Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

DaveMH

Co tohle mělo jako bejt? Naproto nesourodá slátanina všeho, co si člověk dokáže představit... Doprdele proč by se někdo někde někdy měl dívat na to, jak se mezi sebou "vražděj" nějaký haranti? Co to mělo kurva společnýho s nějakýma krajema?? Že by toho černýho hobita? ... lituju ztracenýho času a toho panáka, co tý roštěnce hlídal ségru... ()

january

Oprava po druhém zhlédnutí a přečtení celé trilogie: Jako adaptace knihy podle mě perfektní. Navození atmosféry už od počáteční scény 'rozhovor v Kapitolu - střih - 12. kraj' až po závěrečnou 'po skončení her' a skvělá hudba. Jako kritika společnosti to má svoje mouchy. Ztrácí se totiž trochu v milostném románku. Ze začátku je člověk zhnusen povrchností Kapitolanů a celým systémem Hunger Games, jenže pak se nachytá, jak se cpe popcornem a dychtivě sleduje, jak si Katniss počíná v aréně. I když to vlastně docela dobře ukazuje, že takovou senzaci vlastně milujeme, i když je to samozřejmě jen film. Osobně jsem se občas u knihy nachytala (zejména u pozdějších dílů), že mě zajímá víc Katnissin milostný život než osud Panemu. Snižování hodnocení kvůli "nelogičnostem" u těch, kteří se například ptají, jaktože trvalo celých 74 ročníků, než se někdo postavil na odpor Kapitolu, odpovím, že v dalších dílech se ukáže, že tomu tak úplně nebylo... A je to asi jakoby se někdo ptal, proč lidem trvalo u nás tak dlouho, než se postavili na odpor komunismu. ()

KacuDLe

Tento film mne maximálně zaujal. Tak trochu mi to přijde jako za časů 2.světové války, ale toto je jiné. Nenajdete zde téměř žádný humor, ale napětí, strach, lásku ano.. :) Moc se mi líbil!! ()

jawjaw

Príliš úchylné mi pripadá to zabíjanie detí. Zlí sen skoro bez konca, začiatok sa ťahal pomaly ako žuvačka z chlpatej deky a tápal neskutočne v ničom až som bojoval s nutkaním vypnúť to! ( Premohol som sa ) Zbitočné dlhé, amorov šíp sa do zalúbených tiež netrafil, páč počas celého filmu som postrehol dva vírazi tváre. Bieda a hrúza k znudeniu. Ak niekto chce premarniť v živote dve hodiny pozeraním a potom to neskor olutovať, vrelo doporučujem! ()

killerko13

Trošku dlhší rozbeh inak vynikajúceho akciou nabitého a skvelo prepracovaného filmového spracovania úžasného románu. Skvelý výber hercov. Film bol úžasný, kniha je úžasná, teším sa na pokračovania. ()

oliamiri

Musím říct že ten film mě bavil do tej doby než začala samotná soutěž. Pak to ztratilo tempo. Dobrej byl Josh Hutcherson je to docela sympaťák a bude (nebo je) to dobrej herec. ()

MartinBoltik

Film je veľmi dobre spracovaný, niektorým ľuďom vadí trhaná kamera. Ale ak by si prečítali knihu, určite by sa im film páčil viac. Dosť sa drží knihy, režisér sa pohral :-) Super film a super kniha (ktorý ste nečítali trilógiu prečítať! ) :) ()

Aligon

Námet super ,ale to prevedenie sa dalo zvládnuť aj lepšie si myslím. Soundtrack nuda. Dalo by sa tam dotiahnuť toooooľko vecí, ale nevadí. Nelutujem že som to pozrel :) ()

JBpivosaj

Tohle že vydělalo 700mil dolců ? A je 291 nejoblínější film ? Notak lidi proberte se, to Vám stačí vážně tak málo ? Vždyť už jsme to všichni viděli...dovedl bych si to představit o 60min kratší. ()

kakakakakaka

kniha bola fajn, ale toto je proste jedna veľká kakanica. Nedopracované a odveci. Ak ste nečítali knihu vôbec nechápete o čo tam ide. Sídlo je spracované ako retro z filmu a vôbec nevyzerá ako z budúcnosti. Radšej ani nespomínam ľudí čo sú poobliekaní ako v cirkuse. Tá sprostá roztrasená kamera ma počas celého filmu iba ročuľovala. O trochu viac sa mi už páči zákulisie Hier o život ktoré v knihe chýba a Roh hojnosti vyzerá ako umelecké dielo. Vedľajší herci sa mi páčili viac ako hlavni. Jennifer Lawrance sa sem veľmi nehodí. Film mohol byť oveľa lepší. Hádam raz niekto spraví sledovateľnejšiu verziu. ()

vixina

Sklamanie. A to som nečakala veľa! Pri tom mizernom strihu a (ne)budovaní napätia, kde sa ani kamera nikam nevytiahla, som skoro reč stratila, keď si v titulkoch autori priznávali členstvá v AFC, ASC, ACE, atď. (A to majú za sebou dobré filmové kúsky...) Človek by až veril, že zachránia, no tu musel byť inde pes zakopaný. Asi jediný, kto sa tu najlepšie vybláznil, bola kostymérka - aspoň niekto. ()

Majduskabb

Když jsem před rokem v lednu viděla v kině trailer na Hunger games, docela mě to zaujalo. Pak se kolem toho rozpoutala hotová mánie a já nějak ztratila chuť se na to podívat. Ale vánoční svátky byly dlouhé a pohádky v televizi ohrané, tak jsem na ony Hry o život ( i když správně Hladové hry) koukla. Film mi nenabídl o moc víc než trailer a dost dobře nechápu, proč z toho byli všichni tak unešení - možná bych to pochopila, kdybych si přečetla knižní předlohu, ale nějak mě to neláká. Takže dávám tři *, protože se nedá říct, že bych vyloženě nudila, ale sem tam byly pasáže vyloženě zdlouhavé a o ničem. ()

swedsko odpad!

Totálně film o ničem. Nebetyčná kravina. Nechápu, jak tady někdo může dát 5* a ještě tvrdit jak odcházel z kina nadšený. Nedalo by se na to dívat ani po Tatrovce marihuany a tankeru vodky. To jste byli lidi na lobotomii, že to tady má 66%??? Prvních 45 minut filmu je to taková odpornost, že se Vám chce protáhnout si vlastní kloaku nosní dírkou. Když už se konečně začne hrát a parta smradů se začne vraždit tak je to hra naprosto bez akce a nějakého napětí. Hlavní hrdinka neustále čumí jak kdyby si právě nadělala do kalhotek až mi z toho příšerně leze na nervy. Slečna Robina Hoodová má svůj tlumok se šípy neustále plný i když jich vystřílí asi bambilión, protože je tak levá, že se neumí ani trefit. Navíc nechápu, kde se v těch obyčejných harantech najednou našly takové schopnosti jako vraždit hodem dýkou, střelba z luku, pokládání min a podobný kraviny.Celý film je tak strašně předvídatelný, že začnu nudit prakticky od startu. Začátek, průběh, konec, všechno o hovně a proto se nedá jinak než odpad. Škoda, že tady není hodnocení ještě pod odpadem, protože tenhle nesmysl by si ho zasloužil. ()

ronaldmekdon

Nemyslím si, že by šlo vyloženě o průšvih, jak se tu mnoho geniálních kritiků snaží naznačit. Samotná předloha je velmi čtivá a celkem působivá, ale je psána v ich formě (a zkuste si převést to neustálé myšlenkové rozplývání se nad krásami nevím čeho do filmové podoby). Myslím, že by z toho vyšla plácanina, ať by šlo o sebelepší knihu. V textu se ztotožníte s hrdinkou, jejím myšlením a užíváte si úžas podvyživené holky pečeným kuřetem a kakaem, barevnými hadry, úchvatným nosem jejího protějšku... a to vám film nedá. Z takového materiálu se dá sice vytřískat pár hezkých záběrů na chlapcův nos, ale ne smysluplný scénář. Film se mi jako ilustrace knihy líbil, vesměs splnil mé představy (až na obsazení, ale to se opravdu trefí málokdy) a mohla bych mu vytknout snad jen tu pitomou roztřesenou kameru a snahu nacpat se do co nejnižšího ratingu. Je to pojato víc hravě a ve stylu reality show, než nesrovnatelné Battle Royale a celkově je to absolutně bez násilí, bez čehokoliv šokujícího, prostě pohádka o dobru a zlu pro mladší publikum. Pokud bych si měla vybrat, kterou předlohu si přečíst, přečtu si HG, ale jako film to ve mně nic nezanechalo (kromě smrti té malé černošky). ()

Drakex

Za mě film předčil očekávání! Ku podivu natočeno téměř stejně jako je napsaná kniha! Za mě jeden z nejlepší filmu za rok 2012!!!! ()

Novik

Velmi milé překvapení roku. Tomuto filmu jsem se vyhýbal jak nejvíc to šlo (vůbec nechápu proč), ale nakonec jsem musel zjistit jakto že to mělo tak velký úspěch u diváků. Přiznám se předem, knihu jsem nečetl (možná se k ní někdy dostanu). Film je sice pro mladší generaci ale nevyhýbá se drsným scénám viz. začátek hry. Občas film ztrácí tempo hlavně díky horším dialogům a někdy zbytečnou romanci mezi hlavníma hrdiny. Ale to je pouze jen v některých pasáží, filmu hlavně prospívá akce a té je celkem dost. Akční sekvence jsou promyšlené a občas i někdy napínavé. Velmi dobrá část je samotný trénink. Herci jsou vybráni dost dobře, potěší stále stoupající hvězda Josh Hutcherson a ve filmu se mihne i "Thorův" brácha Liam Hemsworth. Bavil jsem se, a to nečekaně. Těším se na dvojku, jsem zvědav s čím novým přijde. :) ()

PANKY71

výbornej film, dlouho jsem něco takového neviděl. Pro mě jednoznačně překvapení. Námět sice není nový ale využitím dětí a teenagerů to dostává jiný rozměr. V Battle royale šlo hlavně o tu akci, v Running man vlastně taky (pokud by se děj držel přesně knížky S.Kinga a nečerpal by jen volnej námět, byl by podstatně drsnější) tady to mělo větší hloubku .... fašizující vláda, násilně odebírané děti na smrt pro pobavení ostatních, určitě nikdo by to nechtěl zažít na vlastní kůži. Těším se na dvojku (neznám námět) ale bojím se, že tam bude hvězdičkovej propad,,,, ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)