Milionár z chatrče

• Česko Milionář z chatrče (viac)

18-ročný mladík Jamal Malik (Dev Patel) sedí v televíznom štúdiu naproti moderátorovi indickej verzie súťaže Chcete byť milionárom a čaká na poslednú otázku, ktorá ho delí od rozprávkovej výhry 20 miliónov rupií. Ešte pred krátkym časom bol chudobným chlapcom z bombajského slumu, chlapcom, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do sveta nepredstaviteľnej biedy. Ako sa chalan z ulice dokázal dostať tam, kam sa nedostali ani mladíci z lepších rodín, ani učenci s niekoľkými titulmi vo vrecku? Odpovede na tieto otázky bude z Jamala ťahať niekto oveľa nepríjemnejší ako televízny moderátor. Pred poslednou otázkou má Jamal iba jeden deň na to, aby sa pripravil. Bohužiaľ, prípravu mu strpčujú policajní vyšetrovatelia, ktorí ctia prezumpciu viny a snažia sa aj s použitím brutálnej sily získať od Jamala odpoveď na kľúčovú otázku - akým podvodom sa dostal na krôčik od rozprávkového bohatstva. Jamal im rozpráva svoj životný príbeh, z ktorého policajti pochopia, prečo pozná odpovede na všetky zákerné súťažné otázky. A tiež sa dozvedia, že Jamal má aj ďalšie dôvody k účasti v slávnej televíznej súťaži než len vidinu hromady peňazí, napríklad úsilie nájsť stratenú lásku... (TV JOJ)

ARI50

Výborně kouzelný film sám život z vás udělá pracháče a nakonec jste stejně nejhorší, úchvatná podívaná dobrodružství tenhle film se hodně povedl. ()

Bauer

Uplylnulo téměř 14 dní po udělování Oscarů a já jsem se pustil do tohoto snímku, který je ověnčený hned 8 Oscary. Nejsem ovlivněn Oscary a film se mi velice líbíl a to i přesto, že jsem se ho až bál vidět. Danny Boyle není zrovna režisér, který by mi sedl. Když si jen vzpomenu na rok 2007 a na film Sunshine, tak jsem znuděn ještě teď na maximum. Další důvod, proč jsem ho nechtěl moc vidět byl ten, že se jedná indický film. Prostředí je sice zajímavé, ale vadí mi řeč, které nerozumím. Jenže tento film jsem musel vidět, protože co je na něm tak zazráčného, že má tolik Oscarů? Má to super příběh, žádné nudné místo, dobrou hudbu a výborné herecké výkony. Ale není těch Oscarů přeci jen moc? Myslím, že jich je vážně moc a takový Temný rytíř by si je zasloužil spíš, nebo třeba Gran Torino. Líbílo se mi, jak obyčejný chlapec, který se nedržel na jednom míste vyhrál soutěž. Už Jan A. Komenský říkal, že nejlepší vzdělání může člověk získat cestováním. Hrdina filmu se nezdržoval na jednom místě a tak vyhrál. Kromně výborného tempa se snímek pochlubit i pár napínavými scénami. A skvělé prostředí soutěže Chcete být milionářem, jenýž bylo velice napínavé. Konec, i když je lehce přeslazený, tak je nádherný. Zcela neznámý Dev Patel předvedl výborný výkon a to i ostaní herci. Plus jedna krásná slečna v podání Freidy Pinto. Ale znovu k těm Oscarů. Je jich moc. Některé jsou právem a některé neprávem. Třeba hudba od Alláh Rakkha Rahmána mně prostě nezaujala. To samé zvuk. Hudba a zvuk byli lepší v Temném rytíři určitě. A Oscar za nejlepší film roku? Ale notak!!! Každopádně je to povedený film. Jeden z těch lepších filmů roku 2008, ale strašně přeceňovaný! ()

