Walking Dead

• Česko Živí mrtví (viac)
USA, (2010–2022), 134 h 18 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvorcovia:

Frank Darabont

Réžia:

Frank Darabont, Ernest R. Dickerson, Greg Nicotero, Michelle MacLaren (viac)

Predloha:

Robert Kirkman (komiks), Tony Moore (komiks) (viac)

oondra

U mně teda žádná extraliga...:/ Konec po prvni serii, nevim cim by me tenhle serial mohl prekvapit...uz z prvni serie je jasny, ze se tam hlavne budou strilet zombici do kebule a hledat cestu do nejakyho kempu a pak se prijde s nejakym zazracnym lekem a vsichni budou zit stastne az do smrti! Ok, tak na to nemusim cekat dalsich kdovikolik sezon...:( ()

Macejko

Neviem, ako by som mal vo všetkej tej naštvanosti začať, a tak to jednoducho napíšem: už dlho som nemal tú česť vidieť takúto prehypeovanú sračku. Naozaj neviem, či to väčšina ľudí hodnotí tak kladne kvôli menu Franka Darabonta, alebo im proste všetkým preskočilo. Štvorhviezdičkové a dokonca aj päťhviezdičkové hodnotenia pre TOTO?! Pre tento neskonale vizuálne lacný, nevýpravný a scenáristicky riedky výplach? Pre zúfalo chudobnú zápletku, ktorú by bol problém dostatočne vydojiť aj pre poldruhahodinový film, nieto ešte šesťdielny seriál? Pre nezaujímavé scény likvidácie zombíkov, ktorých je navyše zúfalo málo? Úprimne - čím viac sa pri písaní týchto jednotlivých bodov pozerám na hodnotenie napravo, tým viac mám chuť to svoje ešte znížiť. Svet sa totiž evidentne zbláznil. ()

rarak

Hodnocení po první sezóně: První dva díly byly perfektní, pak ale šla kvalita (především scénáře) trochu dolů. Četl jsem, že Frank Darabont po první sérii vyhodil celý tým, který na scénáři pracoval, tak snad bude ta druhá lepší. Potenciál tu rozhodně je. ()

zipper111

Po třech dílech, kdy se hodně dobré momenty střídají s těmi horšími bych dal asi tak 3,5-4*. Ono nelze asi čekat nějak moc promyšlený scénář, zatím si ale vcelku dlouho stopáž drží napětí a nebo celkem slušné dialogy, triky jsou bezva a občasné nesmysly se vcelku snadno dají odpustit.4* Tak po šesti dílech si myslím že si to to 4* udrží celkem dobře, na pět to není kvůli pro mě docela velkým pitomostem, od přeřezání "pout" po... nechám to, je to celkem sranda:)___Druhá série mě baví hodně, kvalita snad ještě stoupá, jen jedna věc mě neskutečně vytáčí. Sarah Wayne Callies. To je naprosto NESNESITELNÁ ženská, její scény mám vždy chuť přetočit... ()

erased

První řada Walking Dead přišla s konceptem dokonalého vizuálu na pozadí kýčovitého a nezáživného příběhu nesympatické skupinky přeživších, a měl jsem po ní velký problém se k nadějnějšímu pokračování vrátit. Obměna štábu však prospěla a zároveň s ní se kvalita seriálu prudce zvyšuje. Je sice škoda, že úplně první stylový a atmosferický díl zůstává unikátem, ale nových 13 epizod se mu kvalitou díl od dílu stále více přibližují. Hlubší prokreslení postav z nich konečně dělá uvěřitelné lidi hledající špetku naděje v bezvýchodné situaci a zároveň narážející především na své vlastní chyby. Největší strach zde už tak nebudí ti skvěle zpracovaní walkeři, ale samotní paběrkující lidé a jejich až příliš reálně malicherné konflikty. Na tento styl navazuje i třetí řada. Biteři se stali pouze hororovou kulisou pro post-apokalyptický konflikt dvou nemilosrdných skupin a tvůrci si přestali brát jakékoli servítky: více nebo méně sympatické postavy umírají jako na běžícím pásu a vůdcům obou skupin to všechno logicky začíná lézt na hlavu. Dvanáctá epizoda s chvilkovým návratem jednoho starého známého je vůbec to nejlepší, co se zatím v tomto seriálu natočilo, oproti ní je tak škoda poměrně neuspokojivého závěru, kde se oproti předchozí sérii vlastně nic až tak významného nestane a celá hlavní příběhová linka třetí série vyzní do prázdna. Na tu konečně částečně naváže první polovina následující sezóny a linku s vězením a Guvernérem překvapivě uspokojivě uzavře, jenže pozdě bycha honiti - takhle měla skončit série předchozí. Takto to vypadá, že tvůrci pouze dost samoúčelně rozdělili ucelené příběhy na poloviny dvou sérií, čehož je důkazem i posledních osm epizod čtvrté řady, které postavy konečně posouvají do zcela nových situací, ale jakýkoli závěr této nové zápletky je znovu naprosto zbytečně useknutý. Pátá řada je pak plná protikladů. Ani kdyby její první díl svou akční náloží nenasadil laťku tak vysoko, následující bloumání po lese je čistá nuda bez špetky zajímavé atmosféry, kterou naruší jen jedna zajímavá odbačka do nemocnice. V mid-season finále nicméně seriál klesne na dosavadní dno, a je proto o to větším překvapením, že druhá polovina série je naopak kvalitami špičková. Téměř každý díl je natočený v úplně odlišném stylu, a situace kolem Alexandrie se během nich vyvíjí vzhledem k dosavadní historii seriálu nečekaně rychle. Naproti tomu ovšem znovu antiklimatický závěr zanechá spíš nepříjemnou pachuť, než toužebná očekávání dalšího pokračování. ()

SarumanKo

Nenormálny masox! A v skutočnosti som tomu prepadol až po tretej, viac vzťahovej a emocionálnej epizóde. I predchádzajúce ma bavili mimoriadne, atmosférou, čvachtavými akčnými scénami aj uveriteľnými postavami a vzťahmi, no práve som si vybudoval novú závislosť. Negujem svoje niekdajšie prehlásenie, že amerických zombíkov v podstate neznášam. To, že Darabont je boh, viem už dávno, ale že prácu s príbehom a atmosférou bezproblémovo zvláda aj v naposranie napínavom zombie seriáli, je tak trochu prekvapenie... Takže tretí a štvrtý diel sú atmosférické pecky prehlbujúce vzťahy postáv a komplikujúce zápletku ako sa len dá, komiksovej predlohe je to tým pádom skutočne podobné. Mnohí nadávajú, ja chrochcem blahom... Záverom 6 epizódy prvej série dodávam, že ide o bezchybný seriálový kúsok, ktorému by prospelo rozpracovať na viac epizód. Najväčší zombie počin posledných rokov. Teším sa na pokračovanie. (1. séria – 8/10, 2. séria - 8/10) ()

vorheese

Zatím velmi svižné a plné nápadu. Ostatně jako skoro každý začínající seriál. Kvalita se ukáže až s přibývajícími sériemi. ()

Makky

Pilot ma svojou atmosférou a takým poľahkým a pomalým spoznávaním celého mŕtveho sveta tak vtiahol, že hoci sa mu už žiadny nasledujúci diel nevyrovnal, celú prvú sériu som zhltol za jeden deň. Tých šesť častí bolo akurát. Hoci mŕtvych (cháp nemŕtvych mŕtvych) tu je za 5 zombie hororov, kontakt s nimi nie je neustály, zato akonáhle sa objavia, je to parádička. Masky sú dokonalé a rovnako atmosféra a celé prostredie mŕtveho sveta. Svoje muchy to samozrejme má, no na ďalšiu sériu sa s veľkým potešením určite pozriem. Update: Druhá a tretia séria ma pochopiteľne neminuli a treba povedať, že napriek klesajúcej kvalite som si ich obidve užil. Každá má niečo do seba a hoci koniec druhej série skvele nabudil, koniec tej tretej už taký gulervúci nie je. Tak či onak sa na štvorku teším, mŕtvy svet Walking Dead som si veľmi obľúbil. Z celého seriálu sa stala dojná krava, no pokiaľ bude dojiť stále tak efektne, nie je dôvod aby to bolo bez mojej účasti. Hodnotím mierne nadpriemerne. "Ježiši, to je zlé. To je fakt zlé." - "Mysli na niečo iné. Trebárs mačiatka a šteniatka." - "Myslíš mŕtve mačiatka a šteniatka!" ()

Lulu13

S kombináciou Franka Darabonta a zombie žánru prišlo z mojej strany obrovské očakávanie. Po dopozeraní zatiaľ poslednej časti môžem povedať, že sa do bodky naplnilo. Máloktorý seriál ma zaujme natoľko, aby som pri ňom presedela bezmála 3 hodiny a s nenásytnosťou hltala jeden diel za druhým. Pre fanúšikov zombie filmov je Walking dead povinnou jazdou, no rozhodne má čo ponúknúť aj menej dychtivému publiku po (ne)mrtvom mäsku. Nejedná sa totiž iba o plytkú strielačku "walkerov", ale o skutočne kvalitný kúsok počnúc vynikajúcou réžiou cez dokonalé efekty až po samotný príbeh, ktorý predstavuje náhľad do ľudskej psychiky. Na postavy sa ľahko naviažete a s napätím budete sledovať ako sa v ich najvyhrotenejšej životnej situácii vyvíjajú a menia vzťahy v skupine. Dúfam, že druhá séria bude minimálne tak dobrá ako úvodná. ()

Žralok

Něco pro milovníky Zombie hororu. Jedná se o seriál s perfektně napsanými i zahranými postavami. Budete je milovat i nenávidět. V jednu chvíli jim budete fandit aby jste jim o něco později přáli smrt. Budete s nimi prožívat jejich hodně tragický osud a ztráta každého člověka se vás dotkne. Příběhová linie vás chytne a nepustí. Ač ve 2. sérii se drobet polevuje. 3 řada vše napravuje. 4. řada má silný, ale i zbytečně nudný a natahovaný díly. Uvidíme jak bude seriál pokračovat dál. (P.S. tvůrci mluví o 12. sérii) Za zmínku stojí i propracovaný příběh a prvotřídní efekty i masky. 1. série - 5* 2. série - 4* 3. série - 4* 4. série - 5* (slabších) Asi nejlepší zombie horor co jsem viděl. Pro mě předčí i nemrtvý od George A. Romera. V průběhu 4. série - 5* ()

Naslund

Po třech sériích můžu klidně říct, že se nejedná o horor, natož zombie horor. V hororu se člověk má bát, ale zombíci jsou tak žalostně pomalí a hluční, že je člověk spíš musí litovat. Postavy potom musí udělat nějakou tragickou chybu, aby je zombie chytili. Něco jako vběhnout neozbrojeni do davu zombie. Aby bylo uvěřitelnější, že lidstvo padlo, tak se lidé musí chovat postiženě, čili nevšímají si zombíků metr od nich, neslyší jejich permanentní hekání a hlavně... nejsou schopni přijít na to, jak jednoduše zabíjet zombie jinak, než střelnou zbraní, která přitáhne mraky dalších. Celou dobu tu píšu o zombících, ale ti jsou tady dost bokem. Vlastně budete rádi, když budou v dílu aspoň 5 minut. Jinak si většinou nesympatičtí a pomatení lidé převážně povídají o nesmyslech a jsou na sebe oškliví. Kromě sympaťáků Derryla a Michone, kteří toho vlastně moc nemluví :D Co je velkým plusem, je ale zvuková stopa. Zkuste si pustit mručení bandy zombíků k zasedání poslanecké sněmovny a věřím, že se velmi nasmějete. ()

