Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

agamazx

Neskutocne precenovany a overrated film. Sam o sebe je kvalitny, ale je to skoro cista fikcia, Mozart bol velmi dobry kamarat so Salierim, a az taky blazon nebol. (Aj ked napisal skladbu vyliz mi rit). Oblubena scena - ked Mozart Salierimu diktoval Lacrimosu na smrtelnej posteli. Tie arpeggia boli silne. No ked to porovnam napr. so serialom Verdi, tak toto je celkom slabotka. No predsalen 4* ()

Bogrant

Popravde, dlho som sa tejto kolosálnej hudobnej dráme vyhýbal, pretože táto hudba nie je mojou šálkou kávy a na operu jednoducho nechodím. Forman však Amadea natočil takým spôsobom, že očarí a zaujme aj totálneho laika danej témy. Je to jednak veľkolepou výpravou, nádherným prerozprávaním, famóznymi hereckými výkonmi a v neposlednom rade aj prekvapivou dávkou humoru, poňaté majstrovské dielo, pri ktorom tie tri hodiny zbehnú ako voda, človek sa niečo priučí z histórie a nevadia ani tie hudobné vystúpenia, avšak na opakované zhliadnutie v najbližšej dobe to asi nebude. ()

Bragi66

Teď po letech už mi to jako taková jízda nepřišlo. Pištěkovy kostýmy jsou divadelně přebaroknělé, a to včetně těch jakoby rokokových parochní (paruk). Také tomu Josefu II trochu plivli na kabát (ale mistrně zahráno Jeffreyem Jonesem, který se pochlapil třeba i ve filmu Valmont). Josef dvojka ve skutčnosti byl opravdou pokrokář - například zrušil monopol katolické církve a omezil její moc (a dobře jim tak), ukončil pobělohorské hony na jinověrce, zrušil nevolnictví a robotu, zavedl povinnou škoní docházku, příjmení atd. Přes historickou nevěru jsou zápletka i myšlenky filmu vynikající s monstrózní výpravou, ale příběh nějak nejede, je sakra přeplněný divadelními ukázkami a zpěvnými výstupy. Jinak všechno ostatní skvělé, kamera, herci, dekorace a samozřejmě - skvělá Mozartova hudba! ()

Tranda

Příběh: 10/10; Humor: 8/10; Akce: 8/10; Drama: 10/10; Napětí: 9/10; Hudba: 10/10; Vizuál: 10/10; Atmosféra: 10/10; Zábavnost: 10/10; Herci: 10/10.  9,5/10 ()

danny70

Dle mého bezkonkurenčně nejlepší Formanův film. Mám pocit, že už napořád budu poslouchat výhradně vážnou hudbu. Přeháním samozřejmě. Skvělé uchopené téma, výprava monumentální a bezchybná. ()

futislav

Výjimečný film, který je téměř dokonalý. Škoda těch sáhodlouhých operních pasáží, kdy by se dal film s trochou dobré vůle zkrátit tak o dvacet minut. Ale jinak vše geniální - kamera, režie, výprava a herecké výkony jsou skvostné. Asi nejlepší Formanův film. ()

jirikzaboj

Nemám k tomu prostě slov. Vše je dokonalé. Přes výpravu, lokace, režii atd. Vrcholné dílo, které řadím mezi mé nejoblíbenější kinematografické zážitky! ()

Rebel24

Miloš Forman bol neuveriteľný talent na poste režiséra, podobne ako Wolfgang Amadeus Mozart skladateľ. Amadeus je silne komplexný snímok, s obrovskou dávkou autorskej stopy no zaroven uctivemu odkazu pre geniálneho hudobníka klasickej hudby. Chybali mi na tej výraznej dlzke silnejšie scény, schopne utiahnuť divákovu pozornosť i predstavivosť naplno, ide o vysoký štandard filmarskeho umenia. 86% ()

Thalin

Skvěle zpracované i zahrané, i když si předloha taky lecos upravila. Divadelní verze je asi má neoblíbenější hra, ale film od Formana je víc než zdařilé dílo se skvělými výkony, kulisami i hudbou, která by si rozhodně ocenění zasloužila. ()

evangelik

Sice za pět, ale přesně jako ve filmu (příliš mnoho not) - příliš mnoho minut. Už "tehdy" mi vadila ta nesnesitelná délka filmu, dnes už jsem na tyhle stopáže vysloveně alergický. Deset let jsem se odhodlával, než jsem si ti to pustil podruhé. A stejně jako císař - je schopen soustředit se hodinu (dostal čtyři), podobně jsem se soustředil já... ()

JoHoo

Možná tam mohl být trošku větší důraz na vykreslení některých postav a vzájemných vztahů, nejenom Salieriho a Stanzin k Mozartovi a Mozartův k otci, ale například Mozartův k jeho synovi nebo k Salierimu (nebyl jsem si jistý jestli ho odbivuje nebo si z něj dělá srandu) Takhle to bylo někdy dost jednostrané. Director's cut byl přecejenom trošku horší než původní verze (Nelíbilo se mi, že Mozart působil víc jako člověk s problémy, které si díky své sobeckosti a rozmazlenosti uvědomil příliš pozdě. Tudíž jsem si ho tolik neoblíbil. Předtím to byl trochu nesvéprávný geniální človíček, kterého "vyrobil" jeho otec k prospěchu svému, který se mu příliš nevyvedl a který narazil na pár nesprávných lidí). Přesto to je úžasný film, který mě nejednou dost dojal a který v obou verzích mohu jedině doporučit. Hodnotím především původní verzi. Director's cut by byl za ****. ()

Ywec

Tenhle film jsem viděl mnohokrát a můžu prohlásit, že je skvělý. Tak proč 3*? Inu, Salieri a Mozart by se divili, co z nich Forman udělal. Ovšem odhlédneme-li od svévolné interpretace historie, je to natočené báječně a člověka to vtáhne. ()

Painer

Miloš Forman a jeho fiktivní dílo Amadeus vás pohltí už od samého začátku, jelikož Forman filmové chyby nedělá jako řada jiných. ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa