Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

OughJay

Pozemšťan je přesně film pro mě. Vůbec nevadí, že se tam celou dobu jen kecá a že jsou ty lidi zavřený v jedný místnosti. I z toho jde vykutit zajímavej počin, ostatně jak bylo vidět už ve 12 rozhněvaných mužích. Vyprávění o historii bych moh poslouchat klidně celej den. Ať už by mi někdo vykládal pravdu a nebo vymyšlěný žvásty, žral bych mu to i s navijákem. Důvod, proč Pozemšťana nehodnotim líp, je jednoduchej. Celý to vyprávění je strašně moc povrchní a spoustu zajímavejch otázek neni zodpovězeno. Jasně, je tady do toho zamontovaná psychologie a filozofie, který tomuhle nezodpovídání hrajou do karet, ale člověk je zvědavej a já bych radši krapátko detailnější povídání. Zároveň mě pak ani trochu nepotěšil ten sentimentální hollywoodskej závěr. Pro celej film byly jakýkoliv podrobnosti a dokazování nepodstatný, takže přežití syna o cca 40 let mladším otcem pak působilo trošku jako fail a vůbec jsem ho nepotřeboval vidět. To dokazování mělo přijít v průběhu filmu, konec měl bejt otevřenější. ()

Markussis

Ale, ale. Tak tady někdo nepochybně zatoužil po tom silně ohromit. Bohužel onen někdo silně přecenil své schopnosti. Námět je potenciálně více než-li silný, avšak jeho obsah je silně znehodnocen formou, která má směšnou teleshopingovou podobu pořadů typu věřte- nevěřte. Očekával bych, že takovéto téma bude právě vybroušenou formou vypilováno na opravdový umělecký zážitek, ale jsem hold odkojen evropskou filmařskou školou, takže je to do jisté míry jen můj problém. Další problém je v tom, že je film velmi nevěrohodný. Je nevěrohodný díky špatnému scénáři a jemu přímouměrným špatným hereckým výkonům. Jak jsem již psal na začátku tak je faktem, že film má skvělý námět. Bohužel je velmi slabě uchopen. Konverzace mezi starým mužem a jeho kolegy je jednou velkou polemikou, bohužel jen co se historických,náboženských a psychologických mantinelů týče. V celé této konverzaci slyšíme stále dokola jen a jen jakési frázovité hypotézy, ze kterých následně vzniká velmi uměle vyvolaný rádobyintelektuální myšmaš. Chybí zde jakýko- li přesah, zejmená co se metafyziky týká. Omezenost profesorových kolegů je do očí bijící a závěr je chybně vystavěn. Očekával bych od akademiků větší svobodu v jejich uvažování a větší schopnost tvoření vlastních teoretických hypotéz a né pouze omílání známých frází, převzatých ze všech možných (ismů). Tedy bohužel zde chybí celý smysl filmu. Jelikož v něm právě ani špetka filosofie není, tak jím nastolené téma nemá ani nějaké etické řešení nebo východisko. Film je tedy vlastně nakonec až tak hloupý, že ani znázorněná část příběhu dlouhého života profesora nemá nějaké duchovní řešení. Film skončil tam, kde začal a to je špatně. Nechci být generalizující, ale Američané zkrátka nemají na to, natočit až takto težký snímek. Zde se nedaří ani úhybný manévr k artu ani hlubokomyslná filosofická debata. Ale hezký pokus to byl. ()

coscarelli

Nemam slov . Vlastne mam. Nie, nemam..snad len , .. Prepeckovana komorna konverzacka s nejednym rozumnym argumentom, drziac v napati a pocas prijatelnej stopaze. Sadnut k telke,zhasnut, otvorit flasu cerveneho a len sa zapocuvat. Staci mu dat sancu od zaciatku,potom to ide ako z kopca. A to som neveril, ze ma to moze taakto zaujat. Unikatny pocin so skvelym finisom. ()

Maynard.

