Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

ArsenalEagle

Po konci seriálu je toho hodně co říct. Máme za sebou naprostý fenomén, originální a monstr fantasy seriál, který otevřel cestu dalším (Středozem od Amazonu, Zaklínač..). Kvalita, jakou si GoTko drželo dlouhé série je nevídaná a i když postupně slábl dech - pár okamžiků 5. a 6. série, pár dílů 7. a většina 8., stále šlo o dobrou podívanou. Je obrovská škoda uspěchání a dějových nelogičností, ale s tím už nic nenaděláme. Na Hru o trůny se rád podívám znovu, až přejde ta pachuť finální sérky, a určitě si rád přečtu cokoli ze Západozemí. ()

ivishka

Hodně dobré výkony herců a hodně dobrá výprava. Ale super to bylo dokud se seriál jakž takž držel knižní předlohy... Potom už to šlo dolů a úplně nejhorší byla série osmá, která z toho udělala akční komedii plnou hrozně zabijackych a vtipných hlášek.. No za mě super, ale pravděpodobně si to znovu nepustím. ()

Luke7

Nevím co je to za módu posledních seriálů (např. nový Spartakus, Řím), že se musí místo pořádného příběhu souložit a mluvit sprostě. Jinak nemám nic proti nahotě a milostným scénám v rámci příběhu. Uvidíme jak se bude příběh vyvíjet dále. 1.díl krátký boj v lese s mrtvými 3*; 2.díl hodně dialogů, intrik, žádný strhující děj či akce 3*; 3.díl dialogy bez pořádného děje či akce 2*; 4.díl příběh nenudí, dialogy smysluplné, rytířský souboj na koních 3*; 5.díl souboj na koních, zajat trpaslík, přepadení družiny ženy Starka, pobočník krále Stark má rozepře na nože s Lannistrem 4*; 6.díl rozepře mezi králem a jeho pobočníkem, o spravedlnost trpaslíka bojuje rytíř, Stark se dovídá zajímavosti ohledně králova rodokmenu, Drak umírá pod roztavenou zlatou korunou 4*; 7.díl ; 8.díl; 9.díl poprava pobočníka krále Starka 4*; 10.díl Noční hlídka vyráží na průzkum za velkou zeď (bez boje), král severu z rodu Stark jde do bitvy z Lannistry (bez boje), zrození draků 4* ()

Džejkop

Těšil jsem se dlouho a těšil jsem se po právu. Přesto jsem měl obavy, sem tam se na něco těšíte a pak jste zklamaní. Tohle je ale jiný případ, Hra o trůny moje očekávání předčila. Nenapadá mě, jestli je nějaká příběhová linie navíc. Po skončení každého dílu jsem netrpělivě očekával ten následující, a tak to má být.____________Za nejsympatičtější postavu, považuji Tyriona Lannistera (i když je to Lannister). Neméně sympatií, také cítím k postavám Neda a Aryii. Nejzajímavějším charakterem se zdá být Daenerys, vzpomeňte na první díl a na poslední..neskutečný vývoj a proměna. Naopak swině roku se zdá být Joffrey, i když jeho matka Cersei k tomu nemá daleko a dost možná, že v dalším průběhu se tou swiňí stane právě ona. Nebo že by Malíček (ctižádost nade vše)? Nejméně výraznou postavou je pro mě král Robert, král na nic. Za nejvýraznější vedlejší postavu, bez jakýkoliv pochybností, označuji Syrio Forela.______________ Jedinou výtku směřuju k množství charakterů, což je bezesporu pro nečtenáře problém. Tedy pro mě to byl, alespoň zpočátku.____________ I po několika sériích musím uznat, že si seriál drží svůj standard a dějově táhne. Škoda některých zmasakrovaných nebo jinak odstraněných postav. ()

GodComplex

Hmm, to jsou vazne vsichni tak odvareni, ze v kazdem dile nekoho podriznou a ukazou kozy? Jinak si to extremni hodnoceni neumim vysvetlit. Palec nahoru za vybornou znelku a snahu o kvalitni fantasy v pestre risi, ale o to vic zamrzi, ze to doplaci na neduhy mnoha serialu - silne nesympaticke charaktery a diky serialovemu natahovani se tam v podstate deje velky kulovy. (Hodnoceno po prvni serii). 5/10 ()

JJ.Gibson

Hra o trůny mě dostala!!! Dá se říci, že je "třetím novodobým seriálem", u kterého se vyloženě těšíte na další díl a nejlépe shlédnente minimálně dva zasebou :) Tím prvním seriálem a dá se říci průkopníkem byl Řím a pak následoval Spartacus. Jednotlivé charaktery jsou skvěle zahrané, díky cemuž je atmosféra v Sedmi království naprosto jedinečná. To velmi oceňuji. Nadruhou stranu musím říct, že mě trochu zklamalo například finále první sezóny, jestli se to mu dá říci vůbec finále?? Jelikož žádné epické bitvy nebo aspoň ty méně epické se v seriálu nekonají. Nechci spoilerovat, takže se tu o tom nehodlám rozepisovat. Ale rozhodně je to zatím největší škraloup na Hře o trůny. Věřím, že druhá sezóna bude o něco více finančně zaštítěná a že se nám dostane to, po čem prahnem! ()

nirvanafan

Nejlepší fantasy seriál? Jednoznačně. A navíc mě přivedl k ještě lepší knižní sáze, která mě chytla natolik, že kašlu na spoilerování dalšího děje a čtu dál. ()

UncleG

Povídka o tom, kterak celá třída Osmá Bé Gymnázia v Řeřichově dostala sardel v hodině českého jazyka, by mohla začínat následovně: "Řekněte mi, žáku Kalino, jednou větou rozvitou, o čem pojednává seriál Hra o Trůny." Žák Kalina se postaví u lavice a třikát otevře ústa naprázdno. "Dobře, tak někdo jiný," povídá učitel a píše Pět. "Votrubová!" ... Ano, všichni fiktivní žáci z fiktivního Gymnázia dostali fiktivní nedostatečnou. Hlavně z toho důvodu, že nelze jednoduše popsat základní myšlenku seriálu. Ona totiž neexistuje. ... Game of Thrones je "Velkolepá" podívaná, která trpí zásadním symptomem všech současných sérií: A to tím, že dějově je seriál dobrý pouze ve fázi "vršení problémů" a naprosto selhává v jejich "řešení". V současných dvaceti dílech jsme se vypravěčsky neposunuli vůbec nikam. A tak stejně jako v Seriálu LOST bezhlavě vršíme jednu záhadu na druhou, aniž bychom znali řešení, v Game of Thrones sledujeme, jak se nám příběh rozmělňuje v miliardě odboček, větví a rozpadá se, aniž by došlo alespoň k parciálnímu řešení původních zápletek. Tvůrci tohohle scénáristického skvostu přišli navíc se zcela originální myšlenkou: každou dějovou zápletku "vyřešíme" tím, že se ji rozdrolíme a zkomplikujeme. Koncept, který je už ve dvaceti dílech neudržitelný, plánují roztáhnout na XY sérií, aniž by se drželi nějaké souhrnné sjednocující myšlenky. Mám za to, že dobrému vypravěči stačí pět postav, aby mohl rozjet "velkou epiku". Romeo a Julie se chtějí vzít, ale nemůžou. TEČKA. Othello je intrikami donucen zavraždit vlastní ženu. TEČKA. Frodo Pytlík putuje do Mordoru zničit prsten moci. TEČKA. Nemusí se tam motat sedmdesát vorňdírů, z nichž každej chce něco jinýho. Stejně tak není potřeba otevírat nové dějové linky jenom proto, aby následně skončily ve slepých uličkách. Game of Thrones na mě vlastně působí jako šílený blekotající filozof, který ve snaze popsat všechny aspekty světových dějin, chce říci VŠECHNO a tím pádem neříká lautr nic. Jediným důvodem, proč má cenu se na tenhle nesmyslnej bordel dívat, jsou podle mého 4 zajímavé postavy: Šprtajzlík, Ta malá holka, co si jí každej plete s klukem, oportunista Baelish a hnusnej kurevskej mrňavej blonďatej smrádek, u kterýho vyloženě čekáte, kdy už mu konečně zatnou tipec, pověsí ho za testikulární žlázy do průvanu a nakonec ho parním válcem rozjezdí po nádvoří, dokud z něj nezbude jenom červená kašička nateklá ve spárách mezi dlažebníma kostkama. "Tak, a máš to!" zařvu, až se tak stane. A tím pro mě skončí celej seriál. Doufám, že nebudu čekat dlouho... ()

