Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

sir-dave

Dařbuján a Pandrhola je pro mě další pohádkou, patřící mezi ty nejlepší, na které se rád podívám znova a znova. Nápadité prostředí s klobáskami a pivem na místech, kde by to jen málokdo čekal a herci v čele se Sovákem, Hrušínským a Lohniským vytvářejí kouzelnou atmosféru a příběh starých českých pohádek. ()

Mylouch

Kmotříček s havířinou u nás na Kocandě. Umělecky krásně zvládnutá pohádková stylizace bohatého nadčasového příběhu o spravedlnosti a podnikání s vrcholnými výkony filmových profesí - za všechny: výprava a kostýmy, hudba, režie a originální charakter mluveného projevu. Léta, kdy se Sovák etabloval jako hvězda. "Ať se má Pandrhola jednou tak dobře, jako havíři." ..."Kdybych já neměl takovou zvodpovědnost !" 4-5* ()

Radiq

Tak tohle je asi jediná pohádka, která se mi nikdy neomrzí. Možná je to i tím, že sou do děje zakomponovany nezřízeny pijatiky, pokusy o sebevraždu nebo stínání kohoutích hlav (a asi fakt jde o reálnyho kohouta s reálnou hlavou). Do toho super herci, super děj a perfektní atmosféra, jakožto i kulisy a všechno. Socialistickej ani žádnej jinej podtext sem v tom nezpozoroval. Pro mě kultovní pohádka. ()

otík

Pohádka jak se patří, sice kýčovitá až běda, ale na druhou stranu velmi moudrá. Sovákova i Lohninského životní role, skvělý záporák Hrušínský a bohatá výprava, která se dnes už tolik nenosí. ()

Lachtaan

Rok se s rokem sešel, povinnost dohnat zase nějakou z těch pohádkových klasik už je tu zas, byť jsem si bláhově myslel, jak začnu už začátkem prosince a ne až na Štědrý den. Času je málo, pohádek stále dost, Dařbuján je jednou z těch ikonických, z něhož jsem jako malý viděl vždy pouhé útržky a nejen Hrušínského vzhled mi naháněl hrůzu. Teď už jsem ho dokázal přetrpět, bohužel mě ale jako celek tenhle příběh tolik neodpálil. ()

Decker

Krasna ceska pohadka s vybornym Jirim Sovakem a snad jeste lepsim zapornakem Rudolfem Hrusinskym. Samozrejme za zminku stoji i Vaclav Lohnisky, ktery postavu Smrtacka stvoril s ohromnou verohodnosti a vervou, ze spousta lidi z te jeho kosy mela opravdovy respekt. ()

Doudis19

Překrásně zpracovaná pohádka, která potěší i přes značné riziko ohrání, v důsledku pravidelnosti v jaké se objevuje na televizních obrazovkách. Nezapomenutelným se stal především smrťáček v podání Václava Lohniského, jakožto jediná spravedlivá síla světa. ()

wafc

Moc příjemná komunistická pohádka. Martin Frič je mistr metafor, Hrušínký představuje hnusný kapitalistický systém a buržoazní nadutost a nelidskost. Za to humánní Kuba Sovák je, jakožto tvrdě pracující dělník, příkladným vzorem všem malým pionýrům a svazákům. A propos Hujer, který se zde vydává za smrtku, představuje komunistické soudnictví, které se s nikým nepárá a pozorný dívák zjistí, že na scénáři se podílela Kateřina Brožová-Polednová. ()

Honzíno

Jenda z nejlepších českých pohádek, na kterou se rád podívám zas a znovu díky vynikajícímu Jiřímu Sovákovi a Rudolfu Hrušinskému a hlavně díky nezapomenutelnému Václavu Lohniskému v roli smrťáka. Fakt cool! 90%! ()

haushinkaa

Jedna z mých nejoblíbenějších českých pohádek, hlavně díky Kubovi a Smrťáčkovi, kteří mě uchvacují pořád stejně. A taky kvůli volům v mysliveckém. Ale Smrťáček jasně vede... ()

SG_ever

Opilý smrťák ?! Za 5 minimálně ! Jedna z mých nejoblíbenějších Československých pohádek vůbec, a to i přes droboučkou propagandu ("smrt je narozdíl od Boha spravedlivá ke všem, k boháčům i chudým") . (90%) ()

Tyny

Nesmrtelná a neokoukatelná pohádka, která vždy pobaví a na kterou se občas ráda podívám. Rudolf Hrušínský je taková záporná postava, která má v pohádce vždy být. Jitrnice na stromech a pivo teče potokem, co víc si přát. ()

Zdeňka

Za starých časů, žil u městečka Rukapáň, v tom potočním údolíčku, kde roste pět pačesatých borovic, havíř jménem Kuba Dařbuján. Důkaz, že hrdinou každé pohádky nemusí být princ. V hlavních rolích naši dva nejlepší čeští herci (Svěrák + Hrušínský), jejichž herecké umění dokreslují nádherné kulisy. ()

anli

Dalsi z rady ceskych pohadek padesatych let,podle scenare Martina Frice,ktery si jej take sam zreziroval.Vtipna a velmi podarena pohadka o"lidovem"leciteli Kubovi v podani vynikajiciho Jiriho Sovaka,kteremu skvele sekunduje cela plejada hercu a herecek.Je to vtipne napsane,hezky zahrane a kazdy od te doby vi,ze pred smrti se nejde schovat.U me jasnych 85%. ()

pytlik...

Kdepak Amerika se svým snem, kdepak SSSR se svými neomezenými možnostmi, kam se hrabou na Čechy před pár desítkami let. Tam se mohl stát věhlasným lékařem i havíř, co neuměl číst a psát a měl poněkud svérázné představy v oblasti porodnictví. A to navíc Dařbuján prokázal i slabší úsudek, neboť proč by měla být Smrtka spravedlivější než bůh či čert? Vždyť někdo zlý a bohatý umře bezbolestně a vesele ve vysokém stáří, zatímco jiný, třeba dobrý člověk zahyne za velkých bolestí v mladém věku. Jinak jsem rád, že mi první půlka filmu otevřela obzory. To jsem nevěděl, že nejen princezna, ale i Smrťák nosí hvězdu na čele a že jisté gesto, které mi často ukazují řidiči, když okolo nich profrčím na kole, není neslušné, ale naopak uznalé, že jezdím jak čert! Vzhledem k tomu, že jsem potom přepl jinam, dopíšu tenhle komentář příští rok, až budou tuhle pohádku dávat znovu. ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa