Iron Man 3

• Česko Iron Man 3 (viac)
USA / Čína, 2013, 130 min

Réžia:

Shane Black

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (viac)

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (viac)

Ve filmu společnosti Marvel Studios Iron Man 3 je svérázný, ale geniální průmyslník Tony Stark / Iron Man nucen čelit nepříteli, jehož dosah nezná hranic. Když je rukou nepřítele připraven o vše, čeho si v životě cení, vydá se Stark na pouť s cílem nalézt toho, kdo je za jeho utrpení zodpovědný. Na každém jejím kroku bude nucen prokázat své odhodlání a sílu vůle. Zahnán do kouta bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude moci spolehnout jen na svou geniální mysl a své instinkty. Při své odvetě současně objevuje odpověď na otázku, která ho ve skrytu duše dlouho sužovala: je on sám pouhou součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (oficiálny text distribútora)

CiTrus007

Třetí železný muž poněkud vybočuje ze šablony určené předchozími díly. Jeho příběh je totiž mnohem komplexnější, než by se z upoutávek zdálo - dokonce až tak, že vyžaduje prolog v podobě několikaminutového voice-overu, což není nikdy dobré znamení. Scénáristé dějovými zvraty zrovna nešetřili a s dynamikou je to také jak na houpačce. Tím ale negativa vesměs končí. Herci se tentokrát povedli, a to jak senilní Kingsley, tak nezničitelný Pearce. Robert Downey Jr. ale samozřejmě hraje prim. Návrat arogantního excentrika, chemie s G. Paltrow i dětinské intermezzo s T. Simpkinsem mě potěšily. Když ale přišla nespavost a panické záchvaty hrůzy, bylo zle – tento styl mi prostě k Robertovi jaksi nepasuje. Finále bylo originální (super-Pepper zaujala), i když nakonec vyústilo v jedno z klasických superhrdinských klišé. K technickému zpracování nemám připomínek, snad bych jen stříhal trochu agresivněji. Podtrženo, sečteno: trojka není o nic dospělejší, je zkrátka jiná. A nebýt roztahanosti a jisté zmatečnosti, mohla být snad i lepší než oba předchozí díly. Nakonec ale dle mého názoru získává čestné místo na půli cesty mezi nimi. 8/10 ()

JohnCZ

Povedené pokračování, Downey je zpět v plné síle a na komiksárnu to má příjemné temný, skoro až realistický feeling. Ze scénáře by si asi nikdo nekáknul, ale kombinace parádních efektů, Downeyho charismatu a dynamického střihu funguje výborně a třetí Iron Man, narozdíl od dvojky, ani na moment nenudí. ()

joehot

To, že Shane Black napíše vtipné hlášky, není překvapivé. To, že z Iron Mana udělal devadesátkové béčko plné klišé, to naopak překvapilo. Ve špatném slova smyslu. Závěr ála odhazování policejního odznaku tu křeč jenom potvrzuje. Subjektivně je film i přes spoustu slovních přestřelek i akcí celkem dlouhý, navíc místy nelogický, v závěru hrozně zkratkovitý, chybí emoce a napětí se dostavilo jen na krátké návštěvy (výbuch Tonyho domu, chytání skydivistů :-) ). Jednička je doposud nepřekonána. ()

corpsy

Iron Man ako ho ešte nepoznáme. Stále je to stará dobrá komiksová zábava, ale s temnejším tónom a tragickejším motívom. Aj napriek môjmu hodnoteniu to ale nieje 100% 5 stars. Má svoje muchy ( občas to mierne nudí, fakt! ) Mandarín sa nevydaril a občas aj hlášky Tonyho Starka zabrdnú do trápnejších vôd ako je zvykom. Sú to však chybičky na minimálnom priestore a dajú sa odpustiť. Takže hurá na Phase 2, jej začiatok sa vydaril určite slušne. ()

svik

Velkolepá podívaná, ale ve srovnání např. s Temným rytířem nemohu dát víc než 3-4 *. Jinak Downey Jr. jeden z nejlepších herců v poslední době. ()

M.Macho

Příběh Tonyho Starka hodně dospěl do industriálního traktátu. Od rozjuchaného narcise v obleku plném barev (a nejen tom naleštěném) se zlomil do zadumaného, ještě jízlivějšího - možná zahořklejšího komentátora vlastního "kovu". Jeho strhující záchvaty úzkosti nicméně jsou pořád v úžasném kontrastu s tím, jak stále provokuje ke spoustě klukovinám a některé rozhovory tím mají nezaměnitelně pointované okamžiky. Menším problémem v jinak dobře tikajícím soukolí jsou občasné přílišně přemotivované zápletky, které dávají tušit některá řešení. Stále si ovšem Iron man jako série zachovává velký nadhled a esprit. Každopádně by se měl natočit film, ve kterém Stan Lee bude hlavní hrdina a všechny jeho postavy se v něm budou míhat... ()

Marek1991

Pre mňa to rozhodne nie je najlepší Iron Man, možno dokonca najhorší. Dosť ma dráždi, ako Američania stále omieľajú témy holokaust, paranoja, upíri a vlkolaci, psychopatickí zabijaci, či terorizmus, najmä ak ich boj s ním sa zvrhol k niečomu inému až priam protichodnému. Bol to dosť patriotický film, v súčasnosti aj trocha nereálny. Akcia sa mi veľmi nepáčila, dosť sa kecalo, možno tá s tým zachytením ľudí vo vzduchu bola bláznivá a páčila sa mi. Inak treba uznať, že je to moderný film, no to, že som predvídal koniec ohľadom postavy Pepper ma tu trocha zamrzelo, lebo sa stratil u mňa akýkoľvek moment prekvapenia. ()

Padme_Anakin

Skvělá jízda. Týmová práce bez kazu aneb protokol house party je lahůdkou a potěšením pro oko. Úzkostný mechanik Tony, sexy žhavá Pepper, slizácký Killian a sjetý Mandarin. Svižné tempo. Vtipné dialogy. Parádní efekty. Co dodat? Já chci oblek! ()

Torision

Tak jsem byl poprvý na promítání 3D filmu v kině (když nepočítám ty dokumenty o dinosaurech a astronautech, na kterejch jsem byl ještě se školou v IMAXU) a jsem z toho unešenej, takže snad jsem se při hodnocení nenechal opít vysokým rozpočtem a těma trojrozměrnejma brejlema na nose. Oproti prvním dvoum dílům si tenhle může připsat temnější atmosféru, skutečně prvotřídního záporáka s trošku "konspiračně-teoretickou" pointou a dokonce i větší množství vtipnejch a nenucenejch hlášek. Samotnej Tony Stark tu sice trpí úzkostma a furt se vrací k události z Avengers, ale v Downeyho podání je to pořád stejnej šibal a ani jsem nějakej osobností posun nezaznamenal (což mi ani neva), zato hodně potěšily všechny vedlejší postavy. Ať už Pepper, jejíž oblečení se (bohužel) nehořlavý, Rhodes nebo ten malej klučina, kterej nejen, že nebyl vůbec otravnej, ale byl celkem i vtipnej. Těšil jsem se samozřejmě i na akční scény a ty potěšily (velký finále je bomba, ale i třeba IM zachraňující pasážéry padající z letadla byla prostě vynikajícnost). Moc jsem si to užil a považuju to za nejlepší díl. ()

TheSame

Hm, tak jako... Na mě trošku až moc pohádka, asi mířeno hlavně na mladší osazenstvo, ale neurazí. Není to ten druh filmu, po kterém byste litovali, že jste se táhli do kina... Slabší 4* ()

ConanVJ

Iron Man 3 není možná to, co jsem očekával. Pád Tonyho Starka a boj s Mandarinem jsem čekal drsnější a emotivnější. Mandarinova role ve filmu mě hodně překvapila. Tonyho trauma z událostí v Avengers i dost vtipných situací do celkového vyznění. Akce tu je celkem dost a finálová žeřba je parádní. Mě osobně filmek hodně bavil a určitě je to další vydařenej komiksák, ve kterém je dobrej příběh, parádní efekty a skvělle sednoucí hudba. Obsazení všech hlavních postav se taky povedlo. CELKOVĚ DÁVÁM 90% :) ()

liquido26

Konverzace na chatu - Já: "Koukal jsem se na Iron Mana III." Přítelkyně: "Jo? A jaký to bylo?" Já: "Dobrý." Ona:"Tak to jsi mi toho teda řekl." ()

Hem.m

Naprosto šílené, ujeté, degenerované, znásilněné, využité, vyždímané, vokopírované a především hloupé! Ježíši, to si s tou zápletkou jako jen tak, nedělají prdel? Magma/Láva-mužíci, kteří se regenerují? To by nenapadlo ani infantilního debila, který se počůrává. To teda je sakra fantasy, toto prostě nemá nic společného s předchozími iron many. A zrovna nejzajímavjejší část o léčbě jde nikam. Jediné plusy toho filmu jsou Ben a efekty. (A samozřejmě i ta Gwyneth) To mi jednoduše nestačí. ()

F.man

Tony Stark je frajer i napotřetí. Jen se mi zdá, že jeho asertivního hláškujícího humoru bývávalo tak nějak více. Na druhou stranu ho tentokrát famózně doplňuje Ben Kingsley. Marvel opět výtečně! Akční Hollywood jak má být. I'm Tony Stark. I build neat stuff, got a great girl, occasionally save the world. So why can't I sleep? ()

paulieM

Mělo to spád. Akční scény jsou perfektně odlehčovány humornými hláškami a je z toho nejlepší díl už tak skvělé série. Nadto je příběh temnější, než jeho předchůdci, mírně snad i s hororovými prvky. Bez slabých míst a Downey ve skvělé formě. K tomu se přidali skvělí záporáci - Kingsley a Pearce. Bez debat jeden z nejlepších blockbusterů posledních let. ()

PauloZ

Od Prvního Iron Mana uběhlo 5 let a jde to znát = Vizuálně geniální. Jenže ono to nekončí u vizuálního skvostu, ale s novou krví Shanea Blacka přišel jiný pohled na Tonyho Starka a nejenom jeho osud a mě se tenhle posun velmi líbí. Výborně zpracovaný příběh, který je parádně navázaný na událsti z Avangerů (při každé zmínce na New York jsem se tetelil blahem, jak si s tou provázaností v Marvelu hrají) a je jednoznačně nejkvalitnější a nejosobnější ze všech dílů. Co víc si přát po závěru trilogie, něž mnokrát více všeho předešlého, ve stavu, kdy to všechno funguje. Perfektní postavy, Tonyho proslovy, emoce atd. atd. Hodnotím plný počet, protože je to vyzrálé, temné, úsměvné, kreativní a zároveň nostalgické a emoční. To ale neznamená, že nenajdu vítky, konkrétně dvě. 1. Trošku mi tam neseděla část s klukem, přišlo mi to jako zbytečné "naivní" odlehčení pro děti. 2. SPOILER: Přišlo na mě lehké zklamání v polovině filmu po odhalení Mandarina... úplně Bena zabili :(. Potom následovalo nepatrné dumání v příběhu, než se to zas celé nakopne do úderných toček. Jenže tohle je v těch kladech, jako hledat jehlu v kupce sena. Tudíž hodnocení rozhodně neměním. První polovina je bezchybně stavěná a půlhodinkový konec úderně akční. Nepamatuju tolik mravenčení během filmu, snad při každé akci a že jich tam je. Ovšem demolice Tonyho sídla je opulentní ultramazec. Málem mě to rozthlo a zde bohužel souhlasím s Isherwoodem ... tu nejvyzrálější a nejvyfiknutější třešničku na dortu dostaneme trošku dřív, a to je v tomhle formátu určitě škoda. Naštěstí není třeba zoufat, protože přehlídka Tonyho modelů nám v zvěru vyčaruje nejeden úsměv a efektní hard attack. Shane dokázal, že umí a doufám, že Robert zůstane své roli věrný, protože si nedokážu představit náhradu a na další díl je tak nakopnuto ... Skvělá práce s postavou Gwyneth. Jarvis, get Igor to stady this thing. Škoda, že Igor nedostal víc prostoru :) ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu

01.11.2022

Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Ambulance) se musel kvůli nabitému diáři vzdát role v prequelu Šíleného Maxe Furiosa, jeho oceňovaná hra Topdog/Underdog na Broadwayi ale brzy končí (nebo minimálně… (viac)

Shane Black a Robert Downey chystají film

Shane Black a Robert Downey chystají film

21.02.2022

Tak se zdá, že si režisér a scenárista Shane Black (Smrtonosná zbraň, Správní chlapi) a hvězda marvelovek herec Robert Downey Jr. (Iron Man 3) opět po letech zopakují spolupráci. Vedle zmíněného Iron… (viac)

Úžasňákovi trhají rekordy

Úžasňákovi trhají rekordy

18.06.2018

Na pokračování oblíbeného animovaného hitu Úžasňákovi čekali fanoušci něco málo přes čtrnáct let. Letos se však téhle superhrdinské rodinky konečně dočkali a už můžou být klidní, protože film… (viac)

X-Meni vs. Jessica Chastain

X-Meni vs. Jessica Chastain

15.06.2017

Simonu Kinbergovi, dlouholetému producentovi a scenáristovi x-menovské série, se splnil velký sen. Po mnoha letech se totiž probil do režisérské sesle a dohlédne na X-Men: Dark Phoenix, přímé… (viac)