Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Molikop

Dobrý nápad, skvělé provedení - problém je ale v příběhu. Kdybych si před shlédnutím nepřečetla úvodní obsah, neměla bych tušení, o co v celém filmu vůbec jde. Skoro nic totiž během filmu není vysvětleno. Jinak byl ale zábavný a dobře se sledoval. Dostal by ode mě 4 * kdyby trochu domyslel děj a důvody všech událostí. Spoiler: Docela mě udivilo, když asi v půlce filmu zapomněli, že mají odpalovat salvy pokaždé, když někdo zemře. Potom, co hlavní hrdinka vyhodila do vzduchu pyramidu z jídla, zlomil jeden ze skupiny 1 a2 týmu vaz vlastnímu členovi a salva nikde. Krátce potom, Katniss poprvé někoho vlastní rukou (šípem) zabila a zas nic. Výstřel z děla se neozval, ani když zemřela africká holčička s kterou se kamarádila. ()

Adasin

Jeniffer Lawrence to možná s tím ztotožňováním s hlavní hrdinkou přehání, jinak se ale tahle adaptace jednoduše povedla a fanoušci knižní předlohy by měli být spokojeni. Nejvíce oceňuji to, že vyprávění není na rozdíl od knihy pouze v první osobě, hned je tu o pár dobrých scén navíc. 7/10 ()

baribal

Herecké výkony? nevidím problém, Výprava? mohla být lepší, ale také dobrá, Držení se předlohy? místy nedodrženo, ale po zkušenosti s harry potterem vím, že vse na stoprocent dodrzet nejde. JENOMŽE, ten kdo četl knižní předlohu, tak mu určitě tuhla krev v žilách při zabíjení splátců a při scénách kdy si kapitol zahrává s osudy lidí, jak se mu zlíbí. Hlavní chyba je tedy přistupnost 12+, "zabíjecí" scény se tak staly nudnými a film ztratil na zajímavosti. A proč proboha poslední souboj udělali tak, jak udelali? Ten kdo nečetl knizku z toho asi nebude vubec moudry. Rozhodne to jde lip a snad se ve druhem dile polepsi, i kdyz kniha samotna za jednickou lehce ztraci. ()

VojinRyan

Keď som si čítal niektoré recenzie ( aj od mojej profesorky na vysokej, ktorá hovorila, že je to perfektný film ), tak som si povedal, že si to pozriem. Jediné čo som si všímal bola Jennifer. Vôbec ma ten film neupútal tak ako som čakal. Chápem, že je to podľa knižnej predlohy, kde moc možností na rozvoj nie je, keď sa musia držať knihy, ale verím, že sa to dalo zfilmovať aj lepšie. Josh už spolupracoval z hviezdami ako Dwayne Johnson alebo Brendan Fraiser ale Jennifer je lepšia herečka, viac sa mi ľúbila. Keby to mali lepšie scenáristicky napísané, bolo by to omnoho lepšie. Jedná sa o film, ktorý síce zarobil veľa peňazí ale tentokrát platí " veľa peňazí, málo muziky". 60% - 3* ()

hous.enka

Hunger games neurazí, nenadchne, ale knižní předloha mi sedla rozhodně víc. Už kvůli absenci Jennifer a pitoresknímu Kapitolu, protože ta filmová barevná verze mi připomíbala hloupou snahu o barokní divadlo. Aréna je ve filmu též osekaná, ale zase byly dobré střihy do dílny tvůrců arény. Uvidím, s čím přijde další část. Jo a filmový Peeta je naprosto příšerný. ()

SaNcHeZ_cz

Byla jednou jedna knižní adaptace a ta se dostala na plátna kin a tam vydělala šílené peníze. A ne, nebyl to Twilight ale Hunger Games. Náctiletá vybíječka, která se vás pokusí v důvěrně známé dějové zápletce přesvědčit, že problémy se musí řešit jinak než jen totalitním režimem a sociální diverzí. Jenže to celé provádí na ploše dvou hodin, zábavným způsobem tak maximálně pro bandu absurdně oblečených lidí. A pro fanoušky knihy. A to je celé. Rozhodně je ovšem celá tahle maškaráda snesitelnější, než další díl třpytících se upírů kteří bojují s hlavní hrdinkou o to, kdo si dřív podřeže žíly. [50%] ()

pools

Překvapivě dobré. Skvělá kamera, nepřeháněli to s emocemi, sehnali hlavní herečku, která umí opravdu hrát, dokonce přimíchali i pár celkem brutálních záběrů... Film nenudil, jediné co se mu dá vytknout je předvídatelnost, ale to už tak u filmů pro teenagery prostě bývá. ()

Greg

"Welcome, and happy Hunger Games. May the odds be ever in your favor." Vážně nechápu, kde se vzalo to srovnání s filmovou sérií Twilight. Sice jsem z Twilight neviděl ani jeden díl, ale přece… Hunger Games jsou úplně o něčem jiném. A nejsou ani tak o samotných hrách, jako spíše o systému a o lidech, kteří jsou jeho součástí. O masové zábavě v podobě reality show, kterou části lidí bezmyšlenkovitě konzumuje, o diktátorském režimu, kterému se ostatní musí podvolit. Takže prosím – už žádné další srovnávání s Twilight. Netvrdím, že má film nějaký geniální scénář, ale přece jenom se v něm něco děje, je tam hned několik dobrých myšlenek a ani ta „milostná“ linie nebyla ve filmu úplně zbytečně – myslím, že svůj důvod měla. Ze začátku mi trochu vadila ruční kamera (hlavně třeba při výběru splátců byla naprosto zbytečná), ale postupem času jsem si na ni zvykl a hlavně, v samotné aréně měla daleko větší význam, když přidala filmu na syrovosti a autentičnosti. Speciální efekty byly povedené, hlavně jich ve filmu nebylo moc, takže vůbec nepůsobily rušivým dojmem. Akorát město Kapitol mi připadalo trochu umělé, ale možná že to tak na diváka mělo působit. Co se týče kostýmů – na začátku mi vadily, ale na konci už jsem je přijal, prostě tam měly být, když to není film ze současnosti. A představitelé hlavních rolí? Podle mě byli někteří v pohodě, někteří výborní. Hlavně Jennifer Lawrence, opravdu krásná a talentovaná herečka – doufám, že v budoucnu ji uvidím ještě v několika výborných filmech. Ale i Josh Hutcherson, Woody Harrelson a poněkud umělý Stanley Tucci stojí za zmínku. K hudbě Jamese Newtona Howarda asi není co dodat - je jako vždy citlivě vsazená do filmu a skvěle ho přitom doplňuje. Každopádně, první díl Hunger Games stojí za vidění, tvůrci to se syrovostí některých scén nijak nepřehnali, jednotlivé aspekty filmu se víceméně povedly. Ale podívejte se a posuďte sami. U mě velmi slušné 4*. ()

RasputincZ

Ve všech ohledech lepší než studený Twilight nebo většina dílů Harryho Pottera. Přesto "romeojuliovský" závěr zanechá pachut v puse a akce by mohla být mnohem přehlednější a brutálnější, ale pak by nebyly tržby takové, jaké jsou, že:-) Jennifer Lawrence je ve své roli silně přesvědčivá a Harrelson místy zábavně sekunduje. Neodvažuji si odhadovat, zda-li byl potenciál knihy vytěžen. P.S.: Za zmínku stojí také slušný hudební doprovod Jamese Newtona Howarda, který absolutně nikdo nezminuje. Více v mé recenzi na realfilm.cz !! ()

Hannibal92

Konec teda hodně zklamal, myslím že by se z toho dalo vyždímat mnohem víc. Chlapec z 12. Okresku, dělá slečně spíš takovou železnou kouli kterou za sebou musí tahat aby nahodou neměla soutěž moc jednoduchou, opravdu byl neuvěřitelně neschopnej, navíc onen pokus o doják, se taky zrovna 2x nevydařil. Jinak ale nápad dobrý, jen špatně využitý. ()

Wysch

Jako neznalec předlohy jsem byl nepříjemně překvapen kopií nápadu z Battle Royale, zbytečnou romantickou linkou a zuřivě nevyrovnaným tempem. Čekal jsem trochu víc tý scifárny (než jen lítající lodě) a trochu víc atmosféry hry o přežití. Hm. Ale jako Jennifer byla vlastně pěkná a civilně sympatická, Woody Harrelson nezklamal a Tucci překvapil. Takže tak. Hm. ()

Z0oMb3E odpad!

Každá komerčne úspešnejšia sračka chtiac nechtiac dostane svoju "detskú" verziu. Behal tu už BejbyRex, miniTom a Jerry a čo si budeme klamať haranti dávajú svoj punc i pornu. Teraz tu však máme tú česť s recyklátom menom juvenilnýCondemned. A teraz si predstavte, že ste 13 ročná fejsbuková krava, ktorá už zavesila najnovší fľak na topánke zo všetkých uhlov a aktualizovala status ohladne výskytu kukurice v rannej stolici. Týmto kultom musíte byť priam nadšená! Príroda, fešná homokláda v štádiu popierania a ďalšia od fejsbuku odtrhnutá krava to dáva na frak všetkým ostatným. Jednoducho konečne nejaká s ktorou sa môžem i fyzicky stotožniť! Abstáky z vyše dvojhodinovej absencie klikania na refreš či niekto nelajkol moje škvrny sa vyrovnali roztrasenou kamerou a absenciou logiky. Odchádzate z kina s príjemným škemraním v podbrušku a nechápete čo sa tým vlastníkom mozgu na tom filme nemohlo vidieť? ()

agentmiky

Líbilo se mi to tak podobně jako Divergence,možná o trochu více.Mělo to takový zajímavý náboj,že se už těším na další díl.Celkem mě překvapuje,že film má takový komerční a hlavně finanční úspěch.Asi to bude v tom,že hlavní hrdiny představují teenageři,a proto na film kouká hodně mladých lidí.Jennifer Lawrence je docela sympatická herečka a myslím,že se na roli hodí.Film nebyl špatný a akce tam bylo dost.Filmu dávám lepší tři hvězdy.Hodnocení:70% ()

_Moon_

Námět Hunger Games hodně čerpá z filmů Battle Royale a Truman Show. Scénář je ale absolutně bez nápadu. Technické zpracování vám taky zrovna dech nevyrazí. Ze závěru filmu cítím a na internetu čtu, že knižní předloha je ve skutečnosti trilogií. Zejména díky velkému finančnímu úspěchu očekávám v brzké době druhý díl. Pokud by se pokračování mělo nést ve stejném duchu jako díl první, rozhodně nepůjdu do kina podpořit jeho hon za dalšími rekordy (co se tržeb týče). ()

Vxxx

Po dlouhé době upravuji komentář. Knížky jsem už dávno přečetla a proto se změnil maličko i můj názor na film. Stále zachovávám hodnocení 4*, a stále si stojím za tím, že kamera byla hodně špatná a hudba jakbysmet. Nicméně je to vlastně docela důstojné ztvárnění knih. Plno věcí vynecháno a nejvíc mě mrzí minimální zaměření na politiku v pozadí, ale je a bude to film, který kdykoli ráda uvidím znovu. 4* ()

MartinezZ

BOŽE! To byla ale neuvěřitelná dementní debilita o navzájem se vraždících dětech, která si tak moc snaží hrát na zrcadlo čím dál tím víc zvrácenějších současných zábav, ale namísto toho vyznívá jednak trapně a jednak ne-u-vě-ři-tel-ně nudně. A z vizuálu mě bolely nejen oči, ale i mozkové buňky. Co na tom bylo na dvě hodiny? Nic. Nothing. Nada. ~ Hvězdička za ne-úplně-blbý nápad, ve kterém ale absolutně vůbec neměli co dělat náctiletí parchanti, a hudbu v titulcích. Zbytek nevýslovně k zblití (bez pardónu). Aktuálně 70%? WTF??? ~ Padnoucí komentáře: verbal ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)