Big Daddy

Tento žánr a problematika jako taková našim tvůrcům sedí. Jde o tragikomický obraz svým pojetím podobný například Pelíškům. Aby absurdita komunistického režimu byla ještě více znázorněna je často zesměšňována a vytváří tak téma stravitelnější. Old school Rock&Roll hudební doprovod je cool. ()

90125

Skvelé. Vynikajúco napísany scenar. Pribeh z doby, ktoru som ako decko dost zažil. Komunisticky režim bol ozaj desivy a zachovat si svoj vlastny ksicht nebolo jednoduche. Práskači, fízli a rôzne ine pokrivené chrbaty ozaj existovali a existuju vlastne do dnes. Dnes už ovšem mnoho z tych, ktori mali vtedy vlastne len strach, lebo chceli nejak prežit, už mohli svoje chrbaty narovnať. Znovu poklona spolužiakovi Petrovi Jarchovskému, ktory onu dobu vystihol velmi dobre, asi aj preto, že ju tiež sam trošku prežil. Jednotlive charaktery postav su dost presné a su tam prakticky všetky možnosti. Moda a rekvizity suhlasia a tiež balans medzi komediou a dramou je idealny. Jedine čo ma mozno trošku zarazilo, ze 14 roční chalani mali už taky "prehlad". To ja ked som mal 14 som veľa veci ešte vôbec netušil. Tá doba bola drsná, ale bolo krásne byt mladym. Taketo filmy su velmi dôlezite. Hlavne pre tých, čo už zabudli. Ale tiež pre tých, čo to nezažili a dufajme, že nikdy nezažiju. (Komunisti v českom parlamente, sudruh Klement Gangster Fico, atd...) Existuje len zopar dobrych ponovembrovych českych filmov a Ondřej Trojan natočil dva z nich. Želary a Občanský prukaz. 76 % ()

Alchemilla

Občanský průkaz se mohl stát kultovním filmem. Mohl, ale nestal, ačkoli se v něm hláškuje o sto šest a má atmosféru. Nejvíc mi vadila nekonzistentnost celého příběhu. Vedlejší postavy připlouvali a odplouvali aniž by jejich příběhy byly dopovězeny,dějové linky se slibně rozjedou a najednou končí, filmu často dochází dech a ústřední čtveřice film, bohužel, neutáhne. 70% ()

Georginek

!!!!!ZASRANY KOMUNISMUS!!!! DRUHA NEJVETSI SRACKA, CO LIDSTVO VYMYSLELO HNED PO NABOZENSTVI!!!!! A kdo tomuhle dneska fandi, zaslouzi kulku do hlavy!!!!!! ()

Naby

Myslím ze jde o jasny vzkaz voličům, aby měli tušení co nastane až zvolí komunistickou stranu. Snad otevře oči i tem co chtějí volit za prezidenta někoho s jasnou (nebo alespon skrytou) komunistickou minulosti. Příběh na to jak byl dlouhý tak mě bavil celou dobu. Tyhle roky si nepamatuju a díte které řeší jenom sebe a nejbližší okolí jsem byl dost dlouho, takže vidět tohle je dost poučné. Ti co tenhle film nepochopí jsou asi malé děti, v lepším případe někdo kdo ještě nemá právo volit. ()

ricky4

Hodně povedený film z českého prostředí s neokoukanymi herci. Výborný nápad, příběh je silný a na konci mr napadlo: co asi bylo dál? Myslím si, že byla krásné vystizena doba a charaktery různých lidí (malý praskac; za komunistů mohl být major i negramot)... Film si na nic nehraje a nesnaží se vryt nám do paměti tím, že se bude nahlížet na 70.léta růžovými brýlemi-naopak. Je správně, že vše prostě nekončí dobře jako třeba smrt Míti. Navíc se mi zalíbila proměna, jak se z nenapadneho antikomunistickeho prizdisrace a jeho rodiny stanou během chvilku vyvrhelove. 80% ()

Vlkopec

Tenhle film se mi těžko hodnotí objektivně - jsem vrstevník Trojana a jeho hrdinů, vždycky jsem tíhnul k máničkovsko-somrácké kultuře a svoji první občanku jsem měl natrženou na straně 15, takže i když bych na filmu našel nějaké mouchy, nemůžu dát nic jiného než 5 hvězdiček. Ta dobová atmosféra je vystižená opravdu přesvědčivě, až člověka (zas) mrazí. A navíc je značná část filmu natočená v mojí oblíbené hospodě U Klokočníka! ()

Jurcekk

Videné so synovcom 14 a dcérou 17 to má celkom iný rozmer a som rád že sme to videli spolu, lebo som sa na to pozeral ich očami a bolo to skvelé. Toto je film ktorý treba ukázať dnešným tínedžrom aby sa im trochu priblížil ten pizdec. ()

