Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

SaNcHeZ_cz

Druhý díl zrestartovaného univerza Star Treku je poměrně nezávadný letní blockbuster, který nabízí slušné charaktery, parádního záporáka, naleštěný vizuální kabátek, solidní porci lens flare a možná i trochu něco navíc. Na druhou stranu ale jen prohlubuje neduhy předešlého dílu, které se stávají o to viditelnější. Díky tomu se snímek občas zamotává do vlastní sítí na jedné straně, aby zdánlivě důležitými momenty profrčel s nepřirozenou rychlostí a lehkostí. Neznamená to však, že by i na svoji ne zrovna skromnou délku nudil. [65%] ()

kareen

Výborný příběh, parádní vesmírné scény a triky, vizuálně vymazlená futuristická města, napětí, humor, dramaticky vypjaté situace, zábavné postavy a navrch k tomu všemu ještě záporák v podání Benedicta Cumberbatcha, jo to je něco, co já zkrátka můžu. Z mého pohledu ještě lepší než jednička a ta se mi líbila hodně, Into Darkness mi přišel ještě o něco poutavější a jelikož nejsem fanynka původního Star Treku a tudíž mi nijak nevadí "svatokrádežné" změny oproti předloze, je má spokojenost maximální. A moc se těším na nové Star wars, nejenže si myslím, že je Abrams zvládne, ale věřím, že jim navrch dodá to, co mi u pohádkové ságy z předaleké galaxie vždy strašně chybělo, totiž emoce. ()

javak810i

Na další Star Trek film jsem se těšil především díky J. J. Abramsovi, který v jeho prequelu z roku 2009 dokázal, že moderní zpracování "staré" značky nemusí vždy dopadnou katastrofou, ba právě naopak. Díky tomu se i u Star Trek: Into Darkness dočkáme perfektního technického zpracování. CG není co vytknout, 3D efekt byl tak akorát (pár lekaček v podobě letících předmětů na diváka jsem se dočkal, ale nebylo jich nějak přehnaně), zvukový zážitek s Dolby Atmos byl vskutku působivý (i když hlasitost v kině trochu přepískli) a fanoušci Abramse se dočkali i jeho oblíbeného "lens flare". Příběh mě nenudil, ke konci byl sice trochu předvídatelný, ale celkově dobře ucelený a do filmu se "vešel" akorát. Musím přiznat, že nejsem moc obeznámen se Star Trek univerzem, takže jsem asi přišel o pár příběhových návazností s předchozími filmy a seriály. Ovšem i tak si troufám tvrdit, že si film může bez problémů užít i ten, pro kterého by jeho shlédnutí bylo první zkušeností se Star Trekem. Herecké výkony byly standardně na vysoké úrovni, obzvlášť mě potěšil Simon Pegg a pro mě celkem neznámý Benedict Cumberbatch, který se své role záporáka zhostil velmi dobře. Celkově dávám filmu 4*. Proč ne pět? Zkrátka k tomu by mě musel film ještě nějakým způsobem emočně dostat, a to se bohužel nestalo. ()

Praxis

Příběh může pro diváka, neznalého původního ST universa, být trochu zmatený, ale vy, odkojený na všech seriálech a filmech si přímo chrochtáte blahem. Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, ale J.J tam vstoupil a napodruhé mu to vyšlo a zase přímo až v epických rovinách. Takhle se dělá úchvatný blockbuster, který má naprosto libové sexy pozlátko. Strhující show, kamera, střih, sympatičtí hrdinové (až na Kirka, kterého moc nemusim), úchvatný Spock, kterému se dostalo většího prostoru, než minule a celá řada vychytávek. Ano, vyprávění může být trochu plytké, proti minulému dílu je trošku přímočarejší. Každopádně můžu říci, že se J.J.ovi povedlo zase schovat a mlžit do poslední chvíle. SPOILER: Skutečně jsem věřil, že je to John Harrison a ne Khan. Vychytrale schované cameo Leonarda Nimoye Spocka...Navíc spousta roztomile skrytých odkazů - Tribblové, Mudd,...KONEC SPOILERU... Cumberbatch je svině epických rozměrů a svoji roli si užívá naprosto skvěle. Takhle si představuji záporáka, se vším všudy. Jo a 3D v IMAXu notně konkuruje Avatarovi. Lepší využití efektů jsem už dlouho neviděl.80% ()

Asgy

První díl mi přišel lepší, a to hlavně, co se týče scénáře. Dialogy mě občas přestávaly bavit a celkově mi jednička přišla více vyrovnaná. Akce fajn, 3D v pár scénách taky, ale viděl jsem i 2D verzi a nepřišlo mi, že bych si ji užil méně. ()

MartinezZ

Výstižně to popsal kolega: Star Wars bez světelných mečů. ~ (Pozor! Mám spoilery a nebojím se je použít) ~ Mladý padawan, po minulém dobrodružství, užívá si své výsady býti kapitánem nebeského korábu, brázdícího nekonečné dálavy nesmírného vesmíru. Mladému padawanovi je ale třeba ukázat, že stále učit se má mnohému. Scénáristé tak epické podívané připravili entreé, na které se celkem dobře kouká, nicméně příběhově je naprosto zbytečné a nedovysvětlené a je tu právě jen proto, aby bylo za co Kirka se Spockem vytahat za uši. Nicméně netrvá dlouho a mistr řádu Pike podléhá temné síle, padawan znovu sedlá svého vesmírného oře a vydává se pomstít padlé životy a ukončit za ně výměnou život jediný, život Khána. Pamětníci původních Star Treků tím nijak překvapeni nebyli. Za to věřím, že ti, kteří o Star Treku vědí teprve od minulého dílu a ty staré a neefektně trapné filmy nikdy neviděli, budou docela tápat, protože vše, ohledně Khána, je tu popsáno a vysvětleno tak povrchně, že pro takovéto človíčky zůstane film jen efektní barevnou světélkující podívanou bez smyslu. On vůbec celý film má neuvěřitelnou schopnost přinášet každou chvíli nějakou totální nelogičnost a fyzikální neuvěřitelnost, asi stejně často, jako "pamětihodné" scény, u kterých si neznalci musí ťukat na hlavu, jestli to autoři myslí vážně, a znalci se nudí, protože scéna je očekávatelná a poměrně nezajímavě nudná, akorát si tentokrát nechal udělat intenzívní rentgen Kirk a ne Spock - a ani to nebylo nijak smutné, protože o několik scén předtím se na... scéně objevil naprosto do dané scény (ehm) nesmyslně napasírovaný skoromrtvý Tribble - takže všeckňo bylo jasné dlouho dopředu. Je fakt, že přesto přezevšechno jsem film ještě bral jako akční Star Trekovsky švihnutou koninu. Od chvíle, kdy se obě lodě u Měsíce vyřadily z provozu, nesmyslnost děje a konání rakětově rostla a z epické podívané se stávala parodie. Tomu moc nepříspívalo ani jen stopové seznámení s Klingony a hlavně ani jakýsi dětský rating, kdy si sice postavy mohou kopat do hlavy, ale po bitce mají maximálně červený/zelený škrábanec. ~ No, minulý díl byl lepší. Ne proto, že by byl kulervoucky úžasný, ale proto, že jsme se znovu setkali se starými známými postavami, jen v mladším provedení, a že bylo skvělé se po tak dlouhé době dostat zase do světa Star Treku. Bohužel když už si autoři vymysleli alternativní běh času (což mi nevadí a uvolnili si tím ruce), působí dost hloupě pouhopouhé vykrádání známých starých příběhů bez nějaké špetky vlastní invence (Lindelof!, Orci, Kurtzman). Příští díl očekávám na motivy Undiscovered Country. Válka s Klingony už nakousnutá byla. ~ Prostě nic extra, ale dá se to. Schválně, jak se J.J. ukáže se svými novými Star Wars a schválně, kdo dostane do pracek další Star Trek. ~ PS: Skvělý Benedict "Khan" Cumberbatch. ()

Laxik

Tahle remakeová dvojka má hromadu much. Khan je vyhnaný do takového extrému, až připomíná padoucha ze starých kreslených grotesek, není to moc originální a konec je v podstatě dost zmatený a připomíná marš Bohů z Města strojů, ale celé to tak skvěle vypadá (výborná akce, efekty i celková cinematičnost), Enterprise disponuje tak zábavnou a zajímavou posádkou (on i ten Khan zpočátku vypadal, že bude zajímavý) a první hodina a půl je tak super, že jsem filmu ochotný odpustit ten neuspokojivý třetí akt. A dokonce to dělám i rád, což je fígl, který se poslední dobou většinou daří jen marvelovkám. A ani u těch to není tak časté. ()

Mr. Filuta

Totálně vyšperkovaná podívaná co do obrazu, zvuku, originality, velkoleposti ale hlavně nádherných špeků, nad kterými musí každý StarTrek-fil a SciFi-fil slintat vodopády! Že dokáže J.J. Abrams vzít Roddenberryho za koule už nedokazuje jenom černá díra na místě kde byla planeta Vulcan, ale i hromada suti pokrývající San Francisco. Na rozdíl od prvního filmu už má Abrams solidní podhoubí pro to, aby se pořádně vyblbnul a nemusel už nějak moc obeznamovat publikum s tím, kam že se to se svými záměry pro franchise chce vrtnout. A tak se na čtyřhvězdičkový úvod z roku 2009, který bych teď už nazval klidně jen prologem, nabaluje fenomén, který se mi postaral o nejpříjemnější filmový zážitek za poslední půlrok. I'm a doctor, not a torpedo engineer! ()

Jillen

Fantastické! Už při úvodní sekvenci jsem měl na tváři takový ten přiblblý úsměv, který mám vždy, když vidím Indiana Jonese, nebo Impérium vrací úder. Abrams jednoduše vzal všechny geniálnosti dobrodružné zábavy a ušil z nich skvěle padnoucí podívanou, která srší ostrovtipem, emocemi, skvělými výkony a lahůdkovým audiovizuálem. Lepší než jednička, už jen kvůli pořádnému záporákovi. Warp nebyl nikdy více cool ======-o ()

Popluh

Blockbuster s velkým B a jeden z těch filmů, pro které byl stvořen IMAX formát. Paralelní universum vyneslo podceňovaný Star Trek z nerdovských hlubin na vrchol současné vysokorozpočtové produkce, což je především Abramsova zásluha. ()

JJ.Gibson

J.J.Abrams dokazuje, že StarTreky mu sedí a že z nich dokáže vydolovat úplné maximum. Co se týče druhého dílu, řekl bych, že překonal první. Více akce, více humoru, více nápaditosti. Všichni herci byli výborní, každý zahrál svou roli přesně tak, jak měla být zahrána! Možná sem tam se nějaké malé niance se najdou, ale nemůžou Vám zkazit požitek z celého filmu. Hodnotím pěti hvězdičkami a jsem na to pyšný!!! ()

Tayen

Vyrostla jsem na ST:tng a ten zůstane mým favoritem, ale nová doba si žádá nový kabát. Je obdivuhodné jak Abrams skloubil poctu starému Star Treku a dravost dnešní doby, která osloví i nefanoušky. ()

O.Peta

Nemohu hodnotit víc jak třemi, to prostě nejde. Největší očekávání jsem vkládal do záporáka nového Star Treku a už jsem si ho v duchu řadil po bok velikánů, jako byl třeba dokonce Joker. Hlavně proto, že Benedict na to vyloženě měl, jeho projev mě ohromil už z trailerů. Abrams ho ale postavil docela mimo hru a víc záběrů, kromě těch, které jsme už viděli dopředu, skoro neukáže. Tohle prostě přehnal. Nevyužil toho největšího želízka v ohni, které pro pokračování měl. Tak jak jsem chválil jeho jedničku za rozmanitější prostředí, tak zde už jede jako jeho starší předchůdci a vše je pouze na vesmírné lodi a navíc pálí pouze akci za akcí bez nějakého pojiva. [Kino 2013] 70% ()

GodComplex

Prvni Abramsuv Star Trek pro me bylo spis zklamani, spatna hudba, nesympatickej Kirk, prilis velka atrakce. To vse stale trva, ale clovek uz je ready a o to vic ma moznost si uzit pokracovani, ktere me regulerne chytlo a bavilo skoro celou dobu. Intenzivni davka mainstreamoveho sci-fi a vybornej Peter Weller. Myslim, ze Star Wars budou Abramsovi sluset vic, protoze uz ted to do nich svym feelingem dost brousi viz. zacatek. Into Darkness je pro me kazdopadne o uroven zazivnejsi, nez predchozi pokus. 7/10 ()

PKD

Kulervoucí nářez (z velké části díky Sherlockovi) s geniálním Harrison theme. Tento film má ještě jednu přidanou hodnotu a sice tu, že po jeho shlédnutí, dostanu v 90% chuť na TOSku a to je něco, co zcela u 1 a 3, chybí. Special quest star...můj milášek, Peter Weller v pro něj netypické záporné roli. A pěkňoučká Alice Eva s totál 60tkovým ůčesem, a pěkným spodním prádlem (ftypná a zároveň absolutně nesmyslná scéna) takže jsem pak byl velmi rozčilen, že nebyla v následném filmu a ani se nikdo neobtěžoval nám sděliti, kam se poděla. Já vím, když se tohlencto stane, může za to čaroděj. To vím od Lucy Lawlessové.:-DDD ()

Macejko

Ešte lepšie ako prvý diel. Postavy a vzťahy medzi nimi vykreslené na jednotku, herci oduševnelí, akcia adrenalínová a napínavá, no a epiky a osudovosti sú tu samozrejme plné kýble. Nevýrazného Erica Banu tu na záporáckej pozícii navyše vystriedal burácajúci Benedict, čo už len chcieť viac? Skrátka space-opera par excellence, pri ktorej som si naplno uvedomil, že a ak niekto dokáže obnoviť môj záujem o zaprdené Star Wars, tak je to asi naozaj iba Džejdžej. ()

zuzaSislerka

Kirk je největší slaďouš hollywoodu, ale i přes to 5*, protože napětí je cítit od začátku do konce a hlavně padouch má po dlouhé době charisma a není jen loutka alá ukažme si na něj. 3D zpracování bere dech. ()

zipper111

Čekal jsem víc. Příběh byl pro mě velkým zklamáním, vyloženě jsem si užíval super záporáka, který byl ale šeredně nevyužit. Velká škoda, Cumberbatch ho hrál dokonale. Je tam spousta akce, spousta chlapského přátelství a ještě větší spousta patosu, který jsme ale nebaštil. To s Kirkem a s Khanovou krví bylo jasné už od začátku, kdo to neviděl tak nejspíš nedával pozor, protože film servíruje jeden oslí můstek za druhým a spoléhá na to, že to celé utáhne právě charisma herců a akce... a dá se říci že i jo, protože herci jsou super a strašlivá stopáž uteče jak voda. Celkové dojmy mám dost smíšené, příběh jsem čekal prostě lepší, složitější a ač Star Trek nesleduji, od Khana jsem si sliboval víc. Nic na plat, J.J. už se asi ohání světelnými meči a na konec se prostě vykvajznul. 3* ()

erased

Pokračování rebootu po všech ohledech. Vizuálních efektů je víc, akce jakbysmet a hlášky taky dostaly nemalý doping. Jenže pod tím vším pořád pořád nic víc, než jednoduchý blockbuster. Příběh je kupodivu dobrý a i ten patos se jakž takž daří ukočírovat, jenže jeho průběh je znovu tak nelogický a samoúčelný, že mimo úvodní sekvenci snad ani nemůže nadchnout. I ten Cumberbatchův Khan se zdá být po hříchu nevyužitý, protože si Abrams konečně dal práci s lepší prezentací posádky Enterprise. Což je vlastně dobře, ale jak často se poštěstí mít na palubě někoho, kdo během svého prvního záběru dá bez problému zapomenout na i tak dost charismatickou stálou posádku? ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)