Zem budúcnosti prežila drvivý útok mimozemskej rasy, ale stále hrozí vypuknutie novej vojny, ktorá prinesie ľudstvu nevyhnutnú skazu. Zachrániť ho môžu už len geniálne deti novej generácie vycvičené na vojakov a veliteľov. Výber tých najlepších posielajú do Vojenskej školy na orbitálnej stanici vo vesmíre, kde trénujú a súťažia o to, kto z nich sa stane hlavným veliteľom medzinárodných síl. Najsľubnejší spomedzi adeptov je Ender a na základe výborných výsledkov, sa vďaka svojej inteligencii a empatii dostáva do veliteľskej školy.Tu vedie ostatných v simulovanej vojne do boja, Skutočná vojna  je však čím ďalej bližšie a mladý Ender je jediným veliteľom medzinárodnej flotily v boji za záchranu ľudstva. Jeho inteligencia ho však núti pochybovať... (TV JOJ)

Kratoc

Jak někdo může tomuhle filmu dát čtyři hvězdy (a nedej Bože i pět), tak to mi hlava nebere. Pokud by ten film byl originální, tak by to ještě celkem šlo. Problém (a to tak, že velký) je v tom, že film je založen na knize, která postupně, polehoučku sleduje vývoj Endera a party kolem něj, jeho izolaci ve škole a i komunikaci s mimozemšťany. To je celé ve filmu zhuštěno, jako kdyby to celé natáčeli se zmáčknutým "fast forward", kdy třeba bitvy ve škole s mrazícími pistolemi jsou vyloženě odfláknuté (všeho všudy jsou dvě nebo tři) a to samé platí o rádoby finále... Prostě hrůza a děs. Kdyby se toho chopila HBO a natočila o tom seriál, tak to dopadne 1000x lépe, takhle je to jenom podívaná pro děcka, které navíc s ratingem PG-13 mohou vesele chroupat popcorn a nejdrsnější záběr je tak, když animovaná myška skočí animovanému obrovi do ksichtu. ()

forkys

Za tak velkolepé filmové zpracování se jistě autor předlohy nemusí stydět. Já bohužel v příběhu vidím nedostatky, které mi kazí prožitek .. Pochopil jsem proč se vše točí okolo mladistvích, ale tím se už stává méně atraktivním pro starší diváky. Nechápu jak by přerostlé mouchy/mravenci, mohli sestavit něco podobně technologicky vyspělého jako jsou lodě schopné vesmírných letů, když nemají ani ruce.. ok, jsou to telepati, ještě chápu že by pomocí neurálních rozhraní mohli lodě ovládat, ale nepochopím jak by si mohli sestavit flotilu lodí. ()

Novom

Film, který nemá příliš hlubokomyslnou zápletku, spíš než akční sci-fi bych řekl, že je to takové rodinné sci-fi pro náctileté. Vývoj postavy, která se dostává v žebříčku hodností nahoru rychlostí blesku je až zarážející. Vcelku mě ale potěšily záběry z nulové gravitace, které jsou hodně zajímavé. Efekty v "počítačové hře" tak 10 let staré na to, že se jedná o film z budoucnosti a epický závěr. Jen je třeba koukat na film s lidmi, kteří se u toho budou bavit stejně. ()

Pavelos

Asi jsem čekal něco trochu jiného:-( Rozhodně ne Potterovskou zábavní taškařici bez košťat ve stavu bez tíže a ještě ke všemu s pistolkama.. Předem bylo jasné, že to nevycválané kuře všechny převálcuje:-)) ()

JK-Stinger

Hezká podívaná, ale prostě nemám rád, když jsou v hlavní roli filmů o zabíjení (byť mimozemšťanů) děti, zvlášť když jsou cvičeni v armádě, jako by se nechumelilo. No těch věcí, co mi nesedělo je víc, ale už tak jsem u toho filmu ztratil dvě hodiny času, tak nehodlám přijít o další psaním kritiky. ()

Magika82 odpad!

Tak toto by měli ukazovat budoucím filmařům, aby věděli, jak nemá sci-fi vypadat! Jednoduché, primitivní, odbyté scénářově, trikově i herecky. Zřejmě tím pošlu proti sobě spoustu příznivců podobných nesmyslů, ale za mne jednoznačně: Odpadkový koš, prosím! ()

Antaeus

Namiesto -násťročných juvenilov sem dosadiť -sať (chlipníci, nemyslím TAMTO sať) či dokonca -siat -ročných babrákov a babráčky a kupujem si nový plagát na záchodík. Ale takto.. Deti rozhodujú o osude planéty. Už vidím námet na alternatívnu históriu: takí 15-roční Patton či Montgomery plánujú vylodenie v Diznylende, alebo Rommel v najplodnejšom veku trinástich rokov, rozkazuje obrneným divíziám pri obrane Pratru. Na druhú stranu vizuálna stránka filmu bola eňo-ňuňo. Však preto aj také vysoké hodnotenie. Len mi vŕtajú hlavou dve hádanky: prečo hmyzáci dokázali postaviť dychberúcu flotilu vesmírnych lodí, ale pritom bývali v zemľankách a (a to najmä) AKO to dokázali (namiesto rúk mali chápadlá. Predstav si modlivku a je to presne ono)? No a čo ma už naozaj prestáva baviť pri akejkoľvek invázii čohokoľvek na našu planétu je fakt, že či už útočia chrobáky, chobotnice, alebo ítí, VŠETCI majú (SPOILER) jeden ústredný riadiaci.. mozog/centrálu/loď/hocičo, po zničení čoho sa CELÁ mimozemská civilizácia ak nie rovno vypne, tak minimálne vzdá? (KONIEC SPOILERU) No.. Nebudem to riešiť, nechám to na väčších otporníkov zo Spoločnosti priateľov UFO. Ja sa dočasne zmierim s predvídateľným záverom a predčasne vyspelými deckami. No ale mať tak 13, z tohoto filmu by som bol v siedmom nebi a rodičov by som presviedčal, že to, čo robím namiesto učenia sa, nie je hranie Starcraftu, ale moja príprava na budúcnosť veľkého admirála. ()

Yarwen

Z vynikající knižní předlohy zde autoři vytvořili jakousi podivnost, která těm, co nečtou, nebude možná dávat úplný smysl. ()

TheSpearCZ

Ještě do poloviny filmu jsem věřil, že to má potenciál být jedním z nejlepších Sci-Fi filmů vůbec, potom se ten příběh tak zmotal až jsem tomu sám nemohl uvěřit, ale finále zase potěšilo nadprůměrným koncem. Každopádně, Asa Butterfield si tu zahrál životní roli a neuškodil ani evil Harrison Ford, který mi tu překvapivě vůbec nevadil. Film doplňují skvělé efekty a bylo tu krásně vidět, jak museli scénáristé zkracovat film, ale to naštěstí vůbec nevadilo a všechno šlo dohromady tak, jak mělo. Krásný film o tom, když se chcete stát leaderem. Čisté 4* ()

Sunny.69

Když já fakt nevím, co si o tom mám myslet. Na jednu stranu to působilo tak hezky, jakože... Chytré, šikovné děti, trénují, chystají se na něco.. A pak to skončí tak nějak debilně a najednou je to serious bitka, Harrison Ford je tak trochu omezený xenofobní hlupáček... Další film, který mohl být fak skvělý (protože vizuálně to opravdu dost dobře funguje), jen ten příběh a naraci prostě zase někdo nezvládnul dotáhnout do konce. ()

Azurovydrak

Jako divák mám prostě tu smůlu, že jsem před zhlédnutím filmu četl fantastickou knižní předlohu a tak mě moc mrzí, co všechno bylo vynecháno či násilně sestříháno. Snímek sám o sobě by si asi zasloužil více než dvě hvězdy, ale já pocitově prostě nemůžu. Je škoda, že se Gavin Hood nerozhodl natočit místo jednoho filmu třeba nějakou minisérii o šesti dílech, kde by klíčové momenty z knihy vynikly. Takhle tam spousta věcí nedává smysl a ani dávat nemůže, když postavy nedostanou prakticky žádný prostor na vyjádření své motivace. 45% ()

Kroupa

Jako fanoušek knižní předlohy můžu potvrdit to, co se ve zdejších komentářích objevuje nejčastěji - film je krátký, mírně zkratkovitý, nicméně pokrývá všechny hlavní momenty knihy. Potěší tak asi především fanoušky jako já, kteří mají ke knize vřelý vztah, ale jinak moc nemá jak nadchnout. Bohužel, k dosažení adekvátní hloubky by film potřeboval jistě tři hodiny, změny tempa, více prostoru "hře" a pomalejší, bolestivější přerod hlavního hrdiny. Rozhodně ale můžu vyzdvihnout herce, protože jsem vždycky pochyboval o tom, že děti vojáci a velitelé by mohli vypadat věrohodně a vážně, což se ovšem velmi povedlo! ()

gonga

Takhle to dopadne, když se adaptuje kniha, oseká se vše zajímavé a zůstane tuctová akční vesmírná historka. Problém vidím ve scénáři, Asa Butterfield odvedl v rámci možností maximum. ()

Vilg

Největším problémem příběhu je křečovitá uspěchanost, se kterou bezhlavě pádí kupředu a kterou jsem celou dobu vnímal. Kvůli ní bohužel i finální katarze působí tak trochu dojmem vytaženosti z klobouku a celé úsilí hlavních postav jako nezasloužené štěstí. Divák nemá šanci pochopit rozměry Enderovy postavy, která musí být v předloze mnohonásobně hlubší, včetně všech nezmíněných nebo jen nakousnutých linií, především s jeho sourozenci, a je tak odkázan především na výkon hlavního představitele, od něhož by se ale studený kukuč mohl učit i Jason Statham. Knihu jsem bohužel nečetl, nemohu tedy srovnat adekvátně. ()

Snake.Charmer

Předlohu neznám, určitě bude obsáhlejší a spousta fanoušků bude volat po delší stopáži. Podle mého názoru diváka nezatíženého knihou by naopak vůbec neuškodilo sestříhání tak o 15 minut. Film vytahuje do pomyslných výšin 5 hvězdičkové finále, nadnášení aktuálních politických otázek i nadčasových morálních principů. Příjemné překvapení. ()

Viperine

Nadšení z první třetiny vystřídala postupná rozmrzelost... po postavách a jejich vzájemných vztazích to sklouzne, některé (očividně) důležité scény jsou nepřiměřeně krátké a nevyzní, závěrečná bitva (scéna) odsejpá tak rychle, že si ji jeden pořádně neužije a její dramatičnost opět nevyzní... škoda, fakt to mělo potenciál. I když se na to pěkně kouká a herci podali slušný výkon, celkový zážitek je nehluboký. ()

Tred2

Ne, já prostě nemůžu jinak. Prakticky všechno bylo špatně. Všechno to bylo hrozně rychlé, spousta věcí byla určitě vynechaná a celkově to tak působí jako velmi špatný vtip. Audiovizuál byl určitě solidní, někteří herci taky. Ale celá logika děje a chování postav byly prostě neskousnutelné. Konec chvíli vypadal skoro zajímavě, ale nakonec se i ten povedlo zabít. Osobně nemám moc v lásce tyhle teen heroismy, Ender mi jen připoměl proč tomu tak je. Jestli tohle opravdu někoho dokáže aspoň neurazit, tak mu to moc přeju, já mezi takovou skupinu lidí bohužel nepatřím. ()

johnymdoe

Asa Butterfield dokazuje, že i dítě umí hrát...což už ovšem dokázal ve filmu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Harrison Ford i ve svém věku drsňák a taky předvádí kus herectví. Příběh zajímavý, nicméně zpracování veskrze nudné. Pointa mi byla jasná dávno před koncem hlavně dík filmu Válečné hry, který můj bratr často zmiňuje a tak mě jen mrzí že další díl zřejmě nebude dík neúspěšnosti filmu. Efekty výborné, hudba skvělá. Nebýt poslední půlhodiny dal bych jen 3 hvězdy, takto s odřenýma ušima 4. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013

Nákladná adaptace slavného a mnoha žánrovými cenami ověnčeného sci-fi románu, kterou pro studio Lionsgate natočil Gavin Hood, má problém. Jeho jméno je Orson Scott Card. Ten, kromě toho, že je… (viac)