Fantastický dobrodružný veľkofilm podľa klasického sci-fi románu Edgara Ricea Burroughsa sa odohráva na tajomnej a exotickej planéte Barsoom, ktorú dnes poznáme ako Mars. A práve tam sa v 19. storočí z nevysvetliteľných dôvodov ocitne pozemšťan John Carter a nechtiac sa zapletie do obrovského rasového konfliktu medzi tamojšími obyvateľmi. Jeho príbeh sa dozvieme z denníka, ktorý zanechal synovcovi Edgarovi po svojej smrti na Zemi, po trinástich rokoch vesmírnych dobrodružstiev.
John Carter je vojnou unavený veterán občianskej vojny a bývalý kapitán konfederačnej armády. Pretĺka sa životom a skúša šťastie na Západe. Pri jednom zo svojich dobrodružstiev v arizonskej púšti upadne v jaskyni do bezvedomia a prebudí sa v neznámom svete na planéte Barsoom, dnes známej pod menom Mars. Planétou otriasa obrovský rasový konflikt medzi rôznymi skupinami jej obyvateľov a Carter sa nechtiac zapletie do tamojšej občianskej vojny. Vďaka odlišnej gravitácii Marsu získa Carter mimoriadne fyzické schopnosti a účinne pomáha obyvateľom mesta Helia v boji proti nebezpečnému Tarkovi Tarkasovi, vodcovi primitívneho a bojovného kmeňa Tharkov, bytostí so šiestimi končatinami. Zoznámi sa aj s podmanivou princeznou Dejah Thoris. Spoločnosť bytostí obývajúca planétu je v dôsledku vojny na prahu kolapsu a superhrdina John Carter zisťuje, že prežitie Barsoomu spočíva len a len v jeho rukách. (TV JOJ)

nirvanafan

Pozitiva: super akce, úchvatnej vizuál, tempo odsejpá, marťanskej pesNegativa: logické trhliny ve scénáři, absolutní herecká dřeva v hlavních rolích (především Lynn Collins, sice krásná, ale co tu předvádí, nelze nazvat herectvím), navíc hlavní hrdinka má být princezna, vědkyně, umí dobře bojovat a ještě ke všemu vypadá dobře - není toho na jednu ženu trochu moc? Zato Kitschovi stačí jeden tupej výraz a má vystaráno. Shrnutí: Pěkná jednohubka za spoustu peněz, v níž není nouze o bezvadné akční scény. A to je taky všechno. Ale na blockbuster to vlastně stačí. ()

zipper111

75%- Vystřihl bych asi tak 30-40 minut srdceryvných dojemných scén, rádoby napínavých rozhovorů a zkrátka naprosto zbytečných ubulených okamžiků a nechal odsejpat povedenou akci, hlášky a situace v této velice zajímavé a dosti podhodnocené fantasy-POHÁDCE. Neříkám že je to výborný film, ale já se kromě už zmiňovaných scén příjemně bavil a přijde mi nefér srážet třema hvězdičkama sedmdesátkovej film. Jsou lepší a jsou samozřejmě i horší (třeba novej souboj titanů). 3D nemám rád, ale tady se mi líbilo, efekty byly super a hlavní herec byl sice plochej, ale snesitelnej, moc pěkně se koukalo na Lynn Collins (když zrovna nemluvila, hrála docela špatně...) a Mars byl vykreslenej naprosto výborně. Spousta blbostí a nudnejch scén se musí asi přičíst prastarému scénaři, jen prosím opravdu nejde o vykrádačku (příbehově) nějaký sci-fi. Možná vizuálně. Zkrátka je to škoda, že tento film nebyl natočenej dřív, paradoxně kopíruje spoustu scén z filmů, které vycházeli z jeho knižní předlohy...3,5*(zaokrouhleně 4*).__ Po druhé projekci jasné 4* ne-li víc! Nakonec je to přece je skoro výborná fantasy. ()

rarak

Slabší 4 nebo silnější 3 - film se, hlavně ze začátku, naštěstí nebere až tak vážně, což mu dost prospívá. Člověk se zasměje a má vyšší toleranci k určité jednoduchosti, se kterou se některé události odehrávají. Žel, poslední půlhodina to trochu kazí: finální bitva je taková odfláknutá a většina důležitých momentů je dost nepřehledná. Nic to ale nemění na faktu, že u předcházející hodiny a půl jsem se docela dobře bavil:) ()

