Columbo - Season 3 (1973) (séria)

To je vražda, povedalo portské (S03E02)

(epizóda)
  • Česko To je vražda, řeklo portské (viac)

Vinař a sběratel umění Adrian Carsini je celou svou duší oddán rodinné vinici, která je pro něj tím nejdražším na světě. Odměnou za jeho píli mu má být udělení prestižní ceny za nejlepšího pěstitele roku. V okamžiku, kdy jeho bratr Ric přijde s nápadem rodinné pozemky prodat, aby si ve velkém stylu mohl vzít svou nastávající, Adrian je zlostí bez sebe. V nekontrolovaném návalu hněvu svého bratra udeří a jeho bezvládné tělo odvleče do sklepa. Poté vypne klimatizaci a s klidem odletí na služební cestu. Po svém návratu navlékne udušeného bratra do potápěčského obleku a hodí jej do moře. Rickova snoubenka Joan Stacey jej ohlásí na policii jako nezvěstného. Naneštěstí pro Adriana narazí na stanici na inspektora Columba, který má dobrý nos jak na vynikající vína, tak i na pořádné lotry. (oficiálny text distribútora)

gombarix

Zápletka mi přijde hrozně přitažená za vlasy (někdo zabije pro lásku ke svému vínu, a pak zahlazuje stopy zrovna způsobem, který je pro jeho sbírku fatální?), byť chápu, že bylo potřeba i přes mrtvoly dojít k použitému usvědčení. Hodnotím vysoko zejména za Donalda (jeden z vrcholných columbovských protivníků) - - - a dorovnávám za Julii Harris coby milf-sexretářku ve (skutečných!!) brýlích na čtení. ()

Garch

Klasický Colombo, kdy od začátku známe vraha (zde skvělý Donald Pleasence) a poručík po něm jde od prvního setkání. A nám ani nevadí, že znovu sledujeme půldruhé hodiny Colombovy hrátky. Je to fajn, jako vždy, a s vynikajícím dabingem, jako vždy. PS Vlastně nevadí ani to, že provazy nezanechaly stopy na rukou oběti... ()

Peabody

Já tomu jásotu nějak nerozumím. Ano, Pleasence je skvělý, Falk vynikající, ale mohl by mi někdo vysvětlit, jak to, že ve čtvrtek se teplotou zkazilo víno ve sklípku, dokazuje, že Adrian zavraždil Enrica, skryl ho v neděli ve sklípku, odletěl na týden do NY, vrátil se a odvezl mrtvolu k moři /jo, nezaklapl střechu a v autě nebyly známky deště to jo důkaz něčeho podivného). Bratr se nezkazil ??, kdežto víno ano? Dobře, dejme tomu  ale kde je důkaz proti A? Za druhé - jednou z podstatných indicií bylo, že Enrico dva dny nejedl - jak nejedl? Proč a opět co to dokazuje, když byl od neděle mrtvý a ležel mezi láhvemi vína? Koukalo se na to skvěle, ale detektivkářsky mi asi něco uniklo. ()

Anderton

Tento vrah je svojou náturou podľa mňa Columbovi najbližší. Obaja sú puntičkári, sympaťáci, gentlemani a veľmi inteligentní a bystrí. Myslím, že toto zatknutie mrzelo Columba asi najviac a nečudoval by som sa, ak by ho chodil navštevovať aj vo väzení a dávali si tam spolu partičky šachu a popíjali pritom portské. Až pri tejto časti som objavil herecké majstrovstvo Donalda Pleasancea a pozrel si ďalšie jeho filmy. ()

Gothard

Vynikající díl, zcela jistě jeden z nejlepších. Columbův protivník je - jako téměř vždy - vzdělaný, kultivovaný, poměrně bohatý, který vraždou de facto pouze chrání svůj životní styl. Donald Pleasence coby Adrian Carsini je naprosto úžasný, tentokrát má dokonce snad více prostoru než sám Peter Falk (rozhodně ku prospěchu epizody). Závěrečné scény jsou znamenité, Carsiniho povzdech: "Ona i ta svoboda je někdy velmi relativní," je dokonalý. Pro mě jeden z absolutních vrcholů celé série. ()

• Když se poručík Columbo (Peter Falk) baví s Carsinim (Donald Pleasence) o uchovávání a správné teplotě vína, zmíní Columbo povídku Edgara Allana Poea „Kletba amontilladská“. Ve skutečnosti je ovšem tato povídka známá pod titulem „Sud vína amontilladského“. (majky19)
  • Hlavní postava se obávala, že jeho krásné vinařství bude odkoupeno a zničeno. Ve skutečnosti bylo vinařství Mirassou, kde probíhalo natáčení, časem skutečně odkoupeno a zničeno. Nic nezůstalo a nyní zabírá půdu bytová výstavba. (Epistemolog)
  • Auto řízené Ricem Carsinim je Ferrari 330 GTS z roku 1966. Čtyřmístný model měl čtyřlitrový motor V12 Colombo. (Epistemolog)