MáŠa

S těma hvězdama fakt váhám, kolik sem asi tak dal podobným filmů, a takovýhle věci se mi prostě honěj hlavou. Ono je to pěkný, taková celkem typická oscarová látka, kde třeba jako v nějakých částech Babelu je divákovi nabídnut pohled do třetího světa, jak je to tam krutý, chudí to tam nemaj lehký, a do toho nějaká romance, která nevim, ale třeba já si nepamatuju, co sem dělal ve 4 letech s kamarádkami atd. Tedy vnímám to krapet učísle, bylo v závěru to bratrovo procitnutí nutné, a podobné věci se mi honí hlavou. Proto sem se nakonec radši rozhodl dát 4 hvězdy, protože mi to stejně jako u Babelu bude jedno, když tenhle snímek v příštích několika letech neuvidim. To si radši pustim popcorn jako Batmana či Ironmana. ()

duklak2

Styďte se. Vaše hodnocení mě nálákalo na tento film. Proto jsem se na něj hodně těšil a chtěl si ho vychutnat na velkém plátně v kině. Po zhlédnutí se ve mě mísí pocit zklamání. Když čajvála soutěží, tak jste napjati, jenže vše kazí pohledy do minulosti. Nechutná koupel ve výkalech. Trapná byla scénka setkání moderátora se soutěžícím na WC. Hodnotím 75% ()

prome

Je to pohádka, která obsahuje jak romantiku, komedii tak i drsné drama. Sice se na ni příjemně kouká, ale chvílemi kapku nudí(hlavně ze začátku). Bohužel, pro mě tohle není nejlepší film roku 2008. ()

Morholt

Tak já nevim. Každý na to pěje ódy, ale mě to přišlo jako obyčejný romantický film s klasickým schématem a takových jsou desítky. Pro mě je zajímavý jen tím, že se odehrává v dnešní Indii a také se mi líbilo, jak byl věrohodně vykreslen život na ulicích tamnějších dětí. Toť vše. Zkrátka jak chudý synek ke štěstí přišel, vyrval princeznu ze spárů draka a nafasoval půl království k tomu. Rozhodně se na to dá koukat a neurazí to, ale že by mě to něják nadchlo originalitou, zpracováním či hereckými výkony, to se říct nedá. 65% ()

Sprite

Dlouho mi tento film ležel doma. Neměl jsem tendenci se na něj dívat, protože mi každý říkal, že je to o ničem. A já si říkal jak to může mít 8 oskarů a hodnocení 86% když je to o ničem? Tak jsem se teda podíval a BOMBA. ()

Sawy

Prosím,moc mě nebijte! Mě to vážně nijak zvlášť nedostalo.Šel jsem na film,který při Oscarech pobral co mohl,na film,který snad úplně všichni vychválili do nebes,na film,který je tady v TOP 200.Takže jsem automaticky očekával,že to bude bomba.Začátek se mi líbil.Zábavné i drsné vyprávění,hlavně to z dětství hrdinů ve slumu bylo výborné.Kamera létá sem a tam,je to adrenalin,člověk se nestíhá nudit,hudba je parádní.Ale kdykoliv se to přepne do soutěže,tak mě to vážně nebaví.Ani tak nevadí,že je to předvídatelné,beru,že je to pohádka.Ale když pak hrdinové definitivně vyrostou(jakkoliv se na Freidu Pinto dívá moc dobře),už se nudím definitivně.Hlavní hrdina mi navíc nebyl zrovna sympatický.Já vím,jsem v menšině,ale nemůžu si pomoct.Závěrečný taneček je výborný,ale nějak mi to do filmu nepasuje.Možná jsem ale vážně čekal moc.Film,který mě nadchne,který bude dokonalý a dokáže změnit můj pohled na filmy.Tak jako Sunshine.To je pro mě důkaz,že Danny Boyle umí mnohem líp.A nevadí mi slaďáky,občas je dobré se na něco takového podívat.Ale možná je dobře,že Oscary vyhrál takový malý,milý,líbivý filmeček.Možná je dobře,že porazil pro mě nesrovnatelně lepšího Benjamina Buttona.Lidi asi potřebují pohádky.Mě to nenadchlo,ale jiné ano.A s tím,že s Akademií nesouhlasím,jsem se smířil už dávno,protože poslední Oscary,se kterými jsem byl vyloženě spokojený,skončily v rukou Petera Jacksona za Návrat krále.Takže asi tak. 65 % ()

Khalesi

Ale no ták, predsa nebudem cynická 24 hodín denne. Aj ja mám v duši zrniečko romantiky a tiež milujem šťastné konce. Nečakala som žiadny skvost ani psychologickú drámu, alebo poetiku. Chcela som sa zasmiať, pobaviť a možno aj zatlačiť slzičku, čoho sa mi bezo zbytku dostalo. Doporučujem servírovať vo vlahý letný večer s partnerom po boku a pohárikom sektu v ruke :) ()

ScarPoul

Danny je zvláštny človiečik. Raz vám naservíruje filmy, ktoré len tak ľahko nerozdíchate a inokedy filmy bez, ktorých by ste sa kľudne zaobišli. Lenže kam zaradiť tento? Musím priznať, že vzhľadom na to že tento film má 10 nominácií na oscara bol som veľmi zvedavý prečo? a stále mám tu otázku pred očami. Tento film si zaslúži oscara, bez pochyby ale za film to asi nebude. Pretože nech je zápletka akokoľvek originálna a akokoľvek dobre natočená, badať tam určitý amerikanizmus. Nemôžem si pomôcť. Dokonca to nie je ani Britské čo pri prítomnosti Dannyho zaráža, lenže film na mňa pôsobí ako americký romantický film, ktorý sa ale odohráva v prostredí Bombaja. Lenže aj napriek tomu je Boyleova réžia znamenitá. Či už sa jedná o retrospektívne vsuvky, prácu s kamerou a strihom, ktorý robí s tohoto príbehu doslova útok na vnímanie diváka, keď vnímate posledných 20 minút intenzívnejšie ako by ste mali. V tomto ohľade sa jedná o takmer dokonalý film, ktorý má aj slušné repliky, ktoré hrdinovia podávali s určitým pátosom. Čo na jednej strane pôsobilo veľmi všedne a na druhej to trocha narúšalo dej. Vypätá scény a téma lásky krásne balancujú v tomto filme na hranici všednosti a nevšednosti. Musím podotknúť že film nenudil a aj keď som priveľmi pofidérny kvôli očakávaniu scény, ktorá by vás rozplakala, musím priznať, že koniec bol veľmi pekný. Nie prekvapivý ale pekný a myslím že to stačí. Pretože tých pekných filmov už nie je tak veľa a aj keď je tak je tam priveľa toho sexu a myslím , že práve preto je dobré vidieť film, ktorý vám pripomenie prečo máme tie romantické filmy tak radi. A až na pár naozaj očividných prešlapov, ktoré inak narúšajú dejovú líniu, sa jedná o film, ktorý rozhodne patrí k tomu lepšiemu čo danny natočil. P:S: Danny má oscara za réžiu istého. ()

seale

Za konec filmu plus i mínus. Plus za happy end, už jsem se totiž těch otevřených až špatných konců a drsných paradoxů přejedla, pokud jde o držitele Oscarů za poslední roky. Tušila jsem, že letos Oscar čeká na poetičtější myšlenku :). Mínus ale za úplný závěr, ten hromadný tanec mě zklamal - zkopírováno z filmu Zatoichi/Samuraj. V Zatoichi to pro mě byla trefná pecka, tady už jen přejímka ;). Celkově mám dobrý dojem, bezva hudba, bezva kamera, bezva prostředí, ve kterém byl film natáčen. ()

Handle

Námět filmu byl opravdu výborný. I výsledek se mi v podstatě líbil, ale i tak tomu něco chybělo. Každopádně to, že se film trochu přeceňuje v tomto případě dokážu odpustit. Protože nejvíc sympatický mi na tom je, že si tenhle film na nic nehraje. Ani jeden známý herec a i přesto je to pro nespočet lidí film roku 2008. Pro mě pěkné 4*. Na závěr si ještě nemůžu odpustit poznámku, že Freida Pinto je fakt hezká holka... :) ()

