Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

Blazkowicz odpad!

Tak to byla naprostá ztráta času. Může mi někdo vysvětlit, kde je to sci-fi? Hodina a půl naprostých žvástů. Než dojde k náboženství, tak se to dá vydržet, pak jsou to ale neuvěřitelné hovna. Nakonec se ukáže, že je to jen hra. A pak zase obrátí a je to pravda? Nevím, nechápu. Film asi neměl žádné prachy, takže se to odehrává jen v jednom domě a herci jsou na blití. Kdo mohl natočit takovou sračku. Zabit okamžitě. Ke sračkoidnímu filmu se náramně hodí ten sračkoidní dabing. Asi to po sobě neposlouchali, protože něco takového nemůže nikdo normální vypustit na veřejnost. ()

MartinTerran

Výborné drama plné argumentů pro, které se hezky poslouchají a dle mého dávají smysl, ale samozřejmě i protiargumentů a ty taky nejsou zlé. Příběh je hezky vystavěn s postupnou gradací a zajímavým koncem. Pro fanoušky diskuzi na úrovni nutnost vidět. Já tedy nemohu jinak než plný počet, protože takhle zajímavých a dobře zpraconých je jako šafránu. Hodnocení: 96/100. ()

Binne

Nezbytnou součástí života je umírání, důležité pro naší existenci je vědomí jakéhosi pomyslného časového horizontu, který dává našemu životu smysl v té pomíjivosti. Tragická je na tom naše lidská neschopnost se poučit z minulosti. Pozemšťana jsem viděla několikrát a ačkoli nejsem fanoušek filmů odehrávajících se v jedné místnosti, tohle doslova miluji. Každé slovo a každou větu. Krásné znázornění typologie lidí i výběr oné typologie do tohoto filmu. Krásná konfrontace ústřední myšlenky s myšlenkou zaryté křesťanky i vědců, kteří s absolutní rozvahou a klidem diskutují nad absurdností příběhu. Film více, než cokoli jiného nám dává nahlédnout do původu vlastního smýšlení. Do naší schopnosti upravit si dějiny, jak se nám zlíbí a každá tato nepatrná úprava nám nastavuje zrcadlo vlastního vědomí. Najednou si člověk uvědomí, jakou (bez ohledu na vyznání) máme tendenci být čímkoli, či kýmkoli ovládaní. Vždy jsem přemýšlela, proč jsou lidé tak vázaní na Bibli, když je to stále jen kniha, kterou napsali lidé - kde se v tom nachází ta absolutní pravda, které máme věřit? Tento film se nesnaží prolomit zatvrzelé lidské smýšlení, probourat stereotypy - snaží se nás donutit přemýšlet. ()

JosefTomas

Pro mě nejmilejší překvapení, které film pamatuje. Něco tak komplexního, uvěřitelného a neotřelého, jsem neviděl už dosti dlouho. Jde o zajímavý pohled, kde scénář vzbuzuje ty správné otázky, herecky vystavuje pointu a režijně drží pozornost diváka po celou dobu. Plný zasloužený počet. ()

oasismanik

Naozaj skvelá argumentačná prestrelka, ktorú som objavil čisto náhodne, pochybujem, že o nej niekto z celého môjho širokého okolia vôbec niekedy počul a to je škoda. ()

Nathaniell

Tak začneme. 1. 14 tisíc let je blbost. Popisované období je víc než tisíckrát delší. 2. Ta hudba je solidně mimo. Často by bylo lepší, kdyby tam nebyla žádná a víc vyjádřila přibližující se kamera. 3. Postoje postav se mění fakt divně. 4. "Kdo se nebojí smrti?" Tak třeba: Samurajové, skoro všichni, kdo už skoro zemřeli a také ti, kdo věří v reinkarnaci. 5. "Ale jestli je to pravda, každý z nás by trochu záviděl..." Aha. Takže jsou tam samí blbci, co by vážně chtěli takhle dlouho žít? 6. Scéna s pistolí je úplně zbytečná a na nic. 7. Edit není křesťan ale průser. 8. Plky o Jéžíšovi jsou vlastně HODNĚ super. Velmi na zamyšlení a zvýším díky nim o hvězdu nad původní plánované hodnocení. :-) 9. Jo a John Oldman je fakt debilní jméno... ... Na druhou stranu je to ovšem celkem pěkná konverzačka, takže dám 1+1=2*. Ale znovu už to nechci vidět. PS: Z tohohle potenciálu by se dalo udělat úžasné výpravné áčko. Ale úplně jinak. PS: Kde vzalo tolik blbců to, že je ten film o tom, že Jéžíš neexistuje? Jste mimo? Je zde jen vysvětleno, jaká náboženství křesťanství vykrádá a jaké bláboly církev šířila a šíří. No... radši zvednu tedy ještě o jednu. :-D 3* ()

JasonV

Objektívne je to za štyri (niektoré slabé herecké výkony, sem tam amatérske spracovanie), ale hlavne za námet dávam plný počet. ()

Klemi

Minimalistické konverzační sci-fi, které vás bude většinu času trápit otázkami o tom, zda je hlavní hrdina blázen, nebo si schválně vymýšlí, a nebo říká pravdu. A právě tohle mě na filmu hodně bavilo. 85%. ()

yueh

Úžasný námět dle mého názoru poměrně slušně zpracovaný. Komorní prostředí tomu docela sedělo. Občas šel sice scénář možná až moc do extrému, ale jako celek film fungoval.V některých pasážích filmu mě docela rušila hudba, která byla místy nadbytečná a narušovala koncentraci. ()

dražis

Taková škoda....Perfektní námět, i když ne až tak originální. Bohužel zpracování tragické, že by jej dokázal lépe rozvinout snad každý začínající filmař amatér. Neskutečný potenciál nevyužit z 99%, dialogy, nápad a vyústění na té nejnižší úrovni. Ale dokoukal jsem to... i když jen ze zvědavosti, zda-li se s koncem mé hodnocení nezlepší, leč nestalo se... ()

Lewaso

Pokud jde o zaškatulkování filmu, termín sci-fi není na místě. Je to hluboce filozofický pohled na lidstvo a jeho berličky, které používá k svému přežívání. A je až směšně smutné pozorovat, jak spolu s praskajícími berličkami propadají zúčastnění zoufalství a raději se zpátky upínají na nekonečně omílané „pravdy“... ()

mgerlich

Jen zajímavý nápad nestačí. Technické zprácování je opravdu hodně televizní a potenciál námětu napůl nevyužit. Na jedno podívání sice nenudí, ale ani nenadchne. ()

MartyMcFly89

Velmi úchvatný a strhující film. Jeden z nejoriginálnějších, které jsem kdy viděl. A zkuste vytvořit tak kvalitní film za 200.000 dollarů. Celou dobu jsem si přál, aby mu ostatní věřili, abych mohl jen poslouchat krásný příběh, který zněl tak pravdivě. Ámen ()

Firko

Velmi prijemny filmik. Samozrejme nejake zadrhele tam boli ,ale kludne sa to da odpustit.Paradne som sa odreagoval, a uvolnil. KOnecne pohodovy film, bez vybuchov, vrazd, ale naopak s mnozstvom chvil na rozmyslanie a fylozofovanie.Kto si rad pofylozofuje, a nevadi mu sci-fi...urcite sa mu bude pacit ()

Simo16

Skvelá prechádzka históriou, ale aj tak som mu neuveril ,dokonca ani to, čo povedal na konci.Možno to nebolo dobre zahraté alebo to možno není moj typ filmu.Neviem, ale ak to mám porovnať s fimom 12 rozhnevaných mužov, ktorý je taktiež založený na konverzácií, oveľa viac som tomu veril.V tomto filme by som skor uveril tým, čo tvrdili, že je blázon. ()

Blazis34

Úchvatný film odehrávající se prakticky v jednom pokoji. Režisér Richard Schenkman vytvořil opravdu velice originalní sci-fi snímek o muži, který při rozlučce se svými přáteli začne vyprávět úchvatný příběh, kde vysvětluje, že žije 14 000 let a zažil věci a doby, které nikdo žíví nezažil. Následné otázky všech přátel, kteří bláznivému příběhu nevěří, dokáže John vždy vysvětlit. Nízkorozpočtový film z výbornými dialogy mě pohltil a 90min mi uteklo jako voda, ačkoliv se jenom povídalo. V některých filmech se mluví např. deset minut a už se divák značně nudí. U tohoto snímku ne. Ještě bych dodal, že na mrazivé atmosféře se podílý i skvělá instrumentální hudba. ()

Bratr

Narozdíl od mnohých jsem tu filozofickou hloubku nějak neobjevil a pokud bych ji objevit chtěl, musel bych hodně dřít a na to asi nejsem ten správnej člověk. Takže mi zůstala průměrná konverzačka, ve které zazní několik zajímavých myšlenek, ale na nějaké dlouhé zapřemýšlení to bohužel, podle mě není a v nabídce žánru jsou hlubší konkurenti. ()