Grifindoor

koukatelný, ale jasně propagandistický film. Přitom ty největší komunistický svině řídí tento stát dodnes, sme hodně hloupej národ... ()

karel63

Trocha nostalgie. Bál jsem se, že se opět bude propírat "ta hrozná doba", ale příjemné překvapení. Toto se opravdu povedlo. ()

Parsek

Nadstandardní film o době, o které nikdy nebude dost napsáno a natočeno. Film je umělecké dílo, ale může plnit i roli, řekněme "novinářskou". To se v případě OP stalo a jsem za to rád. Názor ať si každý udělá sám, jen poznamenám, že toto se opravdu dělo, chápete? Opravdu, bylo to skutečné... Hnus co? ()

LoArmistead

Dlouho jsem Občanský průkaz míjel. Neměl jsem chuť sledovat něco na způsob vykradených normalizačních Pelíšků případně celovečerní verzi Vyprávěj. Až v letošním zkouškovém pod heslem "něco bych si pustil, abych nemusel psát tu esej na ekonomické dějiny" jsem se k Občanskému průkazu dostal. A rozhodně nelituji! Film je velice zajímavou vzpomínkou na 70. léta v totalitním Československu a i přesto, že toto téma již zažilo nespočet filmových zpracování, dokáže jej OP vykreslit originálním, nápaditým a stylovým způsobem. Od úvodních titulků až po ty závěrečné jsem byl vtažen do děje a nepřišla snad jediná chvíle, kdy bych se u filmu nudil. Moc mě potěšily i herecké výkony. Aňa Geislerová je výborná již pár let, Matouš Vrba je pro mě velmi příjemným překvapením. Moc se mi líbily i obě sestry Bokovy, především pak starší Kristýna. Občanský průkaz je tedy filmem výborným, dle mého názoru bez slabých pasáží, za to s celou řadou silných scén. Moc mě potěšila také zajímavá hudba. Filmu dávám 85%, v systému ČSFD pak 4 hvězdy. ()

katapultova

Výborný film, který možná trochu zapadl, podle mě však dost neprávem. Obsahuje vlastně všechno - generační výpověd, naivitu normalizačního mládí, složitější rodinné vztahy (i když je pravda, že na ty byl prostor v zásadě jen u rodiny hlavního představitele), tragédie tehdejší doby i humor. A (pro některé možná překvapivě) vše drží pěkně pohromadě. Ondřej Trojan je příliš zkušený rezisér, než aby se mu takové dílko rozsypalo pod rukama. Přestože herecké výkony čtyř kluků nejsou až tak oslnivé, mně v kontextu celého filmu tato skutečnost nevadila - a naopak neotřelost těchto tváří byla myslím pro celý film plusem. Nesmím ani opominout výborné výkony A. Geislerové a M. Myšičky. Někdo občas namítá, že tak to vlastně nebylo, že tak se nechovala většina, ale nějaký spodní proud - mám rodiče v tom věku a pro ně byl kontakt s normalizační realitou každodenním chlebem (i pro jejich spolužáky, samozřejmě), byť na výslechu naštěstí nikdy nebyli. Jediné, co mi trochu vadilo, byla změna koncertu Plastiků - proč nemohli nechat ten Rudolfov? ()

Mudrlant

Natahovana nuda s amaterskymi vykony v hlavnich rolich. Jedna hvezda za vzpominku na totac a jedna za par slusnych vedlejsich roli, ktere nedostaly vice prostoru... ()

Al90

Film se mi líbil,příjemná komedie z období 70 let,tak to nějak asik chodilo i když si myslím že nějaké momenty jsou lehce přitažené za vlasy,ale i tak je to dost solidní snímek,já se dvě hodiny skvěle bavil a určitě po dlouhé době komedie,která z těch nových komedií mě vážně zabavila a já na ní vydržel koukat :))) ()

FoxxX

Vynikající film zobrazující běžné životní podmínky v normalizačním Československu. V příběhu vystupují dospívající chlapci, jejich učitelé a spolužáci, rodiče, policisté a další postavy. Nejde tu jen o samotné dospívání, tenhle film je o všech věkových kategoriích. Uvidíme tu tedy i osobní příběhy členů Veřejné bezpečnosti. Částečně na pozadí skutečných událostí se odehrává realistický, propracovaný a nepříliš předvídatelný příběh. Oceňuju herecké výkony mladých herců. Občas mi některé scény připadaly poněkud za vlasy přitažené, ale normalizaci jsem nezažil tak jejich věrohodnost těžko posoudím. Za sebe film doporučuji ke shlédnutí mladým i starým. ()