Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Cchao Cchao a jeho armáda jsou v plné síle zakotveny u Red Cliff. Ču-ke Liang a Čou Jü-o vymýšlí strategický plán, jak přemoci mnohonásobné vojsko nepřítele, když tu přichází „rána pod pás“ v podobě moru a neshod ve vlastních řadách. Podaří se nakonec království Wu a Xu porazit Cchao Cchaovu armádu? Bitva statisíců právě začíná. Stejně jako v prvním dílu se můžeme těšit na mnohatisícové bitvy, tentokrát však na pevnině a i na moři. (TomikZlesa)

(viac)

Recenzie (164)

T2 

všetky recenzie používateľa

Rozpočet $40miliónovTržby USATržby Celosvetovo $102,126,903║ Troška ma mrzí že to už nie je taká otvorená bojová partia ako v prvom diely, v prvej polovici filmu mi chýbajú súboje lebo celý čas sa tam rieši len problematika okolo útoku a všelijaké nekalé praktiky ako demoralizovať nepriateľa. V tej druhej polovici to opäť John Woo rozbalí a predstaví nám také Čínske vylodenie v Normandii, pripomínajúce v mnohých ohľadoch to čo ponúkol Spielberg vo filme Zachráňte vojaka Ryana, toto prevedenie v historickom filme je rovnako účelové a drastické, plné výbuchov, spomalených záberov, hromady mŕtvych... ďalej namiesto súbojov mužov mečami a kopijami, sa tu prevažne buď ostreľujú šípmi, či odpaľujú nádobami naplnenými olejom, čo je pre zmenu v oblasti bojov fajn ale mne osobne by viac koštovali súboje mužov s mečmi, ktorých tam je fakt minimum. Tak či onak je pokračovanie o niečo málo slabšie než predchodca, príde mi to tak že John Woo si odtrhol až moc veľký krajec, ktorý nedokázal úplne ukočírovať - zbaštiť. V každom prípade ide o veľké vyvrcholenie tohto dvojdielného historického filmu, kde príde aj na nejaké myšlienky na zamyslenie. Pochvala patrí určite všetkým čo sa na tomto projekte podieľali lebo to zvládli po všetkých stránkach nadštandartne a veselo sa môžu porovnávať z omnoho drahšími Americkými veľkoprodukciami. /85%/ ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Druhý diel je strategickou prípravou medzi dvoma stranami pred gigantickým finálnym stretom dvoch obrovských armád. A aj keď je tá príprava väčšinu času celkom pútavá, tak miestami obsahuje aj hluché miesta, ktoré ma až tak nebavili. Napríklad línia so sestrou jedného z dobrých vodcov, ktorá sa infiltruje do nepriateľskej armády a tam má strašne naivnú epizódku s jedným hlúpym vojakom. Asi to tu bolo preto, aby divák ľutoval aj nejakého vojaka na strane nepriateľa, ale keďže to bol taký idiot, tak ma tá postava strašne srala. Takisto finta na Cao Caoa o rozpade spojenectva, ktorou chceli oblbnúť aj diváka je príliš priehľadná. Miestami je tento diel na môj vkus až príliš poetický. No ale to trochu prehnane dlhé čakanie na finále nakoniec stálo za to a dočkáme sa fakt megalomanských bitiek, tentoraz už aj zo zmysluplnejšov stratégiou, ktorá využíva celú armádu a nie len zopár jednotlivcov, ktorý by ako v kung-fu filme vykosili celé nepriateľské vojsko. Takže druhý diel mi pripadá o trochu slabší, ale ako celok je to stále pecka. Najskôr kvôli nej Woo zapredal dušu a do konca života bude točiť už len samé sračky. Ale stálo to za to. 8/10. ()

Reklama

Niktorius 

všetky recenzie používateľa

Konvenčnější snímek než první díl, leč stále výborný. Potěšila mě jeho svižnost, sevřenost a ráznost s jakou míře až k velkému finále, aniž by ztrácel něco na rozvážnosti a důrazu na taktizování, což jsou prvky které celé Chi bi odlišují od plejády obdobných filmů ze západní produkce. Někdo možná čekal vzplanuvší poslední bitvu monumentálnější a pamětihodnější, ale John Woo režíruje tak bravurně, že bych nebyl zklamán ani kdyby jeho historický opus uzavírala fackovaná hospodě. Vlastně toho není moc co vytýkat, výjma velmi lacině působícího digitálního ohně.... ()

Lavran 

všetky recenzie používateľa

Jestliže se Johnův návrat z dobrovolného vyhnanství nesl již v prvním partu v neuvěřitelně omračujícím stylu, ze kterého mi spadla čelist během několika málo obrazů (navíc podbarvených jímavou hudbou Tara Iwashira), tak teprve druhým poločasem svého epického diptychu rozšiřuje slovníkové definice pojmů jako maximalismus, megalománie a opulentnost o proporce dosud netušené. Dá se říci, že Red Cliff je dílo fenomenální v každém ohledu, ale v podobných prohlášeních bych raději zůstal při povrchu zemském a nesnažil se obalamutit gravitaci jako neporazitelný čínský válečník. Předně by se dala vytýkat značná eklektičnost v užitých "tricích" (viz kamera letící s šípy apod.), které evokují snad všechny významné čínské historické eposy posledních let (obsahem a důrazem na taktiku ponejvíce Válku rozumu a cti, třebaže Red Cliff je - dle rozcestníků wooovské cesty - větší melodrama). Divák se k tomu může postavit dvojím způsobem: buď ho to odradí a rozladí, nebo naopak potěší a bude obě dvě části vnímat jako syntax postupů pro daný žánr a zem původu typických. Na obhajobu však musím poznamenat, že přes všechen efektní balast (který stejně zbožňuji) je Red Cliff dostatečně "wooovský" na to, aby naplnil očekávání každého, kdo se s oblibou rochní v detailech režijního rukopisu. Já mám ve svém postoji jasno. A jak se k tomu postavíte vy? :) // Největší změnou oproti prvnímu dílu je snížení počtu projevů solitérního "wu-xia" heroismu na nutné minimum. // K plné spokojenosti mi, čistě pro srovnání, chybí pouze znalost Wooových starších a méně známých "šermířských" a kung-fu snímků. ()

genetique 

všetky recenzie používateľa

Kvalitou prakticky totožný s prvým dielom. Súhlasím s názorom, že druhá časť už mohla byť len krátkym vyvrcholením prvého dielu, ktorý skončil z pohľadu diváka 'za päť minút dvanásť'. Woo však ukazuje, že nie všetko je na prvý pohľad ako sa zdá, a že on vie tých päť minút natiahnuť na ďalšiu hodinu a pol. Niekoho to frustrovalo, ja som však túto taktiku tušil a tak som si znova vychutnával lišiacke čínske taktické manévre, množstvo elegantne napísaných dialógov prezentovaných skvelými hercami, dokonalé hudobné motívy a unikátnu záverečnú bitku. Akčných scén som po luxusnou akciou nabitom prvom diely čakal viac, takže to ma sklamalo, ale inak nemám čo vytknúť. Veliká vďaka Janko. 85%. ()

Galéria (53)

Zaujímavosti (2)

  • Bolesti hlavy, kterými Cchao Cchao ve filmu trpí, byly zřejmě způsobeny nádorem na mozku, který Cchao Cchao skutečně měl a na který v roce 220 n.l. také zemřel. Legenda říká, že mu lékař navrhl otevřít lebku a nádor odstranit, nedůvěřivý Cchao Cchao jej však uvěznil. Zemřeli oba. (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama