Príbehy, ktoré septimáni zažívajú v priebehu jedného školského roka, spája príbeh profesora Matulku, starého mládenca a večného suplenta, ktorý si kvôli prehnanej svedomitosti ani v pokročilom veku netrúfa zložiť poslednú štátnicu. Stále sa mu totiž zdá, že ešte niečo nevie, a tak by snáď bez diplomu odišiel i do penzie. Našťastie sú tu jeho študenti, ktorí síce dávajú dobráckemu učiteľovi poriadne zabrať, ale po nezodpovednom žarte s vybuchujúcimi guličkami, kedy Matulkovi príde nevoľno, sa chlapci spamätajú a s pomocou mladého profesora, niekdajšieho Matulkovho žiaka, pripravia šľachetnú lesť. Pod zámienku nákupu na doplnenie školskej etymologickej zbierky Matulku vylákajú na skúšku u láskavého profesora Vondráka. (STV)

SuzukiZ

"Ladislav, král Český, který byl pohrobek, se narodil po smrti svých rodičů.” „Tolik hrůzy, kolik je v těchto deskách, nebylo ani ve smolných knihách středověku!” nebo "věta Kosinova/Kozinova" Kouzelný film s zajímavou zápletkou profesora Matulky :) ()

MrKrahujec

Tohle je (spolu se "Škola, základ života") možná skutečný majstrštyk celé předválečné české kinematografie, a to jak scénaristicky, tak i režijně a stejně tak i herecky. O "životním výkonu" Ladislava Peška už bylo v této souvislosti napsáno dost, ale všiml si někdo, že třeba František Filipovský zahrál v obou komediích minimálně stejně dobře, možná (z jistého hlediska) i o něco lépe, protože zatímco Peškovi Čuřil a Kulík jsou v podstatě zaměnitelní (jediný, poněkud zvnějšku implantovaný, rozdíl je v tom, že Čuřil je nadšený tramp, zatímco Kulík neméně nadšený fotbalista), mezi Krhounkem a Mazánkem je rozdíl přímo nezměrný: Krhounek je odporný práskač a křivák (tato postava v reálném životě musela za války udělat jistě velikou kariéru a pohříchu po válce nejspíš také), ale Mazánek je sice nehorázně nešikovný, až nemožný, ale kolektiv nezradí, dokonce to, jak se s ostatními zoufale snaží držet basu je až dojemné, byť za cenu, že je tato role o poznání menší, než veskrze záporný Krhounek. ()

OzzyCobain

Na prvorepublikový film se nejedná o vůbec špatný kousek komedie, který s lehkostí sobě vlastní, poráží v ringu vtipu všechny ostatní "komedie" století jednadvacátého. ()

Kushina

Na to, jak je to stará "vykopávka", tak to v člověku zanechá takový příjemný pocit. Původně jsem myslel, že se budu nudit, ale nakonec to krásně ukázalo to, co mělo. Že student má duši, ale i srdce. 75% ()

PTuranyi

Klasická predvojnová veselohra, ktorá ukazuje, že za 80 rokov od jej natočenia sa na študentoch a profesoroch takmer nič nezmenilo. Výborný scenár plný jednoduchých zľudovených gagov a hlboká myšlienka na záver. Herci sú autentickí. Hlavne  Ladislav Pešek, Rudolf Hrušínský, František Filipovský ako študenti a Jindřich Plachta, Jaroslav Marvan a francúzštinár Miloš Nedbal medzi profesormi. ()

Joee

Ač klasika, v tomto filmu jsem nikdy nenašel velké zalíbení. Z celkového náhledu je to dobrý film, ale jak říká Cimrman: "že bych to zrovna musel vidět dvakrát". ()

Cherubin

Dnešní režiséři by se mohli učit jak natočit skvělou komedii...S výkvětem komedií s Burianem patří tahla se "Školou" k nejlepším předválečným komediím. Herci 5*, děj 5*, humor 5*, režie 5* :) ()

stooper

Spolu se Škola základ života můj nejoblíbenější český předválečný film. Duši můžu vidět každý den a pořád se budu mít čemu smát:) ()

dawexx

"Voříšku, jdeme na pružníky..." Nezapomenutelná klasika, kdyby do dnešní doby měla přežít jedna komedie ze starých časů, tak to bude Cesta do hlubin (ovšem na DVD v tandemu se Školou, základ života). Skvěle hrající herci a výborně napsaný scénář je zárukou toho, že i po sedmdesáti let od uvedení filmu je se čemu smát. A je to jeden z mála filmů, kde osmnáctiletý studentíky hrajou třicátníci a vůbec to nevadí. Dokonce kolikrát byli herci, co hráli studenty a ti, co hráli profesory, stejně staří. ()

McQueen

Můj nejoblíbenější předválečný film. Dokonalé dialogy plné kultovních hlášek a ještě lepší herecké výkony. Zvlášť oceňuji scény s trochu opomíjeným prof. Šedou v podání Miloše Nedbala a jeho diskuze se studentem Peterkou. Jeho výuku francouzštiny vždy sleduji s pusou od ucha k uchu a se slzami v očích. ()

ToddB

Mě to příjde hodně přitroublý. I můj děda mi potvrdil, že studenti ve třicátých letech opravdu nebyli takoví debilové, jako ti v tomto filmu. Byli v podstatě stejní, jako jsme byli za mlada my. ()

saaaky

Čtyři hvězdy proto, že čs. film mě prostě a jednoduše nějak neláká. Může být sebekvalitněji provedený, ale nemám k němu prostě a jednoduše blízko. Zde ale těch 88 minut strávených u televizního přijímače nelituji. Památné : " WAS HAST DU GESAGT?! " se prostě vrylo do paměti a již několikráte jsem jej využil nejen v hodinách německého jazyka :-) Nezapomenutelní Plachta, Průcha a Marvan dělají z tohoto filmu nekompromisní jedničku českého předválečného filmu! ()

Tomulka

Plejáda nezapomenutelných hereckých ikon v perfektně napsané a zrežírováné komedii. Zlatý fond československé kinematografie. ()

redaerara

Když se tento film natočil, moje maminka ještě nebyla na světě. To mu ovšem na kráse neubírá a s každým rokem se mi zdá lepší a lepší, dneska už možná tehdejší humor všichni neocení, ale podle mě byl krásný a nenásilný. Holt některé filmy se nezapomínají. ()