Kaluž

(možné spoilery) Úvod skvělý, od třetí epizody se to ale vleče a nic zásadního se prakticky neděje. Snad se děj nějak rozvine v připravovaném pokračování, zatím se totiž jedná o statické ztvárnění zombie apokalypsy bez života. Což je asi vzhledem k tématu správně, ale zábavného nebo napínavého na tom není téměř nic. /// 2. sezóna /// Producenti přizvali ke spolupráci na tvorbě scénáře Roberta Kirkmana a hned to vypadá jinak. Napětí se dá krájet, postavy se vybarvují a zombíci masakrují. Vynikající doplněk ke špičkové komiksové sérii, který díky své rozdílnosti s předlohou nenudí a posouvá děj zcela po svém. Doufám, že mu to vydrží. /// 3. sezóna /// První polovina (a hlavně první epizoda!) třetí série je oproti všemu předchozímu naprostý náhul. Vývoj postav dostal grády, nekonečný zmar ve tvářích Rickovy party je uvěřitelný (když to porovnám s dokonale šampónovými přeživšími v sérii Revoultion, říkám si, zda toho Abramse nepředhodit zombiím), Carl předčasně dospěl a zjistili jsme, že řízek Daryl je mnohem lepší matka než nebožka Lori. Zombie nářez první kategorie, perfektní scénář, slušné postapo kulisy a GUVERNÉR. Přihazuju bodík, z průměrné první sezóny se postupně vyklubal jeden z nejlepších seriálů současnosti. Už aby tu bylo jaro. /// Druhá část třetí sezóny potvrdila status strhující podívané a finále má takovou gradaci, že se vám protočí bulvy. Hrdinové vám doslova přirostou k srdci a záporáky budete proklínat do pátého kolene. Držím Rickovi a jeho skvadře palce. A stejně tak i tvůrcům, aby neslevili z kvalit - vzhledem k divácké úspěšnosti s námi tenhle seriál ještě pár let určitě pobude. Komiksová předloha se prodává jako housky na krámě, fanoušci (a Robert Kirkman) si spokojeně mrouskají. Teď to jen nezmrvit nějakou rychlokvašenou celovečerní adaptací. /// 4. sezóna /// ANO! Chceme víc! Zabij je všechny, Ricku. Zabij je všechny a do krků jejich matek zapíchni transparent hlásající: NOBODY FUCKS WITH RICK GRIMES! /// 5. + 6. sezóna /// Už dva ročníky se to scenáristům výrazně sype pod rukama. Postavy jsou nezajímavé, dialogy útrpné a děj připomíná onu pomalu se ploužící zahnívající mrtvolu. Začalo to někdy v průběhu páté série, Rick otevřel pusu a začal z ní sypat neuvěřitelná hovna. Nevím, zda došly nápady nebo se tvůrci za každou cenu snažili odlišit od Kirkmanovy předlohy, ale to, co předváděli v osadě obehnané vysokým plotem bylo ekvivalentem televizní srágory pro nenáročného diváka. Dosud silné a charakterní postavy najednou neměli co říct, zvolna gradované napětí se vytratilo někam do neznáma a sžíravá tíseň obklopující svět živých byla ta tam. Zkrátka se šustilo papírem až hanba. Když už to vypadalo, že se v druhé půli šesté sezóny začíná schylovat k tolik očekávané hře na kočku a myš, tvůrci se rozhodli, že budou pokračovat v nastaveném režimu show pro tupce, takže jednu z nejpůsobivějších scén komiksové předlohy rozřízli bezduchým cliffhangerem. To, co v komiksu funguje na výbornou, tedy pečlivě gradovaný dramatický konstrukt, který vám ve finále vyvrhne útroby, obtočí je vám okolo krku a přidusí vás tak, že vám z hlavy vylezou bulvy, byl v televizním seriálu rozmělněn na téměř neúnosnou mez bez jediného zapamatovatelného okamžiku. Pokud tvůrci zavčasu ze země neseberou ztracené koule, obávám se, že mou pozornost už v příští sezóně neudrží. Jeffrey Dean Morgan recitující Kirkmanovy hlášky totiž nestačí, bude potřeba notně zapracovat na scénáři a motivaci jednotlivých postav. /// 8. sezóna /// Nu a tady bych to definitivně utnul, bo z kvalitativního (rozuměj zábavného a neurážejícího) hlediska je to už dávno kdesi hluboko pod průměrem komiksové předlohy. Jinými slovy je to sračka jako kráva. Škoda, takovou šmíru a scenáristické diletantství si Rickova parta nezasloužila. () (menej) (viac)

Rakosnicek77

Nemůžu se vyjádřit jinak, než v superlativech, jelikož seriál u kterého jsem schopný sjet celou jednu řadu za jeden den, si to beze zbytku zaslouží. Teď končím 4 řadu a proto píšu tenhle komentář. Je to sice neštěstí, propadnout takové závislosti, ale spíše jenom kvůli tomu času a probdělých nocích :o) ()

movieband

O Walking Dead jsem mnohé slyšel, mnohé sem viděl a některé díly mě dost zaujaly, když jsem se občas díval, když to sledoval mladší brácha. Ale i přesto jsem se ke sledování WD vcelku, dokopal až teď. Původně se mi do toho moc nechtělo, protože zombie apokalypsa není zrovna něco, co mě nějak dokáže nadchnout a záliba v mrtvácích jde mimo mě. Brácha mi říkal, ať se na to podívám už před nějakou dobou a nakonec mě zlomila moje slečna, kvůli které jsem se na WD začal dívat v její nedočkavosti na šestou sérii. Možné spoilery u komentářů daných sérií. 1. série - První série WD má jenom šest dílů, takže sledování nebylo moc dlouhé. Je to vcelku solidní úvod do post-apokalyptického světa, kde nějaká naděje už pomalu vymizela. Andrew Lincoln je perfektní herec a jako Rick dokázal svou všestrannost, kterou by (podle mě) správný herec měl mít, aby dokázal zahrát cokoliv. Samotné zpracování seriálu je dost dobré atmosféra je hustá už od prvního dílu, takže se člověk nemusí bát, že by ho seriál nedokázal zaujmout. To je obrovské plus WD. Poutavost. Člověk je při sledování přikovaný do křesla a sympatie naváže prakticky okamžitě s hlavními protagonisty seriálu. Děj se teprve rozjíždí, ale už během těch šesti dílů má co dát, diváka navnadí na další části a v závěru šestého dílu (víceméně celá druhá polovina 6. epizody) ho drtí sekundu po sekundě. Za první sérii vcelku spokojenost. Jak se mi do toho nechtělo, tak si nijak nestěžuju. Uvidím, co bude dál. Oblíbené postavy: Rick, Dale, T-Dog, Deryll, Glen. 1. série - 82% "Lidstvo bojuje s mory od počátku svojí existence. Nejdřív chvíli schytáváme rány, potom se vzpamatujem. To příroda sama sebe upravuje, obnovuje svou rovnováhu." 2. série - Pokračování mrtvácké apokalypsy přivede protagonisty seriálu na odlehlý venkov. Na rozdíl od první série, kde se děj odehrával na různých místech, celá druhá série je zasazena do venkovského prostředí. Tak idylického.. pokud se do toho počítá farma se stodolou plnou oživlých mrtvol tamního zbytku rodiny. Druhá série je určitě plná zvratů, dramatičtějších vyústění vztahů mezi postavami (samotnému se mi nejvíc vryl do paměti závěrečný střet Ricka a Shanea) a prostupující ponuré atmosféry, která hlavní postavy drtí. A když už jim svitne naděje na lepší život, tak se ozve krutá realita plná mrtvých mlýnků na maso. Sám za sebe musím říct, že druhá série kvalitou spadla pod úroveň té první. Našlo se tu pár dílů, které byly vyloženě o ničem a jen se přešlapovalo na místě. U jiných se to zas hýbalo vražedným tempem a divák jen zíral, co si tvůrci přichystali jako další krvavý chod. (Pamětihodná scéna - vystřílená stodoly). Samotný závěr, myslím, že poslední dva díly vyhouply celkovou kvalitu druhé série o něco výš. Postupné změny charakterů (Rick!) a prohlubování beznaděje se tvůrcům daří na výbornou, takže sem s další sérií. I když tady mohlo být líp, člověk si musí uvědomit, že mohlo být i hůř. Na to, že mě zombie nikdy netáhly, tak je to vcelku úspěch. 2. série - 79% ()

Desperado

Hodnotenie pilotu. Vyzerá to zatial na slušné mäsíčko. Seriál v sebe nezaprie velký potenciál a štedrý rozpočet a vizuálom hravo strčí do kapsy drvivú väčšinu zombie movies. Napätie sa v niektorých momentoch doslova dalo krájať a ocenujem aj tvorcovský nadhlad. Bude zaujímavé sledovať vývoj postáv, nakolko seriál bude záležať hlavne na nich. Z hereckých výkonov však nadšený nie som, sú vskutku televízne a na prvý pohlad možno seriál nie je o hercoch samotných, na druhý však práve na nich bude závisieť celé to megainferno. ()

Thomassi

Další parádní seriál, který ve mně zanechal výborný dojem a kde se těším už na druhou sérii. Netradičně jen šest dílů, ale o to víc to bylo napěchované a vše krásně ubíhalo, aníž by tam bylo hluché místo. Tématika zombie je zatím zdá jako záruka kvality a ještě když je vměstnána do seriálu, pak to stojí za to. První díl mě položil skvělou a hutnou atmosférou, to osamnění, nikde nikdo. Pak sice extrémně vysoké tempo skadlo na vysoké tempo, aby poslední díl znovu vygradoval. Zombíci byli parádně nechutní a té krve tam... Takhle má vypadat nadupaný seroš. Navíc herci dost překvapili, a to jsem se bál, že to nezvládnou. Takže 4 1/2 hvězdy. ()

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

23.07.2022

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

Živí mrtví se dočkají dalšího spin-offu

08.03.2022

Dočkáme se Fortnite filmu?

Dočkáme se Fortnite filmu?

12.10.2021