Tora! Tora! Tora!

• USA Tora! Tora! Tora! (viac)

Slavný americký válečný velkofilm je rekonstrukcí jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, v němž se útočníkům podařilo jediným úderem a téměř beze ztrát potopit nebo alespoň těžce poškodit velkou část naprosto nepřipravené americké tichomořské flotily. Tento zákeřný čin (k útoku došlo ještě před oficiálním vyhlášením války) otřásl Amerikou, která se do té doby snažila zůstat stranou od války na evropském kontinentu. Reakcí na útok byl vstup Ameriky do válečného dění, které pak vyvrcholilo zničením Hirošimy a Nagasaki. (oficiálny text distribútora)

messiah

Narozdíl od Peral Harbouru jde spíš o válečný dokument, než o sladkej dojáček z válečného prostředí. Pamatuji si jakýsi filmový "cyklus"...už nevím na které televizi...kde šel každý týden jeden válečný film. Stalingrad, Bitva o Midway, právě Tora! Tora! Tora! a další. Super věc, chtělo by to repete něčeho podobného, protože ani jeden z těhle filmů by nešel pod tři hvězdy. Tora! Tora! Tora! je jeden z nejlepších. ()

FrodoF

Vzhledem k tomu, že jsem dal Pearl Harboru od Baye 3*, musím dát Tora! Tora! Tora!, protože je jednoznačně lepší. Tora! je nejlepší v realistickém popisu přípravy a samotného náletu na Pearl Harbor, jenže tomu trochu chybí nějací hrdinové a je to občas trochu zdlouhavé. Přesto mám tyto staromódní válečné filmy rád a Tora! není vyjímkou. ()

stub

Slabé 4. Jednoznačně nejlepší ze známějších filmů o Pearl Harbor. Koncepce japonsko-americké spolupráce, kdy každý točí "své" scény, je poměrně funkční, přesto film nic převratného nepřináší. Je škoda, že za japonskou stranu nezůstal v křesle režiséra sedět A. Kurosawa (údajně po něm zbyly nějaké stopy ve scénáři), který by měl velkou šanci překročit hranice prostého válečného snímku. Rys, jenž mi poměrně vadí, je proamerická tendenčnost - frašku kolem PH zná dnes již opravdu každý (částečnou omluvou může být pro film jen doba jeho vzniku). Souhrnem: snímek je po technické stránce krásně zpracovaný, zkreslení historie je (na svůj žánr) v mezích příčetnosti (největší faktický problém vnímám ve vyobrazení důvodů americké nepřipravenosti - snímek opakovaně naznačuje, že šlo vlastně jen o lemplismus, což je samozřejmě zcela směšné); celkově je to poměrně mělké (v tomto směru bych oproti *** za US scény, dal i **** a půl za japonské). ()

mortak

Literatura faktu striktně převedena na plátno. Sledování tohoto filmu se rovná četbě Miloše Hubáčka. A to doslova. Není tu hlavní hrdina, jen sled historických události, prokládaný drobnými příhodami, tak jak je zaznamenali historici (telegram, letecká výuka v dvojplošníku, potvrzení útoku na ponorku...). Bohužel, mimo útok samotný je vše natočeno staticky a bez nápadu. Tři hvězdy, protože Nolan se ve svém Dunkirku taky držel historických faktů, ale dokázal celé té události dát neskutečný emoční náboj. A ten Tora!Tora!Tora! zoufale chybí. ()

jojinecko

4,5*/5... Vojnová klasika, ktorá sa drží dejepisných faktov a popri tom ponúka aj kinamatografický zážitok:). Mal som tú možnosť byť na Pearl Harbour, kde nám púšťali autentický dokument z japonského útoku a musím povedať, že Richard Fleisher si tento materiál detailne naštudoval. Posledná hodina je geniálne natočená a nebyť mierne (naozaj mierne) prekombinovanej a trochu zdĺhavej prvej časti, plný bodový zisk má Tora Tora Tora úplne zaslúžene. ()

• Na letecké základně vznikly pomocné stavby, jako třeba jídelna schopná vydávat 1 200 jídel denně, nebo také sklad kostýmů. Bylo tam umístěno i 21 letadel, opět přesných kopií vyrobených pro film (žádné muzeální kousky). Po natáčení se kulisy staly oblíbeným turistickým místem s návštěvností okolo 5 tisíc lidí týdně. (Marthas85)
  • Citát o vzbuzení spícího obra Yamamoto nikdy z úst nevypustil. (Kulmon)
  • Název filmu pochází ze dvou japonských slov: Totsugeki (útok) a Raigeki (torpédový útok). "TORA" se ovšem vyslovuje stejně jako tygr. (Kulmon)

Tak dlouho se chodí se džbánem...

Tak dlouho se chodí se džbánem...

09.06.2006

Není to vůbec dávno, kdy tu byla řeč o potřebnosti remaků a dnes by se to dalo zopakovat. Další film, který dostal jednoho bratříčka už od původních tvůrců, bude předělán na koukatelnější, nešikmý a… (viac)