Mladá frekventantka kurzu FBI Clarice Starlingová (Jodie Fosterová) dostáva prvú dôležitú úlohu vo svojej profesionálnej kariére. Jej nadriadený Crawford (Scott Glenn) ju vzal do tímu, ktorý pátra po viacnásobnom vrahovi, ktorý unáša mladé ženy a doslova ich sťahuje z kože. Novinári ho príznačne nazvali Buffalo Bill (Ted Levine). Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho vraha, bývalého psychiatra doktora Hannibala Lectera (Anthony Hopkins), mimoriadne inteligentného, ale psychopatického zločinca. Ten si odpykáva doživotný trest v psychiatrickom väzení, ktoré vedie dr. Chilton (Anthony Heald). Doktor Lecter si s Clarice pohráva ako mačka s myšou, ale postupne jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha – psychopata. Tým, že možné riešenie iba naznačuje, stavia Clarice pred množstvo problémov, ktoré musí prekonať už sama. Čas na vyšetrovanie sa však nebezpečne kráti, pretože poslednej obeti Buffala Billa, Catherine (Brooke Smithová), dcére senátorky Ruth Martinovej, hrozí skorá smrť. Tá sľúbila Lecterovi za pomoc miernejšie väzenie, ale počas prevozu sa podarí nebezpečnému kanibalovi ujsť... (TV JOJ)

zigíš

REWATCH: Tak konečně vím, proč ta jehňátka mlčí :) K této pasáži jsem se nikdy nedostal, nebo jsem u ní usnul, nevím. Opět jedna ´90s klasika docenená po letech. Měl jsem malý absťáček po druhé řadě Mindhuntera, prostě se mi stýskalo po behaviorální sekci FBI. I když právě ve srovnání s Fincherem vycházejí Jehňata notně podvyživeně. Atmosféru si pořád obhájí, ale ten scénář nijak zázračně nepůsobí, Hopkins mírně přehrává a zlo všech zel démonický Buffalo Bill působí jako šašek, kterému se nikdo nesměje. I ta záplava cen je přestřelená. Demme pak ještě mírně zabodoval Philadelphií , ale stejného úspěchu už nikdy nedosáhnul. Fajn rutinér co měl jednou štěstí. ()

Almásy

brilantna chemia medzi fosterovou a hopkinsou od prveho momentu divaka priklincuje a nedovoli mu polavit. naozaj najlepsi thriller aky kedy natocili. to sa proste neda prekonat. ()

BuryGol

Totální klasika. Anthony Hopkins je génius. Tenhle film jsem viděl jako malej capart a moc se mi nelíbil. Dneska na to koukám úplně jinak. Bravo! ()

Berenise

Po všetkých stánkách naprosto úžasné! Predchodca všemožných filmov snažiac sa ísť touto cestou a žiaden Mlčanie nedosiahol. Hopkinsovi by som zožrala všetko, ale táto rola je jedna z jeho najdokonalejších, ba možno najdokonalejšia úplne. ()

V-Ray

Možná sem divnej ale až na Anthonyho herecký výkon mi na filmu nepřišlo nic tak super cool aby kvuli tomu byl takový povyk.. ()

jefff

Naprosto strhující atmosférický thriller/horror bez sebemenší chyby! Zkrátka mu nemám co vytknout. Snad jedinou věc. Anthony Hopkinse už si prostě jinak než jako Hannibala Lectera neumím představit a i když hraje v jiném filmu, který jistě nemusí být špatný, vidím ho stále s typickým pološíleným výrazem Hannibala! ()

ImNotThere

Sir Hopkins a jeho nejsilnější role, femina Foster a její nejcharismatičtější role, Ted Tally a jeho nejlepší scénář, a konečně Jonathan Demme a jeho nejbizardnější, nejnapínavější, nejpropracovanější kousek. ()

DeathTheKid

Jediný mráz po těle mi šel ze scén s Anthony Hopkinsem a s tím Buffalo Billem, taktéž děj byl v pořádku, ale prostě nemělo to gradaci jako v Se7en. Já vím je to pitomina to srovnávat se sedmičkou. Možná změním hodnocení u příštího shlédnutí. Čekal jsem něco víc(no jen Hopkins + pár okamžiků to zatáhlo na 4*). ()

mancika.n

Anthony Hopkins - výkon ako vyšinutého génia mu vynieslo zaslúžené Academy Award a to isté platí o výkone Jodie Foster ako Clarice Starlingová. To je určite film , ktorý dokazuje, že nepotrebujete tam mať tony krvi . Perfektne napatie. Tento film by mal ísť do dejín ako jeden z najväčších filmov v histórii kinematografie. ()

obivan568

Celkem mě štve, že jsem tento oscarový film viděl až nedávno. Kdybych ho býval viděl dříve, možná by se mi i víc líbil. To ale nic nemění na faktu, že je to vynikající film s parádním koncem a vynikajícími hereckými výkony. Zasloužených 90% ()

Dreadd

Mrazivé pohledy geniálního sériového vraha, napjatá, tísnivá a pohlcující atmosféra, rozhovory s křehkou mladou agentkou, jejich bizarní vztah. Naneštěstí celé zabalené do trochu obyčejné (a uvědomuji si, že naprosto nezbytné) zápletky okolo dalšího sériového vraha. Fascinace Hannibalem Lectorem je totiž obrovská a Anthony Hopkins mu vdechnul intenzivní život i na ploše dvaceti metrů čtverečních. Dokonce natolik, že to dokáže převážit i zmiňovanou průměrnou detektivku. Zakončení větou „I'm having an old friend for dinner.“ je pouhá sladká psychopatická tečka za celým jeho koncertem, při kterém vám vyrve mozek z hlavy. A sní jej. ()

tommmy89

Na svoje "renomé" dosť odveký "horror", pretože to ani horror nebol. Keby som film mal hodnotiť ako horror, tak by som dal asi len 1-2 hviezdičky, ale kedže som to zobral ako thriller, tak dávam za slabšie 3* ()

Tejkina

Mrazivé...Těch 25 let vůbec není poznat, neubere to na zážitku z filmu, alespoň mě teda vůbec.. Jsem ráda, že jsem se na tuhle klasiku konečně podívala. ()

Lektor

Mistrovský scénář pod taktovkou koncentrované režie s herci, jejiž postavy jsou učebnicovým příkladem psychologického rozboru a propracovanosti. Fincher je v Sedmičce atraktivnější a výraznější, no netroufnu si říct kdo je lepší... ()

Anet21

⚪Až prekvapivo nadhodnotené. Po druhom zhliadnutí (prvé prebehlo v pubertálnom veku na pol oka, takže sa skoro naráta) okrem hlavného mužského výkonu nie je čo hodnotiť.⚪Výprava je klasicky deväťdesiatková, mnoho filmov z tejto dekády vyzerá na chlp podobne, Foster ako herečka vôbec ničím nezaujme, až je otázne, čím tak zaujala kritiku a vyriešenie vrážd tiež prichádza náhle, skôr neuspokojivo, o nejakej brutálnosti (ktorú sama nevyhľadávam) nemôže byť ani reč. Hopkins ako úlisný psychopat však výborný, kedykoľvek je na scéne, napätie sa prudko zvyšuje.⚪Samotné spracovanie románu však skôr slabšie, niektoré scény na seba pramálo nadväzujú kvôli zvláštnemu strihu, prvé dve tretiny sa neskutočne vlečú, pričom tretia zase neskutočne plynie, až sa záverečná bitka zdá uponáhľaná, rovnako H. útek je skôr k smiechu.⚪Zvláštny film. Na dnešné pomery ani thriller, ani horor, aj na vtedajšie pomery existovalo množstvo drastickejších kúskov s lepšou atmosférou, takže jediné, čo možno vyzdvihnúť sú spracované tabu témy kanibalizmu a šovinizmu v mužskom kolektíve.⚪V každom prípade však radšej siahnuť po knihe.⚪ ()

greath

Pozreté po 33. rokoch od vydania a stále to je veľmi dobré. Napínavý triler od začiatku až do samého konca. Skvelý Hopkins a možno ešte o kúsoček lepšia mladunká Jodie Foster. ()

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

Horor s Nicolasem Cagem je nečekaným hitem

15.07.2024

Ač víkendovým tržbám v Americe bez větších překvapení vede pokračování oblíbené animované série Já, padouch 4 a na vysoké příčce se i měsíc po svém domácím uvedení stále drží taky miliardový hit V… (viac)

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (viac)

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

Mlčení jehňátek se dočká pokračování

16.01.2020

Studio MGM a stanice CBS chystají nový seriál s názvem Clarice, jenž odkazuje na protagonistku Clarice Starlingovou ze slavného románu Mlčení jehňátek Thomase Harrise. Místo adaptace knihy však… (viac)

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

Seriálový duel: Hannibal versus Clarice

30.05.2012

Každý filmový fanoušek umí k těmto křestním jménům přiradit příjmení. Producenti stanic NBC a Lifetime k nim teď přiradili televizní seriály. O Hannibalovi, jehož první série bude mít 13 dílů a pilot… (viac)