Filmově televizní zpracování známého románu Miloše Urbana organicky propojuje prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem. Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, hledajícího na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění... Nespokojený zaměstnanec reklamní agentury Martin Urmann je pověřen nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Martin úkol přijímá, ale je to spíše gesto vzdoru, než vážně míněná snaha zachránit své postavení. Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Martin se pouští do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějakým způsobem musí souviset s jeho pátráním. Fascinující síla světa, do kterého se postupně propadá, vylučuje možnost, že by od svého záměru odstoupil. Musí dojít až na konec, kde čeká odhalení, které od základu změní celý jeho, doposavad pečlivě udržovaný, pohled na svět. (Česká televize)

Piškotka

Tohle dílko z českých vod předvedlo, jak omezený je český člověk. Zejména postava Kňoura, Taclîk byl sice dobrý, ale v Grandhotelu byl o dost lepší. Jinak děj docela ušel, poselství minulých generací mě baví. David Švehlík zapadal svou civilností a nenapádností. Hrál hloubavého muže v krizi. V momentálním tvůrčím vakuu se stal vyvoleným. Stropnický jako znalec historie mě otravoval, jakoby si tajemství chtěl přisvojit on. Dědictví po Santinim slovy nevyjádřitelné. Stavby dýchaly dominancî a genialitou svého autora. Konec filmu uhozený. ()

ondrula

Podle slabý knížky nelze natočit nic jinýho než slabej film. Pamatuju si, když jsem to četl na dovolený, že mě přemáhaly zejména pocity nudy, špatný orientace v ději, pitomosti jednání postav a nelogičnosti. Film přináší v podstatě to samý, přičemž Jiří Strach navíc (jako vždy) bojuje s omezeným rozpočtem, zatímco se snaží natočit symbologický spektákl. Nejvíc mi asi vadila stupidita jednání jednotlivých postav, která je dovršená závěrečným rozhovorem policajtů, kteří jen tak mimochodem a bez vyšetřování všechny vraždy hodí na zesnulýho Taclíka. ()

fredisek

A najednou máte pocit, že lidi z reklamek jsou ti nejvzdělanější na světě nebo že to jsou mafiáni. Tenhle film byl docela neštěstí. Kniha toho měla v sobě víc, rozhodně byla záhadnější a zájem hlavního hrdiny o Santiniho nepůsobil tak křečovitě a nesmyslně. Ta éterická postava ve dveřích kostela, no to byl kardinální kýč. Napětí de facto žádné. Vraždy tu nebyly děsivé a působily, jako by snad bylo zcela normální najít v parku šípy probodaného staříka a vprostřed kostela zase faráře se sekyrou v hlavě, docela normální stav, přece. Spousta nesouvislostí (viděli jste někdy tak prázdné metro, jako bylo ve filmu?). Kamera naprosto nevyužila geniality Santiniho stylu. Barokní gotika by si zasloužila něco víc, než jen televizní film na plonkový nedělní večer. Nejvíc mě ale dostaly kostýmy, tak špatně udělané kostýmy jsem neviděl roky.Aurelie a Viktorie byly vrchol. Ty ženy by měly být záhadné, neměly by vypadat jako, že se chystají na čundr a navíc jedna měla lollitkovské červené brýle - zkrátka, jestli ten, kdo to dělal na to měl nějakou školu, tak by mu titul měli sebrat, okamžitě. Tak hezky jsem se u filmu nezavztekal už dobu. ()

1945

Kniha urychlená kypřícím práškem do 90 minut... Nemohu však skrývat radost z toho, že jsem se bez cestování mohl podívat na všechny místa děje románu ()

mazadlo

Zatímco ďáblova cesta je vskutku zábava - Santiniho jazyk je jakási směsice náboženské fanatické filosofie, hledání jakési univerzální věty do reklamy a jízdou po architektonických skvostech ČR. Proč to ale všechno nefunguje jak má pod režijním vedením Jirky Stracha to vážně nevím. Jeho filmy jsou většinou perly u kterých si člověk řekne že i v těch malých Čechách někdo umí tohle řemeslo prodat. Bohužel u tohoto filmu si tím tak jistý nejsem. Žádná mastná zápletka se nekoná, hledání oné věty je podivný nápad a hnací motor celého filmu - to předně asi jsem moc mladý že nechápu proč reklamka hledá takovou větu fanaticky v kostelích. Příliš postav které z nichž fungují jen některé - zmatek v pořádku řekl bych. Žádný velký epes konec prostě jen to co víte už asi od poloviny filmu. Martin Stropnický zde nahrazuje Trojana z ďáblovy cesty ale není ani z poloviny tak tajemný jak pan Trojan. Navíc pořád něco mumlá takže jsem mu stěží rozuměl. No prostě pro mě velké zklamání. Tři hvězdy dávám za perfektní vykonstruovanost příběhu okolo církevních staveb, za návštěvu Plas a Kladrub ( mám je tu za humny a několikrát jsme je navštívil ) a za velmi příjemnou techniku natáčení která už je Jirkovi Strachovi vlastní. Bohužel dvě hvězdy ubírám za to že jsem se dost nudil a za to že jsem nebyl šokován....škoda uvidíme jak další filmy. ()

Rejže

Tvorbu Miloše Urbana mám ráda, takže film mi sedl a vychutnala jsem si jej. Doporučuji proto si nejprve přečíst knížku, zasnít se nad hravostí thrilleru a romance zasazené do chrámů a kostelů architekta J.B.Santiniho... A hlavně, odhalit tajemství... ()

mira007

Strach a jeho licence mysteriózních krimi je celkem dobrá výplň mezery současné seriálové tvorby a tenhle předchůdce parádního Labyrintu má pár skvělých věcí - obsazení, herecké výkony, řemeslně kvalitní... jenže tenhle příběh je tak zmatený, že způsob vyprávění ani nevtáhne diváka do děje. A to nemluvím o tom, že kamkoliv Švehlík přišel, tam zemřel nějaký starší pán, nejlépe s šípem v zádech až mi to přišlo jako Chaplinovská parodie. Dvojčata Molnárovi měly trochu prapodivnou roli, zato Monika Timková měla roli, která ji sedla ( ne tedy tím, že se mihla topless) a Taclík vypadal, že vypadl z nějaké parodie padoucha Limonádového Joea. Tohle se moc nepovedlo. ()

Bivoy

Na televizní film poměrně vydařené... Světlo, hudba a mystika. Jen mi asi trošku unikaly souvislosti mezi reklamní agenturou a Santiniho stavbami. Jako by ve filmu chyběl nějaký článek řetězu, který v knize snad byl. Ovšem Urbanův Santiniho jazyk jsem nečetla, tak nemohu soudit. Spíš k pousmání byly lhostejné reakce hlavního hrdiny v podání Davida Švehlíka na brutalitu prvních dvou vražd. Až sekyra v hlavě kněze v něm vyvolala jistý úlek :-D ()

Pitrsss

Škoda. Přitom námět je solidní, atmosféra místy vážně skvělá a záběry kostelů taky super. Bohužel naprosto povrchní a skrz naskrz typicky česky debilní scénář tomu dává k.o. už v prvním kole. Od něj se odvíjí absolutně nelogické chování postav a zbytek vyznívá spíš směšně, než dramaticky. Nechutné přehrávání českých rádoby herců už vážně nemá cenu komentovat. 35% ()

Greg25

No chvíli mi trvalo než jsem se téhle atmosféře dostala na chuť, ale pak už to bylo docela jiné kafe. Na české poměry velice nezvyklé a průkopnické a ač má Jirka Strach za sebou již první vlaštovku v žánru český thriller Ďáblovu lest, tohle je tak trochu jiný styl. A mně upřímně řečeno tak trochu připomínal filmy podle knih Dana Browna (z místa A na místo B a pak podle dalších indícií na místo C a sem tam se seknu), což nemyslím jako výtku jen jako přirovnání. Původní knihu Miloše Urbana jsem nečetla takže porovnávat nemůžu. Každopádně oceňuji bombastickou vizuální stránku - takle vynikající kameru jsem v českých vodách od dob Kytice neviděla. Vizuální stránka, režie vytvářející jedinečnou atmosféru, snad jen by to vyznění bylo lepší, kdyby se to trochu "natáhlo" dvoudílný film by nebyl tak mírně zběsilý. Líbilo se mi to, akorát se přiznávám ten konec, tomu něco chybělo - myšlenku to mělo úžasnou, to vyznění, ale jakoby to tak trochu postrádalo na samém konci to pravé vyvrcholení postupné gradace, tolik potřebné pro thriller s mysteriózními prvky. 70% ()

waits

Předlohu jsem nečetl, ale předpokládám, že Urban nemá takové problémy s vyprávěním příběhu a věrohodností postav jako Strach. Zejména začátek je vyprávěný zbrkle,s podivnými střihy, Strachovi se nadto nedaří udržovat napětí (béčkový thriller založený na architektuře je těžké nějak šikovně pojmout, pravda, a ne každá pointa múže být jako v Kodu Da Vinci). Kladem je obsazení, od Švehlíka přes Stropnického po Pavlatu a Preisse, rušivě působí jen sestry Molnarovy. Celkově rozpačité. ()

ipapuchalk

Jako dlouholetý koncesionář České televize pláči nad vynaloženými finančními náklady na projekt i nad promrhaným talentem většiny umělců. ()

PhillM.

