Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockovej skupiny Queen, jej hudby a predovšetkým Freddieho Mercuryho, ktorý svojou tvorbou aj životom vzdoroval všetkým stereotypom, vďaka čomu sa stal jedným z najvýraznejších umelcov svojej doby. Film mapuje raketový vzostup nekonvenčnej skupiny prostredníctvom ich revolučného zvuku a ikonických skladieb ako napr. „We Will Rock You‟, „We Are the Champions‟ alebo práve „Bohemian Rhapsody‟. Ich príbeh začína bleskovým štartom, pokračuje neriadenou životnou špirálou a vrcholí nezabudnuteľným, strhujúcim vystúpením na koncerte Live Aid v roku 1985. Na jeho pódiu Queen v čele s charizmatickým Freddiem predviedli jednu z najväčších show v histórii rocku. Ich hudba bola a stále je obrovskou inšpiráciou pre celý svet. (Cinemart SK)

praethoria

konečne vyborný film 5*. očakávania boli velke, do kina som vstupoval s patričným odstupom, aby som umocnil príjemné prekvapenie a to sa na moje prekvapenie skutočne stalo :) ale dobre, koniec romatike. za prvé, film nie je životopis, za druhé je to hudobný eargasm. konečne film, v ktorom sa nič romantické na konci nedoserie, nie je tam nič romanticky rozmazávané. pekne, tvrdá realita, úlomky života poprepletané super pesničkami. sttttrašne som trpol čo sa na konci stane, jestli to producenti nedoserú na štýl star wars a nedajú nejakú romantickú plačlivú scenu. Nie.dali ten najlepší koncert aký queen zahrali (dobre ´86 bol naj) a tam to skončilo. basta ! držiac sa hesla v najlepšom treba skončiť. Z kina som si odniesol iba to najkrajšie. koment píšem s tyzdnovym odstupom, lebo by to tu bola samá chvála . postrehy: v kine sedeli všetci ticho (asi prvýkrát za rok !!! ) s úžasom hladeli na dej, ktorý doslova človeka vťahoval. v kine sedela aj o hodne staršia generácia a čuduj sa svete pri gej scenach (bozkavani) nebolo vidieť a ani počuť žiadny prejav odporu, ale ich tolerancie. niektoré scény nie sú úplne presné, ale čert to ber nie je to životopis. záver: určite odporúčam vidieť, ALE rozhodne na megakvalitnej reprosústave :) ()

karmisa

Úžasný, úžasný a ještě jednou úžasný. Zajímavý a hlavně zábavný životopisný film o vzniku legendy a legendární skupiny Queen od jejího úplného prvopočátku. Filmu nemám snad ani co vytknout, co se týče obsazení herců tak si myslím, že hlavní role Freddieho byla pro Ramiho Maleka jako stvořená, ostatní členové skupiny Queen mi přišli téměř jako kopie. Film měl úžasnou atmosféru, což si myslím, že dost ovlivňovaly nezapomenutelné písničky od Quuenů, které nás provádí celým filmem. Musím přiznat, že po celou dobu filmu jsem měla husí kůži, což se mi často nestává, natož u životopisného filmu, ale prostě to mělo kouzlo a i když podle životopisu Freddiho nám byl jeho osud jasný, tak filmem alespoň pro mě panovalo zvláštní napětí. A říká se to nejlepší nakonec a to tam taky bylo, úžasný koncert ve Wembley pro Live Aid, super atmosféra, že se mi i chtělo začít v kině tleskat.Takže za mě fakt ohromný a jasně si to zaslouží 5 hvězdiček a 3.místo na žebříčku nejlepších filmů. ()

Blazis34

Legenda Queen stále žije. A tento film je tomu důkazem. Jsem rád, že vzniklo něco tak kvalitního na počest jedné z nejlepších kapel historie. Toto dílo režírované Bryanem Singerem mě neskutečně bavilo. Skvěle zakomponované písničky, úžasná kamera, detaily i dobře vybrané postavy. Posledních 15 minut byla prostě velká pecka, která všechno vystihovala. Pět hvězd s přehledem, 95%. ()

Jarlaxle

Ano, je to uhlazená nekonfliktní pocta kapele, zpracovaná populární formou tak, aby se líbila co nejvíce divákům. Nicméně se to netváří jako nic víc, tak proč film hned zatracovat. Kouká se na to poměrně dobře. Třeba se za pár let dočkáme filmu o tom, jak to bylo doopravdy. Ale do té doby musí stačit aspoň takováto pohádka. ()

Knightey

Jednim slovem "PECKA". Ano, toto je ten pravy film roku 2018! A to nemluve u uzasnem hereckem vykonu herce Rami Maleka (mimo jine suprove hraje v serialu Mr. Robot). Jen doufam, ze za tohle dostane oskara, protoze si ho opravdu zaslouzi :) Nejsem uplne fanousek Freddiho Mercuryho a nebo celkove Queenu ale film se mi opravdu moc libil a na tohle by clovek mohl jit klidne znova. ()

koza3

Když jsem v kině koukal na všechny ty zaplněná místa všech věkových kategorií, bylo jasno, že tohle je film pro všechny. Trošku obava z toho, že se bude snažit zalíbit mainstreamu však vyprchala hned po úvodním nástupu Freddieho na pódium. Brilantní příběh perfektně zpracován. Několikrát mi tekly po tváři slzy a Dolby Atmos mě naprosto ohromil svým prostorovým zvukem. Já vůbec nevím jak to hodnotit, pět hvězd je málo. Tohle je film, který se zařadí vedle Forresta Gumpa a dlouhé dekády se o něm bude mluvit. Klenot, který zaslouží všechny Oskary. ()

Jirásek

Ještě jednou. Ještě jednou se Queen v plné síle vzepjali a předvedli špičkovou show, kterou uměli jenom oni a já jsem strašně rád, že jsem si to užil s nimi. Řízená gradace do závěrečného koncertu, oslava hudební ikony a navrch ty největší hity. Děkuji. ()

zerk0

Nerozumiem z akého titulu to tu má také vysoké hodnotenie, pretože nebyť štúdiových a koncertných scén s kultovou "Queeňáckou" hudbou, išlo by len o priemerný brak. Som fanúšik Queenu, škoda Freddieho, že už nie je medzi nami, ale táto akože pocta s predkusom alá Bugs Bunny bola úplne zbytočná. Ihneď po návrate z kina som si radšej pustil Live Aid, aby som si napravil chuť. Nehovoriac o tom, že niektoré "fakty" boli vykreslené chybne a aj časový sled mnohých udalostí bol v skutočnosti úplne ináč, čo je podľa mňa v životopisnom filme docela prúser. Veľké plus však dávam za stvárnenie Briana Maya a Johna Deacona, kde sa herecké obsadenie skutočne podarilo. No viac než 3 hviezdy to proste dostať nemôže. 50% ()

Karlos8

Tak rád bych se narodil v den uvedení tohoto filmu do kin. Neznal bych totiž tak osobitý a působivý příběh může, který se zasloužil o to, že jeho skladby, vystoupení a kontroverze si lidé pamatují dodnes. Neznal bych nelehké začátky spojené s kapelou Queen. Neznal bych spojitosti ohledně vzniku koncertu Live Aid, díky kterému se vybrala nemalá částka pro potlačení hladomoru v Africe. Díky tomu, že tyto fakta znám, tak jsem nebyl ani jednou překvapený. Na druhou stranu některé aspekty tvorby jsou tak specifické, že o nich až do teď věděli akorát členové kapely. Vyjednávání o spolupráci s nahranou deskou je nezapomenutelné. A závěr? Ten si sám o sobě říká o zlatou sošku. Vždyť to bylo tak reálné, dojemné, fantastické. Ano, skupina Queen byla, je a bude geniální, což se zde ukazuje a utvrzuje každou další minutou. ()

Kytarka

Říká se, že mezi genialitou a šílenstvím je velmi tenká hranice. Nutno říct, že v uplynulých hodinách se stalo něco, díky čemuž musím dát těmto slovům za pravdu. Původně jsem nechtěla, ale množily se kolem mě oslavné recenze na tenhle film, a tak jsem taky vyrazila do kina. Sedla jsem si pěkně dozadu, nerušeně, zabořila se do sedačky v kinosálu a nechala se strhnout filmem, který mě donutil absolutně zapomenout na čas. Prvním takovým geniálním šílencem byl Freddie Mercury, excentrický pacholek, který si vždycky musel prosadit svou a jeho mírně pomatená kreativita ho vynesla až k hvězdnému nebi. Druhým takovým géniem je bezesporu Rami Malek, který se Freddieho mimiku, tělesné pohyby a vše to, co k němu patřilo, naučil tak dokonale, že nebýt těch malých fyzických rozdílů, v klidu uvěřím, že na mě ze stříbrného plátna kouká samotný frontman Queenů. Abych to uvedla na pravou míru, niikdy jsem nebyla jejich kdovíjakým fanouškem. Znám je, tak jako všichni, ale že bych zkoumala jejich životopisy a přemýšlela, proč který song vznikl, to ne. Nikdy jsem nebádala, proč We Will Rock You neobsahuje skoro žádné nástroje. Ale po dnešku tuším, že si tak týden nebudu pouštět nic jiného než Queeny a budu vzpomínat na životní zážitek, kdy se po skončení filmu i závěrečných titulků vracím z kina s totálně uřvanýma očima. Bylo mi jedno, kolik hlav se za mnou otáčí. Spíš jsem si říkala, že doufám, že jsem jim svým slzavým údolím dala parádní recenzi a pokud to ještě neviděli, tak ve zbylém čase na Bohemian Rhapsody vyrazí taky. Protože TOHLE!!!!! je prostě film desetiletí. ()