Sidonka

Seriál mám v oblíbených, protože mě první roky velmi bavil až strhával, byla jsem nadšená. Některé epizody jsem hltala a říkala si, že je to jeden z nejpoutavějších seriálů, jaký jsem kdy viděla. I když není zcela bezchybný, nejsem nekritická. Dříve byl seriál mnohem uvěřitelnější a vyváženější, první tři série zcela bez výhrad, vlastně až do svatby Joffreyho s Margaery je to na jedničku. Například hlavním postavám byl dán zhruba stejný prostor, nebyly tam nelogické přeskoky v čase, bylo to žánrově vyvážené, vygradované, prostě seriál působil celkově konzistentněji, rozumněji a hlavně profesionálně. Čekala jsem na každou větu, chytré, velice napínavé, dramaticky vygradované, vypiplané dialogy. - 1.SÉRIE a 2.SÉRIE: 100%, - 3.SÉRIE a 4.SÉRIE: kolem 90%,- 5. a 6. SÉRIE: sice již slabší, ale pořád velmi zábavné. - 7. SÉRIÍ však nastal obrovský kvalitativní propad, o závěrečné, brakové 8.SÉRII ani nemluvě. Konec už byl dost béčkovej a působil lacině, navzdory velkému finančnímu rozpočtu. Přitom se podle tvůrců mělo jednat o údajně nejvelkolepější epizody v TV historii. Nikoli, byl to už jen odpad, který přestal vycházet z nastaveného světa, myšlenek, zákonitostí a bylo vidět, že už na to tvůrci ošklivě pečou. Jak se říkalo v jedné recenzi: "seriál v šesté sérii zemřel." ()

Bordoshut

Recenze na seriál Game of Thrones: Velká srdcovka mého života. Dokoukal jsem to vlastně ještě před Covidem, hned jak vyšla 8. řada. Kvůli ní stahuju 5 %. Viděl jsem ji sice v ještě poměrně nekritickém věku, ale i tak jsem byl tehdy trochu zaražený, že z toho nejsem tak nadšený jako ze zbytku. Nemíním ale strhávat hodnocení víc, jen kvůli tomu, že to David Benioff a D.B. Weiss v závěru takto pomotali. Dalo se to koneckonců čekat – předloha už nebyla, co by se tak mohlo stát? Upřímně se ani nedivím, že George R.R. Martin píše ty Vichry zimy už dobrý 12 let a dalších 12 možná bude. Po ohlasu, který sklidila tato sérka, člověk není úplně vymotivavaný o tom napsat knihu. Zvlášť když do něj tolik nespokojených fanoušků vložilo víru, že si jeho knihou spraví chuť. Zpátky k seriálu. Hra o trůny je největší šachovou partií, kterou kdy kdo ve fiktivním světě rozehrál. Má neuvěřitelný dosah, už jen to kolik spin-offů se stále plánuje / točí hovří samo za sebe. Krom toho čísla nelžou. Kolik streamovacích platforem se snaží navázat na úspěch Hry o trůny nějakou podobnou show na stejné brdo... I po třech letech od odvysílání konce seriálu svět GoT pořád žije. A pravděpodobně bude žít navěky, jelikož George R.R. Martin nemá koule na to, aby to po 12 letech se ctí ukončil. Pardon. Upřímně mám pocit, že ty první řady byly nejlepší, protože se držely při zemi, na druhou stranu, vždycky mě fascinuje, kam až se to dostalo. Oblíbené postavy jednoznačně Tyrion a Arya. Doteď si občas rád pustím opening znělku, Ramin Djawadi je génius. Postavy skvělé. Bitvy skvělé. Intriky skvělé. Atmosféra skvělá. Hra o trůny taková prostě je, mnohokrát nám dokázala, že taková umí být. Škoda, že v osmé řadě se na to tvůrci vyprdli, pospíchali prý k nějakému jinému projektu. Co by tak mohlo být důležitější než GoT, že? Nový seriál ze Star Wars světa, očividně. Nakonec jim ale to stejně krachlo kvůli neúspěchu S08, takže můžete cítit škodolibé potěšení. Jsou to hold matláci. 95 % ()

