Zlý dom

(festivalový názov)
  • Slovensko Temný dom (festivalový názov) (viac)

Detektívna zápletka napínavého príbehu sa odohráva v drsnom prostredí bieszczadských hôr. V dvoch časových rovinách – zločinu a vyšetrovania – sa divák zoznamuje s dejovou kulisou vášne a násilia. Obe línie spája hlavný svedok Edward Środoń, ktorý sa pred rokmi náhodou objavil na hospodárstve rodiny Dziabasov, a spustil tak sériu tragických udalostí. Temnú atmosféru stupňuje zasadenie snímky do prelomu 70. a 80. rokov komunistickej Poľskej ľudovej republiky.
Scenár filmu, ktorý medzičasom získal označenie „poľské Fargo“, vznikal dlhých dvanásť rokov a autori v ňom čerpajú z tradície antickej drámy a detektívky. Režisér spája psychologickú sondu s trilerom a pátraním po pravde, ktorá býva vždy nebezpečná. (Art Film Fest)

pupidup

Jestli nekdo ocekava kriticky obraz tehdejší spolecnosti, tak ho dostane a patricne oceni. Ja se opravdu nemohu zbavit dojmu, ze reziser vybral to nejhorsi, co v te dobe existovalo. Takze nemohu absolutne napsat, ze to byl "komplexni" obraz tehdejsi spolecnosti. Nic totiz neni cernobile. Faktem je, ze obdobny "upadek" byl obcas v mnoha pripadech znat ve vetsine komunistických statu. Tedy i u nas. A v nekterych dnesnich statech EU funguje dodnes. Ale selhani jedincu jeste neni obraz spolecnosti, hlavne kdyz ty jedince strcite vsechny do jednoho filmu. Ale mozna jen, ze jsem generace dorustajici v osmdesatkach a to uz bylo vse trochu lepší ....Jinak musim rici, ze se mi chvilemi delalo blivno a vubec to neni špatně natoceny film...jen neni pro me nervy. ()

Suilleabhain

Ak tak naozaj ľudia žili alebo žijú, tak som vďačný za to, že som vyrástol inde. Film ma ale v podstate nudil. Kľudne mohol mať o 30 minút menej. ()