Chlapec v pruhovanom pyžame

• Česko Chlapec v pruhovaném pyžamu (viac)

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšen a poté odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti na venkově. Bruno, jehož starší sestra už má jiné zájmy, se cítí osamělý a nemá si s kým hrát. Z nudy a ze zvědavosti neposlechne matčino varování, že se nemá vzdalovat od domu, a vydá se k nedaleké „farmě“. Netuší, že je to koncentrační tábor, kde se v praxi provádí „konečné řešení“ židovské otázky. Náhodou se však setká se stejně starým Shmuelem, který je oblečený do pruhovaného „pyžama“ stejně jako kuchař, který pro Brunovu rodinu vaří. Přestože chlapec na druhé straně plotu s ostnatým drátem žije úplně jiný život než Bruno, dvojice se skamarádí a Bruno si zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých. Střet s realitou 2. světové války však pro oba chlapce končí tragicky… Drama podle románu Johna Boynea, jež ukazuje z neobvyklého pohledu brutalitu, nesmyslnost a zničující důsledky války, natočil režisér Mark Herman. (oficiálny text distribútora)

Tohuk

Tak tohle byla hodně silná káva. Rozhodně nedopručuji sledovat před spaním. Moje drahá polovička si musela jít po filmu nalít vodu a jít to rozdýchat na balkón. To je asi tak to nejlepší, co se v tý chvíli dá dělat. Ve momentu, kdy malý Bruno spatří z okna "farmu" to začíná pěkně gradovat a houstnout, přičemž konec je naprosto odzbrojující a emotivní. Vera Farmiga byla v roli netušící a následně zdrcené matky pod tíhou skutečností naprosto úžasná. ()

Margerie

Asa Butterfield a Jack Scanlon jsou úžasní dětští herci, těším se, až Jack dostane další roli, ve které ukáže své kvality ještě víc (Asa už to jako Hugo dokázal)! Pohled na druhou světovou válku očima dětí a dokonce i očima dětí německých pohlavárů vyvolává tolik protichůdných emocí, že se to prostě musí vidět a "zažít na vlastní kůži", to nelze vyprávět. Jeden z filmů, které z nic moc napsané knihy dokázaly udělat strhující příběh. Na druhou stranu musím říct, že ačkoliv řada přidaných scén oproti knize film pozvedla, přece jen bych ocenila, kdyby se scénář místy více držel své knižní předlohy. Proto 80%. ()

Maniik88

Bolo to moc naivné a nie moc prepracované, ale páčil sa mi pohľad nna vec cez detské oči. Deti nechápali čo sa to vonku deje a ich priateľstvo nepokazila ani vojna. Film sa snaží ísť moc na city, až tak sa mu nedarí ako v Schindlerovom zozname, no aj tak ide o slušné dielko, ktoré si môžu pozrieť aj staršie deti v školách na hodinách dejepisu. ()

Monty2729

Tento film mě velice zasáhl, a to především tím, jak dokonale zobrazuje absurditu války a holocaustu. Když malý chlapec hovoří o farmě a farmářích jde člověku mráz po zádech, při debatě o původu podivného kouře se vám svírá srdce a (nejen) díky vygradovanému závěru budete o tomto snímku ještě dlouho přemýšlet. ()

Čejkyn

Jednoduchý,přesto naplno pohlcující snímek,který graduje až k hodně silnému konci,na který se budete snažit hodně dlouho zapomenout 95%!! ()

Marator

Smrt je mým řemeslem. Knihu, kterou mi připoměl film Chlapec v pruhovaném pyžamu. Jak asi vypadá i zde se jednalo o Osvětim. Vždy když vidím nějaký film o genocidě, nahromadí se ve mě neskutečná zloba a hořkost. Přesto je dobré, že se takové filmy točí, abychom náhodou nezapoměli, jak mohl jeden pán s knírkem rozpoutat takové zlo. Musím vyzdvihnout herecký výkon malého Asa Butterfielda. ()

Judy24

Dobře natočené drama. Je pravda, že dějově trochu přitažené za vlasy, ale navzdory tomu mě to překvapivě udrželo ve střehu celou dobu. Pořád jsem si říkala, že nemám proč vyšilovat, proč se mi sakra svírá žaludek a vstávají vlasy na hlavě, když to přece vážně skoro nedává smysl, ale bylo to tak. Mark Herman si velmi působivě hraje se světlem (respektive spíš tmou) a zvukem (lépe řečeno tichem), čímž dává divákovi spoustu času na to, aby přemýšlel nad tím, jak se která postava chová a proč a k čemu to všechno může vést. Závěr je geniální kombinací přehnanosti, šílenosti, rychlosti, skvělé kamery a hereckých výkonů. Je opravdu málo pravděpodobné, že by ve vás ten film nezanechal stopu. Ve mně ji zanechal. Trochu ujetou, ale je tam. ()

Bobbles

Ač se mi zdálo, že film nebyl celkově nijak zvlášť emotivní ve svém základu, zanechal ve mě pocit tísně, naprosté bezmocnosti a vehnal mi slzy do očí. Střet dětské naivity s krutostí 2. světové války. Poznávání toho "druhého světa", který se nám však (možná spíš bohudík) odkrývá jen smutným vyprávěním malého Shmuelíčka...to byla takhle při večeru opravdu silná káva i pro mě =( ()

Expertt

Snad hodnotím nezaujatě i když se o druhou světovou válku zajímám více, než jen tímto jedním válečným dramatem, ale i přesto mi vnukla myšlenka ohodnostit jako odpad!. I když je to složité, plný počet symbolizuje pouze vykreslení, které je vskutku dobré, více než to, ale i tak se to špatné píše u něčeho takového. Rostoucí utrpení podobných měřítek, které je široce rozprostřeno na světě sice stále je, jen ho často nevidíme. Bohužel jedinou změnou je přesun těžiště na jih a Blízký východ a jeho "legálnost". ()

Falco.araea

Limonádička pro holky. Pokud chcete nějaký pořádný válečný film, tento "skvost" můžete vynechat. Působí to hrozně nevěrohodně, nevyždímalo to ze mě jedinou emoci, osudy postav mi byly vlastně ukradené. Takový ten film, kdy tupě sedíte před počítačem a přemýšlíte spíš, co budete zítra vařit než o samotném ději. Škoda, nápad to je pěkný. ()

Nufa

Zajímavý výtvor Hermana, který rozhodně zaujme svou originalitou. Očekával jsem, že vše nakonec přeci jen dobře dopadne, nicméně je vidět, v jak krutém světě se film odehrává. Místy je film opravdu až mrazivý, atmosféru prostředí dokázali filmaři napodobit dokonale. Následně se ovšem střídá s momenty, u kterých mi přišlo, že se nedívám na drama, ale na dobrodružný film, což filmu dodalo jakési napětí. Film tedy velice vydařeny, rozhodně zahrál na city, především pak díky dětské naivitě a nechápáním světa, ve kterém děti žijí. ()

dkas

Velmi křehký film, vyprávějící o velmi nehezkých věcech, viděných osmiletýma očima hlavního hrdiny. Film však pozvolna směřuje k neodvratnému finále, kdy už je vám předem jasné, co se musí stát. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných. ()

Bgraphy

I sochu dojme smrt maleho ditete, kdyz k tomu hraji smycce, rozplace se temer kazdy. Kazdou matku ta predstava rozhodi a nenecha klidnou. Kdyz herecka place - co by matka nad ztracenym synem, svirajici pozustale oblecky po synatorovi.... dojme to. Stezejni bod ve filmu, kdy se rozplacete a rikate si to ne, to ne, jenom to ne... Valka musela byt strasna a takovych osudu a deti, kterym pousteli "sprchu"..., strasne.... Film plny dojemnych symbolu. Na pet hvezdicek to necitim. Prijatelny spad, hudba, ale kdyz srovnam s jinymi stejne tematicky zamerenymi filmy a jejich zpracovanim, ne ze by me to nedojalo z vyse uvedenych duvodu, ale zpracovani jsem videla lepsi, ktere zanechalo hlubsich dojmu, nez tento prumer. ()

liberita

Nakoľko sa emotívnosť, sila a presvedčivosť príbehu zakladá na knižnej predlohe neviem odhadnúť, keďže som ju nečítala, výsledný dojem z filmu by to však u mňa nezmenilo. Rozdiel vo vnímaní sveta okolo z detského a dospeláckeho pohľadu je veľmi dobre vykreslený, prostredie filmu a konanie postáv pôsobí autenticky. Hereckým výkonom všetkých zúčastnených niet čo vytknúť a výrazným prvkom Chlapca v pruhovanom pyžame bol pre mňa aj hudobný doprovod. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (viac)