Macejko

Bohužiaľ, štúdio Disney a filmoví fanúšikovia sa báli úplným právom. To, čo spočiatku vyzeralo ako film, ktorého jediným problémom je nezvládnutá trailerová kampaň, sa v kine zmenilo na bezradne tápajúci a svoju identitu márne hľadajúci splachovač rozpočtu, ktorý predstavuje dokonalú ukážku toho, že režisér vynikajúcich animákov nerovná sa automaticky režisér vynikajúcich hraných filmov. Doslova už od prvých sekúnd je nad slnko jasnejšie, že Stanton naozaj nemá ANI POŇATIA, ako tento kolos ukočírovať, a predstavu o tom nezíska až do záverečných titulkov. Pod jeho vedením sa John Carter zmenil na mechanickú rutinu bez akéhokoľvek zaujímavého nápadu, v ktorej nie je ani jeden jediný moment, ktorý by diváka vytrhol z konštantnej a všeobjímajúcej nudy a fádnosti. Film obsahuje naozaj štedré množstvo akcie, ale či už sa jedná o prestrelku lietajúcich plavidiel, o chlapíka likvidujúceho stohlavý jazdecký oddiel alebo o súboj v aréne s dvoma gigantickými opicami, v Stantonovom podaní sa z toho stáva ekvivalent sledovania majstrovstiev sveta v šúchaní nohami. Nikto mi nenahovorí, že chyba neleží výhradne na pleciach režiséra - som skalopevne presvedčený, že aj keď je Carter plný klišoidných a trápnych fantasy drístov (spolu so štvorrukými zelenými špagetami, ale to je jedno), tak v rukách skúseného tvorcu sa staručičký Burroughsov román dal spracovať atraktívne, vkusne, vhodne pre rok 2012 a hlavne zábavne. Stantonov hraný debut nie je ani jedno z toho. Vráť sa ty pekne k robotom, rybičkám a chrobákom, chlape. Toto nie je pieskovisko pre teba. ()

Lum3n

Opulentní, velkolepé, ale bez života. Papírově podobné Avatarovi, ale zatímco na Pandoře jsem zažíval dobrodružství, tak na Marsu jsem jen sledoval Taylora Kitsche pochodujícího z bodu A do bodu B. Výprava, efekty, obsazení, všechno v pořádku, ale přesto nám Stanton naservíroval odtažitý a rozvláčný snímek, tedy přesný opak jeho pixarovek. Je to škoda, ikdyž jsem si Cartera užil víc než většinu blockbusterů poslední doby, tak potenciál zůstal nevyužit. ()

fragre

Původní brakovou sérii o Johnu Cartrovi zvanou Pod měsíci Martovými jsem četl ve věku chlapeckém, a mám k ní sentimentální vztah, takže jsem šel na film tento s obavou, že nedostojí své předloze. A nemýlil jsem se. Jistě, technicky dokonalé, triky okázalé, zběsilé tempo, které nenechá vydechnout. Vlastně nevím, co bych tomu filmu vytknul, snad jen to, že vše, co jsem viděl v tomto filmu, viděl jsem již v jiných. Navíc je to prostě modernizované - např. v knize delikátní princezna Dejah Thoris se zde změnila v jakousi recyklovanou Xenu, princeznu bojovnici. Nějaké to zašlé kouzlo staříčkého fantastického příběhu, sepsaného před první světovou válkou (tedy vlastně v jiné civilizaci), je zde překryto hollywoodským spektáklem. Může to být věkem, ale ty zašlé a malounko směšné ilustrace V. Čutty probouzely mou fantazii více než tento film. ()

numi

Vzhledem k ohlasům překvapivě zábavné a koukatelné. Jen princezna byla více sexy než herečka, ale to v případě filmu John Carter zase až tak nevadí... Čtyřka z hecu, jinak spíše tři a půl. (První desetiminutovka mi připomněla Indiana Jonese a zaslouží absolutorium.) ()

erased

Jako s křížkem po funuse působí velkolepá fantasy, která se tváří jako kombinace Indiana Jonese a první epizody Hvězdných válek. K čemu je ale příjemný humor, velkolepé efekty i sympatičtí hrdinové, když celý John Carter zaspal svou dobu o dobrých 20 let? Dnes už bohužel z výše zmíněného spadne čelist málokomu, modrá Pocahontas budiž (ne)čestnou výjimkou. Ta totiž za sebou měla mistra přes blockbustery, zatímco John zůstává typickou Stantonovou pohádkou, která si ke své smůle díky předloze hraje na něco víc než je. A i když celý film působí jako propadák tak nějak sympaticky a celou dobu jsem mu fandil, prostě jsem se u něj nebavil. ()

PKD

Dokud jsem to neviděl před nějakou dobou v tv, tak jsem o tom ani nevěděl. V okruhu mých známých to zřejmě nikoho nezaujalo. Proto, když jsem jednou přišel večer domů a letmo zahlédl, na co že se to ta mamina dívá, sedl jsem si k tomu a 6min.přemýšlel, co že to je. Pak mi to došlo a já spokojeně dokoukal celý film a ani jednou se nenudil. Nevím, zda bych si to zkoukl ještě 1x, ale na 1.podívání v podstatě super. ;-) DODATEK k 6.11.2020...po letech a pod silným vlivem výborného comicsového spin-offu: Swords of Sorrow- Dejah Torris and Irene Adler (doporučuji!), že se na tento film musím ještě jednou podívati a tentokrát, na celý. No a užil jsem si to jako na poprvé i bez piv.;-) Výprava je parádní a nepříjde mi, že by zde bylo nějak přeefektováno, apod. Obsazení též nemám výrazně co vytknouti a tak je asi jediná škoda, že tato (pro kritiky až příliš okatá a velmi blízká předloze ve smyslu naivity a silné pulpovosti, což jest ale hl. deviza a když ji odstraníte, nemá pak smysl Princeznu z Marsu vůbec točiti) 1.adaptace bude velmi pravděpodobně, i posl.:( Páč když pominu fakt, že by všechny hl. postavy (lidské) do 11. filmu (ano, série o Barsoomu/Marsu čítá 11 knih) vydrželi vypadati víceméně, stejně. U Harryho Pottera se to povedlo, ovšem tn nemá tolik dílů a v tomto př. šlo o velký úspěch již s 1.filmem. Prostě, aspoň 3 filmy s touto squadrou bych si dal. Hudba je naprosto nevýrazná a skoro nevím, že tam nějaká je. Až v koncových creditech zní jakýsi psychedelický ženský sbor, který mi silně připomíná ost k jiném filmu, nebo spíše, k několika dalším. Dejah Torris (+její otec, kterého hraje nejošklivější herec na světě) je sakra kočka (která vypadá přesně tak, jak má, až na to slabší tónovaní její pleti) a tak jí vůbec nevěřím tu pozn. o vulgaritě svatebních šatů, páč moc dobře vím, že v comicsech chodí v něčem, co měla Leia v SW VI, jen toho má na sobě ještě méně, chicht. Díky za scény v noci, protože takto to byl docela nápor na bulvy, při těch všech scenériích za plného jasu slunce a nikde ani kousek stínu.;-) Palec nahoru za piškuntálii typu...Edgar Rice Burroughs je synovec Johna Cartera:))) a za to, že prolog a epilog z mého milovaného 19.st., jsou prostě...super. A těžce se směji všem těm komentářům, ve kterých jest zmiňovano neustále, jak je to jako Star Wars aj., přitom dotyční zcela očividně neví, že předloha je v době prem. tohoto filmu 100 let stará a tudíž Lucas jak známo, vykradl vše: od Duny, přes Nadaci až po Johna Cartera a Flashe Gordona, který zase bezostyšně vykrádá též Johna Cartera.;) To, že adaptace je až v 21.st. a za tu dobu vzniklo fůra kopií včetně brutálně přeceňovaného Avataru, mě nezajímá. Což je ale ve výsledku nepodstatné, páč III. rozhodují tržby a ne kvalita či dostatečný počet příznivců, pulpu, dekance a SF klasik z doby kamenné, jak se jí někdy ošklivě říká. Taky nechápu ten nehorázný rozpočet, když to vypadá skoro bez efektů. Že by fakt letěli točiti lokace na Mars?:) Tento film má prostě tu smůlu, že přišel moc pozdě, Páč IV. vím, že před 15-20 lety, by z tohohle byla megasérie všichni by z toho uchcávali, jako dnes ze svítící džungle a levitujících šutrů. ,,Ock ohem ocktei wies...Barsoom´´. Baby Thark=cute. 😍🥰 () (menej) (viac)

Compote

Špatný, špatný, špatný,.. Sice zasadili příběh na Mars, ale jinak se pořád omílá stejná písnička. Tenhle film se prostě nedá brát vážně, což je samozřejmě celkem špatně, když byl vážně myšlen. Taková hromada všech klišé a vyjadřování některých postav-> vše je to spíš k smíchu. Aah.. ovšem kdo neshlédne, ten nejspíš neuvěří. ()