Bla, bla, bla, bla, bla, bla, samý kecy, samý kecy, pořád kecy, pořád kecy, bla, bla, bla... A takle bych mohl pokračovat až do poslání :o). Uplně zírám, jak je tento film vysoko v žebříčku oblíbenosti. Asi si tam hodně lidí chce dát něco, aby to vypadalo moudře a inteligentně. Téma, ok tohle bych bral. Ale samotný zpracování, to byla strašlivá nuda, která by uspala i naspídovanýho technaře. Jasný, je tam spousta "hlubokejch" úvah, ale vůbec nic pro mě. Mazec, že třeba 8 hrozných se taky vlastně odehrává v jedný místnosti a taky se tam vlastně jen kecá a při tom je to parádní film, na kterej sem čuměl jak na trní. Tohle je fakt slabota. Jo a viděl sem to s českým dabingem, kterej byl ještě hroznější než tenhle film. ()

Devilian odpad!

Znáte ten pocit, kdy se vám chce nějaký film vypnout už po půlhodině, ale chcete vydržet protože jednak doufáte, že to bude lepší a jednak protože nechcete hodnotit něco, co jste neviděli celé? Tohle přesně je film, který ve mě tenhle pocit probudil hodně zuřivě. Už v prvních minutách vás trefí do obličeje naprosto příšerné herecké výkony a debilní dialogy, ale budiž, možná měl někdo jen špatný den. Vždyť má ten film přece 82% a každý na něj pěje ódy (hahá, pořád jsem tak neuvěřitelně naivní). Začíná to rozhodně zajímavě a doufáte, že tam je fakt nějaké skryté poselství, něco, co vás donutí uvažovat a co vás nechá ve "wowtranzu", že úplně zapomenete na to, jak špatně zahrané to bylo. Ale jak jsem už psala dříve... nestalo se. Daleko spíš se ve vás bijou touha to vypnout a zvědavost. Nicméně jsem opravdu pokračovala dál. Jen abych se přesvědčila, že ty postavy můžou být opravdu ještě debilnější, dialogy ještě trapnější, snaha o deep filozofání pro rádobyhipíky ještě zoufalejší. Vážně tohle někoho dojalo? Jak už tady někdo psal, jednoho Forresta Gumpa jsme tady už měli. Jak naprosto neuvěřitelné, že se tenhle jediný člověk setkal s tak významnými osobnostmi napříč historií a jednou z nich sám dokonce byl! To je tak skvěle napsané! /sarkasmus off/ Původně jsem tomu chtěla dát 2* za snahu, ale ten konec mě přesvědčil o tom, že je to obyčejná sračka. Už dlouho mi u filmu nebylo tak trapně. Ale když už nic, tak už si to po letech konečně můžu odškrtnout ze seznamu. Uf. Ale stejně se s tím spoleháním na dobré hodnocení filmu nepoučím, co? ()

Circumscriptor

Je pomerne obtiažne k tomuto agnosticko-voluntaryistickému filmu niečo napísať, čo len svedčí o jeho absolútnej genialite - dala by sa o tom napísať diplomová práca, ale radšej to o niečo skrátim. Raz za čas je dobré vydať sa po intelektuálnej sfére, ale vďaka Pozemšťanovi môžem povedať iba to, že intelektuálna sféra je subjektívna a aj kebyže sa dá určiť, tak sa nedá racionálne dokázať. Neskutečne mrňavý filmový projekt, ale s neskutočne ohromným výsledkom a odo mňa zožal maximálne potešenie. Obrovským plusom je priam vyžarujúca pozitívna energia a cez tento film sa divák prenesie takou rýchlosťou, že na konci ani neverí, čo všetko zrazu ubehlo a čo si zažil (pritom sa celý dej odohráva v takmer jednej miestnosti). Samozrejme nie každému sadne zvolený štýl v akom je Pozemšťanovi prezentovaný a preto jeho odporučenie, či neodporučenie radšej nechám bokom. Mňa si získal originalitou a príjemným pocitom zahrávania sa s mojimi agnostickými myšlienkami, ktorý vydržal od začiatku do konca a dodnes ma celé toto nádherné dielo núti k zamysleniu. ()

Tejkina

Film, který nemám ani sílu dokoukat, protože mám pocit, že bych se unudila mám chuť hodnotit odpadem. S přetáčením od poloviny jsem se nakonec dostala k závěru, za který uděluji jednu hvězdičku. Jinak ale absolutně nechápu zdejší hodnocení a nedoporučuji. Nuda k uzoufání. ()

JADIM

"Keď vidím tie rituály, procesy, kľačanie, klaňanie sa oblátkam a vínu, hovorím si, toto som nechcel." Páči sa mi sebareflexia tohto filmu. Má to zaujímavý nápad a nevšedné prevedenie (preto sa to aj u nás nedostalo do kín), ale nie je to nič, čo by väčšinu bavilo sledovať dlhé hodiny, preto oceňujem zdravú stopáž. (Ne)výhodou Pozemšťana je to, že je konverzačným filmom. Takéto filmy ma fascinujú, keďže je to niečo iné, na čo som zvyknutý a človek sa postupom času začne cítiť, akoby bol súčasťou poslucháčov (aj keď sa nemôže nič opýtať). Zaujímavé je to, že myšlienka 14 000 ročného človeka tu nie je nijako vedecky ani fikčne vysvetlená, proste je nám to hodené ako fakt, ale toto fungovalo aj u ďalších úspešných filmoch ako napríklad Zelená míľa a Večný svit nepoškvrnenej mysle a tu to samozrejme nebolo inak.  10/10  ()

uzzi

Toto je zdánlivě oříšek. Celou dobu jsem si připadal mírně fascinován, mírně trapně, občas mě pohltil nějaký záblesk. Nesouhlasím s názorem o vysoké hloubce a propracovanosti děje a dialogů, jsou spíše zajímavé a povrchně intelektuální. Při akceptování základní myšlenky, je ale vše rozehráno dosti dobře a jakákoliv nepřítomnost výpravy a efektů je spíše plusem. Výsledek je takový vzhledově chudý a myšlenkově bohatý bratříček Highlandera. Film dokazuje, že podstata všeho je v příběhu a slově, efektnost a další věci se časem přejedí, jádro příběhu je ale stálé a prostě to v tomto případě stačí. Škoda jen některých přepálených dějových obratů, Ježíši to už je moc (nebudu spoilerovat). Přesto se jedná o nadstandardní film pro ty trochu vnímavější, přesto nedokážu potlačit lehký ironický škleb. 75% ()

piserius

Perfektní snímek. Docela dobré dílo, škoda, že nevím o podobných. Každopádně je to hodně zvláštní film, který se odehrává v jednom pokoji a jediné, na čem staví, tak jsou výkony herců a ty jsou opravdu perfekní. ()

luk.

Škoda, že to trvalo tak krátce. Rád jsem se nechal vtáhnout do víru úvah a dění. Fascinující myšlenka, která se mi trefila do vkusu. Pozoruhodný kousek ... a to k tomu stačilo pouze minimum postav. ()

Rudinsky

Po dlhej úvahe dávam päť. Je tam cítiť produkciu Marka Pellingtona, očividne je to temný chlapík. Nepovedal by som, že sa jedná o 24 karátový sci-fi film. V dnešnom svete plnom ultra-gutural-vyumelkovaných všakovako lietajúcich brúsov vílisov je táto komorne poňatá, kvalitne zdialogizovaná lahôdka ako balzam na dušu. Áno, po technickej stránke je film jednoduchý, chýbali mi tam režisérske, a možno aj hudobné inovácie, avšak po obsahovej stránke, a fakte, že sa odohráva v jednej izbe, je plnohodnotný, zaujme, a určite aj prinúti rozmýšľať. Nejedná sa o žiaden presladený, samoúčelný "filozofovák" plný zbytočného mentorovania, ale o skromnú snímku plnú hlbokých myšlienok(skutočne, nad argumentáciami hlavného "hrdinu" by padla na zem gamba aj samotnému Zenonovi z Eley), jemne popretkávaný inteligentným humorom profesora biológie. Koniec je vypointovaný, nenarúšavý, a v podstate celý film ma v sebe akési zvláštne čaro. V jednoduchosti je proste krása! ()

Benedygtus

Je to uchvatny film! Prekvapuje me, ze to lze natocit...cele se to odehrava na jednom miste, v jedne mistnosti a okolo onoho domu. Je to "hra slov", protoze nic jineho se tam v podstate nedeje, a presto to je tak napinave, tak zajimave. Tento film me dostal a doporucuji zhlednout, ikdyz priznavam, ze nektere to bavit nemusi. ()

Herráček

Rozmýšlel jsem se mezi dvěma a pěti hvězdičkami. Dvě proto, že Věc Makropulos už jsem jednou četl (a tohle tím pádem téměř nepřináší nic moc nového, kromě pár historických paralel, nad kterými budu asi ještě chvíli přemýšlet) a pěti proto, že na poli kinematografie je to počin přímo geniální. A výsledek, který vidíte před sebou je tu jen proto, že tahle databáze je ryze filmová. Leč jinak doporučuji spíše pana Čapka. ()

honzii

Jaký jiný film vám nabídne natolik okouzlující látku na lámání hlavy? V tom "předpokládejme, že jsi jeskynní muž" rozhovoru je mi vždycky strašně dobře. Renton, Radek99 ... ()

DavidS.

Jedna osobní historie podrobena kritickým a zvídavým otázkám nevěřících posluchačů...Režisér tu vzal několik postav, z nichž každá byla znalcem v jiném oboru, zavřel je do jednoho pokoje a donutil filozofovat nad základními otázkami lidské existence...Jeden z nejzajímavějších, nejpřemýšlivějších, ale svým zpracováním i nejjednodušší film, který jsem kdy viděl...A k tomu oheň :) Brilantní! ()

Han22

Těžko se mi hledají slova.... tohle je přesně ten důvod proč miluji sci-fi. Fantazie, nekonečné možnosti a otázky coby kdyby. Co se stane když odcházející vysokoškolský profesor na chatě mezi svými kolegy - odborníky v různých oborech začne vyprávět o svém životě? O svém 14 tisíc let trvajícím životě? Jak budou reagovat, na co se budou ptát a jak zodpoví na jejich dotazy? Profesor Oldman nikomu nic nenutí a necpe, jen vypráví, něco si nepamatuje, něco uvádí na pravou míru, něco potvrzuje a přes nedůvěru svých posluchačů logicky, přesvědčivě a trpělivě odpovídá na každý dotaz. Když přijde na choulostivou otázku náboženství, profesor Oldman se zdráhá, ale nakonec nabídne jeden z nejlepších, nejreálnějších a nejlogičtějších popisů Ježíše Krista, jaký jsem ve film viděl. Hlavně u této pasáže (ač zapřísáhlý ateista) jsem seděl a hltal každé slovo. Film končí (možná poněkud lacině, ale čert to vem) a já si říkám, že po dlouhé době mám ten pocit, že bych to mohl sledovat klidně ještě dvě hodiny. ()

los.negros

Man from earth, co na to říct. Je až neuvěřitelné, jak vás může dostat film natočený v jedné jediné místnosti. Ze začátku jsem se možná i trochu nudil a nebyl si jistý, jestli tenhle film chci vůbec dokoukat, ale jak příběh začal nabírat na historickýho obrátkách a detailech, neuvěřitelně jsem se do toho zažil a začal jsem důmat, co kdyby to byla pravda. "Anything is possible". ()

miklaras

Za poslední dobu určitě jeden z nejlepších filmů, co jsem viděla. Díky paralele k Dvanácti rozhněvaným mužům jsem si musela pustit oba filmy a nasát atmosféru filmů odehrávajících se v jedné místnosti. Vynikající. ()