elgreco

Je to podvod! (Bude to poprava - první pomoc pro ty z nás, co se jim to teda fakt nelíbilo) Žil jsem v domnění, že Bohemian Rhapsody bude dokument o trnité cestě Bohemians Praha za titulem v roce 1981. (Nebo to bylo 1881 – kdo si má pamatovat, kdy Bohemka naposledy vyhrála ligu!) Leč běda! Kníratým hrdinou tohoto filmu není Antonín Panenka, ale jakýsi Farakh Bulsara a navíc to teda není dobrý film. Jak jsem byl nadšený z životopisného „Prvního muže“ tak z tohohle životopisného filmu nenadšen – ukazuje, proč většina životopisných filmů stojí za starou bačkoru. Technicky – nenadchne. Herci podobně – a ne, Rami Malek podle mě není typologicky vhodný. Herecky snad fajn – ale místo osvalenýho poživačnýho chlapáka, sexuální mašiny, je hrdinou filmu křehký po lásce toužící a sebe sama hledajíci elf. Podle toho jak je film napsaný, se zdá, že výběr „křehkého herce“ byl záměr. Ale právě díky tomuhle záměru, je to film už v základu nefunkční, vykleštěný, zbytečný – není o skutečném Mercurym a cenzuruje to, co ten film mohlo táhnout a udělat z něj jízdu - spektakulární dekadentní spektákl nebo intimní/ osobní příběh chlapíka s talentem, uměleckou (přiznejme si trochu kolotočářskou) vizí, sexuálním apetitem a egem, nebo kombinace obojího. Zásadní problém je ve vyprávění, které má klasickou nemoc životopisných filmů – hlavně, aby z toho vyšel hlavní hrdina jako citlivý člověk, co snad trochu šnupal, ale to jen že byl nešťastnej a svedenej na scestí. Snad ještě víc, aby jako úžasní lidé byla ztvárněna dosud žijící rodina, přátelé, muzikanti – ti i v roli poradců filmu. Výsledkem jsou sterilní omalovánky. Sled scének ala školní besídka s velkým rozpočtem, tak jsme se dali dohromady, tak jsme natočili desku, tak jsme jeli turné, tak Freddie pokukoval po klucích – všechno šlo jako po másle, byli jsme príma, občas jsme narazili na nějakého moulu, ale tomu se teď všichni spolu s váma vysmějeme. Hlavní hrdina zavrávorá, ale včas si uvědomí, kam patří. Tak trochu jak Parta brusiče Karhana z prostředí showbusinessu. Napětí, drama, příběh, sex, perverze – nikde. Strašná klišé tipu manager k Freddiemu „Jsi legenda“ – Freddie ke kapele „Ne. My jsme legenda!“ Lidé píšou, že je to pro milovníky Queen. Tvrdím opak – pro opravdové fanoušky to musí být k nepřežití – ti totiž kapelu znají, mají ponětí, kdo byl kdo, a jak se kdy choval a ten film je tudíž musí iritovat. Je totiž jak děsivě a děsně korektní. Z filmu přímo křičí, jak moc chce být mládeži přístupný (emocionální – lidská nepravdivost filmu), tak nepravdivý i co se týká i čistě časový posloupnosti událostí včetně hlavní pointy: Wembley – totálně rozložená kapela Xlet nehrála – šéf nám, řek, že je, chrchlichrchli, HIV+ a my do toho jdeme a všem to nandáme, protože jsme jedna rodina. (Spoiler!: Kapela se nikdy nerozpadla, nekonalo se žádné znovupřijetí Mercuryho do kapely natabene podmíněné tím, že písničky se odteď budou podepisovat jménem kapely a ne podle toho, kdo je napsal. Sólové desky natáčeli ostatní členové už před Mercurym. Před Wembley jeli normálně turné. Desky vydávali pořád. O tom, že je HIV+ se Mercury nechal informovat až 2 roky po Live Aid. Kolik při svém životním stylu, který je ve filmu stěží naznačen, musel sám nakazit lidí, raději nemluvit, hůř bychom se sebedojímali – to nepíšu, abych moralizoval, ale proto, že i na tom mohl být rozehraný zajímavý příběh.) Nemám nic proti „nepravdivosti“ pokud je důvodem lepší příběh, tady se nedostáváme ani nemastně neslaně odvyprávěnou pravdu, ale nemastně neslaně dovyprávěnou lež. Nenene, pro fanoušky to není, je to film pro lidi, kteří považují We Will Rock You za skvělou písničku, ale jinak o kapele a Mercurym nevědí vlastně nic. Film... film pro naše „We Are the champions“ hokejové reprezentanty a takových lidí, je naštěstí pro tenhle film hodně – dle hlasování na CSFD je to momentálně 3. nejlepší film všech dob. Takže z něj možná půjdete nadšení – vlastně, co jsme na něm byli tak holky byly nadšené - a to mezi nimi byly i filmové labužnice, kluci ne. Což mi připomíná, že nám jako chuťově nejlepší pivo kdysi vyšel Gambrinus. Ale, to není pro mě. Kdepak. Jsem snob, raděj místní divný pivo. Tohle nejsou QUEEN ale HARLEQUIN. (Paradoxní je, že Malek působí buzničkověji, než Mercury, který po podiu kráčel jak kohout, matcho matchovitej, a přitom ještě paradoxněji zároveň film oslavující homosexuála působí téměř homofobně – Mercury div, že ne k homosexualitě nebyl sveden chlípným manažerem Paulem.) Jen si představte, co to mohlo být, kdyby Mercuryho hrál Sasha Baron Cohen (Borat) a režii dělal třeba Buz Luhrmann, Gaspar Noé, Todd Hayness, Tom Tykwer co já vim, kdokoli jinej, kdo by se nebál bejt prasáckej, kýčovitej a pravdivej – což je v případě Mercuryho jedno a to samé. () (menej) (viac)

Mates97

TOP film, to ani nejde jinak popsat! Všichni na něj běžte. Zaujme jak fanoušky, tak lidi co jen znají Queen a myslim, že i lidi co Queen neznají. Má to úplně všechno co by film měl mít a ani sekundu se nenudíte. Úžasný zážitek ()

The_soloist

Je to doslova oslavný snímek skupiny Queen! Bohužel se nemůžu ubránit myšlence, že samotný Freddie je vykreslený jako lepší člověk, než opravdu byl. Jsem možná i rád, že tu chybí orgie, další fáze nemoci apod. Asi to opravdu není v současné době zapotřebí a je to pro samotného Mercuryho vlastně dobře. Sám byl totiž určitě nechtěl, aby se na něj vzpomínalo jako na feťáka, homosexuála a nakaženého HIV. Ale jako na jednoho z nejlepších zpěváků všech dob a nepředvídatelného umělce, kterého se i vlastní kapela kolikrát bála. K samotnému filmu se dá jen říct, že je to vtipná, atraktivní jízda, kde nechybí žádný hit. ()

