Když svobodomyslný malý podvodníček Randle P. McMurphy (Jack Nicholson) přichází do státní psychiatrické nemocnice, jeho nakažlivý odpor k disciplíně otřese rutinou celého zařízení. On je jednou stranou nastávající války. Uhlazená, chladně monstrózní sestra Ratchedová (Louise Fletcher) druhou. V sázce je osud všech pacientů na oddělení... Tato elektrizující adaptace bestselleru Kena Keseyho získala všech pět hlavních Oscarů za rok 1975: Nejlepší film (produkce Saul Zaentz a Michael Douglas), herec (Nicholson), herečka (Fletcher), režisér (Miloš Forman) a adaptovaný scénář (Lawrence Hauben a Bo Goldman). Divoký, spalující film s vynikajícím hereckým obsazením, čítajícím mj. Brada Dourifa, Dannyho DeVita a debutujícího Christophera Lloyda, si je plně zaslouží. (oficiálny text distribútora)

Amroth666

21.9. 2010 - Když se řekne, že filmu není co vytknout, protože je dokonalý, tak se filmu nedá co vytknout. Přeletu nad kukaččím hnízdem není co vytknout, takže je bezchybný. Prvními slovy jsem chtěl přiblížit zhruba, o co se ve filmu jedná. Film má neuvěřitelnou pointu, skvělé herecké výkony, výborný děj, kultovní a nezapomenutelné scény, filmového ducha, filmového vůdce, který si poradí snad se vším. Jack Nicholson, toho mám namysli. Mám namysli hlavně jeho oskarový výkon za skvělou postavu. Hádky s paní Ratchedovou, aby si mohli pustit Baseball, obyčejný útěk s devíti psychicky narušenými lidmi a cesta za chytáním ryb nebo náčelník, který neumí mluvit ani neslyší, ale všechno to jenom předstírá? Vše patří do složky Kultovní scény. Celý film je kult, nejlepší film Miloše Formana, nejlepší herecký počin Jacka Nicholsona a skvělá sirová psychiatrická oduševnělá a absolutistická atmosféra. Nad koncem filmu budu asi ještě dlouho dumat. Proč náčelník udusil Nicholsona, odkryl poklop pro vodu a utekl? Proč? Každý ať si na to udělá svůj obrázek. Můj názor je takový, že všechno dobře a spravedlivě dopadlo.Tento film se snad řídí heslem : ____ Každý jde za sebe. ____ ()

campix

Pro mě je Přelet nad kukaččím hnízdem vcelku velké zklamání, ne že by to byl špatný film, ale já jsem jaksi i díky postavení ať už zde nebo na imdb čekal trošku jinačí podívanou. AŽ na výjimky jsem prostě nenašel stejnou vlnu s Milošem Formanem. Ale to nic nemění na faktu že Přelet nad kukaččím hnízdem je vynikající film a Jack Nicholson si zaslouží naprosté uznání všech, za to že se dokázal udržet více jak 35 let na hereckém výsluní. Tak vysoké hodnocení si myslím tento film naplnění sentimentem a lítostí až po okraj nezaslouží. ()

snob

Jak až moc bolí být normálním? Jedince samotného asi ne příliš. To společnost má s normalitou jedince značné problémy. Každý je normální a pro ostatní proto z normálu vybočující. Jak úsměvná skutečnost, když v tom člověk musí žít. Billboardové výkřiky perspektivního žití zahlceného splátkami, zdravím kypícími jogurty, tak blahodárně působícími na rakovinné buňky, pomalé plížení za módním časopisem, kde vše je tak krásné, zářivé, opravdově jsoucí a trnožně zhoubné. To je normální. Nalíčit, odplivnout a i muži mají své dny. Vidět své opravdové já, svou osobu bez převleků, bez bezzubého uculování. Není děsivější představy. Lepší lehnout si do proudu lidského spěchu a nechat si tělo valchovat projíždějící touhou po menších úrocích, po bezbolestné liposukci, po pitomém srovnání cen s konkurencí. Neřvat do ovzduší Já, ale My. Radši tiše polehávat. Radši nebýt, jen bytí předstírat. Je to levnější, je to snadnější, je to bezkonkurenčně nejlepší řešení. ()

annihilation

Miloš Forman je bezesporu výborný režisér a toho dílo je toho jen dalším důkazem. Rozehrává partii mezi chladnou a despotickou sestrou psychiatrické léčebny a pacientem, který do ní nepatří a dává to okázale najevo. Svým chováním, které vybočuje z davu dodá druhý dech několika dalším pacientům, kteří už téměř zapomněli na to, jaké to je být lidmi. Film je natočen podle výtečné Kesseyho knihy (která je sama o sobě, troufnu si říct, dokonalá), ale je oproti předloze konstruován trochu jinak. Ale tak dobrý režisér si může dovolit pozměnit hlavního hrdinu a dát mu mnohem nápadnější masku v podobě nezapomenutelného Jacka Nicholsona a příběh udělat výraznějším po úplně jiné stránce. A přitom mu tím nesebrat jeho myšlenku a úchvatnou gradaci. Jen kdyby se byl někdo zamyslel nad překladem názvu do češtiny. ()

C0r0ner

Je smutné vidět, o jakého génia filmového průmyslu jsme přišli kvůli vlivu normalizace. Na druhou stranu by zase asi nevznikl takový klenot, jakým Přelet je. Naprosto jedinečné spojení reálných bláznů a perfektních herců přináší jeden z nejlepších a nejemotivnějších příběhů, které kdy byly zfilmovány. Jack Nicholson ve své nejlepší roli.100% ()

Cheeter

Hodnocení jsem dal asi nejvíc za ten konec. Jinak mi to jako nějaká extra třída nepřišlo. Dal bych tak 90 % kdyby to šlo, ale tady se na to nehraje. Stejně jsem asi nejvíc celou dobu sledoval osud Chiefa. Nevím proč, ale připomínal mi Johna ze Zelené míle. I když asi šlo o velikost jedince než úplně o příběh. ()

asinus

Musím souhlasit s drtivou většinou kladů, které jsou na filmu vychvalovány, ale přestože se dá použít i výraz mistrovské dílo, rozhodně mi to nepřipadá jako dokonalý film. Někdy je možné nechat se unést, zde by to bylo určitě kvůli perfektnímu vystavění jednotlivých scén a vyváženosti obsazení ústavu, ale jako úplný film to na mě nepůsobí ať dělám co dělám. Amadea mám mnohem radši. ()

Vignette

Úžasný psychologický film. Z úsměvu Louise Fletcherové vám bude běhat mráz po zádech! A ještě zajímavost: Z jednoho rozhovoru s Dannym DeVitem (byl tuším otištěný v deníku z letošního (2007) MFFKV) vyplynulo, že konkurz si vedl Forman sám a při té příležitosti "hrál" Velkou sestru- ptal se herců, co ten den dělali a jestli už si vzali svoje prášky... Danny prý dodnes přemýšlí, jak by film vypadal, kdyby hlavní sestru opravdu hrál (to by mě taky docela zajímalo ;-)) a nakonec dodal: "Ale Louise Fletcher taky nebyla špatná." :-) ()

exitak

Tenhle film jsem viděl poprve asi v osmnácti a přišel mi takový jiný... Celý prakticky v jedné místnosti a přesto nutil k sledování. O smyslu toho filmu jsem přemýšlel dlouho do noci a ráno jsem věděl, že lepších filmů už asi moc nebude. ()

Matrinx

Miloši, klobouk dolů. Miloš Forman se stal historicky prvním českým režisérem, kterého můžu :) Když jsem koukal do titulků, nemohl jsem uvěřit, že takové dílo natočil český rodák. Většinou filmy českých rejžů stojí za starou belu, a tak mi to skoro vyrazilo dech :D Ještě, že se Forman od té české kinematografie odtrhnul. Asi největší zásluhu na tom měli herecké výkony. Muselo být skutečně těžký zahrát blázna, tak aby to nevypadalo jako fraška. Když jsem se jim koukal do očí, nebylo ani skoro znát, že to jsou jenom herci... Je dobře, že nakonec obsadil roli McMurphyho Jack Nicholson, nikoho jiného bych si na té roli představit nedokázal. "No né?" :D ()

destroy83

Výborný příběh s vynikajícími herci v čele s Jackem Nicholsonem, který zde podává strhující výkon. Navíc závěr mě donutil sedět tupě s otevřenou pusou. Nemám co vytknou, jasných pět hvězdiček. ()

danecek24

33. Zlatý Glóbus za rok 1975 - cena (6) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Louise Fletcher, *Nejlepší herec (drama) - Jack Nicholson, *Nejlepší režie - Miloš Forman, *Nejlepší scénář - Bo Goldman, Lawrence Hauben, *Objev roku (herec) - Brad Dourif ()

MarekT

Hodně těžce se mi tento film hodnotí. Když se podívám z jednoho úhlu, vidím stejně jako u Osvícení fantastický herecký koncert Jacka Nicholsona. Přiznám se, že jsem se v něm většinou viděl, např. ve scéně, kdy se chce dívat na Světovou sérii a není mu to dovoleno. Mě by taky podobná věc (dosaďte si např. finále MS v hokeji) štvala. Někdy byla ale situace řešena jinak, než kdybych tam byl já. Louise Fletcher jako vrchní sestra je další, která mě donutila si udělat určitý názor. Nicméně, teď přejdu prvně na kritiku. Zbytek herců... ne že by byl špatný, on je hlavně ten Nicholson prostě zastiňuje. I tak herecké výkony považuji za více než dokonalé. Co mě též dokázalo vysoce uspokojit, byl závěr, ten byl z filmu nejlepší. Aby taky ne, když ten děj jinak byl... řekněme, že se blížil k nadprůměru. Formana musím pochválit též za nejednou stanivší se skutečnost - z podpalubí, do kterého měl i tento film patřit, se stala klasika, za to bych byl i schopen udělit nějakou hvězdu. Když tak ovšem nad tím přemýšlím, budu muset udělat to, co se nebude líbit vám, stejně jako se nelíbilo ve filmu vrchní sestře - vyčlením se z většiny. Jenom za čtyři, proti panu Formanovi ani jeho auře nelze říci ani popel (také ho mám mezi oblíbenými), jenomže když se budu zpovídat ze svých pocitů, na vyšší hodnocení mi to bohužel nevychází. P.S. Český dabing se povedl, i díky panu Rosnerovi jsem našel v Nicholsonově roli sympaťáka. ()

Zlosyn.dna

Prečo som tento film tak dlho ignoroval?!? Zrejme je to názvom, ktorý mi evokoval niečo úplne iné. Chyba a veľká! Bravúrne zahrané od Nicholsona ( nepoznám role, ktoré by mu sedeli lepšie) a vlastne všetky herecké výkony boli fantastické. Hltal som jednu scénu za druhou, ani sekundu som sa nenudil. Niet lepšej reklamy pre tento film. ()

eaten

Do filmu som sa púšťal s veľkými očakávaniami, už podľa toho, že je tretí v celkovom hodnotení, avšak až tak super ma nezaujal. Nevravím, že bol zlý, alebo že by som sa nudil , ale zas mi ani po filme nezostala padnutá sánka. Možno druhé pozretie mi zmení názor no zatiaľ je to takto. Musím ale uznať, že Jack Nicholson hral excelentne. ()

necisty

Největší sranda, že když si to nakonec po tolika letech pustíte a je to úplně o něčem jiném, než si myslíte, že to bude. Tolik opěvovaný film našeho nejlepšího režiséra je samozřejmě do puntíku precizní filmařina a je potřeba to vidět. Co mě ale mrzí, že mi to neotevřelo hubu obdivem. Takže moc nechápu, jak může být takový film 3. nejlepší, když existuje spousta lepších filmů, které vás nenechají spát. Je to asi o tom, že se najde velice málo těch, kteří se tomu odváží dát míň jak pět hvězd a pak to tak dopadá :). Líbilo se mi, že příběh vlastně není striktně situován do nějaké doby a člověk ani netuší, co se zrovna venku děje, ale nakonec nám to prozradí televizní zpráva o pádu berlínské zdi. ... Souhlas s larelay ()

PainM8

Na film jsem narazil až v roce 2015, čehož lituji, protože je to jeden z těch nejzajímavějších. Je to opravdu hodné zamyšlení a myslím, že většina lidí bude s myšlenkami autorů souhlasit. V podstatě nemůžu udělit žádnou kritiku, proto musím dát 99% ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Ve věku osmaosmdesáti let v pátek ve svém domě ve Francii zemřela americká herečka a držitelka Oscara Louise Fletcher. Smutnou zprávu předal médiím její agent David Shaul s dodatkem, že herečka… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (viac)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)