Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

Recenzie používateľa sunlion k tomuto seriálu (3)

Nový svet (2016) (E01)

Musel jsem si zvykat na syrové zobrazení pronikání „civilizace“ na divoký Západ. Ne, tohle nebyl román od Karla Maye, tohle bylo vykreslení toho, jak onen románový příběh mohl ve skutečnosti probíhat. Něco jako práce kanceláře pro napravování nepravostí v románech v podání dědečka a Saturnina. Ale jo – mně se film líbil, byť uznávám, že místo lakotštiny mohli Apačové klidně hovořit apačsky. Asi bych si nové zpracování Vinnetoua užíval daleko lépe, kdybych nebyl předsudečně děšen připitomělými recenzemi, a že jich nebylo málo. Kde se ti hlupci jen berou? Prý nový Vinnetou nemá s Karlem Mayem nic společného. Chm. Jistěže má. A možná více než původní provedení ze šedesátek, což neznamená, že bych na snímky z první vlny mayomanie zanevřel, to určitě nikoliv. Obě linie se odklánějí od předloh, pouze ta nová spíše k reálu, který sice není tím, pro co má člověk mayovky rád, ovšem je to pořád o řády přijatelnější než to, co s většinou mayovek provedli filmaři v šedesátkách. Jednu postavu jsem však v průběhu děje poněkud postrádal – Klekí Petru. Jinak jsem toho mínění, že je zbytečné vést s tvůrci spory, zda třeba nemohli nechat Old Shatterhanda zažít lovení mustangů nebo souboj s grizzlym. Ještě k tomu „reálnému“ obsahu děje dodám, že se vše mohlo přirozeně odehrát i jinak, toto byla jen jedna z variant. A proč ne? Vždyť si můžeme vybrat, jestli se dívat na Vinnetoua podle Haralda Reinla anebo na Vinnetoua podle Philippa Stölzla. 85% ()

Tajomstvo strieborného jazera (2016) (E02)

Old Shatterhand si stále nebyl jist, kam skutečně patří. Pochyboval o tom, že přelezl barikádu, takže ji musel přelézt ještě jednou, do Santa Fé, kde byl konfrontován s tehdejší „normální“ společností soudobé euroatlantické civilizace. Tento otřesný zážitek jej ujistil, že správná strana za barikádou je ta u Apačů. Musel jsem připustit, že cesta ke Stříbrnému jezeru mohla být pestřejší a zajímavější, což vůbec nemuselo být v rozporu s realitou, k jejímuž načrtnutí se tvůrci tolik klonili. Měla v tom prsty změna lokace? Děj knihy se odehrával, pokud se nepletu, jak by se zasmál Sam Hawkins, na jihozápad od Skalistých hor, tedy dost daleko od lovišť Apačů. Ve filmu zatím však Old Shatterhand nevytáhli od Rio Pecos ani paty, jak by se potom dostali až do Utahu? Teď mě však napadá, že Ria Pecos jsme si v příbězích nikterak neužili... A bodejť by ano, když se děj odehrával v Arizoně. Jak to? Navíc tvůrci přesunuli s Apači i město Roswell nejméně čtyři sta kilometrů na západ, což mi právě jako upřednostňování reality rovněž nepřipadá. Apači byli lovci, Mescalerové bizony nelovili, jejich kořistí byli menší živočichové. Museli se dost otáčet, aby se uživili. Z toho otáčení se jsme ve filmu mnoho neviděli. Zpět k filmu – podle mne by dán tomu mexickému cvokovi moc velký prostor, příliš se nimralo v jeho psychotických běsech, a bohužel – na úkor důležitějších postav příběhu. Co si myslel profesor, který do toho Nšo-či uvrtal, těžko říct, nemohl nevědět, že se ho šílený Loco stejně dříve či později zbaví, pročež by se měl od nebezpečí co nejdříve vzdálit, nejlépe na jiný kontinent... Epizoda s orlem se mi líbila, stejně tak s hady v jámě. 70% ()

Posledný boj (2016) (E03)

Atmosféra filmu se mi jevila natolik bezútěšná, až jsem váhal, jestli to opravdu vidět chci. Ne, tohle není podívaná pro děti. Divákům se dostalo opět porce syrové reality, tentokráte z oblasti korupce a svévole v oblasti tehdejší justice. No, dnes je snad ta situace trochu lepší, iluze si však nedělám. V Evropě to nebylo lepší – kdo překážel pracháčovi, ten mohl skončit za mřížemi dříve, než řekl „tojebezpráví!“, natož v liškodobronočních částech USA. Mayovky ze šedesátek toto většinou ignorovaly a až na pár selhání šly státní autority na ruku Vinnetouovi, nebo alespoň Old Shatterhandovi. (Mayovky ze šedesátek toto většinou ignorovaly a až na pár selhání šly státní autority na ruku Vinnetouovi, nebo alespoň Old Shatterhandovi.) A dále se děj odvíjel takřka nevyhnutelně ke katarzi. Mladý Santer prokázal velkou dávku – podnikatelských a zároveň bohužel zločineckých – schopností, starého Santera lze sice označit za záporáka, ovšem za uživatelsky standardního, světským soudům nepodléhajícího. Mladý byl příliš neukázněný na to, aby se mu štěstěna nevypařila z portfolia ještě před první oponou. Souboj náčelníků vypadal dost autenticky, naštěstí dopadl dobře pro další vývoj příběhu, poněvadž pokud by Vinnetou skonal tady, měl by to později Old Shatterhand mnohem těžší. Rovněž nespornou autenticitu vykazovalo jednání s ostatními náčelníky – přesně tohle nahrávalo rozhodujícím vítězstvím dobyvatelů. Vše další, co se odehrálo, jsem vnímal jako reálné a pravděpodobné, jen mě poněkud znejistěl ten frontální útok na ropné pole, což patřilo k neduhům šedesátkových mayovek (jistě, Indiáni byli stateční a vášniví, avšak nikoliv blbci), a následně ukrytí se ve srubu. Zásah Komančů do konfliktu jsem chápal tak, že nechali Apače udělat „špinavou“ práci, než že by opravdu přijeli Vinnetouovi na pomoc. Ačkoliv... nikdo netvrdí, že náčelník Komančů podal pravdivé vysvětlení, mohl docela dobře říct to, co by mu vylepšilo PR. Ještě mě tak napadlo, kterak Sam Hawkens humanitárně podporoval Apače v lese... Že by si s přírodou srostlí Indiáni nedokázali obstarat byť menší, přesto však dostatečnou obživu? V tu chvíli působili spíše jako váleční uprchlíci vyhnaní z civilizace. Když to shrnu – 85%. ()