Cesta

• Slovensko Apokalypsa: Cesta smrti (viac)

Svet bol zničený pred približne desiatimi rokmi. Nikto nevie, čo sa vlastne stalo. Možno to bol jadrový útok, možno vesmírna udalosť. Zomreli milióny ľudí, či už počas katastrofy alebo neskôr od hladu a zúfalstva z pomalej smrti. Muž (Viggo Mortensen) a chlapec (Kodi Smit-McPhee) putujú temnou krajinou, vzdorujú hladu a zime, občas sa musia skryť pred ľuďmi alebo sa brániť pri napadnutí. Všetok svoj osobný, a teda veľmi vzácny majetok, si vezú v nákupnom vozíku, vybavenom spätným zrkadlom, aby videli, či ich niekto nesleduje. Jediným zdrojom radosti sú pre nich občasné nálezy potravy. Na svojej ceste sa stretávajú s húfmi zúfalých preživších a čelia gangom, kanibalom či zlodejom. Okrem rodinného puta ich spája vedomie, že existencia jedného je dôvodom pre život toho druhého. Otec cíti zodpovednosť za dieťa, ktoré sa narodilo krátko po katastrofe a ktoré nepozná zaniknutú civilizáciu. Predstiera optimizmus a je schopný kvôli synovi aj zabiť. Každodenné prežívanie ho zmáha, stáva sa podozrievavýn, prestáva rozlišovať medzi dobrom a zlom. Na chvíle šťastnej minulosti, ktoré strávil so svojou ženou (Charlize Theronová), môže len spomínať. Otec so synom miera na juh k morskému pobrežiu, aj keď nevedia, čo ich tam čaká a či majú ešte nejakú nádej. (TV JOJ)

Chrustyn

Je vidět, že postapokalyptické filmy jsou ještě stále v oblibě a jejich velký počet se stále rozrůstá o další kousek. Nedávno se po rozpadlém světe proháněl Denzel Washington (soudě podle ukázek šlo o post-apo snímek a podle ohlasů silně nepovedený) a tentokrát se na cestu vydává ex-hraničář Viggo Mortensen se svým synem. A to doslova. Nejnovější snímek režiséra neobvyklého westernu "Proposition" (prý podle knižní předlohy autora "Tahle země není pro starý") v sobě kombinuje prvky z "Já, Legenda" a "Potomci lidí", avšak kvalitativně je někde úplně jinde. Z "Legendy" si vypůjčuje styl vyprávění (začátky apokalypsy se dozvídáme z flashbacků) a zaměření na jednotlivce (v tomto případě otec a syn) a od "Potomků" podobnost prostředí. Bohužel ani jedna z "vypůjčených" vlastností v tomto případě nefunguje, tak jak by měla a to z několika důvodů 1) tempo vyprávění je neuvěřitelně pomalé, zlouhavé, neakční (snad moc nezaspoileruju, když řeknu, že ve filmu padne jeden výstřel) a celkově nezáživné a nudné 2) film nedokáže pořádně těžit z na první pohled slušně budované atmosféry a nenabídne nic co by divák od podobného filmu očekával, ačkoliv se v některých případech zatváří jako, že se něco začne dít (první setkání s ostatními obyvateli u tunelu) ale vše se vyřeší rychleji, než se divák stačí na cokoliv připravit 3) herci nemají pořádně co hrát. Viggo Mortensen, který se zuby nehty vyhýbá komerčním projektům si zde zahrál trosku, která není schopna žádných činů a radši by svého syna zabil než aby ho chránil, tudíž na jednu stránku potěší "nerambovská" poloha, ale zároveň naštve diváka, který od filmu čeká alespoň náznak akce. Co se týká ostatních herců tak Charlize Theron je zde jen na pár minut a slušně vypadá jen v pár záběrech, Robert Duvall se zde objevil asi omylem a Guy Pearce mi někam utekl, protože jsem si ho nevšiml (že by ta vlasatá špína na konci?). Určitě by se našly další důvody toho proč je film tak mizerný (už jsem se zmiňoval, že je to nuda?) ale toto jsou asi ty nejhlavnější, které mě dráždily po celou dobu sledování. Nevím jak moc se film drží knižní předlohy, ale kdyby se režisér trochu rozšoupl mohl z toho být slušný a napínavý snímek (což trochu naznačoval trailer). Takhle se z na první pohled dobrodružně - thrillerové podívané stalo nudné komorní drama, odehrávající se v rozpadlých exteriérech, mezi kterými courají taťka se synem a předhánějí se, kdo z nich bude vypadat zoufaleji. ()

klerik

SOM LEGENDA, O 28 DNÍ, PODIVNÍ, O 28 TÝŽDŇOV. To všetko malo šikovnejšiu réžiu, ale aj (!) silnejšie posolstvo a filozofický podtext (pri Legende vravím o režisérskom zostrihu, samozrejme). Film sa spolieha na silu predlohy a preto je dosť fádny. Filmová Cesta sa v histórii kinematografie ľahko stratí, napriek tomu, že nemá veľa chýb - jednou z tých najdôležitejších bola eliminácia monológov. Keď to porovnáme s mrazivosťou a bezútešnosťou inej McCormacovej "mentorskej" adaptácie TÁTO KRAJINA NIE JE PRE STARÝCH, Cesta je len slabý odvar. A ak by sme sa pustili do zrovnávania napr. so STALKEROM, vyšla by Cesta až žalostne. Póza "toto nie je pocporn ale umenie" v dnešnej dobe nestačí... ()

iamek

Konečně natočený katastrofický film kde vidíte v plné kráse bezmoc, zoufalství a depresi. Snímek je natočen citlivě a krásně pomalým tempem které dodává snímků tajemnou a sýrovou atmosféru. Viggo jako vždy hraje skvěle stejně jako malý Kodi - Smith. ()

mcb

Instantní deprese na jedno použití. V průběhu zaujme, pohltí, něco sdělí a zadními vrátky zase odejde netknutá. Je dlouhá, pomalá, ale přesto se nedá považovat za špatný či průměrný film. Hlavně díky bravůrní práci s náznakovostí, která dodává nejednoznačnosti a jednoduché premise dodává tajuplno. Pro jednoho kýčovitě nudné, pro druhého krásně smutné. A to si ani člověk neuvědomuje, že za všechny jeho emocionální pochody je zodpovědný muž jménem Nick Cave. 7/10 ()

korbitch22

Opravdu realistické,neskutečně depresivní a bohužel neskutečně nudné.Tak by se dala shrnout cesta.Postapokaliptická road movie,nabízela i přes nižší scénář daleko větší potenciál.O konci světa,jak ho známe,se naprosto nic nedovíme,sledujeme pouze zoufalou snahu otce,udržet syna na živu a zachovat si přitom lidskost.Jeho flashbacky vám toho taky moc nedají,jedině se dozvíte,že jeho ženě křuplo v kouli a vyrazila do lesíka umrznout..paráda.Ze zničeného světa je vidět opět minimum.Režisérovi se sice párkrát povedlo nastolit opravdu dusivou atmosféru,při scéně kdy utíká mláda matka se svym ďítkem a nahání je parta kanibalů,se mi opravdu sevřelo srdce,jenže takových scén je na stopáž 113 minut zoufale málo a sledovat fňukání syna a zoufalství umírajícího otce mě prostě místy neskutečně nudilo,škoda naděje byla veliká a opět neskutečně nevyužitá. ()

bassator

Atmosférická pecka s poutavým dějem, napětím které by se dalo krájet a koncem který zvedal srdeční tep na dvojnásobné otáčky... - 85% ()

lola3121

Tento film rozhodně nedoporučuji depresivním jedincům, takovou míru beznaděje už jsem dlouho nezažila. Zemí zpustošenou blíže nespecifikovanou katastrofou, po níž zahynula všechna zvířata a téměř všichni lidé, putuje muž se svým synem. Při své cestě "na jih", kde s nadějí očekávají blíže nespecifikované "cosi", se musí vyhýbat zdivočelým kanibalistickým skupinám i zoufalým jedincům, kteří se snaží ukrást jim i to málo, co mají. Je jasné, že žádná zářivá budoucnost je nečeká, ale nebyl by to Hollywood, aby i z největšího smutku a zoufalství nevykřesal aspoň jiskričku naděje v závěru. ()

jojinecko

Som McCarthyho knihou "nedotknutý", možno preto som si vedel film vychutnať bez prílišného porovnávania, ktoré je niekedy na škodu. Faktom je , že The Road mi výrazne pripomenul Kingove epické dielo The Stand, predovšetkým svojou témou. Film sa mi páčil svojim apokalyptickým minimalizmom, našťastie žiadne "emmerichoviny" sa nekonali a dôraz sa kládol na vzťah otec a syn. Kamera vynikajúca, obrazy boli skutočne esteticko-depresívne a melancholické, niektoré mi asociovali dokonca maestra Tarkovského. Viggo Mortensen mi príde ako veľmi flexibilný herec a aj tu bol presvedčivý a výborný. Hoci film mohol byť ešte viac psychologický, viac filozofický, v zásade nenachádzam žiadne väčšie výhrady.. ()

Flego

Ťažkopádny príbeh putovania otca so synom s pokuľhávajúcou logikou dialógov ( najskôr učí syna, ako sa zastreliť, aby mu neskôr vyhováral reči o smrti ), alebo nelogickým chovaním matky nie je práve tá najlepšia vizitka. Jediné čo funguje je postapokalyptická atmosféra, kde šeď dominuje v každom zábere. Pre mňa je to málo. ()

honajz

Depka slušná, šedivák všude, ale tak nějak na dvě hodiny nějak málo věcí k přemýšlení. Book of Eli tedy rozhodně dalo víc myšlenek a podnětů. Tohle se nám snaží křečovitě něco říct, na to ale stačilo vážně deset minut. Jenže tady to vynásobili jedenácti a udělali z toho neskutečnou nudu o ničem. A hlavně mezi námi, Jak to, že je ve filmu jen jedna ženská? Nukleární vlna, nebo co to bylo, nechala přežít jen chlapy? Jak přežili? A to skutečně zlikvidovalo všechna místa stejně? Žádné místo, které by bylo katastrofou dotčeno méně? Jak to, že přežily nákupní vozíky a auta, ale stromy ne? A co velká města a podzemí a metra? A proč shánějí benzín, když choděj pěšky? Do vozejku? Zvířata to taky smetlo všechna naráz? Ani jedno nezůstalo? A co radiaci odolné houby, nebyly v lesích? Btw, skutečně neexistovaly skupiny lidí, co by se snažily uchovat alespoň trochu civilizačních návyků a všichni hned zdivočeli? Při takhle dlouhém filmu mne podobné otázky napadají a žel je jasné, že tvůrci si nad nimi moc hlavu nelámali. ()

MontyBrogan

Ako už napísala uživateľka Galadriel, tento typ filmu je ťažké hodnotiť hviezdičkami. Začínam mať totiž pocit, že je ľahšie natočiť dobrý film, keď je depresívny ako neutrálny alebo veselý príbeh. A to platí aj pre herecké výkony. Pohľad na Roberta Duvalla, zarasteného, špinavého, so slzami v očiach, ktoré zrkadlia plameň ohňa ako jediný zdroj tepla a svetla v tak chladnom a tmavom svete, hneď uchváti vaše city a poviete si, to bol výkon! Ale obávam sa, že onedlho začnem mať voči podobným kúskom imunitu a siahnem po nižšom hodnotení. Teraz však ešte nie, mám príliš šedo pred očami po tomto zážitku (aj napriek prestrihom na zlaté vlasy Charlize Theron), aby som mu neuveril. ()

hrona

V popisu filmu bych rozhodně upustil od pojmu thriller, dobrodružný místy, drama především. Ačkoli celý film je dost vleklý, něco v divákovi určitě zanechá, ať už jisté dojmy nad láskou mezi otcem a synem, či otázky o tom, co bychom dělali, kdyby nastala taková doba. Rozhodně žádní Šílení maxové, nebo Já legendy od toho nečekejte. Cesta na jih, je celá prakticky jen o putování, občas narazí na nějakého ubožáka, či nějaké zlé, nebo hodné lidi a o vzpomínkách, co bylo před a na začátku. Mortensen skvělý. Trošičku mě zamrzelo ztvárnění krajiny jako takové, prakticky vše se odehrává v rámci daného záběru a lokality. Ale celkově velmi slušně natočeno. ()

Roman.Ticka

I když svou jasnou vizí, silným apelem na lidstvo jako rána palicí do hlavy, perfektní hutnou atmosférou, výborným herectvím obou hrdinů (syna o něco víc), hmatatelnou beznadějí a drsnými scénami prakticky po celou dobu putování do neznáma plného nástrah, snímek aspiruje na nejvyšší sazbu, přesto mi něco nehmotného nedovolí tak učinit. Asi právě ta jasnost nezvratného osudu a neoddiskutovatelného konce civilizace, jež klepou na dveře se stejnou naléhavostí jako zbytečností, když není snahy to zastavit. Stačí se podívat na přeplněné krámy, rozežraná banďora, tuny zbytečných reklam na ještě lepší, novější účinnější debiloviny a tak by se dalo pokračovat a točit a točit a skončit. ()

poz3n

Po filmařské stránce krásný film. Silný kamerou, hudebním podkresem a vlastně i atmosférou. Bohužel jsem se ale zatraceně moc nudil a pořád si říkal, že dvě hodiny u Last Of Us by mi přinesly mnohem silnější zážitek. 5/10 ()

jonyyy

Atmosférou výborné, ale nic moc se tam nedělo a nemělo to žádný konec. Do plného hodnocení mi tam chybělo víc akce, nebo nějaká závěrečná pointa. Ale věděl jsem do čeho jdu a očekávání byla splněna. 80% ()

GigaPudding

Další film kterého knižní předlohu jsem nečetla a nemůžu posoudit do jaké míry se filmová podoba povedla nebo spíš jestli zůstala vpořádku hlavní myšlenka, ale každopádně film působí velmi depresivně a celá vizuální podoba cesty kluka a jeho táty napříč zničeným světem působí velmi realisticky a taky zvlášť když prý byl film natáčen v různých opuštěných a poničených exteriérech a interiérech. Nikde ve filmu není jasně řečeno co se vlastně stalo, což je nejspíš jen dobře, protože tohle asi přeživší neřeší a řeší mnohem aktuálnější problémy jako hlavní dvojka v tomhle filmu, a taky hlavní hrdinové nemají tak úplně jasný cíl nebo spíš film ukazuje jen to co se jim děje na té "cestě" a důvody proč pokračují v pouti dál i když vlastně nemají žádnou naději a už vůbec ne jistotu, že to snad bude lepší. Nelidskost a krutost, se kterou se setkávají, není žádným způsobem nadsazená a vyznívá hodně opravdově, protože člověku stačí vzít málo, aby se začal chovat jako zvíře a co teprv když mu vezmou úplně celý svět. Tohle je nejlíp vidět v několika vypjatých scénách v celém tomhle smutném pomalém filmu a hlavně v té sklepní a v té s chaloupkou kolem které je nasázená spousta lebek. A samozřejmě taky paranoia a strach kdo koho "pronásleduje" a jestli v takovém světě ještě existují ti "dobří" lidé. Na konci to ale nepůsobilo nějakým fatálním dojmem, že by to byla tutová pětka, a taky jsme to asi úplně nepochopily nebo spíš není možná úplně jasné jestli je to konec dobrý nebo smutný jako celý film předtím. ()

Deschain

Nezáživné. Asi najsilnejšia zložka bola hudba od dua Cave & Ellis. Ako rada by som tomu dala viac hviezdičiek, ale jednoducho to nejde, ledva som to dopozerala. Bolo to smutné a malo to silnú myšlienku, ale musela som sa veľmi snažiť, aby som si ju odtiaľ vydolovala. "Vďaka" tomu, že to vôbec negradovalo mi v závere ani nebolo ľúto Viggovej postavy. No chápete?? Ja som neplakala kvôli Viggovi! Tu jednoducho nie je niečo v poriadku. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (viac)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (viac)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (viac)