Mesto Filadelfia začína desiť teror a vraždy, ktoré sú brilantne naplánované a spáchané. Pomaly však vychádza najavo, že tieto činy nemohol spáchať nikto iný, ako človek, ktorý prišiel o všetko a rozhodol sa vziať spravodlivosť do vlastných rúk. Ten človek, ale sedí vo väzení... Šťastný a pokojný život rodinne založeného Clydea Sheltona (Gerard Butler) sa skončil pred desiatimi rokmi – v ten deň sa totiž, sám ťažko zranený a zviazaný, mohol len bezmocne prizerať, ako dvojica kriminálnikov prehľadáva jeho byt a následne vraždí najprv jeho milovanú ženu a potom i dcérku! Oboch gangstrov sa síce vtedy podarilo v pomerne krátkom čase chytiť a identifikovať, no ctižiadostivý filadelfský prokurátor Nick Rice (Jamie Foxx) urobil osudovú chybu, keď sa svojím nadriadeným nechal prehovoriť, aby pristal na zmiernenie trestu pre jedného z páchateľov, na oplátku za to, že bude vypovedať proti svojmu komplicovi! A tak sa stalo, že skutočný vrah Clarence Darby (Christian Stolte) napokon z celej záležitosti vyviazol so smiešne chabým trestom, kým jeho partner, ktorého ochotne potopil, dostal trest smrti. O desať rokov neskôr, súčasnosť: Darbyho, ktorému sa vtedy podarilo vyhnúť zaslúženému trestu, nájdu brutálne zavraždeného. Shelton sa totiž po zrelej úvahe a dlhoročnej príprave rozhodol vziať spravodlivosť do vlastných rúk – a tak muža, ktorý ho pripravil o všetko, vystopoval, uniesol a v opustenom skladisku pomaly umučil na smrť! Nuž a potom sa postaral o to, aby DVD s nahrávkou jeho besnenia dostala Riceova desaťročná dcérka... K zabitiu Darbyho sa Shelton bez zbytočných okolkov prizná, no ukáže sa, že jeho vraždu považuje len za čosi ako čiastočné zadosťučinenie, resp. len za začiatok svojho ťaženia voči nespravodlivému súdnictvu – chce totiž otriasť celým skorumpovaným, pokryteckým súdnym systémom až do jeho vratkých základov! A neočakávaným, nesmierne krutým spôsobom sa mu to postupne naozaj darí, a to priamo z jeho väzenskej cely, odkiaľ nevedno ako zariadi viacero neuveriteľných popráv. Jediný, kto môže desivé zabíjanie zastaviť, je prokurátor Rice. A keďže sa nie celkom bezdôvodne obáva, že Shelton svoju pozornosť upriami i na jeho rodinu, pustí sa do zúfalého boja s časom, v ktorom je však jeho protivník vždy o krok vpred... (TV Markíza)

Greendell

Škoda toho konce, kdyby se mu povedlo dílo zkázy dokonat, určitě bych dal o * víc. Takhle klasicky ve finále dobro zvítězí nad zlem, a to už mě hrozně nebaví. Ale jinak moc pěkně natočený, s několika cool scénama. ()

hackstolle

Zhruba do poloviny, mozna do dvou tretin filmu mne napadala jedna veta. Its so f*cking good. Takze bych bez vahani dal 9 z deseti. Za tu posledni ctvrtinu bych deset procent ubral. Ale vyslednych 80% je i tak slusnych. Pobavila me citelnost nekterych scen a hlavne tema rodina. ()

Syna.1990

Super film! Celou dobu jsem doufal, že to Clyde Shelton vše dokončí a pořádně se pomstí, ze všeho nejvíc mě potěšilo jak se vypořádal s tím šmejdem "Darbym", já bych mu udělal to samé a kdyby mě napadlo mu udělat ještě něco víc, tak bych mu udělal i to!! Mám rád, když jsou filmy dobře promyšlené a nejsou v nich žádné nesrovnalosti a takový je přesně Ctihodný občan. Já jsem z tohoto filmu byl vážně unešenej a proto dávám jasně pět hvězdiček!! ()

Esdälon

Proč musí vždycky být pan otec nějakým Black Ops muthafucka. Pochybuju, že by se nechal tak lehko zkouřit hned na začátku. Ale to bychom pak neměli žádný film nebo ne? A že by neměl žádná zadní vrátka v tom závěru a nechal se tak jednoduše odpálit? Foxx nebyl nijak výrazný, ale asi to bylo tím charakterem. Butler byl famózní a díky němu to je na čtyry. ()

anyonecek

Tohle mě jednoduše dostalo. Tak perfektně zpracovaný příběh jsem dlouho neviděl. Konec a celkové vysvětlení bylo dokonalé a v hlavní roli úžasný Gerard Butler, co víc si přát. ()

Izi-Peťan

Výjimečná podívaná. Film mě držel po celou dobu napjatým a až do poslední minuty jsem nevěděl, jak to skončí. Dlouho jsem neviděl tak skvělý thriller, proto ho i ohodnotím, jak si zaslouží. 90% ()

Benzinka

Skvělý film...skutečně.. Byl sem napjatý od začátku, do konce, jak to celé dopadne...Dvě hlavní postavy předvádějí nadprůměrný výkon a celý ten film tak nějak uteče ani člověk neví jak. Viděno zhruba 5x a hodnocení stále stejné.. !!SPOILER!! Škoda trochu závěru.. Držel sem Gerardovi palce...ten namistrovaný státní zástupce mohl trpět trochu víc :)) Každopádně 5* a 90% ()

Nepoviem

Toto ako fakt?Slušný námet zhadzuje totálne,ale totálne veľa dier v logike.Je pravda,že v každom filme sa ich zopár nájde,ale až toľkoto!Fantasy by sa tomuto filmu hodilo viac,lebo celý snímok vyznie ako Butlerov hrdinský sen.Holt,dlhší komentár si tento film nezaslúži. ()

Vykuk

Po dlouhé době zase kvalitní krimoška:) Jen ten závěr úplně nepotěšil zpracováním, ale ok, celkově moc povedené. ()

Brano

Takto nejako si predstavujem slušný thriller. Veľmi napínavý dej so strhujúcou atmosférou a výbornými hercami. Filmy s motívom pomsty sú vždy atraktívne. Dal by som plný počet, lenže druhá polka filmu bola až príliš prehnaná a nereálna. Prvá polka strhujúca, Butler predvádza životný výkon. /85%/ ()

Guran

Neuvěřitelný film! Do shlédnutí tohoto filmu jsem neměl ani tušení, že Gerard Butler je herec na dost vysoké úrovni. Takovýto děj jsem nikde jinde neviděl. Až do odhalení onen příčin a viníka nemáte ani tušení, jak si Butler vlastně s těmi poldy zahrává. Opravdu mě snímek velice potěšil (kromě té brutality, která se ve filmu vyskytuje). Snímek doporučuju. Budete prostě nadšeni! ()

Daertelon

Film správně naplňuje diváka nejistotou, nevědomím a hrubým pocitem, že jsme asi debilové. Ctihodný občan k tomuhle filmu fakt sedí, stejně monumentálně jako jeho jméno působí celý snímek. Butler zahrál mírně šíleného, citově vykolejeného, a přesto neskutečně smířeného a odporně nenávistného tatínka vdovce dokonale. Jsem rád, že filmaři nevyhrotili příběh až do ad absurdum nesmyslných končin a s dějem končí v pravé chvíli. Někdo tady (Guran, tukan008...) měli narážky na brutalitu ve filmu, která mně ale nevadí, protože mi přijde logické a správné, že se scény snaží tvářit tak realisticky, jak jen to jde. Naprosto skvělá hudba a dobrá kamera přidávají pátou hvězdičku a pozici v mých oblíbených filmech. 95% PS: Já fandil Clydovi. ()

Kucino

(SPOILER) Parádny thriller, ale nejde mi do hlavy, že taký genius by nezobral do úvahy aj odhalenie úkrytu a nezabezpečil to pascami alebo aspoň nejakým kamerovým systémom. I keď... všetci sme len ľudia a toto je len film :) ()

SmoldaMara

Velké zklamání. Nejsvětlejší chvilka je když soudkyně málem pustí vraha na kauci ven - konec velmi kýčovitý a považuji ho za nejhorší scénu. PS: Pokud bych měl srovnávat s báječným filmem Sedm, tak dám odpad - proto od tohoto srovnání radeji upustím. ()

Olafsson

No, první zhruba půlhodina slibovala něco jiného než v co se rozjel zbytek filmu... Tři hvězdy s odřenýma ušima... Přestože mám rád tyhle filmy typu osamělý mstitel, tak rozhodně jsem pro syrovější a přímočarejší přístup typu Punisher nebo Harry Brown. Tohle bylo příliš sofistikované, high-tech a překombinované.. Těžko pak pro diváka se s takovým nerealistickým hrdinou ztotožnit nebo být opravdu vtáhnut do děje... ()

Nathaniell

Tímhle filmem jsem poznal Gerarda Butlera. A vůbec mě nezklamalo, co jsem viděl. Spíše naopak: Dívá se na to skvěle, zápletka je jednoduchá a dobře vypilovaná, jenom... Malou chybičkou na kráse je (abych nespojleroval) neznalost a následně úplné prokouknutí toho všeho. To je jako by si někdo řekl: "Táááák, to jsme se ale hezky rozkecali, jenže teď už nám nezbývá moc času, takže zlom a finále musíme natěsnit do dvaceti minut. A tvařte se, že spěcháte, lidi!!" Docela by mě zajímal Director´s cut. Za klasickou verzi každopádně dávám 4*. ()

Ctihodný občan se vrátí

Ctihodný občan se vrátí

22.05.2022

Thriller Ctihodný občan z roku 2009 se loni v prosinci stal třetím nejsledovanějším filmem na Netflixu za čerstvě vydaným blockbusterem Red Notice a dramatem se Sandrou Bullock (Nebezpečná rychlost)… (viac)

Rychle a zběsile shání režiséra

Rychle a zběsile shání režiséra

06.10.2015

Kdo bude režírovat Rychle a zběsile 8? Máma Vina Diesela chce za kamerou svého synáčka, sám Diesel navrhuje návrat ke kořenům s Robem Cohenem (Rychle a zběsile). Studio Universal ale situaci vidí… (viac)

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda

05.06.2009

Někteří přímo, druzí ho touží pouze remakovat. K těm prvním patří Robert Rodriguez, který prý předělávky nesnáší ještě víc než... než všichni ostatní, a jeho Predators pro studio 20th Century Fox by… (viac)

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (viac)