Genero

Když poplácáte pro štěstí Buddhu po koulích a odrbete bengálského Čecha o dvacet mega v rupiích v zemi, kde je minimální mzda přibližně patnáct korun měsíčně, to musí být vážně terno a člověk ani neví, co si se všemi těmi zelenými sviněmi s obrázkem Kingsleyho na lícové straně počít. Určitě se o tom dá natočit srdceryvné drama plné záludných otázek a neomylných odpovědí. Jenže když se takového tématu chopí guru všech britských uspávačů hadů Danny Boyle, který natočil poslední a jediný kloudný biják před dvaceti lety, nabývá slovní obrat zkurveně nudná píčovina téměř apokalyptický význam. Budiž ale jasným přínosem Milionářem z chatrče, že některým naivním snílkům otevře oči. Pokud tedy žijete v představě, že Indie je země nevšední krásy a rodiště takových skvělých osobností jako Sandokan nebo Mauglí a je pro vás zcela nepochopitelné, jak mohly některé národy pod vedením praotce Demétera překročit Gangu a s mámivou vidinou kradených slepic a mrzkých sociálních dávek se vydat na strastiplnou cestu někam do Polabí, tenhle film vám vezme veškeré iluze. Po jeho shlédnutí nabudete dojmu, že Indové nemají celé dny nic jiného na práci, než se pařit v turbanu, hulit hašiš a rozleptávat dětem oči kyselinou. ()

BrooksW.Here

Od Milionára z chatrče som naozaj veľa nečakal a jeho zhliadnutiu som sa aj dlho bránil, ale to, čo som mal možnosť včera vidieť, ma veľmi milo prekvapilo a obávam sa, že sa pri písaní tejto recenzie nedokážem vyhnúť spoilerom. Vo filme sledujeme osud Jamala Malika, ktorý sa z absolútneho dna dostal až na samý vrchol. Zápletka s televíznou súťažou "Chcete byť milionárom?" je podľa mňa úplne geniálna a veľmi sa mi páčil spôsob, akým Jamal dosiahol výhry a následne sa z neho skutočne stal milionár (aj keď na Slovensku by jeho výhra dosahovala výšky "iba" nejakých 250 000 €). To, že za každou správnou a dokonca aj nesprávnou odpoveďou je nejaký príbeh ma uchvátilo, v závere úplne všetko začne dávať zmysel a všetky životné príbehy hlavného hrdinu sa konečne pospájajú do jedného uceleného obrazu... Ten, kto toto vymyslel musel byť génius, pretože Milionár z chatrče je miestami naozaj vtipný (pokus o získanie podpisu Amithaba Bachchana, práca sprievodcu v Taj Mahale), ale v mnohých momentoch aj veľmi bolestný (detský tábor, dlhé útrapy, ktoré Jamala sprevádzali celým jeho životom...). No, v konečnom dôsledku sa ani nečudujem, že si tento film odniesol také množstvo ocenení (8 nominácií z 12 premenil na Oscara), pretože si ich naozaj aj zaslúži - herci, na to, že úplne všetci sú pre mňa neznámi, vo filme boli bezchybní (dokonca aj tí detskí), hudobný podmas úplne geniálny, kamera prepracovaná a plná zaujímavých záberov... Takto by som mohol Milionára chváliť ešte dlho, no namiesto toho spravím iba jediné - dám mu hodnotenie za plnú paľbu, myslím si, že inak to jednoducho nejde... Som veľmi rád, že moja recenzia č. 100 opisuje práve tento film. "When somebody asks me a question, I tell them the answer." ()

Ai.ma

Paradoxně jediná otázka, na kterou jsem znal odpověď, byla ta za dvacet mega. Hele, je to krásný, Danny to krásně a chytře natočil, ale vodsaď pocaď. Výkříky typu "pokuď milionáš z chatlče nezíská aspoň pět oscarů tak se zastřelím a zastřelím i svýho psa a kočku a dítě a dědu" vážně nechápu. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

30.12.2010

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (viac)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (viac)