, že se bere až příliš vážně, což místy vede k jisté křečovitosti. Závěr by byl rád smírný, katarzní a očistný. Když se však ve zvukové stopě ozve patetický zpěv o usmíření, je působivost scény zcela zabita. (Jiným způsobem ale na podobném principu byla kdysy zabita rádoby dojemná scény loučení v Koljovi. Oč by bylo působivější, kdybychom byly ušetřeni patetického "Ahoj" v Loukově vnitřním monologu a zůstal nám jen už tak dost výmluvný odraz osamělého Louky v zrcadle na dveřích letiště. No nic.) Trochu chápu lidi označující tohle dílko za artový kýč roku, někdo ho tak ale označuje se škodolibou radostí. Já ne, poselství o toleranci a odpouštění je docela hezký, škoda že je tak degradováno až zesměšněo nešťastným zpracováním. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008