gogos

Knihu jsem nečetl a o předloze nevím zhola nic. To pro začátek. A teď k samotnému filmu. Námět je rozhodně zajímavý, příběh slušný, zpracování úžasné. Je vidět, že peníze do tohoto projektu tekly proudem a tak se nikdo nemusí bát o skvělé efekty, monumentální výpravu a parádní 3D. Avšak tam veškeré klady končí. Hudební podklad je celkem nevýrazný, na film za 1/4 miliardy dolarů tu máme dvě známé tváře, prsatou římanku a cápka ze Spy Kids a neurážející, avšak určitě ne úchvatné, hlavní hrdiny. Andrew Staton tak trochu zůstal u animáků nejen tím, že film je z větší části zcela animovaný, ale i dětským pojetím. John Carter je tak jedna obří, epická a brutálně drahá pohádka. Není nouze o naprosto příšerné kýčovité slovní obraty a vůbec dialogy jsou celkově děsně tupé. John Carter si bere inspiraci snad uplně všude. Star Wars a Avatarem počínaje, Thorem a Statečným srdcem konče... Statonův hraný filmový debut není vůbec žádným propadákem, ale na své animované počiny nedosáhl. John Carter je skvěle natočená, úžasně efektní a parádně audiovizuálně vypadající pohádka s dětinským scénářem a klišovitými hláškami. Pokud toto dokážete přejít, film si náramně užijete... Pokud snímek vydělá velké peníze (o čemž pochybuji), rád si zajdu na dvojku... Slabší 4* a velký dík ČSFD za první předpremiéru v severních čechách... ()

Tirion

Tak tady se Disney seknul a tentokrát ťal do živého. A hodně si u toho pustil žilou. Přál jsem Stantonovi úspěch i na jiném poli než na tom animovaném, ale ani on sám nedokázal zvrátit ve prospěch filmu tak pitomý scénář. Herci nehrají špatně, ale slova jim nevěříte. Kdo by taky mluvil takhle kýčovitě? Jedinou světlou výjimkou je tak zvládnutá animace. John Carter tak zůstane dalším z řady blockbusterů, kde nabitý rozpočet neznamená kvalitu. ()

blackrain

Na tenhle film jsem se strašně těšila a zároveň se bála, že to bude děsný průser. Průser se na štěstí nekonal, ale žádný velký zázrak to taky nebyl. Pravda je asi tak někde uprostřed. Dialogy byly děsně naivní. Nemohla jsem se zbavit naléhavého pocitu, že už jsem všechno viděla někde jinde. Snímek to ani nezstírá. Je to prostě kříženec Star Wars a Avatara. Představitel Cartera byl velmi nesympatický. Určitě by se našel nějaký jiný a lepší herec. I mě se líbila scéna s prvními krůčkami na Marsu. To byl dobrý nápad. ()

Tony.cs

Celý film jsem měl pocit, že koukám na sci-fi ze 70tých, nebo 80tých let navlečené do moderních efektů, v čemž mě utvrzovala i hudba. Nakonec je to docela příjemný film, ale opravdu jen na jedno skouknutí. ()

buldock

Dějově i vizuálně vcelku nevyvážená jednohubka, která střídá hluchá místa s velmi dobrými momenty, ale dolů jí sráží asi nejvíce zbytečně dlouhá stopáž. Zkrátit o 20 minut a hvězdu bych přidal. 60% ()

AlThorKremser

Na tenhle film jsem čekal od prvního traileru. Měl jsem velké očekávání jenže postupem času přišli zprávy o tom že film je propadák aj. Takže jsem se na film díval s né moc velkými očekáváními. Po shlédnutí filmu mi bylo ale jasné že tzv. ´´odborníci´´ zase neměli pravdu. Mne se John Carter líbil. Sice to není nic jako Avatar nebo Star Wars ale dobré to je. Solidní film. 83% ()

SarumanKo

Druhotriedne napísaný a zrežírovaný film, ktorý ma ale bavil prvotriedne. Niekedy proste netreba dosahovať nové levely filmárskej invencie ani prekvapovať, ono je to pri adaptácii storočného sci-fi braku (= heroic fantasy vo vesmírnych kulisách) zbytočné očakávať, nech už je rozpočet akokoľvek obrovský. Čím ma tento moderný blockbuster dostal ale neboli sympatické postavy ani perfektné vizuálne efekty, bola to pre žáner netypická a úplne neodolateľná pulpová retro atmosféra. Pred 30 rokmi by bol John Carter patetickou papundeklovou sci-fantasy, dnes je tým istým, ale v krajšom kabátiku. A to ja rád. PS: S radosťou by som si k filmu vypočul soundtrack od samotného Johna Williamsa, pretože ten od Giacchina bol jednoznačnou variáciou na majstrovu tvorbu, len s menšou šťavou. (7/10) ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Marťan hledá lásku

Marťan hledá lásku

02.08.2015

Už na podzim nás čeká sci-fi Marťan Ridleyho Scotta (Vetřelec), jejímž hlavním hrdinou bude astronaut, který uvízne na Marsu. Po Johnu Carterovi půjde o další velkolepou výpravu na rudou planetu. No… (viac)