Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

sskrblik

Na The Social Network jsem se těšil jak malej kluk na hračku. Předně, k Facebooku mám odpor na základě užívání. Účet smazán a naprostá spokojenost :-). Odpor mám díky tomu jak se dneska cpe do života nás "slušných lidí". Jen se kolem sebe podívejte, jdete do restaurace a na nápojovým lístku máte hlody jako přidejte si nás na Facebooku. Zkrátka dneska je na téhle sociální síti každej druhej, každá druhá ptákovina a klade se na členství důraz dokonce i co se týče slev v eshopech. A já se ptám proč?! Řečnická otázka, na kterou složitě odpovídat. Jsem rád, že se režie ujal právě David Fincher, protože se mu podařilo natočit výbornou konverzačku, která nahlíží na jiný život - život lidí online. Sám Zuckerberg nepřemýšlel moc do důsledku a tak trochu si vybojoval své místo na výslunní na úkor jiných. O to víc je film poutavější, jak se od základu probijí a buduje si respekt. Líbilo se mi jak film ukazuje lov oveček ze stáda, jak počítají uživatelé a nehledí na jejich spokojenost. Překvapily i vtipné momenty a klidně jich mohlo být i více. Shlédnul jsem poutavý snímek a mé očekávání předčil! ()

ghatos

Už dopředu jsem se podivoval na tím, co vlastně může tenhle film nabídnout. Sledovat vývoj facebooku s jeho zakladatelem? Vidět lidi, kteří po sobě šlapou a chtějí pouze peníze. To je fakt taková zábava? Žádné velké drama to není, všichni v něm vyhrají. Fincher se nechává volně inspirovat chamtivostí. Věčné lidské antropinum nikoho nemůže zaskočit, když zná podstatu USA. Harvard je klasickou líhní elitářství a individualismu. Proč to tedy někoho překvapuje? Pouze konstatuji - nemoralizuji. The Social Network - hraný zdeformovaný dokument. 42%. PS: TheRaven to vystihl přesně. Ano, je to spiknutí a jedou v tom úplně všichni!!! :) ()

Eso_pwned

Co jiného taky čekat, je to přece od Finchera. Mému dlouhodobému očekávání se dostalo 5ti*, zasloužených. Ten člověk dokáže z naprosto běžných témat udělat tak dobrý filmy. ()

headcrab

Trent Reznor, Atticus Ross - výtečný hudební doprovod.Fincherova režie mě takřka přibila do sedačky a přilepila oči na plátno.Na tom má samozřejmě podíl i scénář a perfektní dialogy, který nenechaj váš mozek ani chvilku vklidu.Překvapil Justin Timberlake, to jsem netušil, že umí takhle hrát o_O, a Jesse Eisenberg snad ani nemusím zmiňovat, ten má nerda v krvi.Na tenhle film jsem se těšil hodně, a i přesto mě docela dostal.Váhal jsem mezi 4* a 5*, ale ten film má prostě hodně mě blízkých "věcí" (jak už jsem zmínil - Trent Reznor, tematika FB, nerds, Finchie....), takže prostě musim dát plnej, při sledování jsem měl strašně krásnej zvláštní pocit. ()

klima777

Fincher je skvělý režisér, o tom není pochyb. Pokud vím, tak Zuckerberg není zase takový hajzlík (negativní reklama je také reklama, nebo se dočkáme dalšího soudního sporu?). Kvalitu Sociální sítě nedokážu zřejmě náležitě ocenit, neb nepoužívám Facebook. Na druhou stranu jsem poznala, že i na netu občas narazíte na spřízněnou duši. Tudíž bych celou záležitost nedramatizovala. Svět totiž není v rukou jednoho geeka. A vůbec: Každý má právo být divný... Emoce, komunikace, informace a občas nějaký lapsus nebo problém. Nic vc; nic míň. Hudba: Trent Reznor (ano, je stále dobrý, i když zrovna nezatlouká devítipalcové hřeby a nepřemýšlí, jak zničit anděly). P.S. Krást prý se nemá, sdílet může :-). Statut filmu: Ambivalentní & v nadživotní velikosti. ()

horacko

Keď sa povie Fincher prvé, čo ma napadne je Fight Club, Sedem. A tak to ostane aj po zhliahnutí tohoto snímku. Priznám sa, čakal som viac. Fincher mi už raz dokázal, že dokáže vziať nejakú skutočnú udalosť, trošku si ju prifarbiť a spraviť z nej dokonalý napínavý film. (Zodiac) Tentokrát sa mu to nepodarilo spraviť stopercetne. Niečo mi tam na tom ešte chýbalo, a niečo tam možno aj byť nemuselo. Ide o veľmi zaujímavú tému, ktorá rozhodne priláka do kín širokú verejnosť, no ak máte veľké očakávania, môže sa stať, že budete sklamaný. Vynikajúci trailer. Po uvážení sa nakoniec prikláňam k tomu lepšiemu ohodnoteniu. ()

liuk

Až samozřejmě na odvětví se Social Network moc neliší od ostatních filmů o velkých, uskutečněných snech a následných pádech. Jen koukat na pornopodnikavce v Boggie Nights, supermafoše ve Scarface je nakonec záživnější než na programátory, kteří bohužel ani moc neprogramují, ani se moc nedohadují o funkcích toho webu, ale jen si pokouší přetahovat pravomoce a kontakty. A to jsou ty programovací vsuvky, protlačovaná anarchie v autorských právech a Timberlakeova role prostě dobré. Bohužel je toho ve filmu moc málo, žádný generační film to není, protože se na žádný novodobý fenomén prostě nezaměřuje. To už jsou spíš tím generačním filmem Piráti ze Silicon Valley. ()

BetuSKA

Jen jedna poznámka. Tento film neoslavuje svého arogantního hlavního hrdinu, pouze vypráví jeho příběh a místy poukazuje na to, že je sice nafoukanec, ale vysoké iq se mu přiznat rozhodně musí. Brilantní film, za tím si stojím. ()

s.e.p.p

Nejlepší žijící režisér znovu triumfuje a vytírá zrak všem skeptickým rádobyfanouškům. Fincher se nebojí stavět si pomyslnou laťku výš a výš, a když před rokem všichni nevěřícně prskali nad jeho záměrem točit komediální drama o vzniku Facebooku, všechny obavy bez zaváháni smazal, s filmem zaslouženě sbírá ocenění za oceněním a suverénně si míří pro Oscara. Nyní se historie opakuje a všudypřítomní skeptici koulí očima nad chystaným remakem Mužů, kteří nenávidí ženy (i když o remake ve skutečnosti ani nejde). A já už se nemůžu dočkat, až jim bezchybný ale !STÁLE! nedoceněný Fincher všechny pochybnosti smečí vrátí do jejich ohromených obličejů. 95% P.S. Oscara čekám za nejlepší film, režii, scénář a soundtrack. Mimoto fandím i Eisenbergovi za hlavní roli a mému oblíbenci Garfieldovi za vedlejší, oba by si ho zasloužili. ()

Ichabod

Skvěle vystavený scénář snadno vnášející světlo do pozadí jak se Facebook stal jednou z nejhodnotnějších značek na světě. Bezkonkurenčně natočená látka je u Finchera standardem. Sorkin přispěl dobře vystavěnou dramaturgií a solidními dialogy. Casting vedlejších postav je skvostný, bohužel Eisenberg je prostě nesnesitelný, tedy patrně asi slouží svému účelu. Hudba... ta je prostě geniální. Reznor a Ross opět rulují ! Při druhém shlédnutí filmu jsem si ho tak nějak užil víc. Snad jen škoda obsazení hlavní postavy nesympatickým rachytickým obyč xichtem. ()

strelenaL

V době sociální sítě a komunikace skrz ní tomu nemohlo být jinak. I já jsem propadla jistému kouzlu facebooku. A to kouzlu, být přes síť s rodinou, která je vzdálena přes oceán. Upřímně ať už zakladatel facebooku byl ve věku pouhých 24let. Šlo o opravdového génia, který nevěděl do čeho se vrhá a nevěděl jaké velké šílenství tím způsobí. A tím, že z něj bude velmi vlivný mladý muž, který zasáhne do života obyčejným lidem. ()

Krosmen

Film mě doslova přikoval na zadek, to je pravda. Dvě hodiny jsem hltal, co se tam odvíjí, to je pravda. ALE. Pak si člověk uvědomí, že to vlastně nic zase tak extrovního není - halda dialogů, na pozadí aktuálního fenoménu. Když si to, ale srovnáme třeba s Inception? Chudáku Nolanovi se musím v hlavě převracet baráky každý večer, aby vykoumal, proč tohle získalo zlatý globus a on ostrouhal. Uvidíme, jak se nejen "Facebook", ale i ostatní kandidáti poperou s oskary. Social network určitě není špatný film, rozhodně, ale nejsem toho názoru, že jde o film roku. ()

R1CH1E

Film, který Fincher zvládl utáhnout s příběhem, který už od poloviny vlastně nemá co nabídnout, teda když nepočítám hašteření pár mladých lidí o nějaký ten milion. Za to mu patří veliká poklona. Co se mi nelíbilo? Především použitý filtr při natáčení, díky kterému film zapadá do odstínu hnědé, což mi vůbec nesedlo. Bylo to takové nudné, nebarevné. A k hercům? Finanční ředitel alias Garfield byl perfektní, ale jinak bída. Timberlakea jsem překousnul, ale Eisenberga ne. Ten kluk za celou dvouhodinovou stopáž ani jednou nezměnil výraz v obličeji, takže jsem si pomalu začínal říkat, jestli se tam náhodou jen omylem nepřipletl a režisér jej nepoužil jen aby ušetřil za honorář za hlavní postavu. ()

Guzo

Raději jsem předem od Social Network nic moc neočekával, protože veškeré haló kolem Facebooku jde nějak mimo mě.. No, po zhlédnutí můžu říct, že tenhle film si může užít kdokoli, kdo jen trochu ví, o čem tahle sociální síť je (a kdo to neví, zjistí ve filmu), Jesse Eisenberg zahrál mladého nerda opravdu skvěle, nestíhal jsem některé dialogy ani sledovat, natož chápat (chtělo by to hned druhou projekci). Ale.. Zatímco první polovina je naprosto skvělá, všechno včetně hudby v ní klape na jedničku, už úvod je naprosto vyčerpávající - v dobrém slova smyslu - a dějově se to hezky zamotává.. Pak se najednou dostaví pocit, že se něco změnilo - po režisérské i scénáristické stránce to jde prudce dolů, už jsem nehltal každé slovo a dostavil se lehce pocit nudy a občas i zmatení, z jaké doby je daná scéna. Škoda. 8/10 ()

zigíš

takže čo sa mi lúbi a nelúbi : najprv čo sa mi nelúbi - nelúbi sa mi FILM (!) a čo sa mi lúbi na filme, ktorý sa mi nelúbi ? - reznor, timberlake a tá sexy asiatka čo chodí s garfieldom :) P.S. zeleno žltý filter nie je vôbec cool P.P.S. eisenberg (adventureland, zombieland) hrá stále to samé (nominácia na oscara ? špatný vtip !) ()

sochy.zirafka

Is he an asshole? Is he misunderstood? Exactly. Když se řekne Fincher, každý si bez hlesnutí dosadí všechny kvality perfektní realizace filmu. Nemá cenu chválit mnohokrát do nebe vynášeného režiséra. Je to prostě fenomén, tečka. Zaručených pět hvězdiček. Ale? Ano, ale. Něco je trochu jinak, zvláštní pocit nenaplnění, možná snad i plíživý stín zklamání. Dialogy jsou přece dokonalé! Všechno se to logicky šine... Šine... Aha! Napětí! Kde je fincherovské napětí? Atmosféru tu tvoří snad jen (dokonalý, ano, fascinující, mnou milovaný) hudebník Trent Reznor (NIN), který do filmu implantoval své úžasné instrumentální skladby. Co by film byl bez nich? Melancholickým pohledem na začátky jednoho asociála s touhou po úspěchu, vyzbrojeného vrcholným intelektem v technické oblasti? Tragickým pohledem na rozvrat a deinstalaci soukromí přátelství a jiných vztahů? Těžko říct. Stále je to dobrý - ne, výborný - film. Musím ovšem zmínit Justina Timberlakea, protože vedle samopalu na slova jménem Eisenberg byl opravdu schopen držet krok, oslňovat slečny-divačky a zahrát velmi zvláštní postavu. Bravo. Ve výsledku však celek nesnese srovnání s klasickými Fincherovými filmy. Proto, jen proto, dávám 75%. ()

blackJag

Mánii kolem Facebooku zdárně odolávám, film o počátcích tohoto fenoménu dneška mne ale doslova přibil do sedaček. Vyloženě vzrušující rekonstrukce něčeho tak nevzrušivého, jako je práce s počítači (vím, že to tímto pojmem hodně zjednodušuji), vyvedená díky oddaným hereckým výkonům, prosté režii a nepřekombinovanému prostředí. Nepochybně jeden z filmů roku. 100% ()

zajda404

Já si vážně nemůžu pomoct, ale mě to až tak nezaujalo. Samozřejmě, že to má výborný scénář, skvělou kameru a popravdě se tomu celkově nedá skoro co vytknout, ale pořád je to pro mě obyčejný příběh dvou přátel, které rozdělila obrovská kupa peněz. Nic, co bych nutně musela vidět víckrát. Ale kdyby se to přece stalo, bude to hlavně kvůli Adrew Garfieldovi, který se mě z herců zaujal nejvíc! ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)