Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

cold

Lze dokázat, že jeden člověk žije na Zemi déle než všichni ostatní? Lze i nelze záleží na tom, kdo Vás poslouchá a zda je ochoten tomu uvěřit. Každá teorie je vyvratitelná. Není nikdo kdo by Vám to potvrdil. A historie je popsaná, tak dokonale, že stačí si o ní přečíst. Když je člověk u některých historických událostí (vážných a určujících) uvědomuje si to? Historie, čím je více vzdálená, se stává zkreslenější a zkreslenější. A nakonec historii většinou píší vítězové a vždy je to individuální postoj pisatele:-) a když je to kompromis, tak stále to má hodně daleko k reálnému zobrazení skutečnosti. ...... Tak na pár těchto otázek se Vám pokusili filmaři odpovědět a opravdu to působí věrohodně. Milé překvapení, že jen neformální rozhovor, mezi bývalými kolegy z práce, dokáže tak zaujmout a dokonale vtáhnout. ..... Navečer jsem si ho pustil s cílem, že jen zjistím jak vypadá a jaká je to kvalita. Po pár minutách jsem zjistil, že už je konec a jááááá nechci, aby byl konec. Chtěl jsem další vyprávění a další a další...... ()

legatio

Určitě to není jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl, ale určitě je to jeden z nejzajímavějších. Plné hodnocení ale nedávám, protože na můj vkus se mělo nechat víc prostoru rozebírání historických, lékařských a psychologických otázek a trochu ubrat tlachání o náboženství. ()

Scytale

Jak hodnotit v případě tohoto filmu? Tento film stojí a padá na scénáři. Je to vlastně film ve smyslu umělěckého ztvárnění literární (scénářové) předlohy, nebo jen "dokumentaristicky" zachycená názorová přestřelka rozdílných názorů zúčastněných a paradigmat, které pronásledují člověka od nepaměti. Osobně se přikláním k druhé variantě a myslím, že film je k prezentaci obsahu zbytečně bohatý prostředek. Sdělení by fungovalo stejně dobře i jako rozhlasová hra. Takže v tomto případě hodnotím scénář a 4* si rozhodně zaslouží. ()

ElChe26

Pozemšťan staví bezpochyby na velmi zajímavém námětu, který mi trochu připomíná Svět podle Protta. Výborné minimalistické konverzační sci-fi drama. Nemohu si však odpustit jednu výtku. Tvůrci drželi v rukou velmi šťavnatý pomeranč, ale podle mého názoru z něj nedokázali vymačkat tolik šťávy, kolik bylo třeba. Přesto, i to, co se tvůrcům podařilo vymačkat a sdělit divákovi stojí za pozornost. Pozemšťana doporučuji, rozhodně u něj bude člověk alespoň na chvíli přemýšlet a u kolika filmů se to stane? ()

MareT.

Musím uznat, že nápad je to perfektní, ale přesto nesdílím nadšení s ostatníma uživatelema. Neseděl mi televizní look a myslím si, že na papíře to vyznělo asi trošičku lépe. A konec mohl dát taky větší úder. Ale zajímavé to je až až..:) ()

Very_kuul

Už viem aké sci - fi filmy sa mi páčia. Také, ktoré sú len tak ľahko potreté sci-fi náterom.Zoberte skupinu vedátorov(profesorov) a zavrite ich do miestnosti so 14 000 ročným mužom. Samozrejme majú chuť sa dozvedieť čo najviac. A z toho vzniknú filozoficko-inteligentné dialógy. Páčilo sa mi ako John odbil tu ženskú, čo sa ho spýtala a kde si bol v roku 1492? A ty si kde bola pred týždňom? :) A čo by ste sa vy spýtali človeka starého 14000 rokov? ()

Sten-li

Snímek stojící na vědecko-filozofické konverzaci a na opravdu originálním tématu...Určitě se nejednou během sledování nad tím vším zamyslíte...Jakož tomu bylo i u mě. ()

Lewisek

Není to dokonalé a není to nijak převratné, ale nápad je skvělý, provedení se mi líbilo a rozhodně je to nezapomenutellný film, i přes pár paradoxů. .) ()

Callas

9/10 Stejně jako většina diváků jsem byl ohromen intenzitou tohoto sci-fi snímku. Šest osob v jedné místnosti není typická formule tohoto žánru a přesto se výsledný mix vyvedl na jedničku. Vřele doporučuji každému, aby se nechal uhranout touhle svižně ubíhající diskuzí, ve které hlavní hrdina John Oldman tvrdí, že žije kromaňonec, který přežil do dnešní doby. Vyslechněte argumenty, dohady hypotézy jeho obecenstva v podobě archeologa, antropologa, biologa, psychologa, historika a věřícího... ale hlavně, nechte se unést vlnou vlastních myšlenek, nápadů a teorií a možná taky nabudete dojmu, že takovýto námět na film by se nevyčerpal ani 10 hodinovou trilogií. ()

SphereF odpad!

Přišlo mi to jako televizní film, kde se snaží udělat z komára Ježíše. Spousta rádoby intelektuálních keců vložených do jednoho filmu s otřesnými hereckými výkony. Myslím, že pozitivní hodnocení a komentáře jsou od lidí co se snaží hledat hloubku, kde není, ale pro mě to byla jen ztráta času... ()

Ilhan

Jen se to chtělo do toho závěru zlomit dřív, pět, deset minut a bylo by to ideální. Takhle to kolem té hodiny si člověk začne říkat, že už toho bylo řečeno poněkud moc a špatně se to zpracovává, ale přesto opravdu povedený film. 85 % ()

rapstorm

Film celou dobu je znázorněn v jednolůžkovém pokoji žádná akce, nic, co typický film většinou přináší. Nicméně se převine k vynikajícímu příběhu, který vyvolává řadu otázek. Otázky, které se týkají všeho a co vnímáme. Nebo jestli to vnímáme jako pravdu nebo fikci. A nechá nás přemýšlet o novém smyslu reality. Tenhle film mě naprosto dostal! ()

Oxy

Jsou filmy, co mě nudí už od první chvíle. Jsou tady filmy, které mi nevadí a film které se mi líbí. A pak jsou tady filmy, u kterých se modlím za to, aby čas utíkal stejně rychle, jako v hodině matematiky. Také jsem si přál, aby to nebylo sci-fi, ale dokument. Mám na něj tolik otázek! Všechno to dávalo smysl. Netroufám si tvrdit, zda jsem při sledování mrkl. Ono, celý film by vyzněl jinak, kdyby na začátku sjeli pár brk a pak se pustili do takového filosofování. Nejsilnější filmový zážitek za posledních pár měsíců. Rozhodně nevidím naposled. Cítím se špatně, že tento sci-fi film plný skutečného poselství a moudrosti popsal tak málo slovy, ale jsem stále v tom krásnéém opojení. Tohle je to, k čemu byl film stvořen. // Den poté. Trošku mi začaly vyskakovat divné reakce posluchačů. Brali to moc vážně už od první chvíle.Zvlášť Edith. Pro mě, jako zvídavého člověka to bylo dost nelogické. Ale celkový dojem to nemění, černoch a vtipálek do zachraňovali :) ()

Stružák

Kdo by věřil, že 90 minut rozhovorů v jedné místnosti dokáže diváka tak vtáhnout do "děje". :-) Ale přestože je film hlavně o dialozích, víc jak polovinu zážitku tvoří paradoxně obraz. Tak krásně nedokonalá kamera, tak jednoduchá... A tak působivá... Tohle se musí vidět víckrát a hodnocení ještě poroste. ()

Paity

Dvěma slovy, naprostá BOMBA! Pro mne osobně nejlepší film roku 2011 (Ano čtete správně. Teprve tehdy jsem objevil, že něco takového jako Man from Earth existuje - pozn. aut.). Každopádně nápad, scénář a navíc myšlenka celého snímku je natolik silná, že musí zaujmout snad každého, kdo se alespoň trochu zamýšlí nad světem, lidstvem a smyslem života. ()

Dixiee

Na to že se to celé odehrává v jedné místnosti a kromě mluvení se tam vlastně nic neděje je to docela zajímavé a myšlenka docela originální. Bohužel je faktem, že po čase to začne tak trochu nudit a zvlášť když se začnou zabývat náboženskýma otázkama to začíná být hodně přitažené za vlasy. Konec jsem v trochu jiné podobě tak trochu očekávala. Norozhodně zajímavý počin. ()

Mazlik4 odpad!

Asi jako, když ve škole povinně koukáte na naučný dokument. Co říct víc? Po protrpěném dokoukání musím srazit hodnocení na nulu. Jsou mysteriózní filmy, kterým není problém uvěřit, jelikož jsou zábavné, tohle se zábavou nemá nic společného. ()