zipper111

Naprostej souhlas s EdouS, to, jak musej mít moderní seriály frekvenci 10 nahatejch bab do 5-ti minut a aspoň 10 zohavenejch těl na epizodu, aby se to lidem líbilo, mi přijde hodně úsměvný a už mi to leze pomalu krkem... ()

Vojcl

Konečně kvalitní fantasy seriál, i když s tím přívlastkem fantasy je to trochu ošemetné. Fanoušci filmů typu Pán prstenů zřejmě odejdou zklamáni. Hra o trůny nenabízí žádné velkolepé bitevní scény, ba ani množství digitálních příšerek. Důraz je kladen především na charaktery jednotlivých postav a spletitý příběh plný intrik a nečekaných zvratů. Leč možná právě proto tahle série působí nesmírně vyspělým a uvěřitelným dojmem. Děj je i s minimem akčních sekvencí napínavý od prvního do posledního dílu a řadu hlavních hrdinů si divák musí zamilovat, bez ohledu na to, že třeba stojí každý na jiném konci barikády (trpaslík, Jon Snow, Khaal Drogo, Daenerys...). Po shlédnutí prvních deseti epizod nemůžu jinak než za plný počet hvězdiček, a těším se na pokračování! ()

erased

... aneb jak se z nejočekávanějšího a nejnadějnějšího televizního projektu postupně stal seriál, se kterým mám prostě a jednoduše problém. Když jsem vycházel z kinoprojekce prvních dvou dílů seriálu, jehož koncepce z doslechu od čtenářů předlohy zněla jako něco skoro nereálně vynikajícího, byl jsem rázem jedním z vás - těch milionů fanoušků, kteří na knižní ani televizní sérii nedají dopustit. A ač bylo s přibývajícími díly stále více zřejmé, že je Hra o trůny pouze Římem v novém a relativně atraktivnějším prostředí, toto nadšení ještě slušnou dobu ne a ne opadnout. Až najednou přišlo pokračování, a spolu s tím, jak se druhá série přestala dějově hnout, stejně jako začala na povrch prosakovat jednoduchá formule jejího úspěchu, a jak se začalo dostavovat otrávení všudypřítomnými bordely, se obdiv k nejspíš prvnímu realisticky zpracovanému fantasy světu rázem proměnil v odpor k pojetí, se kterým si sice mnohé televizní série zahrávají, ale teprve HBO ho dovedla ke mnou proklínané dokonalosti. Toto pojetí totiž nehledí na žádný dramatický děj, budování vztahů a jejich tradiční vývoj směrem k nějakému předem viditelnému, třebaže neznámému závěru. Místo toho po vzoru historických kronik pouze vrší na obrovskou hromadu jednotlivé příběhy postav roztroušených po celém světě Západozemí a nevypráví tedy ani tolik jejich příběh, jako příběh onoho světa. A na to, abych měl potřebu sledovat zcela vymyšlené dějiny toho o těch opravdových, neméně zajímavých a komplikovaných, vím až příliš málo. Nemluvě o tom, že i samotným zpracováním jsou druhá a třetí řada nečekaným brakem. Tento dojem tedy alespoň částečně konečně zlepšila řada čtvrtá, která už konečně dokáže i přes absenci jakéhokoli posunu v ději dojmout nebo oslnit, avšak ani toto kyselou pachuť po čtyřiceti dílech zpravit nedokázalo a nedokážu si představit způsob, jakým by to pokračování této ságy dokázalo. To se nakonec v páté sérii překvapivě podařilo, třebaže pouze dvakrát. Poprvé tomu bylo při nástupu kultu Vrabců á la nobody expects Spanish inquisition, i když samotné provedení bylo až příliš zjednodušené a neuvěřitelné. Podruhé so to ovšem povedlo zatím vůbec nejlepšímu dílu seriálu - Hardhome. Nejen, že jsme se v něm po pěti letech čekání od úvodní scény v pilotu dočkali prvního posunu v té části děje, která se hned od začátku tvářila jako ústřední, celá tato epizoda konečně dokázala naplno vtáhnout a zcela nadchnout. Po tak dlouhé době jsem už takto příjemné překvapení nečekal, přestože nedokázalo napravit dojem z další jinak všeobecně zbabrané série, celý jeden týden jsem musel s těžkým srdcem přiznat, že se ve fenoménu Game of Thrones pořád může jednou za čas zrodit něco kvalitního. ()

Womanizer

Po shlednutí seiralu a přečtení knih, si nedokážu představit, že se s tímto fenoménem budeme muset někdy rozloučit. Ale takových už tu bylo :) ()

Macejko

Od najlepšieho seriálu k totálnej sračke. Benioff a Weiss, vy mizerní, netalentovaní kokoti. Dúfam, že skončíte na staré kolená impotentní. ()

Tirion

Hodnotím zatím pouze pilot a ten mě k mému zklamání moc nepřesvědčil. Jakožto fanouška knižní předlohy jsem ocenil provázanost scénáře s knihou ale ta striktnost filmové podobě občas spíš ubližovala. Je fajn, že svět je velmi naturalistický a v mnoha momentech dekadentní, ale to je prozatím vše co pilot nabízí. Věřím, že další díly ukáží svou lepší tvář. Extra výpravný opus, jak postprodukce slibovala, to totiž zatím rozhodně není. *** PO SHLÉDNUTÍ CELÉ 1. SERIE: Ano, opravdu to není výpravný opus. Postupem času je totiž zřejmě, že na epické masové scény nebyly peníze. O to více se režiséři i scénáristé soustředí na politiku, jednotlivé charaktery a na atmosféru. To se jim totiž daří a je to právě to, co umí HBO nejlépe. Postava "Skřeta" je výborně napsaná už v knižní předloze a herec Peter Dinklage jí nezůstává nic dlužen, ale naopak ještě přidává kus své invence a překvapuje talentem. Není náhodou, že si odnesl cenu EMMY. Pro mě je hra o trůny jedním ze světlých okamžiků roku 2011, ale přesto se u mě nedostane přes 3*. ()

Alementina

Neznam predlohu, neni to naproste nadseni, ale druheho dilu se nemuzu dockat :) rozhodne ma nova serialova zavislost.***** po shlednuti desateho dilu zvysuju na deset. tenhle typ serialu uz mi dlouho chybel. Treti serie: 5* cim dal lepsi, cim dal napinavejsi. ()

Rod draka přiletí i se třetí sérií

Rod draka přiletí i se třetí sérií

18.06.2024

Jsou zprávy, které sice nejsou nikterak překvapivé, o to víc ale potěší. Žhavými intrikami a ještě žhavějšími bitvami natřískaný Rod draka je obřím hitem - pilot první série dodnes zůstává… (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci