Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

Ligter

De Palma se s ničím nepáře. Ponechává romantiku a nabízí relativně naturalistický pohled vývoje drogového lorda. Tony Montana se ale liší od známých mafiánů jako je Vito Corleone nebo John Rooney v Road to Perdition - jako asociální vězeň a neumětel v kontrastu vůči určité grácii a zvláštnímu fluidu zmíněných bossů. Ani není obyčejný hrdina. Ztotožnění s ním je menší než nulové a nerespektuje vůbec nikoho. Příznačné je pro něj jediné - peníze a absolutní moc - pro které si jde přeze všechno. Scarface je zkrátka ontogeneze amorality. Působí jako stále se uzavírající kruh, neodbytně směřující k zaškrcení Montanova kokainového království. ()

Lamiczka

Nechtěný politický vězeň z Kuby se na lodi s uprchlíky dostává do Ameriky. Zde je zadržen v uprchlickém táboře, kde je mu nabídnuta za zavraždění jednoho komunisty zelená karta a tím samozřejmě vstup do svobodné země americké. Díky své ostře proříznuté puse a bezprostřednosti se velmi rychle dostává do podvědomí jednoho z největších bossů mafiánského a drogového podsvětí. V jeho blízkosti se bleskově vypracovává stále výš a výš. Postupně pohlcuje veškerou místní konkurenci, získává milenku svého bývalého šéfa a roztáčí obchod svého života. Je to nebezpečná hra s drogami, mocnými partnery a závislostí. Na jednoho člověka až příliš obtížná a těžko zvladatelná. Jak se s ní popere tvrdý kubánský emigrant - na to odpovídají závěrečné minuty velkofilmu. Ano, klasika, jeden z nejlepších a nejoblíbenějších filmů všech dob. I já jsem byla zvědavá a navíc měla tu čest snímek shlédnout na velkém plátně v kině. Před začátkem mě trošku odrazovala dlouhá stopáž, film má bez 10ti minut celé 3 hodiny. Obavy se záhy rozplynuly s charismatickým Al Pacinem v hlavní roli. Ten chlap je prostě borec a tyhle mafiánské role mu jdou skvěle od ruky. Pravda, měl natrénováno z Kmotra, ale i přesto válí. Jemu se nic nevyrovná a snímek táhne bůvolí silou. A tak člověk ani nestačí sledovat čas, který příjemně plyně s tím, jak se tenhle malý pašák neúprosně propracovává ke svému cíli. Mladičká Michelle Pfeiffer jako roztomilá žába s trošku větší touhou po kokainu než po milostném životě se svým novým manželem je zkrátka rozkošná. Nákladné interiéry, působivé exteriéry, všudypřítomný luxus, hromady bílého prášku, zbraně kam se člověk podívá - to vše dohromady vytváří film, který diváka na minutu nenechá nudit se, nebo nedej bože myslet na něco jiného. Spolu s excelentním a osobitým hudebním doprovodem se jedná o jednu z nejlepších kinematografických lahůdek. ()

javak810i

Kult a jedna z nejlepších gangsterek (ne-li ta nejlepší) vůbec - to je Scarface. Původní Zjizvenou tvář jsem sice neviděl, ale pochybuji, že by dokázala překonat můj dojem z De Palmova počinu. Drsný film se skvělou atmosférou a soundtrackem. A hlavně Al Pacino ve své životní roli. 5* ()

Ellmariachi

Tak a je tam. Al Pacino prostě do 10ky musel. Vidět s ním další vynikající film a nemít ho v top 10 by byl hřích. Není to sice na plnejch pět, ale i tak je to film mimořádně zábavnej a zajímavej. Vážně si nevybavím scénu, kdy bych se měl jen šanci nudit, natož aby k tomu došlo. 170 minut, že je dlouhej film? Ale jděte! Uteklo to jako voda. Tyhle klasický gangsterky nejsou můj šálek kávy. Popravdě Kmotr je dokonalej a vše kolem je už ve stínu. Ale jestli někdo dokáže krást minuty na slunci i pro ostatní je to Al Pacino. 85 procent. ()

JJ.Gibson

Režie great, hercké obsazení great too. To jsou moje tři hvězdičky. A teď proč jsem ubral ty dvě: Důvod je prostý - Nesnášel jsem Tonyho Montanu, jeho charakter, jeho namyšlenost, jeho zákeřnost, prostě všechno! Od prvních minut jsem si přál, aby natáhnul brka. Je to zvláštní přiznávám, ale tentokrát mi hlavní postava vyloženě nesedla. Když to porovnám třeba s Obchodníkem se smrtí, tam jsem Cageovi fandil, ikdyž prodával zbraně dětem a tak, ale je to prostě master. Oproti tomu Al Pacino byl jen troska a feťák s prachama a bouchačkou u pasu. A radši všechny vodělal, kdo s tim nesouhlasí. To zkrátka neni ono... ()

GodComplex

Hmmm, ze by nejlepsi gangsterka? Z tech co jsem zatim videl asi ano. Chytlo me to vic nez Godfather a o tom, ze to prevalcovalo dementni Goodfellas se nema smysl rozepisovat. Ale proc? Vzdyt nesnasim Al Pacina a obzvlast v tomhle filmu hraje ukazkoveho idiota, kteremu prejete smrt hned od prvni sceny. Vazne, ten retardovany, gangstersky, radoby drsny styl mluvy ve vsech podobnych filmech je fakt neskutecne na facku. Ono vubec celkove herecke obsazeni neni nic moc (s vyjimkou beautiful Michelle Pfeiffer). Duvody pro nadseni jsou hned 2 - jednak excelentni rezie podporenou lahudkovou kamerou snimajici vizualne nadherne lokace. Obzvlast interiery mafianskych sidel a Montanova kancelar jsou k sezrani. Ten nejdulezitejsi duvod je ale famozni 80's elektronicka hudba. Existuje jina zasadni gangsterka s takhle dokonalym soundtrackem? O zadne nevim, takze se epicky Scarface pomerne necekane katapultoval na top pozici meho gangster movies zebricku. "You know what capitalism is? Getting fucked! You fuck with me, you fuckin' with the best!"8/10 ()

Tommass95

Zajímavý příběh, velmi dobře zahraný Al Pacinem, není ale tak propracovaný a poutavý jako jiné mafiánské filmy jako je například Kmotr, jinak jsem se ale dobře bavil. ()

MikO_NR_1909

Moja najobľúbenejšia gangsterka. Od iných diel sa odlišuje spôsobom, že Tony Montana nebol hneď "bossom", ale sa k nemu dostal ťažkou kľukatou uličkou z čistého suterénu. Veľmi drsný a krutý film (nikoho nešetriaci a bez emočných esencií) ... Fantastický Al Pacino ako kultový Tony Montana. Vyzdvihnúť treba aj Stevena Bauera, Michelle Pfeifer a Roberta Loggia. Neviem, kvôli čomu sa tu niektorí užívatelia pohoršujú, že tento film vyzdvihuje násilie. Toto dielo krásnym a brilantným opisom charakterizuje pravidlo, že kto prekoná určitú hranicu intolerancie a pravidiel, padne na dno (a to doslova). Smrteľné dialógy, takisto neskutočná kamera, hudba a životný výkon Briana De Palmu. http://www.9em.sk/filmova-recenzia-zjazvena-tvar/ ()

Bordoshut

Recenze na film Scarface (Zjizvená tvář): Hádám, že na rok 83' pecka. Mě v roce 2022 už to úplně tak nenadchlo, příběh Tonyho Montany za těch 40 let skutečně zestárl. Spíše než s vykulenýma očima jsem na to tedy koukal s nostalgickým úsměvem. Co filmu nelze ani po letech upřít, jsou herecké výkony, hláškování a osmdesátkový vibe, který je Scarfacem prorostlý skrz naskrz jako plíseň Nivou. Kvituju pomalejší tempo a budování atmosféry, starší filmy ještě netrpěly pospíchavou nemocí od akce k akci. Na druhou stranu, že by tu zase bylo toho napětí tolik, to se taky říct nedá. Taková pozvolná gangsterka, přijde mi, že si sama škodí tím, že vůbec nezobrazí jakýkoliv projev nějakých hlubších emocí hlavního hrdiny (nebo vlastně kohokoliv!), než je vztek. Tony Montana se tu celých 170 minut jenom buď a) vzteká, nebo b) vážně kouká do kamery. Nemohl jsem se do něj pořádně vcítit, prostě... mě moc nezajímal. P.S.: Parádní byla scéna v restauraci, konečně vím, odkud čerpal Ektor inspiraci na klip Hranice. ()

Vojcl

Totální pecka!!! Jeden z nejlepších mafiánských filmů vůbec. Charismatický Al Pacino ve své možná nejlepší roli a to už je co říct, ale za ním nezaostávají ani ostatní postavy. Mnoho nezapomenutelných a na svoji dobu odvážných scén (třeba jak jednoho gangstera rozřežou motorovou pilou!) a nesmím zapomenout ani na výtečnou hudbu, kterou budou jistě znát fanoušci počítačových her z GTA III. ()

Freemind

Klasický Al Pacino - 50% téměř nelidsky dokonalého, animálního hereckého výkonu, 50% procent přehrávání. Kdyby ten film tak strašně nesmrděl osmdesátkama (hudební motivy jako z Arabely, což je v případě gangsterky dost průšvih) a nekončil tak nehorázně přeplácanou střílečkou, tak dám čtyři. ()

erased

Chloupek od plného hodnocení. Jediné na co v tomto případě můžu prskat je šílená hudba, všechno ostatní pak funguje na jedničku. Především jsem byl vedle, když jsem si myslel že Al Pacino zahrál svou nejlepší roli v Kmotrovi. To co totiž předvádí zde je s Michaelem nesrovnatelné. Je potom tak trochu škoda, že zastíní všechny ostatní postavy a celý film si ukradne pro sebe. Tři hodiny tak ale ubíhají neskutečně svižně, ale i když měl film všechno co od mafiánského filmu může člověk chtít, pořád tomu chybí ta kapka geniality Coppolova vrcholného díla. Tony se pro mě přesto stal jednou z nejzajímavějších filmových postav a definitivně pro mě potvrdil Pacinovu pozici nejlepšího žijícího herce. ()

zipper111

Tragédie, ten příběh je v podstatě čistá tragédie... DePalma to natočil, stylově, dlouze, ale bez nudných pasáží a samozřejmě, s dokonalým Al Pacinem. Co ten tu předvádí... jenže asi nejsem jediný, komu je hlavní postava docela nesympatická, kdyby bral život jako Manny, mohl to bejt i docela lucky guy... 90% ()

Macejko

Úchvatný, špinavý epos o vzostupe kubánskeho emigranta, ktorý sa z pokriveného burana bez peňazí a moci vypracoval na... pokriveného mocného burana v balíku, ktorému sa postupne zrúti celý svet pod nánosmi prachov, krvi a koksu. Famózne herecké sólo Ala Pacina. Skvostná réžia. Výborná hudba. "This town is like a great big pussy just waiting to get fucked." Nezabudnuteľný film. ()

Tirion

Gangsterka, která vytvořila, jak vidno, mýtus. Já osobně mám rád gangsterku z období 20.-40. let 20. století a i proto jsem toto dílo posuzoval trochu jinak, než by asi bylo potřeba. Charaktery byly velmi propracované, stejně jako scénář, který byl snad psán všem hercům na tělo. A možná i proto odvedl perfektní práci Al Pacino. Byl dokonalý v každé scéně, po celý film z něj vyzařovala noblesa a elegance gangsterského pantera. Film má pekelnou atmosféru a neskutečnou břitkost každé scény. Z té společnosti jsem měl jakýsi osobní respekt a to je ono, tak to má být. Zkrátka kvalitní film, přestože ne úplně moje gusto, no a proto dávám subjektivní 4*. ()

gogos

Na pocatku byl Tony dost sympatickej, prubehu filmu, kdy se dostaval k moci este vice... Bohuzel na vrcholu se z nej stala uplna troska, ktera to na konci jeste vyhnoji. Kdyby ho Sosovi lide nezabili, tak by beztak umrel o par hodin dele na predavkovani... Vysnupak kilo koksu asi moc zdravy neni :D Jinak, kdyz se da dohromady De Palma - Stone a Pacino, tak to snad ani jinak dopadnout nemuze. Naprosto luxusni gangsterka, ktera tak trochu stoji opomenuta v pozadi mafianskych filmu :) ()

Naslund

Příběh o kariéře kubánského gangstera. Občas nuda, občas skvělá zábava. Je škoda, že film není vyvážený po celou dobu. Ve své době asi zašel dost za morální standard, když je srdcovou záležitostí pro tolik lidí. Ani jsem nevěděl, že mají Amíci tolik sprostých nadávek. Mě se kromě extra cool poznámek Montany líbilo hlavně vyznění celého filmu, takže teď budu možná trochu spoilerovat. Pěkné je srovnání hlavního hrdiny s Kmotrem. Zatímco Montana je obklopen prachama a netuší, co s nimi dělat, aby nebyl v depresích, Corleone je šťastný, když kolem sebe vytváří obří spokojenou rodinu. ()

kaylin

Když už jsem měl to štěstí vidět původní film z roku 1932, musím říct, že Oliver Stone (scénář) a Brian De Palma (režie) odvedli skutečně úžasnou práci a světu představili naprosto jiný film, který je velmi intenzívní a hned po prvním setkání s Montanou budete vědět, že Al Pacino bude vládnout. Tohle je neskutečně syrový film, který není ničím jiným než popisem sebedestrukce člověka, který chce všechno. A já tohle prostě můžu. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru