Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

musculimus

Takovýto seriál mi na obrazovkách mezi záplavou sitcomů a moderních amerických rádoby detektivek chyběl. Po první sérii mohu říct, že dávám 100%, nadšený z celkové audiovizuální podoby i z potenciálu, jaký v sobě "Hra o Trůny" skrývá. Od doby Pána Prstenů jsem konečné uchvácen fantasy světem a tím, že v něm neexistuje jeden hrdina, který musí všechny spasit, ale objevuje se zde jiná silná zbraň než je mnohamilionová armáda nabo atomovka - politika. Prozatím si GoT jde jasně vymezenou cestou, všechny tahy jsou promyšlené a navíc si nechává spostu otevřených vrat, jimiž může rozvíjet příběh na všech frontách. Nezbývá než doufat, že má HBO pečlivě napsaný scénář až do konce ságy a nebude příběh uměle protahovat tak, jak to bohužel je u současných seriálů zvykem. ()

XI-XAO

Úspěšně mám za sebou, téměř na jeden dech, celou první sérii, která mne ovládla tak, jak to nedokázal již značnou dobu žádný jiný seriál. První díl nenásilně nastínil atmosféru doby i celého seriálového světa, druhý díl mne již naplno vtáhnul do děje plného válek, množství intrik, rodinných klanů a osobitých charakterů a nedal mi spát až do samého konce celé série. A co teď? Teď nezbývá než rok čekat na pokračování... ()

Leffi

Slušná předváděčka charakterů v první řadě, ale co do zajímavosti by se měl seriál trochu odpoutat od sociálních rozepří a pustit se trochu do akce a vysvětlování záhad a mystérií, které tak nějak nakusuje, ale jinak na ně z vysoka peče. Tudíž z mého pohledu slabé, ale na pokračování jsem zvědavý. ()

joxerveliky

Zfilmování první ságy veledíla Píseň ledu a ohně spisovatele G.R.R. Martina mě naprosto vyrazilo dech! Seriál je natočen s takovou brutalitou, naturálností a perverzností, jako by snad ani neexistovala žádná cenzura! Propracovanost charakterů postav je až neuvěřitelná, herecké výkony a dialogy jsou naprosto opravdové. Ta atmosféra vás prostě vtáhne a nepustí ven, před spaním nemůžete snad myslet na nic jiného a to i druhý den po shlédnutém dílu. Člověk je vnitřně z tohoto světa vyděšen a přitom skrytě touží být jeho součástí. Takovýto pocit jsem měl naposledy u Pána prstenů, ale tohle je ještě úplně jiné. Ve hře o trůny není jasně definované dobro a zlo, pouze postupně vyplouvají na povrch dobré, zlé a někdy i naprosto příšerné a zvrácené lidské vlastnosti. Po tom, co jsem se netrpělivě a s úmorným čekáním na každý nový díl dodíval na první ságu, si nedovedu představit, jak zvládnu celý rok čekání na další část pod názvem Souboj králů. ()

ElFifo

1.sérka = 5* | Jako velký Fanda tohoto knižního fantasy skvostu jsem prozatím nadmíru spokojen. Obdivuji, že se vůbec někdo do tak nelehkého úkolu, jakým převod ságy "A Song of Ice and Fire" na televizní obrazovky bezesporu je pustil. Výsledkem je fantasy seriál, který prozatím nemá obdoby a minimálně za to, si plné hodnocení dle mého zaslouží. Jedinou pihou na kráse je nedostatečné prokreslení jednotlivých charakterů a také chybí ona monumentálnost, která celou knižní ságou prostupuje a naprosto pohlcuje. Chápu, že nacpat celý obsah přes 800 našlapaných stran do 10ti dílného seriálu je takřka nadlidský výkon. Nicméně v dalších dílech bych uvítal masivnější výpravu a lepší práci s jednotlivými charaktery..neboť "Game of Thrones" je teprve rozjezd této velkolepé ságy. ()

1mikeF

Uznejte, že kdyby tam nebylo tolik krve a nahoty, tak je tu hodnocení o 10% níže... Přesto musím po přečtení knihy přidat další hvězdu. Lépe to zpracovat nešlo... ()

