Síla lásky

• Veľká Británia Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

fragre

Výchozí tezi, že Darwinovu duševní a duchovní krizi, zapříčiněnou jasným tušením, že jeho teorie zabije (dobové chápání) Boha a sloupové společnosti se naň vrhnou, prohlubila dále smrt jeho milované dcery, bych bral. Jen mi připadá trochu nesmyslé tvrzení, že jen díky tomu, že se s touto smrtí vyrovnal, známe tuto teorii jako Darwinovu a ne třeba Wallaceovu. Je těch depresí, chmur a vidin až moc, takže Darwin zde vypadá spíše jako nějaká chandrou trápená postava z Dostojevského románu, než jako britský, viktoriánský vědec. Snad by to chtělo více dobových společenských souvislostí (třeba více Thomase Huxleye, zvaného jako Darwinův bulldog, který se zde jen mihnul, a více místního faráře, který zde také neměl příliš prostoru) a méně psychologizování. Je to škoda, protože herecké výkony (zvláště manželů Darwinových) jsou skvělé, reálie a kostýmy dokonalé, kamera velmi dobrá a hudba velmi podporující celkový kladný dojem. PS: český název je příšerný. Pod takovým titulem by jeden čekal nějakou limonádu. ()

Gaaron

Sice jen využívají lákavé nálepky teorie evoluce, aby prodali romantické drama o manželské lásce po ztrátě dcery, leč na svůj žánr je to příjemně civilní, dobře odrežírované a hlavně skvěle zahrané. Největší uznání patří Bettanymu za Darwina, Connelly je sama o sobě dostatečným důvodem koukat na cokoli a epizodních roliček se dostalo i takovým fajnovým Britům, jako jsou Ash Morgan nebo Sherlock Holmes ;) ()

Němi

Zivotopisne filmy si vetsinou dovoluji nenapadite zpracovani, protoze zivot predstavovaneho je sam o sobe plny silnych momentu. Je to podle a Creation neni vyjimka. Bez ucasti Paula Bettanyho by snimek nenabizel nic nez remeslne slusne zvladnute drama. Jenze Bettanyho film ma a on svym talentem "ozivuje" kazdou vterinu filmu a vnitrni boj Darwina se sebou samym dela maximalne atraktivni. Urcite plus je i strih, ktery strida dve casove linie a maskuje tak castecnou nedejovost. ()

SkyLukey

Ukrčitě kvalitní a zajímvý film. Dost možná režisér vsadil na občasný chaos ve scénách pro přiblížení a připodobnění Darwinovch myšlenek, které byly rovněž velmi chaotické. Creation je natočen velmi citlivě, protože vše co se týče války vědy a víry citlivé je. Nejvíce mě však překvapil Paul Bettany, který předvedl prvotřídní roly. ()

lennyd

Vědci to nikdy neměli jednoduché, Charles Darwin by o tom mohl povídat. V dobách, kdy tvořil svoji nejznámější knihu, O původu druhů, byl označován za kacíře pohrdajícího bohem, a jediným, kdo při něm stál, byla jeho žena Emma. I přes velké rozpory v otázce víry a náboženství, je spojovala láska, a právě Emma Charlesovi pomohla překonat těžké chvíle po smrti jejich dcery Annie... Creation je jeden z filmů, který mne ještě při sledování donutil otevřít si wikipedii, a něco si o tématu přečíst. Ale přesto mají biografické filmy jednu obrovskou nevýhodu, a tou je to, že víte, jak skončí. Ono se sice moc hezky dívá na vnitřní (a vlastně i vnější) boj Charlese Darwina - navíc brilantně stvárněného Paulem Bettanym - zda dopsat či nedopsat svoji knihu, ale když z historie víme, že ji napsal, tak ani zádrhel v posledních minutách filmu nás nemůže rozhodit. Opravdu skvělému Paulovi Bettanymu neméně zdatně sekunduje Jennifer Connely (obsazení této manželské dvojice bylo výbornou volbou). ()