Reklama

Reklama

VOD (1)

Tento švihácky príbeh z „Tisíc a jednej noci“ bol obľúbeným projektom hollywoodskej megahviezdy a producenta Douglasa Fairbanksa a po predchádzajúcich kostýmových úspechoch Troch mušketierov, Zorrovho znamenia a Robina Hooda upevnil Fairbanksovu pozíciu hlavnej hviezdy akčných dobrodružných filmov svojej doby a jedného z prvých "multihyperhviezd" v tomto odvetví. Herec si zahral bezbožného zlodeja Ahmeda, ktorý si získal povesť hlavného lupiča Bagdadu. Keď sa zaľúbi do krásnej princeznej a obaja sa rozhodnú vziať, zasiahne jej otec kalif a zväzok zakáže. Tak sa spustí reťaz okolností, do ktorej sa zapletie krištáľová guľa, čarovné jablko, pegas, neviditeľný plášť... a, samozrejme, lietajúci koberec. Na filme Zlodej z Bagdadu sa nešetrilo: Bola to jedna z najnákladnejších snímok vyrobených v Hollywoode v ére nemého filmu, o čom svedčia úžasné kulisy Williama Camerona Menziesa aj prelomové špeciálne efekty, ktoré sa prelínajú celým filmom. Film Zlodej z Bagdadu, ktorý majstrovsky zrežíroval Raoul Walsh, ktorý sa neskôr stal jedným z najvýznamnejších amerických filmových tvorcov a tvorcom takých klasík, ako sú The Bowery, High Sierra a White Heat, zostáva trvalou fantasy pre všetky vekové kategórie. (Film Europe)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (37)

Kulmon 

všetky recenzie používateľa

Orientální pohádka, která jistě v době svého vzniku musela pronudit kladné emoce každém návštěvníku kinoteátru. Ale dnes již tolik nenadchne. Triky na svou dobu výtečné, to je bez debat, ale metráž je dosti přešvihnutá. Douglas Fairbanks ztělesňuje skutečného hrdinu jak z moderního komiksu. Oddychový film, který je na onen oddych možná až příliš dlouhý. Rádoby orientální pohádka, avšak moc pěkně natočená. ()

Morien 

všetky recenzie používateľa

(1001) "Happiness must be earned." Tomu říkám cesta hrdiny, panečku. Douglase Fairbankse jsem před Zlodějem nikde pořádně neviděla a teď jsem tedy nestačila zírat. Jeho fyzické herectví vytváří tak hmatatelnou, zajímavou a sympatickou postavu, až z toho srdce plesá. Trochu s ním stojí i padá celý film a možná proto se ty pasáže, kdy se film soustředí na ostatní nápadníky, mírně táhnou. Ale jakmile je na scéně on, je to jízda. Z příšerek se mi zvlášť líbil děsivý oživlý strom a potom podvodní kuběny, lákající zloděje k sobě do sluje. A vůbec výprava a kostýmy stály za to. Pro zdobené lucerny z paláce a chalífův průsvitný vyšívaný plášť bych okamžitě našla upotřebení. Co se tedy týče epické orientální podívané, tak za mě Raoul Walsh strčí Griffithe hravě do kapsy. Sice taky prezentuje bělochy jako hrdiny a příslušníky menšin jako padouchy, ale aspoň neprohlašuje, že k tomu všichni byli takto předurčeni. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Zlodej z Bagdadu je dosť možno najkúzelnejšia fantasy v histórii kinematografie. Úžasné bagdadské predimenzované interiéry, geniálna práca s mierkou a miniatúrami, ani neviem koľkokrát ma napadol počas filmu Jackson a jeho komentáre k natáčaniu Pána prsteňov. Neuveriteľná gradácia deja, keď po návštevách bájnych svetov plných fantazijných príšer a morských pavúkov nás čaká stotisícová armáda, snažiaca sa oslobodiť Bagdad od mongolských votrelcov. Zlodej z Bagdadu je ale predovšetkým rozprávka s myšlienkou a so srdcom, na čo sme u nás na Slovensku a v Čechách zvyknutí, takže by si ju každý tunajší divák mal veľmi rýchlo nie obľúbiť, ale zamilovať. To by sa ale musel o tomto filme najskôr dozvedieť. Ten dobový, americký, sa musel cítiť v kine ako v siedmom nebi. Možno podobne, ako my pred dekádou pri Pánovi prsteňov, lenže tam už bolo kúzlo trochu devalvované CGI fenoménom. Walshov štýl nedovolí divákovi počas dve a pol hodiny trvajúceho filmu ani na minútu vydýchnuť. Krásna rozprávka v kúzelnom a zároveň megalomanskom šate pre deti každého veku. ()

vypravěč 

všetky recenzie používateľa

Překrásný pohádkový příběh znázorněný se vší důvěrou k obrazu. Myticky působí již samo všední bazarové prostředí, ale když se ústřední hrdina vypraví k horizontu proměn, všechny dosavadní hranice se rozestoupí a na ruinách zvyklostí se zalesknou Eliášovy ohně snů. Z Orientu skutečně přichází světlo a omšelé stříbrné plátno se rozzáří bez ohledu na to, koho dosud hostilo, a tichý večer vyprávění prosvítí i Západ, jakkoliv mlčenlivý, odcizený a normalizovaný. ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Orientálnou exotikou voňajúci Bagdad. V ňom polonahý sympatický zlodej s náušnicami. V rámci výkonu svojho remesla sa zabuchne do princezky. Vďaka láske zažije také dobrodružstvá, až sa divákovi pretáčajú dve a pol hodiny oči. Lietajúce koberce, zvieratá ako z jurského parku, podmorský megapavúk. Údolie ohňov, neviditeľný plášť a skrinka plná akýchkoľvek prianí. Inšpirácia pre tisíce ďalších rozprávkovo - dobrodružných filmových dobrodružstiev. Len zriedka prekonaná. Poznámka: Environmentálne absolútne mimo bolo zo strany svalnatého zlodeja Douglasa Fairbanksa pozabíjanie všetkých tých výnimočných a raritných tvorov. Najviac mi bolo ľúto podmorského "pavúčika", ktorého telo skleslo ležalo na morskom dne, pozerajúce smutne vychladnutým okom na svet, kde už nikdy nikoho neuloví. ()

Galéria (43)

Zaujímavosti (6)

  • Ve scénách s obrovskou opicí jsou stráže hrány dětmi. Když je opice mimo dohled, stráže jsou hrány dospělými herci. Bylo to tak uděláno proto, aby se opice zdála být větší. (orkadimenza)
  • Douglas Fairbanks byl inspirován pro tento film epizodou z filmu Das Wachsfigurenkabinett (1924). (Kulmon)
  • Perský princ je hrán Mathildou Comont, ženou. V titulcích je dokonce uvedena jen jako M. Comont, aby bylo její pohlaví skryto. (Kulmon)

Reklama

Reklama