Vasyl

On ten film/příběh kapely není zas nějak výjimečnej nebo skvělej. Ale hudba v kombinaci se záběrama na nacpaný Wembley dělá z filmu nezapomenutelnej zážitek pro každýho, kdo má aspoň pár písniček od Q rád. Měl jsem husí kožu jak kdybych na tom pódiu stál s nima. ()

Andrewson

Celý film moc hezky natočený. 5 hvězdiček ale dostává za Live Aid. To, jak je toto vystoupení zpracované, je naprosto úchvatné. Kamera, zvuk a všechno okolo vás pohltí a přesvědčí, že se jednalo o zcela vyjímečný moment. Stanete se součástí toho všeho, mrazí vás a nemůžete se ubránit slzám. Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků. ()

papuchalk

Ještě před třemi týdny jsem si byl docel jistej, že oscara za zvuk musí dostat First man, ale po tomhle bijáku bych si vsadil spíš na Mercuryho. Tenhle film je z 80% o vynikajícím zvuku, a proto si myslím, že až na to začnou lidi koukat na televizích a zejména na kompech, tak půjde hodnocení strmě dolů (aktuálně 3. nejlepší film všech dob, WTF???). Pokud někdo s hodnocením váhal v průběhu filmu, určitě ho přesvědčilo vystoupení ve Wembley, které je prostě magické a já si uvědomil, že natočit koncert do filmu není jen tak. To nemůže být jako nějaký reálný živák z vystoupení, musí to být něco víc. Děj filmu je často zkratkovitý a skokový. Vzpomínám třeba na titulek uvádějící rok 1970, a další časový údaj je 1980 :D Ve filmu nehledejte info o vzniku jednotlivých desek ani singlů, ani kde brala skupina inspiraci, či jakými tvůrčími fázemi vývoje si skupina procházela. V tomto směru je film velice slabý, a často jsem vzpomínal na snímek Doors, který je výýýýrazně lepší. Podle mě se ale povedlo ve filmu vysvětlit jednu věc, a to čím byla skupina Queen ve své době unikátní a aspoň trochu to dokázali zasadit do historického kontextu. Velkou obavu jsem měl z toho, jak bude zobrazena sexuální orientace Mercuryho, protože vnímání gayů je dnes úplně jinde, než v 70tých letech. Tahle věc se za tu dobu neskutečně posunula, a pokud dnes chcete dát do filmu gaye a ještě jeho orientaci zdůraznit, musí ten herec dost přehrávat zženštilost, kroutit prdelí a špulit rty. Ze začátku jsem si na tuto rovinu Malekova výkonu těžko zvykal, ale nakonec musím uznat, že se mu fakt povedlo udržet to v rozumné míře, a po shlédnutí několika interview s reálným Freddiem musím uznat, že ho zkopíroval fakt přesně. Nadprůměrné 4 hvězdy dávám kvůli tomu koncertu ve Wembley, nikoliv proto, že by členové Queen byli všichni čtyři tak hvězdní muzikanti. Naopak myslím, že ve skupině byla hvězda jen jedna. I ten May je podle mých přísných měřítek velice průměrný, konvenční rockový kytarista. O zbytku crew se nemá ani cenu bavit. Možná i proto mě Queeni v dětství moc nebrali. Moje láska k instrumentální poslechové hudbě se sice projevila až v pozdějším věku, ale už jako dítěti se mi líbil více M.Jackson, který měl na sólových deskách napsané party pro jednotlivé nástroje na uplně jiné úrovni, a bral si tam muzikanty nejlepší na světě. Zmínka o něm je i v tomto filmu (právě v době kdy se Freddie vydává na sólovou dráhu) a já jsem za ni moc rád, protože díky tomu jsem si uvědomil rozdíl mezi těmito dvěma umělci. Freddie úspěšný nebyl, proto ten comeback do Queen. No zato MJ nebyl tak dobrý zpěvák jako Freddie, to je jasná věc. ()

Kdo si zahraje Beatles?

Kdo si zahraje Beatles?

06.06.2024

Jakmile Sam Mendes (Americká krása, 1917) oznámil, že plánuje v příštích letech natočit filmy o skupině Beatles, šlo rázem o jeden z nejambicióznějších projektů Hollywoodu. Oscarový režisér totiž… (viac)

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě