Smrt krásných srnců

(študentský film)
  • angličtina The Death of the Beautiful Roebucks
všetky plagáty

Opět další zfilmování sbírky Oty Pavla "Smrt krásných srnců", tentokrát Vladimírem Mertou ve svém absolventském filmu Studia FAMU. Manželé Hermína a Leo jdou krajem poblíž řeky Berounky, aby pro sebe a tři syny našli vhodný letní byt. Ubytují se u rodiny přívozníka Proška a užívají léta... Zdeněk Řehoř se tak stal dalším představitelem, kromě Josefa Somra, Vladimíra Menšíka a Karla Heřmánka, tatínka Oty Pavla, svérázného Leo Poppera. (oficiálny text distribútora)

Ampi

Tento studentský film je rovnocennou verzi zpracování povídky Oty Pavla. Zdeněk Řehoř v roli Lea Poppea je lepší v smutku než ve veselí, tam je lepší Karel Heřmánek. ()

krokodlak

Mertova adaptace sice není tak humorná jako pozdější Kachyňovy, ale domnívám se, že jeho syrovější podání s temnou hudbou poněkud překvapivě angažovaného Štěpána Raka je realističtější a více vystihuje tíživost doby, aniž by tím utrpěla Pavlova poetičnost, možná by dokonce šlo říci, že nálada snímku má cosi společného s Pavlovou zlomenou duší. Zdeněk Řehoř v roli Poppera podal jeden z nejsilnějších výkonů své kariéry, neboť skvěle vystihl postupné křehnutí fanfaróna, zatímco Menšík byl o pár let později moc urputně sentimentální a Heřmánek spíše setrvával v bujnosti. Josef Koza se mi svým lehce naivním živelným hraním jevil autentičtějším představitelem Proška než zahloubaný Hrušínský. Ocenit je třeba i temperamentní ztvárnění postav maminky Popperové a paní Proškové Věrami Kubánkovou a Tichánkovou. ()