Pán Nikto

• Česko Pan Nikdo (viac)

V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo vzpomíná na své tři životy, které možná prožil se třemi různými ženami. (oficiálny text distribútora)

Sandiego

Musím se zařadit do skupiny těch, které tenhle "objev" příliš nenadchl. Dormael pro mě natočil silně neosobní dílo, které seskládal jen z efektních a zaručeně fungujících obrázků, současných pseudofilosofických témat o životě, jež se navíc všechny už v nějakém filmu objevily, několika příběhových linií jež setrvaly až na pár míst hanebně na povrchu a opět šly na jisto, co se týče emocí. Film navíc trpí doslovností, která ještě více zvyšuje sterilitu a umělost, jež brání jakémukoliv bližšímu vztahu k ději. Šanci zasáhnout má akorát intenzivně pronikavý milostný vztah s nevlastní sestrou, který překvapí svoji intimní naléhavostí, ale záhy je pohřben snahou znovu jej za každou cenu oživit, a trýznivě-uvolňující scéna depresivní manželky, jež se naposledy vzepře své chorobě a přidá se k zábavě mírně vyděšených dětí. Zde byly zárodky slibných motivů, jež jsou však pohřbeny pod nánosy zbytečných scén fungujících jen pro sebe a podivně implentované sci-fi zápletce, která je jednoduše nedomyšlená a vykrádající vše možné. Přesto film přímo nezatracuji, jen ztrácí rychle na atraktivitě, když má člověk něco nakoukáno a když měl třeba možnost srovnávat s narativními kouzly u Nolana nebo obrazovou poetikou Amélie. ()

Riddick77

Neskutečný vizuální zážitek, který působí malinko nesourodě, nicméně vzhledem k typu vyprávění je to poměrně logické. Osobně bych ukončil film o 3-4 minutky dřívě a nedával tam tu poslední pasáž. Ale jinak spokojenost. Bylo to takové "Hledá se Nemo 2" :-) 8/10! ()

SonGokussj

Dvě a půl hodiny o ničem. To nic je jen zabalené v krásných efektech a rádoby hlubokých myšlenkách. Ale je to stále nic. Film vypráví o 3 životech, ve kterých jsem se částečně vyznal, částečně ne. Zakončeno je to ... No, uvidíte sami. Já sám jsem jen kroutil hlavou. Viděl jsem prodlouženou verzi, která má dvě a půl hodiny. Nyní lituji, že jsem nesáhl po verzi původní. Naprostá většina scén tam postrádala smysl, hloubku, zamyšlení. Celkově se mi film nelíbil. 2* dávám za následovné: * za naprosto úžasné herce a jejich schopnost tomuto filmu dát aspoň něco. Tento faktor tu vyzdvihuji opravdu důrazně, protože co herci / herečky předvedli, poklona. Druhou * za krásnou hudbu. Celkově tedy: 35% ()

Freemind

Jen málokdy dávám průměrné hodnocení takto vyšperkovaným filmům. Co je to "Pan Nikdo"? Je to uhrančivá cesta do hlubin vědomí, jedno z nejlepších ztvárnění myšlenkových asociací a "bugů" lidské paměti. Jedinečné spojení sci-fi s romancí, ochucené příjemnou dávkou existenciálních témat. Proč tedy srážím jednu hvězdičku dolů? Jednoduše - pro neskrývané kopírování Aronofského, Finchera, a snad i Mendese. Navíc nepříliš zdařilé a notně melodramatické. Mohl bych vypíchnout několik velmi povedených okamžiků - většinou ale půjde o drobné vizuální fígle (průjezd kamerou do zrcadla) nebo již zmiňované přechody mezi jednotlivými vrstvami zmatené paměti starého člověka. Na rozdíl od zmiňovaných velikánů, krotitelů multižánrových konglomerátů, režisér Pana Nikdo neumí tyto nesourodé dílky organicky propojovat. Nemluvím samozřejmě o nekompaktnosti jednotlivých "světů", ale o těkavém střídání postupů v rámci jednotlivých scén. Dodatečným průšvihem je opravdu velmi necitlivá, ba - násilná hudební režie, která operuje rušivými, profláklými hity, což jsem vždy považoval za projev maximální umělecké lenosti. Mohl to být geniální film - takhle je to jen zajímavé technické cvičení. A to je opravdu obrovská škoda. Komentář, který vlastně docela vystihuje plochost režisérova přístupu : "Zvláštní a krásný film plný myšlenek...". Infantilní pop-filozofie, andělíčci a jednorožci, hezké větičky a mokrá očička. Takhle by to vypadalo, kdyby Paolo Coelho točil filmy. ()

pevico

Lidská myšlenka je rychlejší než blesk..a zatímco tato putuje mozkem, snažíme se vybrat si ze všech pravých cest životem tu nejpravější.. ()

Her0.89

Jenom proto, že konec dá celou tu slátaninu plus mínus do latě, nemůžu být z tohoto filmu odvařený. Nuda nuda nuda. Requiem bez feťáků a bez těch otravných obrázků, ale bohužel stejná sra*ka jen s tím rozdílem, že Requiem měl lepší soundtrack. ()

zipper111

Člověka lehce znervózní začátek a spousta narážek na (již spousty uživateli omílané) filmy. Film je velká romanťárna říznutá scifi a spoustou WTF? momentů. Herci v čele s Letem podávají skvělé výkony, film diváka čapne a skoro po celou dobu nepustí. Konec je bohůžel trošku zklamáním, neboť vlastně říká, že je to všechno jedno a nebylo to k ničemu. Ale zkrátit to o pár minut a lehce rozvinout ještě hlavní myšlenku do nějakého ucelenějšího podání, hlavně mám na myslim konec, je to film na 5*. Takhle "jen" 4*. ()

slord

Film, z ktorého budete mať myslebôľ. Veľmi zaujímavé sci-fi, ktoré zaujme slušnými hereckými výkonmi, pekným vizuálom a skvelou hudbou, ktorá vypĺňa dej filmu. Keď sa človek posnaží, tak mu to všetko do seba zaklapne a celkom si ten film užije. Ja som sa občas strácal, ale aj som sa našiel a musím uznať, že to nebolo vôbec zlé. 7,5/10 ()

vorheese

Prázdná, nesourodá a samoúčelná hromada dobře vypadajících záběrů, která se dá považovat za dobře strávené dvě hodiny jen když vypnete mozek a pro jistotu zatáhnete i ruční brzdu. Pan Nikdo totiž k přemýšlení bičuje každým záběrem, aby z něj na konci vypadlo jedno velké, efektně vypadající ho***. ()

ABLABLABLA

Asi patřím mezi tu méně inteligentní polovinu lidstva, jelikož jsem film nepochopila. Kdybych měla shrnout, co jsem z mého pohledu viděla, tak je to toto: Zajímavý a slibný začátek filmu, kdy se těším, co se z toho vyklube. Dále asi po hodině filmu, kdy se už i některé scény opakovaly, jsem si říkala, mohly by tu už být pomalu nějaké náznaky rozuzlení. Pak jsem čekala další hodinu a ono stále nic, už jsem přestávala doufat, že se dočkám konce a asi u toho usnu, ale zvědavost mi nedala a já vydržela. V posledních 5 minutách filmu konečně nějaké světlo naděje,kdy starý děda vysvětlí, že celý film byla jen představa 8letého chlapce, který se měl rozhodnout, s kterým rodičem zůstat, a tak si představoval svou budoucnost. Ale ouva...chlapec si vybrat prostřední cestu do neznáma, o které jsme neměli doposavad tušení...začíná se vracet děj filmu a film končí stále ve vracecím módu u scény u jezera s naším 8letým Nemem, nebo jak se to skloňuje. Jinak naprosto skvělá kamera, střih, herci...vše. Scénárista i režisér museli být naprosto šílení géniové. Ale jsou to hezké, no spíš slabé 4*. Kdyby byl konec filmu srozumitelnější, možná by to byly silné 4* ()

Makky

Čo ak urobím niečo zle, čo ak sa rozhodnem nesprávne? No zlé rozhodnutie nie je. Každé rozhodnutie je to pravé a všetko by mohlo byť akokoľvek iné a nemalo by to o nič menší zmysel. Hoci čas má len jeden smer, pominutie tejto samozrejmosti je niečo nevídané. U mňa je Jaco van Dormael génius, respektíve psychopat s IQ neuveriteľných rozmerov. Rád by som sa vrátil v čase, aby som tento film mohol vidieť zase prvý krát. "Kde bolo tam bolo, žili mamka a ocko, čo sa volali Mamka a Ocko. Našli krásne miminko a dali mu meno Krásne Miminko." :) ()

slunicko2

Snaha je vidět, ale výsledek mě nepřesvědčil. Prázdný film. 1) Zaujal mě 18letý přitažlivý Toby Regbo (Nemo v 15 letech). 2) Výstižný koment: Davson. ()

kaylin

Zajímavé použití hudby, zajímavé scény, dobré herecké výkony, skvělé nápady, ale to všechno v něčem, co je jenom takové leporelo nápadů, ale pohromadě drží opravdu jen proto, že od začátku máte pocit, že je to něco důležitého. A ono není. Tohle je prostě jen hra na diváka, která nevede ke zdárnému konci. ()

Remedy

Jak já tyhle "osudové", biografické a "životní" filmy miluju... Nechci se tu rozepisovat o pointě nebo tu řešit, co mělo jaký smysl a proč - ve mně se po celé ty dvě hodiny totiž pralo tolik pocitů a emocí (v něčem podobných jako při Fincherově Benjaminu Buttonovi), že jakékoli výtky ohledně lacinosti, povrchnosti či o tom, jak se Mr. Nobody zoufale snaží být filmem o všem, přičemž je to už tisíckrát ohrané klišé prakticky o ničem, jdou zcela mimo mě. Jared Leto (kdo ho na tu roli navrhnul, si zaslouží zlatýho bludišťáka:)) válí v pro něj ne úplně typické roli, ale v o to víc zajímavější herecké poloze - polohách.)) Dobře, abych nežral - uznám, že to chvílemi bylo trochu překombinované, ale to nic nemění na faktu, jak je to geniálně odvyprávěné, procítěné a jak velké to má srdce:)) Sakra, ten film mě dostal:)), protože má opravdu něco do sebe.) ()

René.girl

"We cannot go back, that's why it's hard to choose. You have to make the right choice. As long as you don't choose, everything remains possible." Kouzelný film, který může své diváky přivést k šílenství, protože v něm prostě nenajdete žádné rozuzlení příběhu - a v tom je právě ta úžasná myšlenka. První hodinu jsem film naprosto žrala a obdivně vzdychala, ale bohužel film se s přibývající minutami začal táhnout a kvalita klesla. I tak jsem si film užila a určitě stojí za vidění. 88% ()

dr.Orlok

Pan Nikdo je jako poznámkový blok plný cool nápadů, přičemž, ale při bližším prozkoumání zjistíme, že spolu moc nepasují a hlavně se pisatel nerozpakuje opisovat (obšlehnutý nápad Osudového doteku by mi ještě tolik nevadil, jako vykrádání Medemových Milenců ze severního pólu). Dormael přes dvě hodiny onanuje v různě "vymazlených" záběrech nad otázkou "Co by kdyby .. ?" ()

Raketka29

PEOPLE’S CHOICE AWARD for Best European Film 2010 Po pročítání komentářů se musím zeptat. Díval se opravdu někdo na ten film? Ne jestli viděl ty obrázky ale, jestli se do něj položil? Kritici jednohlasně mluví o návaznosti na někoho. Nebyla Fontána navázána na Butterfly Effect. Neinspiroval se ten zase tím. Ano. Svět je o inspiraci, o nápadu, který podáváme vlastním stylem. A mě uchvátilo, jak ho podal Jaco. Dejte si práci a pusťe si delší verzi. Uvidíte film, který neskýtá pouze verzi, co by kdyby? Vyberte si svoji verzi. Líbí se vám, že je to vše v hlavě malého kluka nebo že nastal velký křach a podle toho se mohl rozhodnout a nebylo to přeci jen tím, že andělé byli roztržití a zapomněli na Nema?! A popravdě se mi Jared v této roli velmi líbil. Možná idol 30 Seconds to Mars ale mě tam seděl jako nikdo jiný. (A popravdě, pokud se vám zdá 30STM jako emo kapela, trhněte si nohou zabedněnci!) ()

Easykk

Snědl jsem mu to i s tím načančaným talířem na kterém to servíroval, sice souhlasím, že tam pár sprostých vykrádaček je, ale ve kterém filmu to není že ;) Takže ham ham ham, už jsem tam a pana Leta toho znám, a nejsem sám!! Moc krásnej film, prostě mě dostal a vytřel se mnou podlahu celý letištní haly a pak mě v tom vymáchal zas, xakru to je ďas :) ()