Reklama

Reklama

Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

(viac)

Videá (2)

Trailer 1

Recenzie (203)

Pavlínka9 

všetky recenzie používateľa

Každý je nějaký a šachisti - aspoň za mě to jsou lidé, kteří svoji genialitu vkládají celou svou duší do tohoto druhu hry a "obyčejný, jednoduchý" svět kolem nich je pro ně pouze určitým způsobem nepříjemného prostředí, ve kterém nedokáží kooexistovat. Ten film je pro mě přesnou ukázkou toho, jak se génius dokáže chovat...a výkony Maguirea a Schreibera jsou unikátní :) Ty nejisté a podezřívavé pohledy...a jak to tedy doopravdy bylo? ;) Těžko říct :) ()

sskrblik 

všetky recenzie používateľa

Šachy, královská hra, též hra džentlmenů chcete-li. Za svůj život jsem odehrál stovky partií, ale pořád se mám čemu učit a za odborníka se považovat určitě nemůžu. Teorii šachu (jména zahájení, kombinace, atd...) naučené nemám, takže pokud ve filmu byly nějaké chyby, tak jsem buď nedostal prostor je najít, anebo se o nich nevěděl. Tím se vlastně dostávám k tomu, že na zkoumání šachovnice je tu velmi málo prostoru, prakticky pokaždé je slet tahů zabrán kamerou tak, že těžko zvládnete postavit pozice doma. Ani by to možná nevadilo u prvních her, ale pokud jako klíčovou hrou byla šestá, tak jsme se o ní mohli dozvědět jak přesně probíhala viz. zde. Na druhou stranu asi by to nebylo tak divácky zajímavé pro úplné laiky, kteří ví že šachy existují. Díky formě jakou je film natočen si každý může odnést nějakou zajímavost o životě Bobbyho Fishera, popřípadě o hře. Po stránce herectví velmi pěkné, do filmu zasahuje studená válka a není nouze o dobovou hudbu. Největší výtky vidím v příliš rychle useklém závěru a poněkud plochým ztvárněním hry. Ček mejd ♔♕♖♗♘♙♚♛♜♝♞♟ ()

Reklama

PROROK14 

všetky recenzie používateľa

Hneď na úvod chcem napísať, že sú to slabšie 4 hviezdy. Presnejšie by to bolo 7/10. Šachy hrať viem, ale všetkým tým sicílskym obranám som vôbec nerozumel. Najviac som si zapamätal tú scénu, v ktorej ten štvrtý, alebo piaty najlepší ruský hráč sveta opísal svoje pocity po prehre s Bobbym slovami: "mal som pocit, akoby na mňa padal dom". ()

silentname 

všetky recenzie používateľa

"Pawn Sacrifice" je podľa mňa skutočne dobrým šachovým filmom, ktorý rozpráva o veľmi zaujímavej osobe. Konkrétne o Bobbym Fischerovi. Film mal zaujímavé obsadenie a do režisérskej stoličky sa posadil Edward Zwick, ktorý je podľa mňa veľmi dobrým producentom. A mohol sa tu preukázať ako dobrý režisér. A myslím si, že svoju rolu tu zvládol veľmi dobre. Režijne je "Pawn Sacrifice" vynikajúco vyzerajúcim filmom, ktorý má atmoséfru, má hercov, ktorí ho správne ťahajú, veľmi dobre spracované prostredie 50-tych a 60-tych rokov a pôsobí veľmi uveriteľne. Rovnako ale vie viesť aj hercov správnym smerom. Tobey Maguire je v tomto filme vyniakajúci a absolútne mu všetky tie jeho paranoidné momentky verím. Je to správne zahrané a veľmi dobre vie, ako to má podať aj svojim divákom. Keď je naštvaný, pôsobí to úprimne, keď niečo chce, tak to vidno a keď má strach, tak je to rovnako správne zahrané. Na neho sa sťažovať nemôžem. Ale aj ostatní herci boli zvolení správne a je super vidieť opäť Lily Rabe. Hoci sa asi nikdy nedostane k väčšej role, než jej ponúkol seriál Medium, tak dostal som od nej presne tú správnu charizmu, ktorú som dúfal a funguje to. Peter Sarsgaard bol vynikajúci taktiež. Film má však trošku problémy udržať si správne tempo a miestami sa stáva trošku nezrozumiteľným. Scénky sú trošku komplikované a niekedy človek musí premýšľať, čo sa asi deje. A nie je moc dobré, keď budete mať v polovici filmu pocit, že by ste sa už mali blížiť k finišu. Takže to sú trošku aj problémy z mojej strany. Najmä, keď si vezmete podobne spracovaný film s názvom A Beautiful Mind. Tam to bolo oveľa silnejšie a lepšie spravené. Ale ako film natočený podľa skutočnej udalosti o šachoch to podľa mňa funguje dobre. Čeknite si ho a zvážte si sami. Hodnotenie: B+ ()

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Životopisný film o Bobbym Fischerovi sa už nejakú tú dobu priam ponúkal a dočkali sme sa teda až v roku 2014. Do našich kín sa asi z obáv našich distribútorov, že nejde o komerčnú tému, nedostal. Pri DVD vydaní zase nepochopili metaforický význam pôvodného názvu, kedy môžeme Bobbyho považovať za (obetujúceho sa) pešiaka v politickej hre kráľov a kráľovien. Tak dostali sme v podstate to, čo sa dalo čakať, všetko podlieha konvenciám žánru, sledujeme v podstate Bobbyho život od útlej mladosti, ale veľmi v skratke, aby sme sa konečne dostali na Island. Tam to už šlape lešpie, len treba rátať s tým, že s napätím pri šachovom súboji toho s kamerou, strihom a hercami neurobíte toľko, čo napríklad pri filme o hokeji. Maquire a Schreiber sú výborní, len si myslím, že im mohol dať scenár väčší priestor na prejavenie ešte subtílnejších stránok ich charakterov. Ale je dobre, že sa tvorcovia zaoberali aj Bobbyho konšpiračnými obsesiami, samozrejme veľmi korektne, aby sa nikto neurazil. ()

Galéria (34)

Zaujímavosti (18)

  • Filmovanie snímky prebiehalo na viacerých miestach v USA, Kanade a taktiež na Islande. (MikaelSVK)
  • Fischerovým (Tobey Maguire) prvým skutočným triumfom bolo víťazstvo na šampionáte juniorov USA vo Filadelfii v júli roku 1956, a stal sa najmladším juniorským šampiónom. Tento rekord zostal neprekonaný dodnes. V New Yorku roku 1956 zohral na turnaji Rosenwald Trophy známu „partiu storočia“ proti Donaldu Byrnemu, ktorá býva považovaná za jednu z najkrajších vôbec. Vo veku 12 rokov získal titul národného majstra ako doteraz najmladší hráč. V januári 1958 vo veku 14 rokov sa stal najmladším šampiónom USA všetkých čias (do roku 2018 - neprekonaný rekord). Týmto víťazstvom získal titul medzinárodný majster – ako najmladší v tom čase. Fischer hral na majstrovstvách USA, vždy konaných v New York City počas svojej kariéry osem krát a všetky vyhral. (Raccoon.city)
  • Už po čtyřech tazích vzniká 300 miliard šachových kombinací. (sator)

Reklama

Reklama