Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma „Státní formy“ vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiálny text distribútora)

Georgex

Tento film mě hodně překvapil, obecně nemám moc německé filmy v lásce, ale takto silný film, při kterém se citíte uplně zmatený, jsem dlouho neviděl. Tento film je ukázkou toho jak se dá manipulovat s lidmi a co s nimi dokáže udělat skupina. Chvílemi zůstával až rozum stát. Film má solidní tempo a v žádné pasáži není nudný a pro ty co pořád nechápou jako já, jak je možné zblbnout tolik lidí, aby tak slepě šli za jednou osobou, tento film vám možná ukáže, že je to stále možné i v této době. Moje hodnocení 90% ()

jefff

Vau...silný film se silnou myšlenkou pramenící překvapivě z Německa. Film, který by se prostě měl vidět. Film, ze kterého jde strach... ()

Vercinix

Námět super, ale to co z toho dokázali dostat němečtí tvůrci je pouhá německá klasika, tj. silný podprůměr. Sečteno podtrženo, na víc než průměr to nemá. ()

Heraldika

Musím dát plné hodnocení, za naprosto uzemňující zážitek. Přesná ukázka dokonale provedeného výplachu mozků, která se na chvíli vymkne z ruky. A podáno skvělou a chytlavou formou, klobouk dolů. Tohle by se mělo pouštět ve školách při hodině dějepisu. ()

BMAJTZ

Film bych nejspise dokazal prirovnat k filmu Das Experiment. Opravdu vynikajici kousek v me filmografii. Jedine co mi ovsem vadilo bylo to ze v konecnem dusledku mi to prislo az prilis neuveritelne, zaci se nechali ovlivnit az prilis rychle a fanatismus se objevil uz prilis brzy od zacatku filmu. Nicmene napad s diktaturou byl vice nez dokonaly a az na drobne momenty velice duveryhodny snimek. Opravdu silny filmovy zazitek. ()

Mr.Jackass

Nádherná ukázka jak snadné je manipolovat s lidskou myslí a jedincem. Během několika dní se z původně nevinného pokusu o vysvětlení pojmu atokracie a s tím spojené pojmy (disciplína, pospolitost, ideologie..) stane novodobý pokus o totalitarizaci společnosti pod značkou Die Welle. Takže na otázku, jestli je v Německu a nejen tam možný znovu nástup extremistické strany k moci nemůžeme nikdy říci jednoznačné NE. V tomto filmu byl během krátké doby zmanipolán maturitní ročník školy, neboli ne uplní primitivové. "Lůza" by se přidala ještě rychleji a proto je tento film skutečně vynikajícím prostředkem k zamyšlení. o jednoduchosti totálního ovládnutí jedince. Samozřejmě velké plus patří i hlavním představitelům filmu...zvláště psychoušovi :) ()

mohamedsfinger

Režiser tohoto snímku točil Holky to chtěj taky? Stále tomu nemůžu uvěřit, ale pokud to půjde takhle dál tak se moc těším. A snad se přidají i další pánové, kteří netočili zrovna nejlépe. ()

Ferinka

Byla jsem velmi spokojená. Nemohu se ubránit srovnání s Klass, neboť oba filmy měli mnoho společného (až na hlavní myšlenku) a u mě die Welle vítězí. Byla to zajímavá sociologická sonda, herci podali uspokojivé výkony, nic mi nevadilo. Závěr byl příliš „kýčovitý“, ale to je otázka vkusu – za něj o hvězdičku méně. ()

MiaMoonlight

Některým lidem by vážně prospělo podívat se na tenhle film. I když pro mě ten děj byl celkem předvídatelný, stejně nemůžu dát nijak slabé hodnocení, protože tu byl silný příběh, super zpracování a hluboká pointa. Chvalme to a děkujme. ()

marrjaana

Tento film je druhou pověstnou výjímkou, která potvrzuje pravidlo. Je naprosto dokonal a konec v posluchárně tomuto filmu nasadil korunu. ()

OughJay

Pamatuju se, že jsme to měli jako promítání v rámci výuky. Dá se pochybovat, že by se dneska takovej experiment vymknul kontrole až tak moc, ale kdyby se to náááhodou stalo, tenhle film ukazuje jaký by to mohlo mít následky. A taky si po zhlídnutí tohohle snímku nepřeju, aby se to stalo... Natočený je to opravdu věrně a o to víc to pak na člověka působí. K 5 hvězdičkám schází fakt málo a je to hlavně tim, že nemám rád německý filmy. Stačí mi vidět pár vteřin a poznám, že to natočili Němci a tohle neni výjimka. ()

Sdoom

Nevím čím to, ale kdykoli jsem si poslední dobou pustil německý film, vždy jsem byl na konci velmi spokojen s tím, jakého zážitku se mi dostalo. A nejinak je tomu u Die Welle. Gradující atmosféra a napětí, které se režisérovi povedlo navodit, a skvělý výkon Jürgena Vogela v roli učitele Rainera Wengera jsou základem pro mě jednoznačně pětihvězdičkového mixu. Při závěrečné řeči Herr Wengera v sále opravdu běhá mráz po zádech. A i když je konec malinko předvídatelný, nikterak negativně to neovlivní celkové vyznění filmu. Jeho téma (diktatura, autorita, ovlivňování mas atd.) je stále aktuální a je moc dobře, že se takové filmy točí. Obzvlášť v Německu, kde s tím mají ještě větší zkušenost než jinde. ()

The Viper

Poslední dobou se dostávám čím dál více na chuť evropské tvorbě, především filmům ze Severských zemí nebo Německa. Stejně jako Náš vůdce mají své charisma, mají něco, čím diváka upoutají, tomu něčemu se říká inteligence. Film je na dost vysoké inteligenci a hlavně kvalitě, že je nemožné, aby se divákovi nelíbil. Skvělý pohled na diktaturu, škoda, že jsme si ve škole něco podobného nevykouzkoušeli nikdy, určitě by ze mě byl skvělý Vůdce. :) ()

Katy86

Nemám ráda německé filmy a tyto typy filmu taky ne. Od začátku jsem myslela, že bude mít happy end, kde se všichni přemění v dobráky, ale konec mě mile překvapil. Jeden z mála filmů, kde mě konec uchvátil víc než film. ()

McLovver

Může být v Německu diktatura? Fašismus? A co je k tomu potřeba? Film, který nám ukáže, že śpolečnost se moc nezměnila. Snímek byl inspirován skutečným americkým experimentem, vše se však odehrává v dnešním Německu. Dokazuje, že Třetí říše by se mohla bez problému zopakovat. 80% ()

Lenka_J

Jsou lidé ve vyspělém světe imunní proti zfanatizování k podporování diktatury? Možná je dobré se na otázku zeptat sebe samého před shlédnutím filmu a po jeho shlédnutí. Jakkoli si myslíme, že u lidí, kteří mají přístup k informacím, jsou vzdělávání na školách, které nejsou zatížené ideologiemi, ale dávají reálný pohled na svět, není možné podlehnout názorům jednoho člověka, nemusí to být pravda. Film nádherně vykresluje postupné měnění názorů a hlavně jejich exponenciální vyostřování. Ukazuje přesně to, jak diktatura a uctívání vůdčí osobnosti, která jim náhle dává naději na lepší život, funguje. Ale taky díky výborně vykresleným postavám se nám dostává ještě jiného obrazu, a to jak je rozdílné vnímání a reakce lidí na principy diktatury, které se často odlišuje díky rozdílnému psychologickému profilu. Ať už to je již zmíněná nespokojenost s vlastním životem, nebo na druhou stranu cílevědomost a averze k tomu, že by všichni měli být stejně odměněni za různé výkony. A v neposlední řadě i to, jak se s tím lidé, kteří s principy nesouhlasí poperou, zda se proti tomu veřejně postaví, nebo věci nechají být. ()