Predčítač

Scenár:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (viac)

V 50. rokoch sa pätnásťročný Michael zoznámi v Berlíne s tajuplnou Hannou a prežijú spolu vášnivý letný románik. Počas stretnutí Hanna žiada mladíka, aby jej čítal klasické literárne diela, ktoré preberajú v škole. Avšak jedného dňa Hanna bezdôvodne zmizne. Michael sa s ňou po rokoch znovu stretáva ako študent práv, lenže za šokujúcich okolností, ktoré ho donútia prehodnotiť vzťah nielen k nej, ale aj k celej histórii Nemecka. Hanna totiž stojí na strane obžalovaných v procese s dozorcami z koncentračného tábora. (TV JOJ)

1Legend1

Čím musím začít je to, že Kate byla znovu výborná. Příběh, který se pomaloučku rozplétá a najednou do sebe všechno zapadne, obsahuje až takové informace, že někdy mrazí. Na druhou stranu, mladý Kroos mě moc nepřesvědčil, ale za vše ostatní dávám 4*. 80% ()

UniqueNett

Kate Winslet je prostě neuvěřitelná! To, co jí kouká z očí, je něco neskutečného. A David Kross mě ve své roli stoprocentně přesvědčil. Hodně dlouho mi příběh nešel z hlavy. A tak to má být! ()

Jakubik

Povedený film. Slabší začátek ve kterém se skrývá zvědavost co se za tou ženskou skrývá, protože Winslet je opravdu skvělá a její postava je od začátku hrozně zajímavá. V druhé polovině filmu dojde na to, na co divák čeká. Respektive divák netknutý knížkou a čtením o čem film je. Dojde k rozuzlení začátku a to byl hodně velký bod zlomu ve filmu. Film začne být zajímavý a diváka udrží i nadále ve střehu. Za mě super… ()

akvidzerp

Film, který mě "dostal". Silný příběh na pozadí jedné krátké romance mezi 15letým Michaelem a 35letou Hannou. Vášeň a láska však nevyprchá, ale přetrvá po dlouhá léta, která Hanna tráví ve vězení za válečné zločiny. Krásné, silné, opravdové. Příběh o komplikovaném vztahu, selhání, morálním dilematu, naději, ale hlavně o lásce. Viděla jsem s německým dabignem a rozhodně chci vidět ještě jednou i v anglickém "originále", což je lehce paradoxní :) ()

Critic

Myslím, že žádný herec si nikdy neužil žádnou roli tak jako David Kross v Předčítači :) Můj nejoblíbenější film s Kate Winslet, která zde má tak nepopsatelné kouzlo, že se o to ani nebudu pokoušet. ()

Kubeska

Zručně natočená efebofilní červená knihovna s poselstvím, které spočívá v tom, co je člověk schopný tajit, aby se nepropadl studem, navzdory se nejedná o tu horší variantu. Jinak R. Fiennes tu hraje další z řady uhlazených až aristokratických postav. ()

DarkoCohen

U The Reader víc než jinde nevím, jaké mám dát vlastně hodnocení. Rozhodně mě totiž zaujal, to beze sporu, ale také se na něj zřejmě nikdy znova nepodívám. Alespoň ne v nejbližší době. Nevyvolává ve mně totiž zrovna pocity, které bych u filmů vyhledávala. Výkon Kate Winslet je ale opět excelentní a doufám, že ji Akademie už konečně Zlatou sošku udělí. I když za Revolutionary Road by jí podle mě slušela víc. 80% ()

nightday

Nelíbí se mi, že se film odehrává v Německu a všichni mluví anglicky. Nelíbí se mi jejich trapně hraný přízvuk. Nelíbí se mi, že Kate ze sebe udělala flundru. Nelíbí se mi, že za to dostala Oscara (Angelina Jolie v Chalenging byla rozhodně lepší). Nelíbí se mi, že je film tak zbytečně táhlý. Nelíbí se mi filmy, týkající se Židů (už je jich moc). Nelíbí se mi "the kid". Nelíbí se mi, že nepřetáhnul tu blondýnku s červenýma plavkama. Nelíbí se mi, že mě v půlce filmu přerušila Česká Miss. Jinak docela pěkný film. ()

tančísvlky

Asi by som chcel dať 4,5 ,ale nedá sa to tak je to za štyri. Je to mimoriadny film v každom páde. Kate je nad vecou ,vie si získať publikum celý svojím "ja" .Nedivím sa akademikom ,oskar je v dobrých rukách. Ťažké scény pre Kate v celom filme,len málo herečiek by to tak zvládlo s noblesou akou film vytvára Kate. Niektoré veci v scenári sú nepochopiteľne uchopené a dosť originálne. S postupnosťou a istou gradáciou sa vnárame do postáv a to chválim. Fiennes je tiež na pravom mieste. Je to len kúsok od dokonalosti... ()

Highwayking

Bezvýchodná životní situace vyobrazena komorně s citem pro detail. Příběh, kde se snoubí láska s nenávistí, opovržení se soucitem a bezmocnost s nadějí. Výborná režie a excelentní herecké výkony - zasloužená soška pro Kate. Ve výsledku tedy neobyčejný filmový zážitek, který dokáže velmi zdatně podráždit divákovu duši. ()

Primavera

Za dva dni na to, ako som odložila plná dojmov knihu od Schlinka napísanú na základe štúdia skutočných procesov a skutočných ľudí, obvinených zo zločinov v koncentračných táboroch, som sa bála, že film bude trošku zaostávať v schopnosti vykresliť celý ten príbeh a postavy. Daldry to však urobil neuveriteľne brilantným spôsobom, bez moralizovania, bez pátosu, bez sentimentu. Chlapec sa zamotáva nechtiac zamotá do minulosti a prekonáva most medzi zločinmi z minulosti a vzrušujúcou prítomnosťou. Skvelý výkon K. Winslet umocnil to, čo človek plnou mierou pochopil aj z knižného príbehu - že nie je vždy dôležité, či vieme alebo nevieme odpustiť, ale skôr to, či vieme toho druhého pochopiť ....Niekedy nejde odpustiť a pochopiť zároveň. ()

radeckator

Škoda, že američané nebyli velkorysejší a neupustili od angličtiny, pro tento snímek zcela nevhodné. Němčina by tento jinak výborný snímek posunula ještě o jeden level dál. Skvělá kamera, syrovost padesátých let kdy jsou ještě patrné stopy války, krásně souzní s pohnutým osudem hlavní hrdinky. Nedokážu si představit, že by se děj odehrával v kulisách romanticky rozkveklé příměstské čtvrti za roztomilého zpěvu ptáku a štěkotu pejsků. Myslím, že pro tvůrce byl po výtvarné stránce inspirací film Nebe nad Berlínem, jen ho posunuli v čase o těch potřebných cca 30 let. Taky jsem rád, že film v závěru nezklouznul k možnému happy endu i když Hanna v podání výtečné Kate Winslet si o něj říkala. ()

ecis

Tak tento rok ma nejako tie Oscarove "perly" riadne minuli. Nezdielam vseobecne nadsenie preciznej a originalnej dramy. Velmi dobre to vystihol Tetsuo: ploche postavy, pseudoromantika a od zaciatku velmi zle skryty fakt, ze nasa vazne zle zamaskovana stara Kate nevie citat (vazne sa Daldry mohol posnazit a to odhalenie urobit po prepracovanejsom zatlkani). Esteze sa tam ukazal Ralph Fiennes a dal tomu filmu trocha vaznosti a serioznosti. ()

joeko13

Úvod filmu, ktorý sa týkal pomeru mladého chlapca a staršej ženy mi pripadal moc sentimentálny a nudný. Čo sa týkalo rozoberania nacistickej problematiky, tak to ma strašne naštvalo, ako to bolo povrchne a samúčelne načrtnuté. Vôbec tam nerozoberali problém, ako to v tej dobe vnímali ľudia, ktorý žili a pracovali napríklad aj ako dozorcovia, myslím teraz tých radových, vtedy bola iná situácia nebolo ľahké sa postaviť proti tej mašinérií, ktorá vtedy vládla, a tento film ju ani nevysvetlil. Bol tam taký chabý pokus o mierne načrtnutie tohto problému, keď hlavná predstaviteľka povedala sudcovi. "Čo som mala robiť, bola som dozorkyňou mala som zodpovednosť", ale aj tento pokus vyznel absurdne. Ak by chcel niekto pochopiť túto jej vetu mal by si pozrieť film KONFERENCE VO WANSEE, aby pochopil ako to vtedy bolo a že jednoduchý ľudia, ako táto hlavná predstaviteľka sa nedokázali vzoprieť resp. ani nechápali čo robia, kedže systém bol nastavený, tak ako bol. Z tohto dôvodu mi tento film pripadal taký nemastný neslaný, nič nehovoriaci. P.S. A na ešte lepšie vykreslenie a pochopenie situácie v NEMECKU tej doby, odporúčam prečítať zopár kníh od Remarqua. ()

Fleak

Silný příběh, který se asi né každému bude líbit. První třetina byla poměrně nic neříkající , ale začátkem soudního procesu to ožilo a nabralo na zajímavosti. Filmy s podobnou tématikou nevyhledávám, ale tady jsem byl mile překvapen. ()

Dan

Film snažící se vypořádat s komplikovanou minulostí hlavní hrdinky a potažmo celého německého národa. Snažící se nastolit základní otázky viny, trestu a spravedlnosti. Ale právě v těchto ohledech mi přijde tak trošku americky plytký, nedotažený. První část filmu se až přespříliš soutředí na erotickou stránku vztahu hrdinů, která by mohla být podána buď stručněji nebo pestřeji a kreativněji. Takto jsem se nemohl ubránit mírné znuděnosti a čekání na to, až se konečně Hanna vytratí. Druhá část se sice snaží klást klíčové otázky typické pro poválečné německé myšlení, ale děje se tak poměrně povrchním způsobem: chybí větší návaznost/provázanost otázek, gradace, stavba komplexního myšlenkového celku. Jde jen o několik výkřiků do tmy provázených snahou o nonverbální vyjádření vnitřního zápasu hrdinů, které mi však přijde příliš zastřené (ve srovnání s až příliš explikativním vyjádřením toho okamžiku, kdy si Michael uvědomil, proč si Hanna nechala předčítat). ()

criticson

Promyšlené až do konce, s Kate Winslet v mnoha podobách a celým zbylým hereckým obsazením je pro mě Předčítač film roku, i když musím uznat,že konkurence byla vyrovnaná. Daldry rozebírá vinu a životní chyby jako by o nic nešlo, to vše podtržené silnými erotickými scénami a držené výborným scénářem....zkrátka úvaha,kterou by měl vyzkoušet každý. ()

Dovlatovka

Při pomalém tempu, které navíc hodně zeslábne ve střední třetině (přelíčení), rozhodně ne film pro každého. Nicméně mě oslovil a znovu a znovu tleskám Fiennessovi, který v jakkoli krátkém čase ne plátně dokáže divy! ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (viac)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž

14.11.2010

Inteligentních špionážních thrillerů je dnes zoufale málo (opakuji: „inteligentních“), takže když se David Hare, dvakrát nominovaný na Oscara za Hodiny a Předčítače, rozhodne napsat a režírovat… (viac)

Tom a Sandra blízko a hlasitě

Tom a Sandra blízko a hlasitě

24.08.2010

Ještě takhle před rokem by nám tato kombinace jmen zněla nepatřičně. Tom Hanks ve filmu Stephena Daldryho – v pohodě. Ale po boku Sandry Bullock? Jejda! Všechno se změnilo. Sandra je teď držitelkou… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)