Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (viac)
všetky plagáty
Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

Enšpígl

Příběh je vyprávěn velmi poutavě a má neskutečně silný emotivní linky (všechno kolem Jesuse), taky ta žánrová promíchanost je skvělá, co film však sráží jsou absurdní scény, všechny většinou kolem bisexuálního hokejisty. Alicia sice má hlavní roli, ale zase tolik si jí člověk neužije, protože část filmu je tam "mladší" verze a tu druhou část se dělí s jinými postavami. ()

D.Moore

Skvělý film se silným příběhem podaným tak trochu ve stylu Amélie z Montmartru nebo Velké ryby. Absurdita a nadsázka vyvažují syrovost a surovost toho, co se během dvou hodin stane, a atmosféru je těžké popsat podobně jako dokonalé herecké výkony a pečlivý scénář plný metafor, který tak pěkně, až magicky plyne až ke krásnému konci. ()

Thomick

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila. ()

Anderton

Pokiaľ chcete vidieť Aliciu Vikander a Billa Skarsgarda v ich predhviezdych časoch a ešte dokonca spolu, lepšiu možnosť ako Korunovačné klenoty nemáte. A je to príjemné pozeranie, avšak s patričnou dávkou tragických udalostí. Až je prekvapivé, nakoľko "bitter feel good" môže pôsobiť film s toľkými mŕtvymi a trápením. Bohužiaľ niektoré dramaturgické rozhodnutia pôsobia rozpačito. Oba vyšetrované zločiny sú síce opradené tajomnou mystikou, avšak ako sa všetko odohralo, na to príde divák sám aj bez dlhého premýšľania. Subjektívny čas filmu je rozhodne dlhší než dve hodiny, ale ak vás pobyt v tomto prostredí a medzi týmito postavami bude baviť, môžete to považovať za klad. 70% ()

claudel

Velmi zvláštní film, povrchně by se to dalo smáznout komentářem typu - "další depka ze Švédska, jen trochu divná". Korunovační klenoty působí značně atypicky, u několika scén jsem si říkal, "to je šíleně ujeté, praštěné anebo je to pokus o netradiční pojetí magického realismu ve filmu". Filmu tak nelze upřít i jistá poetika, což se negativně projevuje ve scénáři, v příběhu, který je někdy až fantaskní. Největší plus? Alicia, bez diskuse, na tu se dá dívat kdykoli v čemkoli. ()

• Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)
  • Natáčení filmu probíhalo v Litvě od 8. do 10.2010. (skudiblik)
  • Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)