Klaricicinka

5. nejlepší seriál?? 93%?? Přemýšlím, co mě donutí k tomu, abych nedala "odpad"... Ale popořadě... Během několika prvních dílů jsem nezaznamenala jediné známky děje, občas (zatím jsem našla JEDEN) se asi povede nějaký ten dialog, na kterých je tato "akční" podívaná založená. Ale koukat se na středověké porno (lidi, vážně, musíte mít sex opravdu všude?!?! sakra, žijeme opravdu ve společnosti, která už neudělá bez porno scén ani fantasy seriál?!?!), které se tváří jako jediný děj v každém díle (kterak se blonďatá slečinka naučila souložit, kterak bratr souloží se svou sestrou...), to je opravdu pod mou úroveň - a to jsem zvyklá na hodně. Kdyby šlo aspoň o nějaké romantické záběry "aktů", ale tohle je fakt síla - koukat jak to dělají zezadu, zepředu, nahoře, dole...uff. K tomu se přidává naprostá neoriginalita. Opravdu v žádném z těch národů, kmenů atd. nikoho nepoznáváte??? Všechno, opravdu všechno, co jsem zatím viděla, má svůj původ jinde, ať již jde o středověkou Anglii, nebo řecko-římské období. Výprava a kostýmy taktéž nic moc, tady se ale dá aspoň mluvit o slabém průměru, ačkoli nějaké kousky jsou opravdu bizardní a netuším, proč se k tomu autoři uchýlili...(mám na mysli např. některé typy přileb). Jediná akční scéna, která za něco stála, byla v prvních 4 minutách 1. dílu, nicméně její představitelé umřeli a scéna byla zametena pod koberec, aniž by byla využita. Navždy. Suma sumárum, na další díly se rozhodně koukat nebudu, stačilo mi. ()

MrFarmer

No hrozně dobře natočenej seriál...Má to naprosto všechno, ale zároveň to nezachází do krajností. Všechno působí reálně a uvěřitelně, i přes to, že se všechno odehrává v "Pán prstenovským světě". Občas by víc akce neuškodilo, ale i každej zdlouhavej dialog zde působí naprosto epicky a zásadně...Výbornej seriál, doporučuju každýmu ! ()

taupobraf

Nedokázalo ma to naplno očariť už po úvodnom diely, no v epizódach, ktoré boli pod taktovkou Minahana som ostal maximálne očarený. Dialógy sú niekedy priam až dokonalé a bol som v nemom úžase, niekedy ma naháňala husia koža. Chýba mi ešte posledný diel tak sa ho neviem dočkať, ale svoj názor už s istotou nezmením. Toto je takmer stopercentný zásah do mňa. PS: ak druhá séria nevznikne, nech ich zožerú tí draci :D ()

aannemer

Snahu o dobrou práci tvůrcům upřít nelze, po řemeslné stránce je to snad v pořádku. Ale to je asi tak všechno. 40% dialogů je totálně o prdu, jen zbytečně protahují stopáž jednotlivých dílů. Dokonce se mi stalo, že jsem si pustil čtvrtý díl místo třetího a vůbec jsem na to nepřišel. A když jsem dodíval desátý díl a zjistil, že se v příběhu vlastně skoro vůbec nic nevyřešilo, že nás pravděpodobně čeká dalších x dílů, byl jsem hodně zklamán. Osobně bych seriál sestříhal do tří hodin a možná by z toho byl docela dobrý film. Pročítám desítky komentářů, které tento seriál staví na piedestaly nejvyšší... proboha, díval jsem se na to samé? Fakt nechápu. Druhou sérii jsem neviděl a určitě neuvidím, stejně tak třetí, čtvrtou, pátou... kdo ví, jak dlouho s touhle hloupou slátaninou budou HBO otravovat. Ještě poznámku - románovou předlohu neznám. V roce 2019 mě žena přemluvila, abych jí seriál sehnal, že se na něj chce podívat. Přesvědčila mě, abych seriálu dal ještě jednu šanci a díval se na něj s ní. Nikdy bych nevěřil, že svůj názor na Hru o trůny otočím o 180° a dnes místo jedné hvězdy a hodnocení "odpad" dávám hvězd 5! ()

Scaevola

Napínavé od začátku do konce, s výpravou, která se jen tak nevidí, a s nejasným vymezením kladných a záporných postav. Postavy jsou vlastně tím nejlepším, čím seriál disponuje: Každá z nich hluboce propracovaná, i když se na plátně mihne jen krátce, každá má své cíle, které nejsou nikdy jasné, každá za něco bojuje. Široce uchopená fantasy sága s minimem magie, ale maximem zvratů - smekám! (Dodám, že knihy jsem zatím nečetl, tudíž se pouze domnívám, jaký má na scénář vliv autor předlohy a jeho příběhy.) - Druhá série začíná pozvolna, ale graduje nenápadně a cíleně. Vyvrcholení v podobě deváté dílu ("Blackwater") pak přichází nečekaně a udeří jako blesk z čistého nebe překonávajíc samo sebe. A co hůř: Na postavách vám začíná opravdu záležet. - Třetí série přinesla nevídané zdrsnění a opět pracuje s nenápadnou gradací zápletek až k opravdu kruté Rudé svatbě. Jedinými minusy začínají být nesnesitelně dobrácká "Mhysa", kterou zachraňuje jen její suita a možný vývoj, a místy opravdu přehnané postmoderní parcelování děje. - Po třetí sérii jsem myslel, že překvapenější být nemohu. Opak je pravdou. Byť je objektivně vzato tato sezóna protahované nic a jedna - nepříliš zábavná - bitva, subjektivně byla pohlcující a zdrcující. Doporučuji však nezaměřit se na velkoleposti, ale spíše hledat jemné, téměř intimní střety v rámci jednotlivých rodin. Finále mne již tradičně namlsalo, takže netrpělivě očekávám další vývoj. - To, co předchozí dvě série slibovaly, páté pokračování nevyplnilo. Děj se rozpadl na desítky drobností vzdálených od sebe geograficky i atmosférou a i když vás stále baví sledovat osudy vašich oblíbenců, celek jaksi proklouzává mezi prsty, aniž by zůstalo cokoli uchopitelného. Roste tu sice hrozba ze Severu (výtečné finále dílu "Hardhome"), ale ostatek příběhů je přespříliš rozložen na to, aby vyvolal skutečnou emocionální odezvu. Jak asi může působit tříminutová scéna v úplném závěru, když k ní nevedou žádné psychologicky relavantní odkazy? Doufám, že pokračování zase hrdě pozvedne hlavu! - A stalo a šestá série mi prozatím ční v hlavě jako ta nejpovedenější, byť je to samozřejmě způsobeno průběžným budováním děje skrze všechny předchozí díly. Příběh se konečně dostává do svého finále a již se pomalu začínají šikovat strany pro vrcholící střet, k němuž byla bitva levobočků pouhou předehrou. Potěšilo mne nebývalé množství starých/oživených postav i koncentrace na skutečně důležité prvky fikčního světa a jsem neskonale zvědav, jaký bude skutečný výsledek. ()

Od prvního dílu do posledního, který byl (budiž) jen krutou ochutnávkou pro další řadu, jsem seriálem stržena. Bohužel jsem se ještě nedostala k předloze, ale děj má spád, tvůrci se s ničím nepářou a nahota či cokoliv dalšího v mainstreamech tolik obávaného tady nepůsobí absolutně nijak kýčovitě či uměle, ale prostě jakou součást děje. A děj samotný je svižný a tvrdý ... nesmírně mne to baví! *edit. Tak jsem se již dostala k předloze. V originále jsem zlouskala všechno napsané a to ještě před tím, než jsem se dostala k prvnímu dílu druhé série. Knížka je (nečekaně :)) mnohem lepší, a různá zjednodušení vnímám s menší či větší lítostí. Celkově se však můj názor na zpracování nezměnil a hodnocení proto ponechávám. ()

saillor

Po náhodném objevu seriálu během brouzdání po CSFD jsem pak zhltla celou sérii během dvou skvělých fantasy dnů. Knižní předlohu jsem bohužel nečetla (a vzhledem k brutálnímu pořadníku v knihovně ještě pár let číst nebudu!), ale seriál mě dostal bezezbytku. Od prvních minut a prvních mrtvol jsem nadšeně sledovala svět Sedmi království, rodinu Nedda Starka, intriky Lannisterů a fascinující khalesi a matku draků Daenerys (má oblíbená postava spolu s Arryou Stark). Je to svět, kde nic nechybí - čestní a stateční muži , zlovlci, draci - vše vyskytující se jen v žánru fantasy. Samým nadšením bych nejradši také začla brát lekce s mečem u tanečního mistra! Ale teď hlavně rychle sem s další sérií! ()

soltak

První serii jsem zhltnul za pár večerů bez jediné námitky. Opravdový skvost mezi seriály opět z dílny HBO. Nemohu jinak než 100% a zařadit do top10. ()

suzuk

Od tohoto seriálu jsem nevěděla, co mám čekat. Věděla jsem, že to všichni chválí a tak jsem se na to koukla. Od prvního dílu mě to vtáhlo a nepustilo. Na prvních deset dílů jsem se koukla během necelého týdne a musela jsem neustále přemýšlet, jak to asi bude pokračovat. Všechny intriky, boje a prostředí bez chyby, těším se na další sérii. Nezklamalo mě to. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci