Reklama

Reklama

Gorily v hmle: Príbeh Dian Fosseyovej

  • Česko Gorily v mlze (viac)
Trailer

Obsahy(1)

Prednáška o vymieraní horských goríl v Strednej Afrike navždy zmenila život americkej zoologičky Dian Fosseyovej (Sigourney Weaver). V roku 1967 odcestovala do Konga zdokumentovať život a umieranie týchto krásnych no nebezpečných primátov, ktorým hrozilo (a ešte stále hrozí) vyhynutie – a stala sa angažovanou bojovníčkou za zachovanie ich nemilosrdne drancovaného a neustále sa zmenšujúceho životného priestoru. Reálne nebezpečenstvo jej však hrozilo len od úplne iného živočíšneho druhu – od človeka... (TV Doma)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (209)

kobejn 

všetky recenzie používateľa

Výborná Sigourney Weaver ve vyloženě "oscarové" roli, v tomto případě mě docela mrzí, že se papírové předpoklady nepotvrdily, akademie sice občas překvapí, když udělí Oscara někomu jinému, ale ne vždy je to šťastné, Sigourney by si ho za intenzivní a silně prožitý výkon zde zasloužila, jinak co se týče toho zvláštního "gorilího happyendu", tak nevím, zda to nebyl trochu iluzivní triumf, téma boje a záchrany životů těchto kongů je stále aktuální...myslím, že Gorily nám to pak zas vrátí...ale to až na planetě opic, tady nemaj šanci. ()

Khalesi 

všetky recenzie používateľa

Takto by mal uvažovať ČLOVEK, ovšem to by musel byť ZRELOU OSOBNOSŤOU a nie len živočíchom, ktorého dennou náplňou je žrať, srať a spať. Táto žena mala svoje ideály a bola ochotná za ne bojovať a obetovať svoj život, aby pomohla krásnym tvorom na pokraji vyhynutia. Nestála o pocty ani o peniaze, odmenou jej bola každodenná snaha o pomoc a záchranu horských goríl. Je mojím veľkým vzorom a inšpiráciou, kiež by som mala aspoň polovicu jej sily a odhodlania. Poznámka ku komentáru užívateľa gudaulin-nekritická láska milovníka zvierat? keby to nebolo také smutné zasmiala by som sa! Prečo sa Dian Fossey nestarala o africké deti? Prečo nevymazala všetky krivdy na Zemeguli? Asi preto, lebo ak chce človek robiť niečo poriadne, tak na to musí sústrediť všetku svoju pozornosť? Alebo preto, že o tieto deti sa stará pár iných organizácií ako napríklad UNICEF a osud goríl nikoho netrápil? To je ako spýtať sa prečo Einstein nanapísal kuchárku... ()

Reklama

Mishqo 

všetky recenzie používateľa

75% ... Keď som o Dian a jej živote čítal, tak ma to dojalo viac ako tento film. Každopádne nemôžem mu zas až toľko upierať. Bola to žena, ktorá mala svojich vnútorných démonov, a preto sa jej možno ľahko nechával svoj doterajší život za sebou a presťahovala sa do Rwandy aby študovala gorily. Urobil míľové kroky k záchrane tohto druhu. A aj keď nebola zrovna vzorom vyrovnanej, to čo dokázala jej nezoberiem. Ja ľudskú zlobu nikdy nepochopím. Byť zlým je ľahšie ako šíriť dobro. Ťažko sa mi pozerá na filmy, kde sa ubližuje nevinným. Vskutku magnifikantné zvieratá, alebo teda skôr stvorenia. ()

tron 

všetky recenzie používateľa

„Gorily nepoznajú hranice – a nepotrebujú pasy.“ Citlivá réžia, skvelá Weaverová (nominovaná na Oscara), jej pekný vzťah s domorodým sprievodcom Sembagareom (John Omirah Miluwi), fascinujúca divočina, majestátne gorily a nezanedbateľný fakt, že snímka Michaela Apteda (neskôr bondovka JEDEN SVET NESTAČÍ) vznikla podľa skutočných udalostí. Dian Fosseyová bola naozaj typ, ktorému ľudstvo nemalo čo ponúknuť a tak pred ním navždy utiekol do zahmlených afrických hôr, kde niekoľko desaťročí bojoval proti pytliakom za práva nádherných záhadných zvierat, žijúcich v prísne organizovaných "rodinách". Fosseyová sa časom stala na celom svete slávnou a výnimočne silnou (až fanatickou) osobnosťou pre každého, koho zaujíma ekológia. Jej jedinečný výskum trval dlhé roky, počas ktorých sa nielen rozhádala s každým, s kým mohla (vrátane tých, ktorí to s ňou mysleli dobre, nikdy sa nevydala). Nakoniec zomrela vo svojej džungľovej chatrči VEĽMI násilnou smrťou (to nie je spoiler, to je história), pričom identita vraha nebola dodnes objasnená (a už nebude), na čom má akiste podiel aj ženina komplikovaná povaha, kvôli ktorej po jej smrti túžil v podstate každý, s kým sa stretla. Brutálna smrť v nasledujúcich rokoch čakala aj ďalších pre prírodu zapálených ľudí (Irwin, Treadwell). P.S. V knižnici by ste mohli aj vy nájsť knižku, ktorú Fosseyová napísala, výborná kniha vyšla i v slovenčine ak sa nemýlim (prinajhoršom v češtine). ()

Han22 

všetky recenzie používateľa

Nebudu tvrdit, že mě nějak zajímá osud horských goril, nicméně tenhle film byl nádherný. Mohl se opřít o krásnou přírodu a skvělé herecké výkony opic a hlavně o perfektní herectví Sigourney Weaverové. Její napodobování goril a postupné sbližování s nimi je něco, co musí otupit i ten největší cynismus. A líbil se mi i scénář - ve filmu je krásné přátelství s domorodomým průvodcem, láska, jsou tu nakousnuté problémy občanských válek v Africe, hladovění domorodců, kteří pak nemají na výběr, než si vydělávat pytláctvím, je zkrátka takový docela komplexní pohled na Afriku. ()

Galéria (51)

Zaujímavosti (10)

  • Sigourney Weaver byla první umělec v historii, která se stala po získání Zlatého glóbu za hlavní roli v dramatu držitelkou dvou Zlatých glóbů v jednom roce. Tou druhou byla cena pro nejlepší vedlejší herečku ve filmu Podnikavá dívka (1988). (Ruuzha)
  • Když byla Dian Fosseyová, autorka literární předlohy, nalezena mrtvá, její poslední záznam v deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ (nezavisla)
  • Dian Fossey bola zavraždená 26.12.1985 vo svojom kempe pravdepodobne pytliakmi, na čo poukazuje fakt, že z jej stanu nezmizli žiadne cenné predmety a na jej vraždu bola použitá mačeta. Páchatelia tohto činu neboli nikdy nájdení. (JančiBači)

Súvisiace novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Z Bradavic na Olymp

Z Bradavic na Olymp

22.04.2007

Už z toho pomalu začíná být trapná fráze, ale úspěch 300: Bitvy u Thermopyl opravdu změnil Hollywood. Najednou se s velkým hřmotem vynořují všechny projekty, které jen vzdáleně souvisí se starověkým… (viac)

Reklama

Reklama