Smrť čaká všade

• Slovensko Smrť číha všade (viac)

Ak je vojna peklo, prečo sa toľko mužov hlási do armády? V čase, keď armády netvoria regrúti ale dobrovoľníci a muži sa hlásia do vojenskej služby dobrovoľne, je adrenalínové prostredie bojiska silným a neodolateľným lákadlom, často priamo závislosťou. Napínavý príbeh elitných vojakov, ktorí majú jedno z najnebezpečnejších povolaní na svete - uprostred bojov deaktivujú bomby. Keď sa velenia špičkového pyrotechnického tímu ujme nový seržant James (Jeremy Renner), prekvapí svojich dvoch podriadených, Sanborna (Anthony Mackie) a Eldridgea (Brian Geraghty), a priamo uprostred bojov v uliciach mesta ich vtiahne do smrteľnej hry. James sa chová tak, akoby si neuvedomoval, že môže zomrieť. Kým sa obaja muži snažia svojho nového veliteľa udržať pod kontrolou, v meste okolo nich sa rozpúta absolútny zmätok a Jamesova skutočná povaha sa ukáže spôsobom, ktorý všetkých z nich navždy poznamená. (TV JOJ)

Torgal

Určite veľmi kvalitný prírastok do rodiny vojnových filmov, ale takú dieru do hlavy ako niektorí jeho straší bratia vám neurobí. V akčných pasážach je napriek tomu, že sa v podstate nič nedeje skvelý, v okamihoch medzi akciou keď sa majú rozvíjať charaktery postáv je to už citeľne slabšie. Celý film stojí na hlavnej postave a Jeremy Renner ju zvládol výborne. Miestami som mal problém s kamerou, ktorá bola až príliš vytrasená, ale vo väčšine stopáže úspešne podporovala autenticitu deja. 8-/10 ()

maaan

"Tage bis Ablösung die Kompanie Delta: 365." Nevím úplně přesně, jestli si zaslouží Academy Awards za Best Original Screenplay v takové konkurenci jako například Inglourious Basterds Quentina Tarantina, ale budiž (tím mám na mysli, jestli Američani nejsou opět příliš "vlastenci" či co...když tu vidíte, že při výstupu z vnitrostátního letadla vojáci na palubě vystupují první a lidé k tomu ještě zatleskají a poděkují...i když v dnešní době to je spíš chvála vojákům, než podpora USA jako celku v oblasti válek). Film stojí určitě za shlédnutí (Oskar za Best Pic 2009!), je to něco úplně nového ve válečné kategorii. ()

aR3Zz

The Hurt Locker je opravdu kvalitní moderní film z prostředí války. To, co vás pohltí, je atmosféra. Byl to pro mne zážitek, byl jsem schopen vžít se do hrdinů a každou scénu prožívat s nimi. Divák (stejně jako vojáci ve válce) byl držen v nevědomosti z následujících chvil, napětí bylo cítit z každé situace a opravdu jsem měl pocit, že smrt čeká všude... 90% ()

desolator6

Ako bolo spomínané, film bez deja. Teraz zostáva otázka, či vás zaujmú jednotlivé akcie a vtiahne napätie. Mňa osobne nie. Mohlo tam byt bômb, koľko chcelo, so mnou to nič nerobilo. V mnohých pasážiach ma film doslova nudil. Koniec som ani nedopozeral, pretože som si stiahol zlý formát a začal blbnúť (omg, som skurvený warezák!) ale očakával som buď smrť jedného z nich (alebo obidvoch) poprípade nejaký "ťažký" záber ako odchádzaju domov (v tom momente si mali predstaviť, akože čo všetko spolu prežili). Je to síce len moja domienka, ale opravte ma keď sa mýlim. ()

siloalampa

Nuž od Oscarového snímku som čakal rozhodne viac. Dostalo sa mi pod nos akési 130 minútové vojnové klišé, ktoré ma podľa všetkého nezasiahlo na to správne miesto. ()

foundation

Prosim? Este raz mi niekto povedzte ze tento pateticky zlepenec scen podobnych tomu co som mal moznost vidiet v nejednej pocitacovej hre naozaj sposobil taky rozruch na Oscaroch. Avatara nepovazujem za revoluciu v kinematografii ,a takisto to hovorim ako niekto kto neonanuje nad kazdym druhym vysokorozpoctovym hitom, a chapem preco nebol na scenar ani nominovany. Ale toto ze za scenar vyhralo sosku? Ubohost najvyssieho kalibru. Film je dejovo absolutne o nicom..ti ktori toto vycitaju prave Avatarovi nech si skusia pozriet Hurt Locker. Ano napatie vo filme funguje pomerne dobre a rezisersky je to zvladnute ale ani spetku nicoho noveho to neprinasa. Ak som sa rozculoval pri soske za scenar tak naozaj zurim pri pomysleni na to ze nieco taketo mohlo vyhrat oscara za najvacsi prinos do rezie a NAJLEPSI FILM 2009 WTF? Tohtorocne odovzdavanie preto povazujem asi za najvacsiu blamaz ktora sa na takomto podujati odohrala. Samotny film mozno nie je az taky zly ako ho hodnotim a objektivne by som mal ist o stupen vyssie to priznavam, ale jednoduchy fakt strasneho precenovania zo strany kritiky a doslova ukradnutie tych najcennejsich Oscarov inym neporovnatelne, naozaj neporovatelne lepsim filmom za rok 2009 jednododucho zrazilo moje sympatie k tomu filmu doslova na nulu. Hlavne z toho dovodu som si vypestoval doslova averziu ako voci filmu tak voci jeho tvorcovi. Mnohi so mnou suhlasit nebudu a mnohi urcite ano. Hold to uz je pravo kazdeho z nas napisat co si o filme mysli. ()

nurielka

Postavy a dialógy absolútne nezáživné. Bomba vybuchne či nevybuchne, adrenalín stúpa. Ale nie u mňa, možno tak u toho pyrotechnika. Reálne prostredie, to nemôžem vytknúť, no koniec filmu nič moc. ()

Kubjak

Asi druhý najlepší film z vojnového prostredia pre mňa (prvý je určite Čierny jastrab zostrelený). Avšak páčilo sa mi veľmi pekne zvýraznené myšlienky ako keď je niekto dlhšie odtrhnutý od sveta (vojna/väzenie), tak keď sa pokúša vrátiť naspať do "normálneho života", tak sám zistí, že sa to nedá a plný regál cerálii mu príde dosť psycho a je si vedomý toho, že pre ňho existuje už len jedna vec, ktorú dal aj nad svojho syna aj manželku.. (pekne je to jemne zvýraznené aj vo Vykúpenie z väznice Shawshank, kde starší pán - nepamätám si meno sa po myslím 20 rokov vrátil domov a zabil sa, lebo to nevedel zvládnuť..). Výkony hlavného herca Jeremyho Rennera ma uspokojili určite veľmi, ale nemyslím si, že tento film mal na najlepšiu réžiu za uplynulí rok. Videl som aj lepšie snímky a mohol to radšej dostať Avatar aj keď to nebolo také úžasné ako sa všetci tvária :) takže pre mňa takých 80% (: ()

TooMoneyToo

„Jeden člověk v Iráku přijel na tržiště a začal rozdávat bonbony. Seběhly se tam děti, celý rodiny… a pak vybouch… 59 mrtvejch!!!... Potřebujou pyrotechniky!“ Realistické, napínavé a v určitých momentech nepředvídatelné. Na tento snímek sem nekladl žádné přehnané nároky, možná proto jsem dvojnásobně nadšený. A Renner aka James je fakt hustej!!! ()

Zoidlord

Tenhle film dostal 6 americkejch oskarů (včetně těch za nejlepší film a režii), protože je to film o americkejch vojácích v Iráku... Vojáci si každopádně ocenění zasloužej - i mnohem víc. Ale tenhle film ne. Film by šel udělat minimálně o půl hodiny kratší aniž by se okleštil příběh. Navíc některé záběry (dopad prázdné nábojnice z odstřelovačcké pušky na písek) jsou jen bohapustým rádoby uměleckým výkřikem do tmy. Škoda, tahle látka by šla podle mě zpracovat poutavěji. ()

Meiers

Jaksi nedokážu docenit kvalitu toho filmu v kontrastu s tím, kolik to shráblo oscarů. Když to "vyčíslím", tak nejlepší film, režie, originální scénář, střih, mix zvuku a to nemluvím o tom, že v podstatě v každé další kategorii to má nominaci. To mi přijde jako hodně laciný způsob ,jak zviditelnit problém války v Iráku před širší veřejností a já si nemůžu pomoct, ale tady se mi to tak jeví. Nechci popírat nesporné kvality a klobouk dolů před Kathrin Bigelow, ale rozhodně se nehodlám podepsat pod nálepku nejůspěšnějšího snímku uplynulého roku jenom proto, že někdo stočí téma vyvolávající veřejný rozkol v BurgerLandu. Podle mě docela přeceněný válečný snímek, který rozhodně není tím, na co ho pasovali. ()

Helmut02

Tak to je záhada větší než bermudský trojúhelník. Za co to (stejně jako před rokem Slumdog Millionaire) dostalo ty oscary je mi záhadou. Děj naprosto nula. Proti tomu je i Avatar složitý příběh se spoustou zvratů a překvapení. Kamera úplná hrůza. Nic proti ruční kameře, ale musí se umět používat. V Districtu 9 či Potomcích lidí je to jednoznačné plus. Ovšem tady..škoda mluvit. Hudba nula nebo špatná (to i ten Avatar má lepší), herci nic moc. Napětí tak možná v jedné scéně a ani žádný druhý plán to nemá (narozdíl např. od Districtu 9). Naprosto to pak pohřbil poslední dialog a následná sekvence v USA. Jako celek pak prostě a jednoduše nuda. Nic tenhle film nedal a do týdne si z něj nebudu nic pamatovat. Nehledě na to, že mě neuvěřitelně iritovaly samoúčelné "cool" zpomalené záběry na padající patrony aj. pořadí nominovaných za rok 2009 tedy pro mě zůstává: District 9, Inglourious Basterds, Avatar a až někde kdesi vzadu The Hurt Locker (a to jsem ještě neviděl Up in the Air od mého oblíbeného režiséra :-)). Pokud si budu chtít dát válečný film, pak sáhnu po Save Private Ryan, Black Hawk Down, Full Metal Jacket, Paths of Glory, Tobruku (pokud realistické pojetí války, pak v tomto provedení!) aj. ()

Dimo

Naprosto výtečný válečný film, kde atmosféra podivným způsobem drží i v okamžicích, kde se zrovna jen povídá. Rozdělení do "kapitol" funguje dobře, vyprávění příběhu s lehkým dokumentárním odstupem je působivé, kamera je zvládnutá stylově bravurně, dokáže vtlouci aktuální pohled dění diváku do hlavy, přesto někomu často roztřepaný pohled nemusí vyhovovat. Supr příběh, černočerný profesní humor a stylový konec. Téměř bez výhrad. Patos nula, vlajky nula, Amerikanismus nula, jen ten syrový dokumentární odsup z Iráku. Jo, tak tohle se mi líbilo. ()

guri

Film to je sice kvalitny (s vynikajucim Jeremy Rennerom, ktoremu by uspech filmu mohol vyraznejsie otvorit dvere do velkeho Hollywoodu), atmosfera obcas velmi hutna a sceny preplnene testosteronom, no ze by Hurt Locker bol lepsi nez Avatar?!? ()

salamandrr

Opět nechápu nadšení, ač se mi Avatar nelíbil, tak oscary měl jednoznačně pobrat on, tohle už tady mnohokrát bylo a stupidita se kterou Sanborn a Eldridge poslouchají rozkazy, které jsou pro ně rozsudkem smrti, je do očí bíjící. Možná to má vypovídající hodnotu, ale o magorovi, který se bohužel stal úspěšným vojákem. ()

TMaR odpad!

JAK mohlo TOHLE získat Oscara? Asi je to nad rámec mého chápání. Příběh ve mně vyvolal asi tolik emocí jako předpověď počasí, kamera byla jak z hraného dokumentu na zetjedničce, přímočarost charakterů hlavních hrdinů byla až směšná. Trapná arogantnost seržanta Jamese měla být chlapácká a já ji měla obdivovat? A jestli mi někdo chce navykládat, že to živě dokládá situaci v Iráku, tak nevěřím, že chování vojáka po tom, co je zastřelen můj spolubojovník je: a) zalehnout si ke kulometu přesně na to samé místo jako on b) sundat si helmu c) po tom, co zjistím, že došly náboje, tak čekám, až mi je někdo podá přímo na mušce, nezkusím se mezitím přesunout mimo dostřel. Nadto naprosto přehlížím kámen asi deset centimetrů od mojí hlavy, za který bych se mohla eventuelně třeba částečně schovat. Jestli se američtí vojáci opravdu chovají takhle, tak se nedivím, že to vypadá, jak to vypadá. Přiznávám ovšem, že jsem viděla jen první hodinu, protože jsem se ani z "povinnosti" nedokázala donutit se dodívat do konce, takže jestli v druhé části došlo k nějakému radikálního obratu v celé koncepci filmu, možná bych tomu dala i jednu hvězničku. ()

Miki68

Po "Black hawk down" druhý nejlepší film tohoto žánru. Alespoň pro mně. Nebyl tak klipovitě akční a ani tím "holywoodským" způsobem netlačil na pilu a nevytvářel uměle divácky vděčné zápletky. Kamera se mi na rozdíl od některých recenzentů naopak líbila, připadala mi logičtější a více podtrhovala atmosféru. Ženský pohled na válku byl v některých případech až odzbrojující - např. když střídala záběry vypjatých scén s pohledy na "obyčejný" život usedlíků - výbuch bomby a dětí, co si pouští draka. Absence dějové příběhové linky mi v půlce filmu přestala vadit a začal jsem ho vnímat spíš jako mozaiku scén, které teprve při vzájemném propojení dostávají svůj vyšší význam. Je zvláštní, jak celkem bez zájmu v Česku tenhle film vyšel na placičce a teprve teď je s velkou slávou jako "vítěz" uváděn. ()

Hightower

Po dlouhé době jsem shlédl zase kvalitní snímek. Zprvu jsem nevěřil, že by něco, co se týká novodobých konfliktů mohlo být zajímavé, ale Kathryn Bigelow mě přesvědčila, že je to možné. Z počátku jsem postrádal, jak jsem zvyklý u válečnách filmů, střelbu, ale časem se ukázalo, že střelba není jediným piliřem válečných filmů. Film přináší i adrenalin v podobě napětí, kdo z přihlížejících odpálí bombu a jakým způsobem. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (viac)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

28.11.2019

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu

17.11.2014

Sepsat celovečerní adaptaci videohry Uncharted není legrace. Na tomhle úkolu si vylámalo zuby už několik lidí, a to včetně Davida O. Russella (Terapie láskou), Thomase Deana Donnellyho a Joshuy… (viac)

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

Alexander Skarsgård jako vikingský mstitel

15.07.2011

Byl by asi hřích, kdyby mu dříve nebo později taková role nespadla do klína. Stellanův syn a hvězda seriálu Pravá krev se ze všech sil snaží rozběhnout filmovou kariéru. Po Melancholii, remaku Straw… (viac)