No, tak se zdá, že převést Urbanovu divnost na pohyblivé obrázky je oříšek i pro samotného Stracha. Viděl jsem už pár filmů, kde byly postavy načrtnuty ledabyle, nebo tak stručně, že jsem nevěděl, co, kdo, kdy, proč a jak. Ale film s herci a bez postav? Respektive bez sebemenší snahy objasnit kdo je kdo? A proč dělá, co dělá? Nejsem nějakým ultra hardcore fandou Miloše Urbana (Santiniho jazyk jsem zrovna nečetl), ale myslím, že můžu říct, že jeho styl mám rád. V průběhu filmu jsem si mockrát představil, jak byla ta která scéna napsána. A líbilo se mi to víc. A ještě k těm hercům - no, nešlo jim to. Třeba Tereza Zuzany Kajnarové - to pro mě bylo utrpení. Bylo vlastně docela trapné, dívat se na směsici dobrých a horších herců, jak všichni ruku v ruce podávají prachbídné výkony. Ano, Urbanovy postavy namnoze jednají jako pošahaní idioti, ale tohle? Teď mě napadá, že možná to chtělo více stylizace. Rozhodně napsat román a napsat scénář jsou dvě zcela odlišné kategorie. Jak si už ostatně vyzkoušeli i jiní autoři (třeba Rudiš v Grandhotelu). --- Ale tak přece jen, kamera za jedna - a že bylo co točit! Reklama na Santiniho, některé záběry ve mě zůstávají i s odstupem. ()

mirliflore

To, co říká jedna z postav na konci filmu ("Vždyť to nedává žádnej smysl!") vcelku dobře vystihuje, o čem tenhle film je. Hezké záběry světla v chrámech těžko můžou přebít skutečnost, že motivace a smysl jednání postav jsou nevystopovatelné, některé postavy mění strany či názory o 180° i v průběhu jedné minuty. Vlastně nejlepší vysvětlení děje filmu by bylo, že to celé byl jen sen (můžete si vybavit takřka libovolný sen, který se vám zdál, a nebude o nic méně smysluplný než tohle dílo). To si pak ani člověk není jistý, že nebyla myšlena vážně taková perla jako hláška "Proč se zamykáte?" určená lidem v místnosti, přičemž klíč byl zvenčí (!). A proč dávám 1*? Ani nevím, ale asi za ty hezké záběry architektury. ()

Jeremiah

Český pokus o "Šifru mistra Leonarda", který zase nedopadl tak nejhůře. Film měl zajímavé dějové nápady, herecky slušně zahráno / snad pouze Taclík byl málo úlisný a prohnanost jsem mu moc nevěřil /. Velmi zajímavá kamera, která nás seznámila s nádhernými díly Santiniho, až to skutečně zavánělo levnou propagací. Uspokojivé - ode mě 3 * . ()

noelcoward73

Tento film byl již 7., který jsem viděl od Jiřího Stracha. Jeho režisérské pojetí se mi velmi líbí; navíc si vybírá zajímavá témata. Líbil se mi pozvolný děj, ve kterém vše správně zapadalo. Herecké výkony byly velmi obstojné. Mám jen drobnější výtku - někteří herci mohli dostat více prostoru. Závěr jsem očekával trochu jiný (rozhodně s ním ale nejsem nespokojen). Do plného hodnocení příliš nechybělo. ()

MartinX.

Škoda té televiznosti a příliš dobového stylu, i když to je jeden z nejspíš nevyhnutelných kompromisů. Jeden z mých oblíbených filmů posledních let. ()

Psycho Film 2011

Psycho Film 2011

21.05.2011

Psycho Film 2011 se uskuteční ve dnech 3. – 5. června 2011 v Praze a 8. – 10. června 2011 v Opavě. Věnuje se tématům psychiky člověka, letos se zaměřuje na hranici mezi vírou a duševní nemocí.… (viac)