Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Baxt

První řada: První díl - Winter Is Coming: 90% ; Druhý díl - The Kingsroad: 70% ; Díl třetí - Lord Snow: 90% ; Díl čtvrtý - Cripples, Bastards, and Broken Things: 65% ; Díl pátý - The Wolf and the Lion: 100% ; Díl šestý - A Golden Crown: 85% ; Díl sedmý - You Win or You Die: 100% ; Díl osmý - The Pointy End: 100% ; Díl devátý - Baelor: 95% ; Díl desátý - Fire and Blood: 80% Typická HBO realizace, kde není nouze o žádné televizní tabu, což se už stává poměrně předvídatelným prvkem, ale dívat se týdně padesát minut na takový příběh s tak spletitým labyrintem postav, bych dokázal i v dětem přístupné podobě. V čase, kdy už vyprchalo nadšení z LOTRa, je GoT vydatným pokrmem pro všechny milovníky nekompromisní fantasy, kde nemusí být monumentálních bitev, stačí, aby krev tekla, kde nemusí být nadpřirozena, když stačí párkrát kouzelně na diváka mrknout s příslibem druhé, rozmáchlejší série. Těžko shrnout nadšení do několika snesitelných řádků, ale vězte, že o klasičtější druh napětí nepřijdete, hlavně díky absolutní souhře všech představitelů, kdy ztratit jednoho znamená otřást celou šachovnicí. Ale když už si mám rýpnout, tak do části druhé, čtvrté a desáté, první dvě epizody postrádají zápletku a poslední důstojně nezakončí ani jednu dějovou rovinu. A na závěr nějací favorité? Jon Snow, Jorah Mormont a Bronn. :) Druhá řada: První díl - The North Remembers: 90% ; Druhý díl - The Night Lands: 80% ; Třetí díl - What Is Dead May Never Die: 80% ; Čtvrtý díl - Garden of Bones: 90% ; Pátý díl - The Ghost of Harrenhal: 65% ; Šestý díl - The Old Gods and the New: 85% ; Sedmý díl - A Man Without Honor: 85% ; Osmý díl - The Prince of Winterfell: 75% ; Devátý díl - Blackwater: 100% ; Desátý díl - Valar Morghulis: 85% O něco řidší polévka, než tomu bylo u první řady. Přemýšlím, jestli je to ztrátou ústřední postavy Neda Starka, která stála v centru dění, jaksi pohromadě držící celou famílii, nebo něčím jiným. Stále je to ale úchvatná podívaná, která zachází s omezeným rozpočtem nadmíru přesvědčivě. Navýšení o 15% vynikne zejména u exkluzivní deváté epizody. Naopak povinné sexuální scény a nahotinky sice šetří rozpočet a dávají práci pornoherečkám, ale občas je to trošku nucené. Třetí řada: První díl - Valar Dohaeris: 75% ; Druhý díl - Dark Wings, Dark Words: 80% ; Třetí díl - Walk of Punishment: 65% ; Čtvrtý díl - And Now His Watch Is Ended: 75% ; Pátý díl - Kissed by Fire: 85% ; Šestý díl - The Climb: 65% ; Sedmý díl - The Bear and the Maiden Fair: 80% ; Osmý díl - Second Sons: 90% ; Devátý díl - The Rains of Castamere: 90% ()

bouncer

Mám zatím ze seriálu rozporuplné pocity. Nechci tvrdit, že je to špatný počin, to určitě ne... ale místní hodnocení mi přišlo trochu nadsazené. Škoda, že zatím neznám předlohu, věřím že je skvělá a ten potenciál pro seriál tam prostě je hodně veliký. Bohužel se tvůrci vydali cestou současných seriálů (historických) a měl jsem chvílemi pocit, že jde o cross-over Tudorovců a Caliguly - hodně moc se tam bojuje o moc pomocí všech možných intrik (aka každý chce být král, no-matter-what) a dost se tam souloží - sestra s bratrem, muž s mužem, prostitutka s prostitutkou, král se vším, co se hýbe... Nejlepší je asi úvodní předtitulková scéna a závěr první sezóny, což mě dostává do situace, kdy jsem si to mezi příliš neužil, ale stejně bych rád viděl, jak to bude v dalších sériích pokračovat. Motivů je až moc a seriál se trochu nevhodně detailně věnuje jen některým, kdežto ostatní rychle přeskakuje - téměř obráceně než jsou moje preference. Druhá sezóna je mnohem lepší a do děje vtáhne neuvěřitelně. Přidávám jednu hvězdu na 4. Třetí je tak nějak mezi... drží se, ale děj je trochu moc roztahaný. Začal jsem číst knížky a doháním seriál. (1. sezóna - 60%, 2. sezóna 90 %, 3. sezóna 70 %) ()

Litsarch

Přes původní nedůvěru a s neznalostí knihy, pustil jsem se před více než rokem do tohoto seriálu. Minulý rok se stalo, že jsem seděl na maratónu první série a nedočkavě se těšil na nové 2 díly, které uvidím v ČR jako jeden z prvních. Hltal jsem každý další díl druhé série a byl, jako většina fanoušků, sklamaný z jejího konce a dlouhého čekání na sérii třetí. Na maratón druhé série jsem se nedostal, tudíž budu sledovat 3 sérii doma. I když se může zdát, že jsem do tohoto seriálu další z řad "fanatiků", není to tak. Osobně mám k podobným seriálům a filmům vcelku averzi díky mým známým, kteří jsou do podobných věcí přes seriály až po LARP ujetí a dost mi to znechutili. Přesto ale musím ocenit velké kvality tohoto seriálu. Ať už nádhernou krajinu a celkově interiéry a exteriéry ve kterých je seriál natočen, přes krásnou hudbu, dobrý a poutavý příběh, od kterého se jen málokdo dokáže odtrhnout a nebo ho vůbec nezaujme, až po herce, kde není pro diváka těžké si oblíbit i záporáka. Podle mě je výhodou, že zde není jeden hlavní hrdina, ale je zde vícero hlavních postav, které se i mění, ale pořád má divák dostatek času je poznat. Jsem velice zvědav jaký bude další děj a moc si přeji ať je stejně poutavý jako první dvě série a není to další z případů sálodlouhého natahování děje. ()

BoPo

Silno návyková fantasy záležitosť plná vrážd a intríg. Seriál, ktorý neselektuje postavy na hlavné a vedľajšie. Seriál, ktorý sa neuskromňuje na nejaké dve, tri dejové línie. Hra o trůny používa postavy ako služobníkov príbehu. Žiadne postavy teda nemajú status hlavných hviezd a vďaka tomu je vývoj jednotlivých osudov nepredvídateľný. Na trón vraj môžu človeka dostať len tri veci. Bohatstvo, strach alebo láska. Tak sa nechajme prekvapiť, čo zvíťazí...Po pozretí všetkých sérii musím konštatovať, že to bola úžasná cesta. Bol som obohatený o veľa skvelých momentov a postáv. Finále pôsobilo priveľmi skratkovito, a toho najviac očakávaného sme sa vlastne nedočkali. S výsledným rozuzlením problém úplne nemám, len sa k nemu prišlo tak nejako nepripravene. Som však rád, že sa táto výnimočná púť dočkala cieľa (väčšina seriálov sa k nemu nikdy neprebojuje z dôvodu prehnaného naťahovania a následnej straty záujmu divákov). So skvelým zakončením by seriál vystrelil medzi mojich top 5. Takto "len" top 10. ()

Agatha

Po dvou dílech se toho sice moc zhodnotit nedá, ale směr jakým se to bude jako celek ubírat už je asi daný. Doposud bych to zhodnotil jako lehce nadprůměrné "skoro" fantasy. Předlohu neznám, ale zatím se mi ten svět fantasy jeví docela chudým. Žádné dechberoucí záběry, víceměně žádní prapodivní obyvatelé světa fantasy a zatím jen "obyčejné" zákonitosti tamějšího žití...ovšem intrik, sexu a chlastu zde najdeme jako v každém jiném seriálu. Ani žádná z postav si nezískala moje větší symptatie. Ale rozjeté to je slibně, titulky a výprava prefektní, takže se dá říct, že na další díl se těším...ale zdaleka ne tak netrpělivě, jako např. na další díl Dextera, Říma nebo Spartaca. Dodatek (17/5/2011): Během 4. dílu už mě přestávalo bavit číst titulky a celkem vzato by se ani nic nestalo. V pátém dílu konečně zasvitla naděje, že se konečně začně něco dít, ale v polovině seriálu...to už je docela pozdě. Tajuplný svět fantazy jsem dosud neobjevil a jednotlivé scény, ve kterých se většinou vyskytují 2 osoby vedoucí spolu dialog, mě začínají nudit. Když to tak sečtu, tak za celých 5 dílů se odehrálo asi tolik akce (nebo chcete-li napínavého) jako v jediném dílu např. Říma. Dechberoucí a pětihvězdičkové nadšení drtivé většiny tedy ani v nejmenším nesdílím... Po zjištění, že se připravuje další řada, přidávám 1*, jelikož tím pádem dává smysl ono pozvolné "konverzační" tempo. A těším se - to musím uznat. Dodatek (23/4/2012): Po třetím dílu 2. řady stále čekám kdy se děj posune někam vpřed, ty věčné intriky a podrazy už začínají nudit. Je mi líto, nebaví mě to a stále platí, že ani jedna postava mi není sympatická víc než osina v pr... Dodatek (22/9/2013): Třetí řadou se děj sice posunul, ale takovým směrem, který se mi líbí čím dál méně. Brutalita už pro mě překročila únosnou mez a po 9. dílu 3. řady jsem znechucením těžko usínal. Ano, pro někoho je to možná vzrušující, strhující a živočišné, ale (spoiler) fanaticky bodajícího vraha do břicha nastávající matky vidět vážně nemusim (konec spoileru). Chybí mi tam alespoň náznak laskavosti a obyčejné dobroty. Brutality, krve, intrik, sexu, nenávisti a zloby je tam podle mě na fantasy přehršle. 3* jen za filmařinu a 4. řadu si pravděpodobně odpustím. ()

Hwaelos

Plnokrevný a naprosto vtahující dramatický seriál s vynikajícím obsazením a skvělou (resp. drahou) výpravou. Ve světle HBO sérií vlastně nic nového, což je ale míněno jako poklona. Výhodou je sevřený tvar daný předlohou, který snad zabrání podobnému rozplyznutí jako se tomu stalo v posledních dvou sériích Tudorovců. ()

Terva

CITÁT - To co zabilo je zabije i nás........ A stokrát nic unavilo osla. Dvě hodiny, dva díly a porno jako kráva. Ale jaké, panečku. Zezadu jinak to neznaj. A když se nešuká tak se žere syrové maso a nesmyslně se zabíjí. Protože jsem odkojen knižníma ságama jako je "Amber" Rogera Želazneho, "Malloreon a Belgariad" Davida Eddingse a v neposlední řadě i "Inkarnací Nesmrtelnosti" Pierse Anthonyho jsou pro mne Hry o trůny je obyčejným remakem, který není schopen nabídnout nic nového, krom toho šukání. A upřímně, klasické porno je lépe zpracováno. Kamera je obyčejná, hudba nijaká a některé dialogy jsou uspávající. Nechápu tu společnou masturbaci nad "ničím". CITÁT - Existuje jen jeden Bůh a jmenuje se Smrt.......... Ani jeden díl ze dvou řad, který jsem viděl mě nedokázal ničím ohromit, okouzlit nebo překvapit. Vlastně i samotná linie je tak lehce předvídatelná, že nepřekvapí. CITÁT - Po bitvě to chce ženskou........... Tak že jediné co zůstává je nepřeberná škála krasavců co si hulej brka a Momoa, který si brko nehoní, ikdyž na to někdy asi taky přijde. CITÁT - Mrzáci, bastardi a zlámané věci.......... ()

Hismael

Proti Vikingům, kde bylo také mnoho postav a míst, se v GOT dá o trochu hůře orientovat. Naštěstí jen v prvních sériích, kde se vysvětlují různé události z minulosti, které postupem času už začnou spíš než bavit zdržovat a tak se v některých částech děj trochu vleče. Mnoho jednotlivých příběhů se v krátkých i velmi dlouhých přestávkách střídají a nejčastější motiv je, že se cestuje z bodu A do bodu B. Taková cesta trvá tak dlouho, že po nějakém čase už skoro ani není jasné, z jakého důvodu kam jdou. Když se v prvních sériích mluví o tisícičleném vojsku a bitvách, žádná vojska vidět nejsou a bitvy také ne. Když má nějaká bitva začít, tak se udělá střih a je konec. Většinou tak jde jen o souboj jeden na jednoho. Seriál si ale všechny tyto věci postupem času uvědomí a začne se hodně zlepšovat. Pocit, že je to celé jen o pár lidech postupem času zmizí. Sex a nahota je tam hodně tlačená a téměř v každé epizodě jedno z toho uvidíte, stejně jako různá brutální zabití. Jsou tam draci, obři a několik dalších fantasy bytostí, kterým trvá mnoho sérií, než nějak více příběh ovlivní. Tvůrci se vůbec nebojí určitých postav zbavit a tak i postava, která se zdá být důležitá, může velmi brzo zemřít. Některé vydrží od první série do poslední a jiné zemřou po pár dílech, nebo sériích. Hodně kritizovaná poslední 8. série, není vůbec špatná, ale velký myšlenkový obrat u nejzásadnější postavy fanoušci prostě nedokázali skousnout. ()

PanCitron

Žádný kouzla, žádný potrefený kouzelný bytosti, žádné další pofidérní bytosti, žádný oživování postav, jen politika, hovada, zrádcové, zbabělci, pofidérní scény - jo tohle si představuju pod pojmem fantasy. Jen přání do příště - zlepšit trochu cliffhnagery po 301: Přesně ty věci, za které jsem byl rád, že tam nejsou se náhle začínají objevovat. Snad tento trend kouzel a jiných pochybností nebude moc pokračovat. Nejlepší díly: 1x01 - Winter is Coming, 1x09 - Baelor, 2x09 - Black Water ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Zpočátku jsem nevěděl, co si myslet. Knižní předlohu jsem neznal a tak jsem vůbec netušil oč jde - nechytal se ani v historickém pozadí Západozemí, ani v jednotlivých rodech a postavách. To se naštěstí postupně zlepšilo a já zjistil, že jsem dostal nejlepší novinku roku a dost možná jedno z nejlepších fantasy vůbec. Silné charaktery, nulová predikce děje a fakt, že tvůrci, resp. autor knižní předlohy, jsou bez skrupulí ochotni před očima diváků popravovat hlavní postavy jako by se nic nedělo a tedy nikdo nemá tušení, kdo zemře v dalším dílu. K tomu připočtěme geniální intro, úžasnou hudbu a precizní efekty a dostáváme opravdu vymazlený seriál se vším všudy. Originalita ještě nevymizela! Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Po prvotním šoku z perfektní první série nadšení trochu opadlo. Děj se začal lehce táhnout a někde v půlce série jsem měl pocit, že se seriál zastavil. Poslední tři díly však nabraly takové tempo, že jsem přestával dýchat a vrchol série nastal v podobě bitvy v epizodě s názvem Blackwater. Epizodě, která byla v rámci seriálové tvorby neskutečně vypiplanou podívanou. Hodnocení série: 4/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- O malinký kousíček lepší, jak série druhá. Děj měl trochu větší spád a po dlouhé době na náš čekal taky pořádný twist, což je jedna z věcí, kterých si cením na tomto seriálu nejvíce. Některé postavy se nám i vybarvily v trochu jiném světle a strašně se mi líbí jejich charakterový posun a jsem velice zvědav, kam to která až dotáhne. Hodnocení série: 4,5/5 --- ČTRVTÁ SÉRIE --- Technicky i herecky stále na výši, děj se pořád žene kupředu a twisty stále dokáží překvapit, byť je jejich četnost tak veliká, že dokáží malinko zevšednět. I po čtyřech sériích převládá nadšení a GoT se může směle zařadit mezi tu hrstku seriálů, které každým rokem netrpělivě očekávám. Tentokrát je největší hvězdou Peter Dinklage, jehož řeč z epizody 4x06 se řadí mezi mé nejoblíbenější seriálové momenty vůbec. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Pátá řada má rozhodně nejpomalejší rozjezd, ale za to hodně divoký dojezd. Pravda, snaha šokovat je místy dost evidentní a seriál má jisté rezervy v tempu (někdy je tempo utahané, někdy je děj zase moc zrychlený) a prý se tentokrát dost rapidně odklání od předlohy (což mi je, snad až na místy haprující logiku, jako nečtenáři této série ukradené). Podstatné ovšem je, že mě to i po pěti sériích neskutečně baví a na další epizodu se těším tak jako u málokterého seriálu. Parádní herecké výkony, stále ještě pořád nečekané twisty, takřka filmová technická stránka, boží hudba a bohužel i exponenciálně se zvyšující hejt ze všech stran. Hodnocení série: 5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Rozjezd tradičně volnější, dokonce až tak volný, že už jsem myslel, že tvůrcům začíná díky absenci doposud nevydané knižní předlohy docházet dech. Ačkoli 6. série jako celek už nepůsobí tak nadupaně, jako první dvě série, poslední dvojice epizod svou bezkonkurenční režií, luxusní zvraty, silnými hereckými výkony a boží hudbou přináší divákovi audiovizuální a emocionální orgasmus, který nemá mezi současnými seriály konkurenci. Současně je cítit určitý přerod v náladě celého seriálu a je znát, že už se celá sága pomalu ale jistě řítí do finiše. "Winter is here!" Hodnocení série: 5/5 --- SEDMÁ SÉRIE --- Na jednu stranu je vidět, že chybí ona silná předloha, na které celý seriál staví a odráží se to především na jednodušším a přímočařejším scénáři, kteří občas stojí na mírně vratkých nohách. Ale čert to vem! Je to pořád ten neskutečně zábavný GoT, jehož děj, jak naznačila série předchozí, opravdu směřuje do finiše a díky zkrácení série na 7 epizod je to mnohem hektičtější a akčnější podívaná než kdy dříve. Pořád to má vybroušené dialogy a tentokrát to má i řadu parádních bitevních scén, které nejenže jdou za hranice klasického televizního seriálu, ale svou vypiplaností se přibližují až k legendárnímu Pánovi prstenů, což je možná trochu nadnesené tvrzení, ale plyne z toho jediné: je to prostě nejlepší fantasy poslední dekády, kterému většina současné filmové fantasy produkce nesahá ani po kotníky a seriál, který si žádný oddaný fantastista nesmí nechat ujít. A já se teď modlím v jediné, aby za ty 2 roky GoT na tom vrcholu opravdu skončil. Hodnocení série: 5/5 () (menej) (viac)

jahol

Skvěle natočené, úžasný casting (královna, trpaslík, lord Stark, Malíček, Arya a mnoho, mnoho dalších) a dokonalé dialogy, které vypadají, že ani lepší být nemohly - než si přečtete knihu. Pak zjistíte, že s takovouhle předlohou má scénárista obrovský náskok, ale může ji také (logicky) dost pokazit. Je mi jasné, že HBO nemělo dost peněz na to, aby vznikl rozsáhlý epos rozměrů Pána prstenu (o který si předloha přímo říká!), ale v textu je řada nádherných obrazů, které ve filmovém zpracování prostě neměly být vynechány nebo osekány a naopak - některé "atraktivní" scény poplatné vkusu současného diváka jsou dodány navíc nebo s podstatně větší mírou naturalističnosti. A to nemluvím o "nenápadné" scénáristické kličce kolem velké bitvy - ano, peníze nebyly, ale tohle pomalu vypadalo jako z rejstříku Járy Cimrmana. Vlastně ta předloha asi pro scénáristu byla nakonec spíš problémem než plusem, protože až ji budete číst, asi těžce ponesete mírně odlišné vyznění některých charakterů (věřte tomu, že Tyrion je třeba v knize o dost větší borec). Další série mají to štěstí, že nevisí na nalepovaném scénáři, ale stále se mohou opřít o stejně kvalitní předlohu. Pořád je to hodně dobré, dialogy skvěle napsané, ale ta pecka z prvních deseti dílů to už není. Asi proto, že ten, kdo četl všech pět doposud vydaných knížek, je se znalostí budoucího ještě pěkných pár roků napřed. ()

villon17

Dva dny stačily, abych zhlídla celou sérii, a musim uznat, že na to, že fantasy moc nemusim, jsem kompletně unešená. Nejdřív jsem se trošku ztrácela v množství postav a bála se, že přece celá série si nemůže udržet nasazený tempo, jestli se to všechno bude dál točit vpodstatě pořád kolem jedný věci, ale stalo se tam toho tolik, našla jsem spoustu sympatickejch i sympaticky zápornejch postav a fakt, že nadšení neopadlo ani po takový době, přispívá k jednoznačnejm 5 hvězdám a nadšení z blížící se další série. Nejradši bych se tady rozpovídala o všech pocitech, ale nechci nic prozrazovat, a tak si budu jenom kousat nehty nedočkavostí:). Mimochodem úvodní melodie se zařadila na list songů, který se musim naučit hrát:). ()

Padme_Anakin

Neskutečně napínavý nářez, nadměrné naturalistické násilí, nemravná nahota, neústupní nabobové i nádherné nanynky, nic nechybí. Nedokážu nesledovat. A neb Ned nět, nedám nejvíc. ()

Lama.Lama

Jeden z nejnabitějších seriálů poslední doby. Skvělé zápletky, intriky, herci, lokace, atmosféra. O hudbě ani nemluvím. Opravdu dech beroucí zážitek. ()

Crazer

První díl jsem moc nechápal, říkal jsem si, že raději nebudu hodnotit a počkám si, jak se děj bude vyvíjet s přibývajícími epizodami. Po osmém dílu už mohu s jistotou tvrdit, že se jedná o dokonalou filmovou fantasy sérii. Už dlouho jsem hledal něco, u čeho budu hltat dávky filmových orgií. Díky, že se to nedávno splnilo. Jen malý mínus jsem viděl u hodně překonbinovaných scén, které byly docela těžké na pochopení, člověk si prostě nezapamatuje stovku postav a jejich jména najednou. Nejvíce fandím Robbovi & Aryi Stark, tak to nepokaže :) ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci